Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 14:16:37

Αποστολέας Θέμα: Παροχή ιατρικών υπηρεσιών χωρίς αμοιβή σε συγγενείς ιατρού  (Αναγνώστηκε 61654 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Νοεμβρίου 2009, 11:32:02
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Κι εγω πάντως την ίδια απορία έχω με τον κ.Κουναλάκη. Όταν πάω το γιο μου που τον έχω εγω ασφαλισμένο στο ΤΣΑΥ στον παιδίατρο κόβει πάντα το χαρτάκι της επίσκεψης. Πως μπορεί να ξέρει ο ελεγκτης αν εγώ είμαι γιατρός ή όχι ώστε να "κόψει" την επίσκεψη?  ??? Το ροζ βιβλιαράκι μου που θα το βρει ο ελεγκτής? Το έχω καταχωνιασμένο στο συρτάρι και το βγάζω μόνο όταν είναι να πάω στο ΤΣΑΥ.

Επίσης και σε μένα σαν την timex, τα όσα πάρε-δωσε δικά μου και συγγενών μου με γιατρούς τις περισσότερες φορές χρεωνόταν κανονικά (ή τεσπα σε περιπτώσεις χειρουργείων υπήρχε μια μικρή έκπτωση), πράγμα που έχει αρχίζει να αλλάζει ομολογώ τον τελευταίο καιρό και δεν ξέρω αν αυτό είναι επειδή "μεγάλωσα" κι έγινα ειδικός ή επειδή πλέον τα παρε-δωσε είναι σε μικρή επαρχιακή πόλη που λίγο-πολύ γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας. 

6 Νοεμβρίου 2009, 13:19:33
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συμφωνώ απόλυτα με τον fanisGP και αρκετά με τον Jack, με επιφύλαξη λίγο στην ιστορία του συναδέλφου με το fason. Ίσως υπάρχει ελαφρυντικό πχ, ότι το φάρμακο φάνηκε φασον χωρίς να ήταν.

Κττμγ1, το πιο σημαντικό ζήτημα στη χορήγηση μιας φαρμακευτικής αγωγής είναι το αν πραγματικά χρειάζεται να χορηγηθεί το φάρμακο. Αυτό σημαίνει ότι πριν αποφασίσουμε τη χορήγηση ενός φαρμάκου, πρέπει να είμαστε πεπεισμένοι με όσο το δυνατό πιο μικρή αβεβαιότητα  ότι ο ασθενής θα κερδίσει με το να το πάρει σε σχέση με το να μη το έπαιρνε.
Επομένως, ένα από τα μεγαλύτερα λάθη στην άσκηση της ιατρικής πρέπει να θεωρείται η περιττή χορήγηση φαρμάκων και αυτό ας αποτελέσει την πυξίδα μας.

Τώρα, το αν το φάρμακο θα είναι από αυτά που (ορθώς ή εσφαλμένως) θεωρούνται φασόν, έπεται -πάντα κττμγ- σε σπουδαιότητα, υπό μία όμως κεφαλαιώδους σημασίας προϋπόθεση: Να μην είναι καραφασόν!

1κττμγ=κατά την ταπεινή μου γνώμη
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

6 Νοεμβρίου 2009, 15:24:06
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  "Καθορισμός των υποχρεώσεων των ασφαλιστικών  οργανισμών, των θεραπόντων και ελεγκτών ιατρών και των φαρμακοποιών, καθώς και  των σχετικών κυρώσεων" άρθρο 2, παράγραφος 1β αναφέρεται ότι οι θεράποντες ιατροί υποχρεούνται να ενεργούν σύμφωνα με τους κανόνες της ιατρικής ηθικής και δεοντολογίας.

Στον Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας και συγκεκριμένα στο άρθρο 19 παράγραφος 3 γράφει πως "Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή στους συναδέλφους του και στους συγγενείς προς τους οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση, καθώς και στους φοιτητές της ιατρικής".

Τώρα το αν οι "συνάδελφοι" κόβουν επίσκεψη σε συνάδελφο είναι ένα θέμα που χωράει μεγάλη συζήτηση.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

6 Νοεμβρίου 2009, 19:03:30
Απάντηση #18
Συνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
θα ηθελα να εξηγήσω στο νεαρό συνάδελφο αναστάση πως εκτος απ τους κανονες δεοντολογίας υπάρχουν και οι κανόνες ευγενίας και οταν λοιπόν πάει κάποιος στο ''μαγαζί'' οποιουδήποτε είναι συμβατό με την κοινή λογική να κάνει μια κίνηση αναγνώρισης της υπηρεσίας που σου παρέχει ο ''μαγαζάτορας.''!!Ειναι απαράδεκτο να πληρώσει συνάδελφος σε συνάδελφο αλλά να του δώσει το βιβλιάριο να κόψει μια επίσκεψη,(και πάντα χωρίς να το εχει ζητήσει,) δεν καταλαβαίνω που χωράει την πολλή συζήτηση.ΦΑΝΗΣ ΡΗΓΑΤΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΟΑΕΕ.   

