Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:29:31

Αποστολέας Θέμα: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ  (Αναγνώστηκε 97258 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Νοεμβρίου 2010, 07:56:14
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Doc


Είναι now or never και δεν βλέπω την παραμικρή κινητοποίηση από κανένα. Θα περιμένω την ανταπόκριση συναδέλφων αγροτικών αλλά και ειδικών.
ps: Με το συνηγορο του πολίτη δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε τπτ, δυστυχώς.
[/quote]

Γράψε στο ΣτΠ, γράψε στο Υπ. σήμερα και στείλε το by e-mail.  Εσύ θέλεις παράταση!!! Κάνε φασαρία σε αυτό το θέμα, μη περιμένεις κανένα . Πρέπει κάποιος να πάρει την πρωτοβουλία. 

27 Νοεμβρίου 2010, 11:27:29
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Nikos_med


Προσωπικά έχω ακόμα 5 μήνες αγροτικού (χωρίς...την παράταση)...Λόγω της απουσίας οποιουδήποτε συνδικαλιστικού οργάνου, ελέω 1 έτους θητείας, είμαστε τις περισσότερες φορές σάκκος του μποξ όλων όσοι εμπλέκονται στην πρωτοβάθμια υγεία. Έτσι κάθε καταπάτηση νόμου πραγματοποιείται αβίαστα σε βάρος μας σε θολό τοπίο και εμείς φυσικά αργότερα θυμόμαστε το αγροτικό ως τα καλύτερα μας χρόνια. Τρανό παράδειγμα το καθεστώς των διακομιδών...με το οποίο σχετικά πρόσφατα συνδέθηκε εμμέσως ένα τραγικό γεγονός σε ένα νοσοκομείο της κεντρικής Ελλάδας, από ό,τι άκουσα από συναδέλφους, για το οποίο δεν μίλησε κανένας μας πουθενά...
Ωστόσο, στο θέμα των παρατάσεων το μεγαλύτερο έννομο συμφέρον το έχουν οι δήμοι των οποίων οι πολίτες πλήττονται από την κατάργηση των παρατάσεων και όχι εμείς. Ποιος όμως δήμαρχος υπό κατάργηση δήμου θα ασχοληθεί με την υποβάθμιση των περιφερειακών ιατρείων όταν σε 2 μήνες δεν θα έχουν καμιά εξουσία;

27 Νοεμβρίου 2010, 12:27:56
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έτσι κάθε καταπάτηση νόμου πραγματοποιείται αβίαστα σε βάρος μας σε θολό τοπίο και εμείς φυσικά αργότερα θυμόμαστε το αγροτικό ως τα καλύτερα μας χρόνια.
Ποιος νόμος ακριβώς "καταπατείτε";
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

27 Νοεμβρίου 2010, 14:28:57
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Nikos_med


Καταπατείται...ο νόμος που δεν θεωρεί πλέον τους αγροτικούς ειδικευομένους και ορίζει τα περί διακομιδών όπως γραφεται στο σχετικό θεμα. Οι αγροτικοί στο τρίμηνο ειναι μόνο εκπαιδευόμενοι. Κυρίως ομως η απουσία επιμελητών στις εφημερίες και το βάρος πέφτει σε ανειδίκευτους...διαφωνείτε; Περιμένουμε και την άποψη σας για το θέμα των παρατάσεων,εάν θεωρείτε τους αγροτικούς συναδέλφους σας βέβαια...

27 Νοεμβρίου 2010, 15:16:49
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Nikos_med


Και επειδή είστε στο ιατροδικαστικό του απθ θα έχετε ένα μίνιμουμ νομικής παιδείας αν και το ιατρικό δίκαιο που...διδαχθήκαμε στο απθ έπρεπε να το κάνουν νομικοί και όχι ιατροδικαστές...ο νόμος καταργείται με νέο νόμο και όχι με αποφάσεις διοικητών μικρότερης τυπικής ισχύος όπως γίνεται με τις διακομιδές.

