Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:53:14

Αποστολέας Θέμα: Παροχή ιατρικών υπηρεσιών χωρίς αμοιβή σε συγγενείς ιατρού  (Αναγνώστηκε 61616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Νοεμβρίου 2009, 09:44:31
Αναγνώστηκε 61616 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Διαβάζοντας το παρακάτω πρόσθετο κείμενο στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος που είχε αρχικά δημοσιευτεί στην εφημερίδα Πελοπόννησος  31/10/2009 και άσχετα με την ερώτηση στην Βουλή (που απουσιάζει παραδόξως από το ygeianet) και την συγκεκριμένη τοποθέτηση του μέλους της ΕΙΝΑ θυμήθηκα ένα πρόσφατο περιστατικό που είχε συμβεί φαντάζομαι με τον ίδιο ελεγκτή του ΤΥΔΚΥ στην Αχαΐα.

Κώδικας ιατρικής δεοντολογίας, Προεδρικό διάταγμα 3418/28-10-2005 αριθμός φύλλου: 287, άρθρο 19, παράγραφος 3:
Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή στους συναδέλφους του και στους συγγενείς προς τους οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση, καθώς και στους φοιτητές της ιατρικής.

Πριν δύο εβδομάδες περίπου είχα ακούσει ότι στην Πάτρα, πήγε στο συγκεκριμένο ελεγκτή η μητέρα συναδέλφου να θεωρήσει μια μέτρηση οστικής πυκνότητας. Ο συγκεκριμένος ελεγκτής δεν ενέκρινε εγγράφως την θεώρηση γιατί πρέπει να γίνει δωρεάν όπως ορίζει το παραπάνω άρθρο. Μου έκανε εντύπωση η συγκεκριμένη νομική κατάσταση και έκανα ερώτημα και στον ιατρικό σύλλογο Ηρακλείου χωρίς μέχρι σήμερα να έχω πάρει απάντηση.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος ελεγκτής δεν είναι νομικά κατοχυρωμένος καθώς υπάρχουν τα εξής ερωτήματα για τα οποία δεν γνωρίζω επίσημη απάντηση:
α) Πως ορίζονται οι "υπηρεσίες"; Όταν για μια εξέταση απαιτείται η συμμετοχή μη ιατρικού προσωπικού (πχ. τεχνολόγοι, νοσηευτές) τότε εξακολουθεί να είναι χωρίς αμοιβή; Όταν μιλάμε για εργαστηριακό ή απεικονιστικό έλεγχο που χρησιμοποιεί κάποιο μηχάνημα με αναλώσιμα υλικά υπάρχει έκπτωση ή είναι χωρίς αμοιβή;
β) "συγγενείς προς τους οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση" Αυτή η έκφραση πως ορίζεται νομικά; Εννοεί τα προστατευόμενα μέλη; Εννοεί τους πρώτου βαθμού συγγενείς;
γ) Εφόσον οι "συγγενείς προς τους οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση" δεν πρέπει να χρεώνονται για ιατρικές υπηρεσίες, γιατί πληρώνουν ασφάλιστρα τα ίδια με τους υπόλοιπους;
δ) Πώς οφείλει να γνωρίζει ο ελεγκτής εάν ο Χ κύριος ή κυρία ανήκει στους "συγγενείς προς τους οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση" συγκεκριμένου ιατρού;

Φαντάζομαι ότι απαιτείται γνωμοδότηση ίσως από το νομικό συμβούλιο του κράτους καθώς οι περισσότεροι ελεγκτές φαντάζομαι ότι έχουν τα παραπάνω ερωτήματα.

