Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

(1/2) > >>

Mavrogialouros:
Υπουργείο Υγείας: Άγριο πλαφόν και πρόστιμα για τους γιατρούς που υπερσυνταγογραφούν (κατά τη γνώμη του "αφέντη"  ΕΟΠΥΥ) φάρμακα –  Τι προβλέπει το νομοσχέδιο
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος με ποιά δημιουργική στατιστική υπολογίζει ο ΕΟΠΥΥ το πλαφόν για τη Γενική Ιατρική, δεδομένου ότι η επιλογή των ιδιοσκευασμάτων γίνεται από τον ασθενή και τον φαρμακοποιό και η τιμολόγηση από τον ΕΟΠΥΥ;

Ενδεικτικά:

Διατηρώ ιατρείο  χαμηλής οικονομικής απόδοσης (μόλις μετά βίας "βγαίνει" καθαρός ένας μισθός   ΕΣΥτη -ΧΩΡΙΣ εφημερίες- το μήνα) και δεν έχω (δεν επιθυμώ) καμμία σύμβαση με οποιονδήποτε φορέα / εργοδότη δημόσιο ή ιδιωτικό. Το ποσοστό μου σε "κλειδωμένα" ιδιοσκευάσματα είμαι μηδέν. (βλ 2ο συννημένο)    Επισυνάπτω screen capture από την ανάλυση της συνταγογράφησής μου του Μαρτίου του 2023 από τον ΕΟΠΥΥ όπου προκύπτει απόκλιση από το πλαφον 444% , ενώ δεν προκύπτει συνεργασία με καμμία φαρμακευτική εταιρεία ή φαρμακείο (μπλέ και κόκκινο βέλος).

Τι γίνεται;

ZArk:
Τα νούμερα που δηλώνεις συνάδελφε αναφέρονται στον Μάρτιο 2023 όπως είδα. Όλο το 7μηνο που έλεγξα είναι στο ίδιο χάλι, τον δε Ιούνιο του ίδιου έτους εγώ έχω ξεφύγει εντελώς, καταγράφοντας απόκλιση κατά 94% στο πλήθος εκτελεσμένων συνταγών  και 106% στο πλήθος των δικαιούχων. !!!
Εγώ ως Γενικός Ιατρός  ΕΣΥ, σε καθεστώς μετακίνησης σε άλλη θέση, εξυπηρετώ ουσιαστικά πληθυσμό δύο ιατρείων μιας και το 70-80% των ασθενών του ιατρείου από το οποίο προέρχομαι απευθύνονται σε εμένα για εξέταση και κυρίως συνταγογράφηση ( επισημαίνω άνευ κάποιου αντιτίμου) . Αντί να ακούσω λοιπόν κάποιο μπράβο ή κάποιο ευχαριστώ κατά πάσα πιθανότητα θα κληθώ να πληρώσω και πρόστιμο από πάνω! Μήπως οι καρεκλοκένταυροι των διαφόρων Ιατρικών συλλόγων και επαγγελματικών ενώσεων θα έπρεπε να μεριμνήσουν?

Mavrogialouros:
Το υπουργείο και ο ΕΟΠΥΥ θα πρέπει να εξειδικευσουν αμέσως  και ρητώς ποιές συνταγογραφικές συμπεριφορές οδηγούν στην υπέρβαση του πλαφόν, ώστε να είμαστε σε θέση να προστατέψουμε τους εαυτούς μας.

Αναλυτικότερα:

Θα πρέπει να μειώσουμε τον αριθμό των ασθενών που εξυπηρετούμε συνταγογραφικά;
Θα πρέπει να υπολογίζουμε το κόστος της κάθε συνταγής, (μαντεύοντας τα ιδιοσκεύασματα που ο ασθενής θα λάβει τελικά) και να αρνούμαστε να συνταγογραφήσουμε το σύνολο της φαρμακευτικής αγωγής του εάν αυτό υπερβαίνει το πλαφόν;
Θα πρέπει να σταματήσουμε οριζόντια τη συνταγογράφηση  "ακριβών" φαρμάκων πχ ινσουλινών, ΝΟACs, GPL-1, SGLT-2, συνδυασμών υπολιπιδαιμικων, ακριβών εμβολίων,κτλ και να παραπέμπουμε τους ασθενείς σε "ειδικούς"  ή σε συναδέλφους με περιθώριο στο πλαφόν για να γράψουν τις συγκεκριμένες κατηγορίες φαρμάκων;
Θα πρέπει να πληκτρολογούμε μόνο γενόσημα  κατά την αναζήτηση των ιδιοσκευασμάτων;
Θα πρέπει ή όχι να εκδίδουμε πολύμηνες συνταγές;
Θα πρέπει να αναστέλλουμε τη συνταγογράφηση κάθε φορά που επίκειται αλλαγή του δελτίου τιμών