6 Νοεμβρίου 2009, 19:26:52
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δηλαδή για να καταλάβω, θεωρείτε όχι δεοντολογικό ή λογικό να πληρωθεί σε μετρητά κάποιος γιατρός από συνάδελφο ή συγγενή του αλλά λογικό ή δεοντολογικό να κόψει το "χαρτάκι" και να πληρωθεί από το ΤΣΑΥ (ή άλλο ταμείο αν το προστατευόμενο μέλος έχει δική του ασφάλιση π.χ. σύζυγος σε Δημόσιο);
Στη λογική "Αφού δεν τα πληρώνει ο ασθενής αλλά το ταμείο του, τι πειράζει;"  ???

Να συμπληρώσω ότι κι εγώ προσπαθώ να γράφω στο βιβλιάριο και να προσκομίζω στον ανάλογο συνάδελφο εξετάσεις που έκανα εγώ ή συγγενικά μου πρόσωπα κι έχουν κάποιο κόστος αναλωσίμων (π.χ. μικροβιολογικές, ακτινολογικές). Μερικοί συνάδελφοι, προς τιμήν τους, δεν θέλουν ούτε αυτό δηλ. να "γράψω" τις εξετάσεις!
Αλλά κάποιοι να κόβουν "χαρτάκι" για επίσκεψη επειδή δεν το πληρώνει ο ασθενής (συνάδελφος ή όποιος εμπίπτει σ' αυτό) αλλά το ταμείο του το θεωρώ αντιδεοντολογικό και "φτηνό"!
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Νοεμβρίου 2009, 19:32:46 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

6 Νοεμβρίου 2009, 19:38:26
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλλά κάποιοι να κόβουν "χαρτάκι" για επίσκεψη επειδή δεν το πληρώνει ο ασθενής (συνάδελφος ή όποιος εμπίπτει σ' αυτό) αλλά το ταμείο του το θεωρώ αντιδεοντολογικό και "φτηνό"!
Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα με την παραπάνω πρόταση.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

6 Νοεμβρίου 2009, 19:39:24
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 06:57:14 από Koterakis »

6 Νοεμβρίου 2009, 19:45:05
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
θα ηθελα να εξηγήσω στο νεαρό συνάδελφο αναστάση πως εκτος απ τους κανονες δεοντολογίας υπάρχουν και οι κανόνες ευγενίας και οταν λοιπόν πάει κάποιος στο ''μαγαζί'' οποιουδήποτε είναι συμβατό με την κοινή λογική να κάνει μια κίνηση αναγνώρισης της υπηρεσίας που σου παρέχει ο ''μαγαζάτορας.''!!Ειναι απαράδεκτο να πληρώσει συνάδελφος σε συνάδελφο αλλά να του δώσει το βιβλιάριο να κόψει μια επίσκεψη,(και πάντα χωρίς να το εχει ζητήσει,) δεν καταλαβαίνω που χωράει την πολλή συζήτηση.ΦΑΝΗΣ ΡΗΓΑΤΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΟΑΕΕ.   
Συμφωνώ απόλυτα....όταν το μαγαζί είναι "ΦΤΗΝΟ".
Έχω μάθει στην εργασία μου να μην είμαι ευγενικός, αλλά απόλυτα νόμιμος και να σέβομαι τη δεοντολογία.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

6 Νοεμβρίου 2009, 19:49:52
Απάντηση #23
Συνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Ξεκαθάρισα νομίζω πως δεν πρέπει να ζητηθεί ουτε το βιβλιάριο αλλά να δωθεί αυτοβούλος ως ενδειξη καλης θελησης.Αναφέρω επίσεις σε προηγούμενο μηνυμα μου πως για τον ιδιώτη ειναι πολλες φορές θέμα επιβίωσης.Ο ιδιωτης δεν ειναι δημόσιος υπάλληλος Δεν ξερω πιό απλά πως να το πώ.θα κρεμασω στον τοιχο το προεδρικο διαταγμα παντως για να ανεβεί κατηγορια το μαγαζι.