Γράφω αυτό το κείμενο για να γίνει ευρύτερα γνωστό καθώς το παρακάτω πρόσθετο κείμενο μάλλον αποσκοπεί την υπεράσπιση του συγκεκριμένου ελεγκτή για άλλα θέματα που μπορεί να είχε δίκιο ελεγκτής και δεν τα γνωρίζω για να τα κρίνω.
[spoiler]Γεωργακόπουλος Τάκης
Μήπως πρέπει να αρχίσουμε από τον έλεγχο … των ελεγκτών;(Εφημερίδα Πελλοπόνησος)

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε από τον έλεγχο … των ελεγκτών;

Αναφορικά με την επερώτηση του βουλευτή Αχαΐας του ΣΥΡΙΖΑ Νίκου Τσούκαλη, για τον ελεγκτή γιατρό του ΤΥΔΚΥ, θα ήθελα ως γιατρός και ως ασφαλισμένος να επισημάνω τα ακόλουθα.

Με θλίβει το γεγονός ότι στο κείμενο της επερώτησης περιέχονται χαρακτηρισμοί και διαπιστώσεις που προέρχονται από μονομερή σίγουρα πληροφόρηση. Δεν γνωρίζει προφανώς ο κ. Τσούκαλης, ότι πρόσφατα τηλεοπτικός σταθμός εισέβαλε στο χώρο του ΤΥΔΚΥ όπου ο γιατρός ασκούσε τα ιατρικά του καθήκοντα χωρίς να εμποδιστεί από τους διοικητικούς υπαλλήλους!

Δεν γνωρίζει ο Ν. Τσούκαλης ότι ο γιατρός-ελεγκτής έπεσε πρόσφατα θύμα προπηλακισμού από άλλο γιατρό, μέσα στον χώρο εργασίας του ταμείου, με την ανοχή των υπαλλήλων του ταμείου, επειδή είχε δεσμεύσει βιβλιάριο ασφαλισμένου όπως ο νόμος ορίζει.

Πως αναφέρει στο κείμενο της επερώτησης ότι «… ο εν λόγω γιατρός έχει αποθρασυνθεί σε σημείο που η υπηρεσία δεν μπορεί να λειτουργήσει»; Γνωρίζει ο αγαπητός φίλος και σύντροφος Ν. Τσούκαλης ποιος πραγματικά δημιουργεί προβλήματα στην λειτουργία του ΤΥΔΚΥ; Μήπως όσοι σήμερα ενοχλούνται από την «αυστηρότητα» των ελεγκτών του γιατρού-ελεγκτή επειδή ήσαν ή είναι συνηθισμένοι σε «άλλη συμπεριφορά» των συμβεβλημένων γιατρών με το ΤΥΔΚΥ;

Ανεξάρτητα από το ποιος έχει ή δεν έχει δίκιο, αν οι έλεγχοι ήσαν ή είναι «χαλαροί» ή αυστηροί, το ζήτημα είναι νομίζω αν η άσκηση ελέγχου από ένα γιατρό ασφαλιστικού ταμείου, είναι ή δεν είναι σύννομη. Κι ευτυχώς, υπάρχουν Προεδρικά Διατάγματα που ορίζουν πως πρέπει να γίνονται οι έλεγχοι.

Γιατί το συνδικαλιστικό όργανο των δημοτικών υπαλλήλων δεν καταγγέλει τις διατάξεις που ταλαιπωρούν τους ασφαλισμένους και στρέφεται εναντίον ενός γιατρού που θέλει να κάνει νομοτύπως την δουλεία του; Δεν συγκινούνται από το πάθημα του ελεγκτή γιατρού του δημοσίου που έμπλεξε και προφυλακίσθηκε και ταλαιπωρήθηκε με την υπόθεση Τσιγγούνη;

Αλήθεια, τι θέλουμε να κάνουν οι ελεγκτές γιατροί; Να είναι… κωθώνια και να πατάνε μόνο σφραγίδες και υπογραφές σε ότι βιβλιάριο τους προσκομίζεται και μάλιστα από άσχετα πρόσωπα, ούτε καν συγγενείς του ασφαλισμένου;