Τελικά τι είναι ο ΕΟΠΥΥ;   Προϊστάμενος και εργοδότης  και μπορεί να μας επιβάλλει ποινές για αδικήματα που αυτός επινοεί με κρυφούς αλγορίθμους; Ποιούς θα αφορούν οι ποινές; Όλους τους γιατρούς γενικώς, ή μόνο τους ιδιώτες  ή τους συμβεβλημένους;  Μήπως το χρεωκοπημένο μόρφωμα   αποφάσησε να διευρύνει το πεδίο εφαρμογής του χυδαίου claw back με τη μορφή προστίμων, σε όλο το ιατρικό σώμα; Ή απειλεί αόριστα με ύφος και ήθος που ταιριάζει μοναχά σε απολυταρχικά καθεστώτα;








pzogr:
Συνάδελφε σχολιάζω αποκλειστικά και μόνο επειδή εσύ το έθεσες. Νομίζω ότι τα μόνα "επιλήψιμο" στατιστικά είναι ο αυξημένος μέσος όρος εμβαλαγίων ανά ασφαλισμένο και οι συνταγές ανά ασφαλισμένο. Τα υπόλοιπα εξαρτώνται λιγότερο από σένα και σίγουρα δεν μπορείς να κατηγορηθείς επειδή βλέπεις περισσότερους από το μέσο όρο. Υποθέτω ότι κι η επεξεργασία των δεδομένων δεν γίνεται μ'αυτό το σκοπό - δεν θα'παιρνα και όρκο βέβαια... Δεν νομίζω ότι ο ΕΟΠΥΥ θα βάλει ποτέ συγκεκριμένα πλαφόν γιατί τη δημιουργική ασάφεια τη θέλουν. Είναι όπως με τις τιμωρίες συναδέλφων για συνταγογράφηση εκτός ειδικότητας, ενώ μπορούν ουσιαστικά να απαγορεύσουν τη συνταγογράφηση συγκεκριμένων φαρμάκων σε συγκεκριμένες ειδικότητες μέσω της ΗΔΙΚΑ...

Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση είναι ότι με 519 επισκέπτες (μόνο από τη συνταγογράφηση - φαντάζομαι ότι υπήρχαν και άλλοι που δεν χρειάστηκαν φάρμακα) το ιατρείο είναι "χαμηλής οικονομικής απόδοσης";

fanisgp:
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον pzogr.Ετσι ακόυγαμε τόσο καιρό από κάποιους πως θα κόψουν την συνταγογράφηση σε όσους δεν συμβληθούν και τελικά καταλήξαμε να μπορούν όλοι  να γίνουν οικογενειακοί Εχει γνωρίσει αλήθεια κάποιος, συνάδελφο που να του έβαλαν πρόστιμο;Εχω ανεβάσει αρκετές φορές συνταγές καρδιολόγου που ήταν για γέλια περισσότερο ως προς την αντιστοίχιση των διαγνώσεων δηλ .με μια αθηροσκληρωτική καρδιοπάθεια έγραφε  και γράφει! μαζί φάρμακο της πίεσης, άνοιας και προστάτη! Ούτε σύσταση δεν έχει πάρει αφου στην τελική μια αθηροσκλήρωση θα κάνει και άνοια! Αυτή που της έκοψαν την συνταγογράφηση για ενα τρίμηνο( γεν ιατρός σε κέντρο υγείας, έκανε διακοπές για το διάστημα αυτό εννοείται και ο μιαθός κανονικά) ήταν σε άλλο επίπεδο. Οrizal  40/10 s1x2 μαζι με coveram 10/10 πάντα 1χ2! Onglyza 5mg S1x3!και άλλα τέτοια μέχρι που φαρμακοποιοί κάποιες συνταγές δεν εκτελούσαν όλες τις ποσότητες.Αφού λοιπόν υπάρχουν συνάδελφοι τέτοιας πάστας κάτι δεν πρέπει να πεί και αυτός ο ΕΟΠΠΥς;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση