Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:27:10

Αποστολέας Θέμα: Παροχή ιατρικών υπηρεσιών χωρίς αμοιβή σε συγγενείς ιατρού  (Αναγνώστηκε 61609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Νοεμβρίου 2009, 20:27:53
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Με αφορμή το παρόν νήμα, θα ήθελα να κάνω μία γενικότερη τοποθέτηση.
Πρόσφατα, μέσω ενός μαθήματος, επανήλθαν στη μνήμη μου ορισμένες παραδοχές της ψυχαναλυτικής θεωρίας, γνωστές στους επαγγελματίες υγείας, τις οποίες είχα ξεχάσει.
Καταρχήν, η ανθρώπινη συμπεριφορά καθορίζεται, ελέγχεται από το "συνειδητό" σε ένα ποσοστό 30% . Κατά 70%, "ασυνείδητες" διεργασίες καθορίζουν τη συμπεριφορά μας.
Δεύτερον, οι μηχανισμοί άμυνας του "εγώ" είναι "ασυνείδητοι" και χρησιμοποιούνται από όλους τους ανθρώπους, σε διαφορετικό ποσοστό, αλλά από όλους.
Και τρίτον κάτι γενικότερο, το "πακετάκι" που ονομάζεται άνθρωπος, εμπεριέχει νου, ψυχισμό και κοινωνική διάσταση, αλληλοεμπλεκόμενα μεταξύ τους, σε άπειρους συνδυασμούς.
Με αυτά θέλω να πω, ότι όλοι μας είμαστε απλά διαφορετικοί και δεν είναι δυνατό να βλέπουμε τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο. Καθένας έχει την άποψή του και κανενός δεν είναι η "σωστή". Δεν υπάρχει ο απόλυτα σωστός, ο απόλυτα ηθικός, ο απόλυτα ...
Δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να χαρακτηρίζουμε συμπεριφορές και να νομίζουμε ότι κατέχουμε την απόλυτη αλήθεια (ακόμη και όταν γίνεται βέβαια, μηχανισμός άμυνας του εγώ, ασυνείδητος, μπορεί να είναι). Καταθέτουμε απλά τη δική μας και μόνο τη δική μας, αλήθεια.
Τα γράφω αυτά για να τα διαβάζω ο ίδιος πρώτα απ' όλους!
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

8 Νοεμβρίου 2009, 22:17:52
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Σημασία για μένα δεν έχει πόση "αλήθεια" κρύβει κάποιος μέσα του.Αυτό μπορεί να είναι χάρισμα,διαίσθηση,παρατήρηση,περιβάλλον,μελέτη,εμπειρίες ή συνδυασμός όλων αυτών σε άλλοτε άλλο βαθμό.Ομολογώ πως ένα τετοιο άνθρωπο τον θαυμάζω ίσως και να τον ζηλεύω.Αυτό που έχει για μένα σημασία είναι πόσο είσαι έτοιμος μέσα στην αλήθεια σου να σέβεσαι την "αλήθεια" του άλλου και ας ξέρεις πως είναι ψέμα.Αυτό ναι,είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΙ ΑΠΛΑ....ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!
+

8 Νοεμβρίου 2009, 22:40:25
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημασία για μένα δεν έχει πόση "αλήθεια" κρύβει κάποιος μέσα του.Αυτό μπορεί να είναι χάρισμα,διαίσθηση,παρατήρηση,περιβάλλον,μελέτη,εμπειρίες ή συνδυασμός όλων αυτών σε άλλοτε άλλο βαθμό.Ομολογώ πως ένα τετοιο άνθρωπο τον θαυμάζω ίσως και να τον ζηλεύω.Αυτό που έχει για μένα σημασία είναι πόσο είσαι έτοιμος μέσα στην αλήθεια σου να σέβεσαι την "αλήθεια" του άλλου και ας ξέρεις πως είναι ψέμα.Αυτό ναι,είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΙ ΑΠΛΑ....ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!

Αυτό ακριβώς εννοώ. Η αλήθεια του καθενός δεν μπαίνει στο ζύγι. Σεβασμός στη διαφορετικότητα του άλλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Νοεμβρίου 2009, 22:45:13 από Βέρρας Οδ. »
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

9 Νοεμβρίου 2009, 22:45:56
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 06:52:22 από Koterakis »

10 Νοεμβρίου 2009, 20:19:17
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

aterpos


Αναμφίβολα, όλοι μας είμαστε διαφορετικοί και αυτό είναι (ή πρέπει να είναι) σεβαστό.