Δεν θα έπρεπε, ιδιαίτερα ο σύλλογος εργαζομένων του Δήμου, να υπερασπιστεί ένα γιατρό που κάνει «αυστηρούς» αλλά, πιθανολογώ, σωστούς ελέγχους και προσπαθεί να βάλει τέλος στην … χαλαρότητα του παρελθόντος;

Τι θα έπρεπε να κάνει αυτός ο ελεγκτής-ιατρός όταν διαπίστωσε ότι από ένα μόνο ορθοπαιδικό ιατρό,  είχαν συνταγογραφηθεί σε όλους σχεδόν τους δημοτικούς αστυνομικούς, «ορθοπαιδικά» υποδήματα με την ένδειξη «πλατυποδία; Ο Δήμος δεν έχει ελέγξει αν έπασχαν από την συγκεκριμένη πάθηση προτού τους προσλάβει;

Τι θα έπρεπε να κάνει αυτός ο γιατρός-ελεγκτής όταν βλέπει να του προσκομίζουν στο ιατρείο του ΤΥΔΚΥ σωρούς βιβλιαρίων ασφαλισμένων, άτομα άσχετα με τους ασθενείς και μάλιστα υπάλληλοι διαγνωστικών κέντρων της πόλης μας;

Τι θα πρέπει να κάνει αυτός ο γιατρός-ελεγκτής, όταν του προσκομίζονται για έγκριση εντολές και εκτελέσεις παρακλινικών εξετάσεων από γιατρούς που δεν έχουν πιστοποίηση από το ΚΕΣΥ για να τις πραγματοποιούν, είτε δεν διαθέτουν τα απαραίτητα μηχανήματα; Θα έπρεπε να τους εγκρίνει «χαλαρά» την πληρωμή τους, και να γίνεται συνένοχός στην διασπάθιση του δημοσίου χρήματος από την άσκοπη συνταγογράφηση, του χρήματος των ασφαλισμένων που εκπροσωπούν οι συνδικαλιστές;

Αλίμονο αν τελικά δεν μας ενδιαφέρει η προστασία των δαπανών των ασφαλιστικών ταμείων, ιδιαίτερα όταν αυτές γίνονται άσκοπα και καταχρηστικά ακόμα και στο όνομα της …Ιατρικής!

Αν όπως επικαλείται στην επερώτηση του ο Ν. Τσούκαλης, δέσμευση του ΠΑΣΟΚ ήταν και είναι το σύνθημα «πρώτα ο Πολίτης», τότε πράγματι, για να προστατεύσουμε τον πολίτη – ασθενή, ασφαλισμένο του ΤΥΔΚΥ – όπως και τους ασφαλισμένους και των άλλων ταμείων πρέπει να αρχίσουμε την εξυγίανση «πρώτα από τα ασφαλιστικά ταμεία»! Αυτό πρέπει να ζητάνε επίμονα και οι συνδικαλιστές, αν πράγματι τους ενδιαφέρει η εξυγίανση του ταμείου τους.

Για να προστατεύσουμε ουσιαστικά τους ασφαλισμένους ασθενείς από την καταχρηστική –ενδεχομένως – άσκηση της ιατρικής με κάθε τρόπο που συντελεί κι αυτή, στο βούλιαγμα των ασφαλιστικών ταμείων.

                                                                                                Τάκης Γεωργακόπουλος

                                                                                                             Γιατρός

                                                                                                   Μέλος  Δ.Σ   ΕΙΝΑ[/spoiler]