6 Νοεμβρίου 2009, 19:53:03
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δηλαδή συνάδελφε Φάνη τόσοι πολλοί συνάδελφοι επισκέπτονται συγκεκριμένους συναδέλφους που τα 15-20 ευρώ που θα πάρουν είναι θέμα επιβίωσης;
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

6 Νοεμβρίου 2009, 20:03:50
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 06:54:31 από Koterakis »

6 Νοεμβρίου 2009, 23:15:23
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Ξεκαθάρισα νομίζω πως δεν πρέπει να ζητηθεί ούτε το βιβλιάριο αλλά να δωθεί αυτοβούλος ως ενδειξη καλης θελησης.
Να συμπληρώσω ότι σε ένδειξη καλής θέλησης ο πατέρας μου ρώτησε συνάδελφο που επισκέφθηκε για ιατρική εξέταση για ανανέωση διπλώματος οδήγησης: "τι οφείλω γιατρέ;"
Κι ο "συνάδελφος" (που ήξερε ότι ο ασθενής είναι πατέρας μου) αφού είχε πάρει το χαρτάκι από το τριπλότυπο της τράπεζας που αντιστοιχεί σε 45 ευρώ νομίζω, απάντησε: "ότι θέλετε".
Και ο πατέρας μου (ευγενικά; βλακωδώς; φερόμενος) του έδωσε 50 ευρώ και ο "συνάδελφος" τα άρπαξε χωρίς δεύτερη κουβέντα!

Τροποποίηση μετά το παρακάτω μήνυμα του Δημήτρη. νομίζω 90 ευρώ έχει το τριπλότυπο; διπλότυπο; από την Εθνική τράπεζα για τους γιατρούς. Κι από τα 90 παίρνει μόνο 15 ο παθολόγος/γενικός γιατρός και 15 ο οφθαλμίατρος; Το παράβολο είναι άλλη υπόθεση και δεν απευθύνεται στην αμοιβή των γιατρών νομίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Νοεμβρίου 2009, 00:01:48 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

6 Νοεμβρίου 2009, 23:21:45
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Είναι 15 ευρώ Αδαμάντιε το παράβολο και βλέπω ότι άναψα φωτιές....
Να το χοντρύνω συνεπώς....

Μπορώ να πάω αύριο την μητέρα μου στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο και να απαιτήσω να μην πληρώσει ούτε στα πρωϊνά ιατρεία (έχει ΙΚΑ και πληρώνει τα πάντα) και ούτε στα απογευματινά ιατρεία;
Μπορεί να κάνει και τις εξετάσεις νομίμως δωρεάν; Για ρωτήστε το στο νοσοκομείο σας;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

7 Νοεμβρίου 2009, 13:14:49
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή για να καταλάβω, θεωρείτε όχι δεοντολογικό ή λογικό να πληρωθεί σε μετρητά κάποιος γιατρός από συνάδελφο ή συγγενή του αλλά λογικό ή δεοντολογικό να κόψει το "χαρτάκι" και να πληρωθεί από το ΤΣΑΥ (ή άλλο ταμείο αν το προστατευόμενο μέλος έχει δική του ασφάλιση π.χ. σύζυγος σε Δημόσιο);
….
Αλλά κάποιοι να κόβουν "χαρτάκι" για επίσκεψη επειδή δεν το πληρώνει ο ασθενής (συνάδελφος ή όποιος εμπίπτει σ' αυτό) αλλά το ταμείο του το θεωρώ αντιδεοντολογικό και "φτηνό"!