Για να επανέλθω στο θέμα, όπως ανέφερα παραπάνω, η "μη χρέωση" συναδέλφων και των συγγενών τους αποτελεί έναν παλιό άγραφο νόμο (κανόνα καλύτερα). Ανάλογοι άγραφοι κανόνες ισχύουν και μεταξύ των μελών άλλων "συντεχνιών" (και ας μην παρεξηγηθεί η λέξη).
Οι ρίζες αυτής της άγραφης "αμοιβαίας συναδελφικής κατανόησης" είναι πολύ παλιές και, εν πάση περιπτώσει, όσον αφορά στους γιατρούς, αυτή διαμορφώθηκε σε εποχές που α) ένα πολύ μικρό μέρος του πληθυσμού ήταν ασφαλισμένο (άρα είχε και το νόημα του να μην επιβαρύνεις οικογένεια συναδέλφου), β) δεν υπήρχε ανεργία ή υποαπασχόληση των γιατρών και γ) οι αμοιβές/αποδοχές δεν είχαν τις σημερινές τεράστιες αποκλίσεις (-* και αυτό το θεωρώ μείζον ή έστω μεγαλύτερης σπουδαιότητας θέμα για συζήτηση).

Με τις σημερινές συνθήκες, θα μπορούσε να πει κανείς ότι το ότι συμπεριλήφθηκε στο νόμο της Ιατρικής Δεοντολογίας ήταν εκ περισσού.
Όμως, αν το δούμε από μια άλλη σκοπιά, η ασάφεια της διάταξης έχει και σκοπιμότητα και σημασία -αναξάρτητα του αν προκαλεί δυσχέρειες στην εφαρμογή της. Νομίζω ότι στην ουσία, η διάταξη περιλήφθηκε σε νόμο για να εξυπηρετεί τους ιδιώτες γιατρούς παρά εκείνους που εργάζονται στο δημόσιο τομέα. Είναι πιθανόν δε, ότι οι λόγοι είναι περισσότερο "φορολογικοί" παρά "δεοντολογικοί".

Όπως και νά 'χει και όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι παραπάνω, είναι προφανές ότι η διάταξη προκαλεί μεγάλη σύγχυση εφαρμογής στις συναλλαγές με τα ασφαλιστικά ταμεία και με το δημόσιο σύστημα. Ίσως κάτι θα έπρεπε να αλλάξει στη διάταξη (ώστε να μην θεωρούνται κάποιοι που θέλουν να εφαρμόζουν το γράμμα του νόμου ως "μαύρα πρόβατα" -όπως ο ελεγκτής στο παράδειγμα που παρέθεσε ο Δ. Κουναλάκης).

10 Νοεμβρίου 2009, 22:20:00
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Επιστρέφω για να τα μαζέψω λίγο...
Έχουμε ένα  προεδρικό διάταγμα το οποίο δεσμεύει και τους ιατρικούς συλλόγους στα πειθαρχικά συμβούλια:

Κώδικας ιατρικής δεοντολογίας, Προεδρικό διάταγμα 3418/28-10-2005 αριθμός φύλλου: 287, άρθρο 19, παράγραφος 3:
Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή στους συναδέλφους του και στους συγγενείς προς τους οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση, καθώς και στους φοιτητές της ιατρικής.

Είναι άγραφος κανόνας ότι ιατρός δεν παίρνει αμοιβή από ιατρό. Όμως και παρά την ύπαρξη αυτού του νόμου δεν υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων (πρωινά και απογευματινά), που να πιάσουμε και τους συγγενείς. Ο πρώτος που παρανομεί και εδώ είναι το ίδιο το δημόσιο. Προσωπικά, έχω αποδείξεις εφορίας και από ιδιώτες ιατρούς και από το δημόσιο για επισκέψεις και "εξετάσεις". Και μπορώ να πω ότι κάποιοι ιδιώτες είναι αξιοπρεπείς σε αντίθεση με το "δημόσιο" ΕΣΥ. Έχετε πάει να κάνετε εξετάσεις στο ΕΣΥ; Πληρώνετε 10% συμμετοχή στις παρακλινικές εξετάσεις με το ΤΣΑΥ.

Ένα ερώτημα που τέθηκε εδώ είναι: "Μπορεί να πληρωθεί όμως από το ασφαλιστικό του ταμείο;" Καλή ερώτηση. Όταν ο ιατρός είναι εργαζόμενος επί συμβάση ή με μηνιαίο αντιμίσθιο τότε μπορεί να λάβει χρήματα στο όνομα του εργοδότη του; Ή αλλιώς εάν ένας ιατρός πχ στο δημόσιο έχει μια ημέρα σαν ασθενείς γιατρούς και συγγενείς ιατρών θα κοπεί αναλογικά η ημέρα αυτή από το μισθό του; Και εάν όχι γιατί, εφόσον θα κοπεί η αντίστοιχη αμοιβή από τον εργοδότη του;

Και ποιοι είναι οι συγγενείς στους οποίους υπάρχει υποχρέωση; Άλλο ερώτημα αυτό.....