Επίσης, η αναφερόμενη ερώτηση στην βουλή, που δεν έχει σχέση με το θέμα μας αλλά για λόγους πληρότητας έχω στο ακόλουθο πρόσθετο κείμενο: [spoiler]Εντός των προσεχών ήμερων οι εργαζόμενοι στο Δήμο της Πάτρας και όχι μόνο, προχωρούν σε δυναμικές κινητοποιήσεις με κύριο αίτημα την άμεση απομάκρυνση του Ελεγκτή Ιατρού του ΟΠΑΔ - ΤΥΔΚΥ Ν. Αχαΐας. Επί μία τριετία ασφαλισμένοι, συναλλασσόμενοι γιατροί, φαρμακοποιοί και υπάλληλοι του ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ Ν. Αχαΐας βιώνουν μια προσβλητική, απειλητική, απαξιωτική, καταχρηστική και πέρα από κάθε έννοια Ιατρικής Δεοντολογίας συμπεριφορά του Ελεγκτή Ιατρού.
Τις συμπεριφορές αυτές, όσο και τις ενέργειες του εν λόγω ιατρού έχουν καταγγείλει εγγράφως πολλές φορές διαχρονικά τόσο στη προηγούμενη Διοίκηση του ΤΥΔΚΥ, όσο και στη σημερινή του ΟΠΑΔ συνδικαλιστικές ενώσεις εργαζομένων και συνταξιούχων στους Δήμους του Ν. Αχαΐας, γιατροί, φαρμακευτικοί σύλλογοι Πάτρας, Αιγίου, ασφαλισμένοι και υπάλληλοι του ΟΠΑΔ - ΤΥΔΚΥ Ν. Αχαΐας.
Μέχρι τις πρόσφατες εκλογές οι Διοικήσεις του ΤΥΔΚΥ και του ΟΠΑΔ δεν έλαβαν θέση επί των καταγγελιών αυτών με αποτέλεσμα ο εν λόγω ιατρός να έχει αποθρασυνθεί σε σημείο που η υπηρεσία να μη μπορεί να λειτουργήσει. Μόλις προχθές σε ζωντανή τηλεοπτική εκπομπή σταθμού της Πάτρας, ο Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Πάτρας, αιρετός Δήμαρχος της περιοχής, η Πρόεδρος των εργαζομένων στο Δήμο της Πάτρας και εργαζόμενοι σκιαγράφησαν με τα μελανότερα χρώματα τη συμπεριφορά και τις ενέργειες του συγκεκριμένου ελεγκτή .Ελεγκτή. Και ενώ συμβαίνουν όλα αυτά μετεκλογικά ο «υπηρεσιακός» Πρόεδρος του ΟΠΑΔ για να «κουκουλώσει» την υπόθεση και για να συγκαλύψει τις ευθύνες των προηγουμένων Διοικήσεων απεφάσισε να κάνει ΕΔΕ «μαϊμού».
Κατόπιν των ανωτέρω ερωτάται η κ. Υπουργός:

1) Γιατί μέχρι σήμερα οι Διοικήσεις ΤΥΔΚΥ και ΟΠΑΔ δεν έχουν λάβει θέση επί των καταγγελιών που αφορούν στη συμπεριφορά και στις ενέργειες του Ελεγκτή Ιατρού;

2) Ποια μέτρα προτίθεστε να λάβετε άμεσα, έτσι ώστε αυτό το απαράδεκτο καθεστώς που αφορά στη προσβλητική αντιμετώπιση ασφαλισμένων, συναλλασσομένων και υπαλλήλων να σταματήσει με βάση δε και τη δέσμευση σας «ΠΡΩΤΑ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ»;

Ο ερωτών βουλευτής
Νίκος Τσούκαλης[/spoiler]
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Νοεμβρίου 2009, 09:55:47 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

5 Νοεμβρίου 2009, 10:33:53
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
A.  από ένα μόνο ορθοπεδικό ιατρό,  είχαν συνταγογραφηθεί σε όλους σχεδόν τους δημοτικούς αστυνομικούς, «ορθοπεδικά» υποδήματα με την ένδειξη «πλατυποδία;
B. Τι θα πρέπει να κάνει αυτός ο γιατρός-ελεγκτής, όταν του προσκομίζονται για έγκριση εντολές και εκτελέσεις παρακλινικών εξετάσεων από γιατρούς που δεν έχουν πιστοποίηση από το ΚΕΣΥ για να τις πραγματοποιούν, είτε δεν διαθέτουν τα απαραίτητα μηχανήματα;

Μήπως (λέω) το Α. απαντά γιατί ο αιρετός δήμαρχος συστρατεύτηκε με τους δημοτικούς υπαλλήλους ενάντια στον ελεγκτή? Αν έγινε με την παρέμβαση και συναίνεσή του αυτό, δεν εξαργυρώνεται σα "δωράκι του" στους "υπηκόους" και τώρα κινδυνεύει να του χαλάσει την πιάτσα ένας "γραφικός"?