27 Νοεμβρίου 2010, 15:58:33
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Συμπαθέστατε Νίκο.
Θα μου επιτρέψεις να διακρίνω μια αντιφατικότητα στα λεγόμενά σου.Από τη μία ασχολείσαι με την παράταση των αγροτικών και από την άλλη εξορκίζεις τους δαίμονες της κακώς ούσας ΠΦΥ.Κατανοώ την οικονομική στενότητα και ανάγκη για εργασία τη δεδομένη εποχή κρίσης και με τις αναμονές για ειδικότητα να φθάνουν στα ύψη αλλά από την άλλη το να αναφέρεσαι διαρκώς στους "κακούς" ειδικούς και τις κακές συνθήκες εργασίας-"αγροτικούς σάκους του μπόξ" τελικά είνια σα να εύχεσαι ταυτόχρονα 2 διαφορετικά πράγματα δηλ να συνεχίσεις να μείνεις ως παρατασιακός έστω και  για ελάχιστους μήνες (εξάλλου η παράταση δεν είναι και σίγουρη πάντα) σε ένα τοπίο που σε φθείρε καθημερινάι.Είναι κάπως αντιφατικό αν με καταλαβαίνεις και-με απόλυτο σεβασμό στις επαγγελματικές-οικονομικές σου ανησυχίες-η αντίφαση αυτή στερεί βαρύτητα από το αίτημά σου και θολώνει κάπως τις θέσεις σου.
Από την άλλη το πως στέκεται ο κάθε "ειδικός" απέναντι στον αγροτικό δεν είναι μια γενικευση και κρίμα αν κάποιοι ειδικοί ξεχνούν από που ξεκίνησαν.Να θυμάσαι όμως πως η κρίση στην ΠΦΥ αφορά ΟΛΟΥΣ μας και ίσως εμάς τους "ειδικούς" πιο πολύ γιατί εμείς σε αυτό το τοπίο παράνοιας και ελλείψεων θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε.Αν και "ειδικός" καλύπτω όμορα και από όσο φαίνεται θα συνεχίσω να καλύπτω.Τα ΣΚΕΙΟΠΝΙ έχουν παγώσει και οι επικουρικοί είναι με το σταγονόμετρο ή με τα βύσματα των διευθυντών.Δεν ξέρω στο ΚΥ που υπηρετείς πως είναι οι "ειδικοί" απέναντί σου αλλά στο ΚΥ που υπηρετώ εγώ δεν νιώθω καθόλου έτσι.Αγροτικοί και "ειδικοί" είμαστε συνάδελφοι αλλά όπως εσύ τα έχεις με τους ειδικούς οφείλεις να αναγνωρίσεις πως σε εφημερία αγροτικού-ειδικού όλη η ευθύνη είναι στις πλάτες του ειδικού ενώ συχνά αγροτικοί παραιτούνται όταν ανοίξει η θέση τους και αφήνουν ακάλυπτα Π.Ι.που οφείλουν τότε αιφνίδια να καλύψουν ειδικοί.Η αναφορά σε όλα αυτά δε γίνεται για να σου "την πω" και σε παρακαλώ μη με παρεξηγήσεις και αρχίσουμε να παίζουμε την κολοκυθιά απλά θέλω να σου επισημάνω πως εν τέλει όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε,πως είμαστε συνάδελφοι και πως μακάρι και για εμάς τους ειδικούς να συνεχίζατε και να παίρνατε τις παρατάσεις σας αλλά τα πράγματα είναι πλέον τόσο ευμετάβλητα που το λογικό να θεωρείται πολυτέλεια.Πίστεψέ με,δεν ξεχνώ από που ξεκίνησα και πάντα θα υπάρχουν "χώστηδες" που επικαλούμενοι την ιεραρχία θα σας κάνουν "σάκκο του μπόξ",εντούτοις δε νομίζω κανένας από εμάς να εύχεται να φύγετε νωρίτερα,όχι για την καλη μας ψυχή αν θες αλλά γιατί η δική σας δουλειά σε κενό ΠΙ θα πέσει σε εμάς.Νομίζω ο καλύτεροσ τρόπος να διεκδικήσετε κάτι είναι μέσω πανελλήνιων ή κατά τόπους ενώσεων αγροτικών ιατρών κάτι που εμείς στα χρόνια μου είχαμε και ήταν πολύ μάχιμες.Αλλιώς φίλε,ειδικά στο τοπίο της κρίσης που και τα πράγματα έχουν ζορίσει και η εξοικονόμηση και ενός ευρώ είναι προσόν για το βιογραφικό ενός διοικητή ΚΥ-νοσοκομείου μην περιμένεις και πολλά γιατί όταν μπορείς να στείλεις όμορο γιατρό με ένα μισθό γιατί να προσλάβεις ή να παρατείνεις τη θητεία κάποιου άλλου και να πληρώνεις 2 μισθούς?