Νομίζω ότι παρασυρόμαστε από τον ηθικά επιβραβεύσιμο παρορμητισμό συναδελφικότητας.
Όμως για να γίνει το τοπίο σαφές, θα πρέπει να δούμε και άλλες παραμέτρους.
1.   Αν ο γιατρός δεν πληρώνει για να λάβει υπηρεσίες υγείας, γιατί καταθέτει στο Ταμείο του μηνιαίως χρήματα (και όχι ευκαταφρόνητα) για να λαμβάνει από αυτό υπηρεσίες? Αν θέλαμε να ήμαστε ειλικρινείς και δίκαιοι δεν θα έπρεπε ο ιατρός να πληρώνει για τον κλάδο ασθενείας αναλογικά (με το υπολογιζόμενο μέσο κόστος της παροχής ιατρικών υπηρεσιών) μειωμένο ποσόν, ώστε αυτά που καταβάλει να αντιστοιχούν στα υπόλοιπα κόστη περίθαλψης (φάρμακα κ.λ.π.)?  Δεν θα έπρεπε να πληρώνει (αυτός ή το Ταμείο του) μικρότερα νοσήλια, αφού μεγάλο μερίδιο του κόστους νοσηλείας αφορά κόστη ιατρικού προσωπικού?
Αφού ο γιατρός έχει ήδη καταβάλει χρήματα για αμοιβές ιατρών στο ΤΣΑΥ, γιατί είναι ανήθικο αυτά τα χρήματα να δοθούν (μέσω ΤΣΑΥ) στον παράσχοντα αυτές τις υπηρεσίες?
2.   Όταν ,σα μικροβιολόγος, σου κάνω εξετάσεις, δεν έχουν ένα κόστος πέραν της δικής μου αμοιβής? Αυτό το κόστος (το βασικό –υλικών και μηχανημάτων) γιατί είναι ανήθικο να το καταβάλει ο συνάδελφος?
3.   Πρέπει να ξεκαθαριστεί σαφώς τι εννοούμε «συγγενής προς τον οποίο …» Τέτοιες ασάφειες σε νόμους είναι απαράδεκτες.
4.   Κάθε επισκέπτης σε ιατρείο πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να καταχωρηθεί στα βιβλία της εφορίας.
Όταν ιδιώτευα θυμάμαι ότι μπορούσα να κόψω 2 αποδείξεις το μήνα χωρίς ποσόν αλλά ως ΔΩΡΕΑΝ για συγγενείς. Έτσι τα λογιστικά βιβλία ήταν εντάξει. Θυμάμαι μάλιστα που αν ήθελα να γράψω σε συγγενείς μου παραπάνω από 2 φορές το μήνα (στο σύνολο των συγγενών που εξυπηρετούσα εννοώ), έκοβα επίσκεψη συμβολική με 1.000 δραχμές (2.200 ήταν το επίσημο του δημοσίου τότε), ώστε να είμαι εντάξει με την εφορία.
Αν αυτό και σήμερα υφίσταται, έρχεται σε σαφή αντίθεση με το Π.Δ. που συζητάμε (τότε δεν υπήρχε το Π.Δ. αλλά ο άγραφτος νόμος.

Αισθάνθηκα ότι έπρεπε να καταθέσω τα παραπάνω γιατί πρέπει να τα βάλουμε στο σκεπτικό μας πρίν κρίνουμε (και πολύ περισσότερο πρίν κατακρίνουμε) το ηθικόν ή όχι αυτών των ενεργειών.
Δεν εννοώ βέβαια αυτό που ανέφερε ο Αδαμάντιος και κάποια άλλα που αναφέρθηκαν που είναι άνευ συζητήσεως κατάπτυστα. Μιλάω για την αμοιβή πράξεων πέραν της καθ’ αυτό απασχόλησης του ιατρού (εξετάσεις, νοσηλείες κ.λ.π).

Προσωπικά δεν έχω πάρει δραχμή από συνάδελφο ή συγγενή του. Όμως όποτε πάω σε συνάδελφο, αποδέχομαι (απαιτώ θα έλεγα) να μη πληρώσω για τις καθ’ αυτό ενασχολήσεις του με εμένα, αλλά όταν αναλωθούν υλικά, ΑΠΑΙΤΩ να πληρώσω. Έτσι απλά.
Και έχω βρεί πολλούς συναδέλφους που ούτε διανοούνται να μου πάρουν χρήματα, αλλά και άλλους που προσπαθούν να μου χρυσώσουν την «εξυπηρέτηση» της «έκπτωσης» που μου προσφέρουν σε σχέση με την συνήθη ταρίφα τους.

Πιστεύω ότι αυτά πρέπει να καταδικάσουμε και όχι το ότι ο συνάδελφος πήρε χαρτάκι που έχω ήδη πληρώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Νοεμβρίου 2009, 13:16:54 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

7 Νοεμβρίου 2009, 18:45:31
Απάντηση #29
Συνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Θα συμφωνήσω απόλυτα  με τον κύριο Μιχάλη και με το φίλο Κουναλάκη.Θα τονίσω επίσης, οτι αυτά που υποστηρίζουν οι κύριοι Αδαμαντιος και Αναστάσιος ναι μεν με βρίσκουν σύμφωνο, αλλα η απολυτότητα είναι κάτι που δεν επικροτώ,ειδικά όταν υπάρχουν επιχειρήματα. Αν ήμουν εγώ το ¨μαύρο πρόβατο¨, θα ήθελα με σύνεση κάποιος να με οδηγήσει στο σωστό δρόμο και όχι με χαρακτηρισμούς, όπως ''φτηνό το μαγαζί''.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
17023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουλίου 2014, 18:48:28
από Αναγνώστου Ι.
1 Απαντήσεις
73930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2011, 20:15:47
από anastasios theodoridis
54 Απαντήσεις
36822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαρτίου 2012, 10:58:39
από Denominator
0 Απαντήσεις
41399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιανουαρίου 2020, 16:35:52
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
30368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Αυγούστου 2020, 20:20:13
από Διαγραμμένος