Μήπως (λέω) το Β. απαντά και στον προβληματισμό του Δημήτρη. Μήπως δεν ήταν το της συγγενείας κώλυμα, αλλά η γνώση του ελεγκτή ότι πρόκειται για εξέταση μαϊμού από εργαστήριο που δεν διαθέτει άδεια ή τεχνολογία να την κάνει?

Για μένα αν θέλει κανείς να εξετάσει τι αλήθεια ισχύει θα πρέπει να κάνει ΕΔΕ πραγματική και να δεί όλες τις απορριφθείσες ,αλλά και εγκριθείσες, πράξεις και μετά να μιλήσει. Τα άλλα είναι κοκορομαχίες και δείχνουν την συμπεριφορά μας ως όρνεα.

Εξ' άλλου είναι σαφές ότι τις πιό οργίλες αντιδράσεις θα τις προκαλέσει όποιος προσπαθήσει να "νοικοκυρέψει" τέτοια πράγματα, αφού αναπόφευκτα θα χαλάσει καθεστηκυίες ισορροπίες..


« Τελευταία τροποποίηση: 5 Νοεμβρίου 2009, 10:37:02 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

5 Νοεμβρίου 2009, 10:43:25
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μήπως (λέω) το Β. απαντά και στον προβληματισμό του Δημήτρη. Μήπως δεν ήταν το της συγγενείας κώλυμα, αλλά η γνώση του ελεγκτή ότι πρόκειται για εξέταση μαϊμού από εργαστήριο που δεν διαθέτει άδεια ή τεχνολογία να την κάνει?

Όχι αυτό το έχω διασταυρώσει. Έχει σφραγίσει ότι δεν εγκρίνεται λόγω του παραπάνω άρθρου. Για αυτό έθεσα και αυτό το θέμα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

5 Νοεμβρίου 2009, 12:48:08
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

aterpos


Το ότι οι ιατρικές υπηρεσίες (που παρέχονται σε ιατρούς ή σε συγγενείς τους) δεν μπορούν να περιλαμβάνουν και το κόστος αναλωσίμων κλπ. (όταν αυτά είναι ιδιαίτερα ακριβά), είναι αυτονόητο.
Προς τιμήν τους, πολλοί συνάδελφοι δεν χρεώνουν ούτε τα υλικά αυτά (π.χ. για ακτινογραφίες κ.ά.).
Υπάρχουν όμως και κάποιοι "συνάδελφοι" που έχουν ζητήσει και έχουν πάρει "μαύρα" για να χειρουργήσουν ή για να χορηγήσουν αναισθησία.

Όσον αφορά στα άλλα για τον ελεγκτή, τί να παραθέσει κανείς για τη "χαβούζα" στην οποία ζούμε. Άντε να βάλεις τάξη σε αυτό το "πράγμα".
Θυμίζει το ιταλικό ανέκδοτο για τη Νάπολη, όπου όλοι περνούν με κόκκινο ενώ όσοι περιμένουν το πράσινο χαρακτηρίζονται "άσχετοι" και βλάκες.

5 Νοεμβρίου 2009, 18:53:34
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Εγώ έχω προσωπική εμπειρία από συνάδελφο (που με γνωρίζει και προσωπικά) που έκοψε (επανειλημμένα) το "χαρτάκι" της επίσκεψης από το βιβλιάριο του ΤΣΑΥ σε προστατευόμενο μέλος της οικογένειας μου. (μην πάει χαμένο, ε; )

5 Νοεμβρίου 2009, 19:07:09
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 06:59:19 από Koterakis »

5 Νοεμβρίου 2009, 19:12:40
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

aterpos


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
......  και ας ήταν η συγκεκριμένη κίνηση νομοθετημένη.