(Α!!! ρε Τάσο,με αυτή την εμμονή στην ορθογραφία και την ευκολία να κάνει κανείς λάθος λόγω κεκτημένης ταχύτητας(οκ το ομολογώ και ενίοτε λόγω ανορθογραφίας...αλλά σε πολύ ασυνήθιστες λέξεις οκ?γιατί καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα))με έκανες να τροποποιήσω 2 φορές το μήνυμα μου ενώ το διάβαζα... ;D)
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Νοεμβρίου 2010, 16:10:27 από jack »
+

27 Νοεμβρίου 2010, 19:01:13
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καταπατείται...ο νόμος που δεν θεωρεί πλέον τους αγροτικούς ειδικευομένους και ορίζει τα περί διακομιδών όπως γραφεται στο σχετικό θεμα. Οι αγροτικοί στο τρίμηνο ειναι μόνο εκπαιδευόμενοι. Κυρίως ομως η απουσία επιμελητών στις εφημερίες και το βάρος πέφτει σε ανειδίκευτους...διαφωνείτε; Περιμένουμε και την άποψη σας για το θέμα των παρατάσεων,εάν θεωρείτε τους αγροτικούς συναδέλφους σας βέβαια...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και επειδή είστε στο ιατροδικαστικό του απθ θα έχετε ένα μίνιμουμ νομικής παιδείας αν και το ιατρικό δίκαιο που...διδαχθήκαμε στο απθ έπρεπε να το κάνουν νομικοί και όχι ιατροδικαστές...ο νόμος καταργείται με νέο νόμο και όχι με αποφάσεις διοικητών μικρότερης τυπικής ισχύος όπως γίνεται με τις διακομιδές.
Η minimum νομική μου "παιδεία" δε με βοηθάει να κατανοήσω ότι στο θέμα "ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ" γίνεται συζήτηση περί διακομιδών.

Πιθανόν να μην έχεις διαβάσει τις προσωπικές μου απόψεις ούτε στο θέμα παρατάσεων αλλά ούτε στο θέμα διακομιδών.
Όσο αφορά το αν θεωρώ τους αγροτικούς ιατρούς συναδέλφους μου νομίζω πως είναι περιττό να απαντήσω σε τέτοια ερώτηση.