Η "μη χρέωση" συναδέλφων και συγγενών ήταν άγραφος νόμος για τους παλιότερους και αναρωτιέμαι ποιός ήταν ο λόγος που προστέθηκε ως νομοθετική διάταξη.

5 Νοεμβρίου 2009, 19:50:06
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ έχω προσωπική εμπειρία από συνάδελφο (που με γνωρίζει και προσωπικά) που έκοψε (επανειλημμένα) το "χαρτάκι" της επίσκεψης από το βιβλιάριο του ΤΣΑΥ σε προστατευόμενο μέλος της οικογένειας μου. (μην πάει χαμένο, ε; )
Ο "συνάδελφος" έκοψε το χαρτάκι για την επίσκεψη, είναι σίγουρος πως θα πληρωθεί για τη συγκεκριμένη επίσκεψη;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εξ' άλλου είναι σαφές ότι τις πιό οργίλες αντιδράσεις θα τις προκαλέσει όποιος προσπαθήσει να "νοικοκυρέψει" τέτοια πράγματα, αφού αναπόφευκτα θα χαλάσει καθεστηκυίες ισορροπίες..
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Νοεμβρίου 2009, 19:53:25 από anastasios theodoridis »
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

5 Νοεμβρίου 2009, 21:42:12
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Ο ιδιωτης γιατρος δεν ειναι πιά τόσο τραγικό να κόψει τό χαρτάκι του ΤΣΑΥ να πληρωθεί.Δεν στοιχίζει τίπατα.Και σαφώς θα τα πληρωθεί τα χαρτάκια.Δεν εχουν ολοι οι γιατροί τεραστιο πελατολογιο.Ειδικα αυτη την περιοδο πολλοι συναδελφοι επιβιωνουν με χαρτάκια 

5 Νοεμβρίου 2009, 21:57:27
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν έχω εγκρίνει ποτέ μέχρι τώρα επίσκεψη ασφαλιζόμενου ΤΣΑΥ γιατί δεν έχει γράψει ποτέ συνάδελφος επίσκεψη.

Στις παροχές ανοικτής περίθαλψης σίγουρα υπόκεινται η ιατρική, φαρμακευτική και οδοντιατρική περίθαλψη, αλλά υπάρχει και ο Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογίας που καλά θα ήταν να τον σεβόμαστε.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

5 Νοεμβρίου 2009, 22:07:57
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν έχω εγκρίνει ποτέ μέχρι τώρα επίσκεψη ασφαλιζόμενου ΤΣΑΥ γιατί δεν έχει γράψει ποτέ συνάδελφος επίσκεψη.

Στις παροχές ανοικτής περίθαλψης σίγουρα υπόκεινται η ιατρική, φαρμακευτική και οδοντιατρική περίθαλψη, αλλά υπάρχει και ο Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογίας που καλά θα ήταν να τον σεβόμαστε.
Υπάρχει μια ατελείωτη υποκρισία. Ο νόμος αυτός δεν ξέρω γιατί γράφτηκε έτσι αλλά...
Στο ΤΣΑΥ ασφαλίζονταν οδοντογιατροί, φαρμακοποιοί και δεν θυμάμαι και ποιοι άλλοι που δεν είναι ιατροί.
Πως ο ελεγκτής ξέρει εάν είναι ιατρός ή όχι όταν βλέπει το χαρτάκι; Μπορείτε να μου λύσετε αυτή την απορία;

εδιτ: και μην σας μπει καμιά ιδέα ότι δεν συμφωνώ με την συναδελφική αλληλεγγύη αλλά έτσι όπως έχει γίνει νομικώς είναι....
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Νοεμβρίου 2009, 22:09:45 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