υ.γ. jack, μόλις επέστρεψα από το ΑΧΕΠΑ όπου είδα αυτό......το διόρθωσα ;D αλλά ευτυχώς ήταν Σάββατο και δε μπορούσα να βρω τον υπεύθυνο >:(

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

27 Νοεμβρίου 2010, 21:54:30
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Nikos_med


Αγαπητοί συνάδελφοι, προφανώς δεν διαβάσατε την λέξη "σπανιότατα" στα μηνύματά μου...και φυσικά τα περί ειδικών αφορούν σε 2 προτάσεις στα μηνύματα και εγείρονται από την σιωπή τους όχι βέβαια στο φόρουμ αυτό...Και φυσικά αγαπητέ συνάδελφε έχω δει πολλές φορές και στο φόρουμ αυτό να αναφέρονται διάσπαρτα νόμοι και κυρίως σε νοσοκομεία να "εφαρμόζονται" νόμοι χωρίς να γίνεται ορθή ερμηνεία...Ενώ είναι ευνόητο το ότι όταν συζητάς ένα θέμα το θέτεις σε ένα πλαίσιο...Εάν πχ έβλεπες μόνο δύσπνοια χωρίς να δεις καρδιαγγειακό κε ιατροδικαστά, θα έπεφτε ο ασθενής στα χέρια σου... :)  Και οι διακομιδές κολλάνε και παρακολλάνε στο θέμα αυτό.
Ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι το ότι πρέπει να θίξεις κάποια πράγματα και καταστάσεις για να ενοχληθούν κάποιοι που επιβάλλεται να ΕΧΟΥΝ άποψη- όχι ίδια με την δικιά μας φυσικά...Επίσης, αγαπητέ jack, να πω ότι προσωπικά δεν τρελαίνομαι για παράταση που θα έρθει σε 5 μήνες σε μένα, έαν έρθει, διότι και η ειδικότητα πλησιάζει και το εξωτερικό το έχω στα σχέδιά μου...Γιατί λοιπόν φωνάζω μέσα από το φόρουμ αλλά και μαζί με τους συναδέλφους;
Η υποβάθμιση της πρωτοβάθμιας υγείας πραγματοποιείται μέσα από την αδιαφορία μας. Και φυσικά δεν ξέρω εάν νησάκια που έχουν έναν αγροτικό ιατρό θα έχουν το προνόμιο της παράτασης...Ενώ το να είσαι επαγγελματίας ιατρός δεν ταυτίζεται με το να είσαι επαγγελματίας οδηγός...Προσωπικά επίσης δεν εξυπηρετώ και όμορρο.
Μακάρι όλα τα ΚΥ να λειτουργούσαν επαγγελματικά τουλάχιστον. Κλείνοντας σημειώνω ότι ούτε προσωπικά ούτε επιστημονικά έχω νιώσει θιγμένος από ειδικό του οποίου την γνώμη σέβομαι πάντοτε και τις οδηγίες ακολουθώ, μετά από κριτική σκέψη, η δε συνεργασία μου προσωπικά είναι άψογη με κάθε ειδικό...
ΥΓ το "καταπατείτε" διόρθωσέ το εφόσον έχεις εμμονή με την ορθογραφία...
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Νοεμβρίου 2010, 21:58:04 από Nikos_med »

28 Νοεμβρίου 2010, 12:41:08
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Nikos_med


Και ένα λινκ για το θέμα των παρατάσεων (δεν υπηρετώ στην Λέσβο, το βρήκα στο google) και τα προβλήματα με τη μη έγκριση των παρατάσεων... Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

28 Νοεμβρίου 2010, 20:20:38
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

alfie


Mια ερωτηση συναδελφοι και ελπίζω κάποιος να έχει μια σαφή απαντηση:
Υπάρχει καποιο ΦΕΚ που να οριζει ποιος δικαιουται ή οχι παραταση, και τι προβλέπεται σε περιπτωση που υπαρξει κενό αρκετών μηνών μεταξυ του τελους της θητειας καποιου αγροτικου ιατρου καιι την αντικατάσταση του απο τον επόμενο συνάδελφο? Τι καθεστώς ισχύει για τα μονοθεσια, τα διθεσια Π.Ι και για τα Κ.Υ?