5 Νοεμβρίου 2009, 22:17:05
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο ΤΣΑΥ ασφαλίζονταν οδοντογιατροί, φαρμακοποιοί και δεν θυμάμαι και ποιοι άλλοι που δεν είναι ιατροί.
Πως ο ελεγκτής ξέρει εάν είναι ιατρός ή όχι όταν βλέπει το χαρτάκι; Μπορείτε να μου λύσετε αυτή την απορία;
Υπάρχει το ροζ βιβλιαράκι "Ασφαλιστικό Βιβλιάριο Κλάδου Σύνταξης και Κλάδου Πρόνοιας" όπου αναγράφεται η ΙΔΙΟΤΗΤΑ του ασφαλιζόμενου.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

5 Νοεμβρίου 2009, 22:24:38
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

timex


Ας υποθέσουμε πως το να μη πληρώσει κάποιος γιατρός επίσκεψη σε ιδιώτη συνάδελφό του γίνεται τις περισσότερες φορές.
Αν και όσες φορές έχω πάει σε γιατρό πάντα πλήρωνα.
Μόνο όταν ήμουν φοιτήτρια δεν πλήρωσα μια φορά που είχα πάει σε έναν ενδοκρινολόγο που ήταν και καθηγητής πανεπιστημίου.

Οι συγγενείς μου όσες φορές έχουν πάει σε ιδιώτη γιατρό έχουν πληρώσει όλες τις φορές.

Άρα αυτό δεν ισχύει.Για εμένα τουλάχιστον.

5 Νοεμβρίου 2009, 22:43:22
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Μα η Ελλάδα έχει γεμίσει γιατρούε και επομένους συγγενεις γιατρών.Όσο ο χώρος μας διογκώνεται ανεξέλεγκτα τόσο οι άγραφοι νόμοι θα ξεθωριάζουν...Είναι και η ανεργία βλέπετ και η υποαπασχόληση.Λυπάμαι που το λέω αλλά δεν μπορείς να αποκαλείς λειτούργημα κάτι για το οποίο έχεις λιώσει τον κώλο σου στα θρανία και η πολιτεία έχει καταφέρει να απαξιώσει τόσο που συχνά η επιβίωση γίνετια καθημερινό άγχος.Εμένα μου έτυχε περιστατικό με στενό συγγενή μου που πήγαμε σε ειδικό ιατρό σε δημόσιο φορέα,του δήλωσα την ιδιότητά μου και επειδή φυσικά δεν μπορούσε να πάρει επίσκεψη μου σέρβιρε κατάμουτρα φασόν.Καλύτερα να μου είχε πετάξει σκατά στη μούρη.Είναι τελικά θέμα ανθρώπου,βιοποριστικό ή απλά μικροπρέπεια για εύκολο κέρδος που μας κάνει να γινόμαστε ξεφτίλα ακόμη και σε συναδέλφους?Μέχρι να βρω την απάντηση που μπορει και να μην υπάρχει και να αφορά μεμονωμένα άτομα ,κρατώ αποστάσεις...Ένα μόνο είναι σίγουρο:η απαξίωση του χώρου μας που πλέον σαν καρκίνωμα μπήκε και ανάμεσά μας και τρωγόμαστε...Στον αμείλικτο αγώνα για επιβίωση δεν υπάρχει...τακτ
+

6 Νοεμβρίου 2009, 11:03:59
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 06:58:11 από Koterakis »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
17020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουλίου 2014, 18:48:28
από Αναγνώστου Ι.
1 Απαντήσεις
73899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2011, 20:15:47
από anastasios theodoridis
54 Απαντήσεις
36819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαρτίου 2012, 10:58:39
από Denominator
0 Απαντήσεις
41399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιανουαρίου 2020, 16:35:52
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
30367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Αυγούστου 2020, 20:20:13
από Διαγραμμένος