ΥΓ. σε τηλ επικοινωνια που ειχα προχθες με το τμημα αγροτικων του υπουργειου, μου ειπαν οτι βασει της ισχυουσας νομοθεσιας δεν δικαιουμαι παραταση και οτι το Π.Ι στο οποιο υπηρετώ, θα μεινει κενο για 3 μηνες περιπου. Και ερωτώ εγώ: Αντε και εχουν δικιο, αντε και ειναι νομικα καλυμενοι και εγω και τοσοι αλλοι δεν δικαιουμαστε παραταση. Αυτο ομως συνεπαγεται οτι 20 χρονια που εδιναν παρατασεις σε ολους, ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣΑΝ, καταπατωντας την εν λογω ισχυουσα νομοθεσια...!!!! Θα πηδηχτω απ' το παραθυρο...

29 Νοεμβρίου 2010, 07:55:24
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καταπατείται...ο νόμος που δεν θεωρεί πλέον τους αγροτικούς ειδικευομένους και ορίζει τα περί διακομιδών όπως γραφεται στο σχετικό θεμα. Οι αγροτικοί στο τρίμηνο ειναι μόνο εκπαιδευόμενοι. Κυρίως ομως η απουσία επιμελητών στις εφημερίες και το βάρος πέφτει σε ανειδίκευτους...διαφωνείτε; Περιμένουμε και την άποψη σας για το θέμα των παρατάσεων,εάν θεωρείτε τους αγροτικούς συναδέλφους σας βέβαια...

Με αυτον τον νόμο όμως οι αγροτικοί κατα τη διάρκεια του 3μηνου πληρώνονται ως αγροτικοι και όχι ως ειδικευόμενοι.Κατα συνέπεια οι αποδοχές τους είναι μεγαλύτερες.
Και στην τελική όταν ξεκινάς το αγροτικό υπογράφεις μια σύμβαση ορισμένου χρόνου!!!
Με τις παρατάσεις των συμβασιούχων παντώς είδους, φτάσαμε εδω που φτάσαμε σήμερα...

29 Νοεμβρίου 2010, 07:57:59
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

timex



Σορρυ που θα το πω έτσι ,αλλά νομίζω πως κάποιοι δεν έχουν καταλάβει σε ποια εποχή ζουμε...
Τέλος πια τα δικαιώματα...τώρα μόνο υποχρεώσεις και καταπάτηση των δικαιωμάτων!

29 Νοεμβρίου 2010, 10:49:16
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

alfie


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σορρυ που θα το πω έτσι ,αλλά νομίζω πως κάποιοι δεν έχουν καταλάβει σε ποια εποχή ζουμε...
Τέλος πια τα δικαιώματα...τώρα μόνο υποχρεώσεις και καταπάτηση των δικαιωμάτων!
Timex sorry που θα το πω ετσι, αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, από δω και πέρα θα μας πηδάνε και θα πρέπει να τους δίνουμε και φιλοδώρημα.
Συγχαρητήρια για το αγωνιστικό σου πνεύμα και την διόλου ηττοπαθή νοοτροπία σου.

1 Δεκεμβρίου 2010, 23:02:47
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν θα μας π...., μας π.... ηδη απλα δεν το εχουμε νιωσει ακομη...
Ευχαριστω... για τα συγχαρητηρια...αλλά δυστυχως ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη...
Μας κοβουν μισθους και δικαιωματα και δεν αντιδρα κανεις.
Αν αυτο γινοταν πριν 1-2 χρονια θα ειχε καει η Ελλαδα!

2 Δεκεμβρίου 2010, 00:33:25
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Στη νέα κανονιστική θα υπάρχει αναφορά και στις παρατάσεις.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
131016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Σεπτεμβρίου 2019, 09:38:44
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
266 Απαντήσεις
161904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2016, 07:24:35
από GirousisN
46 Απαντήσεις
229126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2015, 21:24:27
από ΑΡΗΣ
0 Απαντήσεις
2520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Ιανουαρίου 2017, 08:23:19
από Argirios Argiriou
7 Απαντήσεις
55059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Οκτωβρίου 2021, 03:15:04
από Όμηρος