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι εφόσον ο ιατρός και οι συγγενείς του πληρώνουν κανονικά ασφαλιστικές εισφορές όπως οι φαρμακοποιοί και οι οδοντίατροι τότε κανένας ελεγκτής ταμείου δεν έχει δικαίωμα να αρνηθεί την ανταποδοτικότητα του ταμείου του ασφαλισμένου, δηλαδή να πληρωθεί ιατρός, κλινική, εργαστήριο με "χαρτί" του ταμείου. Είναι παράνομος, γιατί δεν αναγκάζει ο ιατρός τον ασθενή-ιατρό να πληρώσει αμοιβή αλλά το ταμείο έχει αναγκάσει τον ιατρό-ασθενή να πληρώσει ασφάλιστρα. Εάν κάποιος είναι παράνομος, είναι το ασφαλιστικό ταμείο, αυτό ζητάει χρήματα με την λογική ότι θα πληρώσει τον ιατρό.

Από εκεί και πέρα, όποιος ζητάει χρήματα για ιατρική (και μόνο) αμοιβή ή κέρδος σε ιατρό και πρώτου βαθμού συγγενείς του είτε είναι νοσοκομείο, είτε κλινική, είτε εργαστήριο, είτε ιδιώτης είναι παράνομοι, ανήθικοι και πρέπει να καταγγέλονται στον ιατρικό σύλλογο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Νοεμβρίου 2009, 22:30:05
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

mandreou


Συνάδελφοι δεν ξέρω τι εμπειρίες έχετε από συναδελφική αλληλεγγύη προσωπικά επειδή μου έτυχε και μάλιστα σε περίπτωση ανάγκης έχω να πω ότι σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα αν δεν πέσει το χρήμα δε γυρνάει να σε δει κανείς ιατρός!!! Το χειρότερο μάλιστα ήταν επειδή ντρεπόταν να τα ζητήσει ο ίδιος έστειλε τη γραμματέα! Από την άλλη έχω πάει τα παιδιά μου σε παιδοοδοντίατρο στην Καβάλα, τελείως άγνωστη μου και μου φέρθηκε άψογα αρνούμενη καν να συζητήσει το θέμα πληρωμής! Τι να πει κανείς μάλλον η δεοντολογία ισχύει ανάλογα με την προσωπικότητα και τη ψυχή του καθενός.   

10 Νοεμβρίου 2009, 22:33:04
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
..... Το χειρότερο μάλιστα ήταν επειδή ντρεπόταν να τα ζητήσει ο ίδιος έστειλε τη γραμματέα! ....

Εγώ ζητάω απόδειξη και έχει ο καιρός γυρίσματα....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Νοεμβρίου 2009, 00:15:42
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

aterpos


Αγαπητέ Δ. Κουναλάκη, κάνεις λογικές σκέψεις αλλά νομίζω ότι το πήγες μακριά.

Σχετικά με την εφαρμογή της διάταξης στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων που θέτεις, αυτό διευκρινίζεται στην παράγραφο 5 του ιδίου άρθρου. Δεν τίθεται τέτοιο θέμα διότι είναι σαφές για τους έμμισθους γιατρούς. Τα ίδια αναφέρει η παράγραφος αυτή και για τους συμβεβλημένους γιατρούς με τα ασφαλιστικά ταμεία -αν και εδώ υπάρχει ένα θέμα με τους γιατρούς που δέχονται ασφαλισμένους στο ιδιωτικό τους ιατρείο (κάτι που δεν είναι ευκρινές από τη διάταξη).

Επιμένω στην προηγούμενη τοποθέτησή μου ότι η διάταξη της παραγράφου 3 αφορά στην ουσία τους ελευθεροεπαγγελματίες γιατρούς.
Σε γενικές γραμμές πάντως, πρόκειται για μια διάταξη νόμου που δεν πρόκειται να επιφέρει επιπτώσεις σε κανέναν μια και η παράβασή της είναι απίθανο να φτάσει σε δικαστήριο (εκτός αν υπάρξη βλάβη ή άλλη αξιόποινη πράξη). Εξάλλου, πουθενά δεν ορίζεται ρητά ότι απαγορεύεται να ζητήσει ο (ιδιώτης) γιατρός αμοιβή ούτε και είναι σαφές αν πρέπει να ακολουθηθεί κάποια άλλη διαδικασία πλην της προσφυγής στα αρμόδια επαγγελματικά και ελεγκτικά όργανα -ήτοι τους ιατρικούς συλλόγους (ζήσε Μάη μου).
Επιπλέον, το νομοθετικό μας σύστημα βρίθει τέτοιων διατάξεων που χαρακτηρίζονται κενό γράμμα (όσον αφορά στη διάκριση τέτοιων "κενών" διατάξεων, άλλες διατάξεις μπορεί να θεωρηθεί ότι έχουν τεθεί έτσι επίτηδες και άλλες εξ αμελείας). Η ουσία είναι ότι κανένα δικαστήριο δεν θα καταφέρει να επιβάλει ποινή για απλή παράβαση της παραγράφου 3 του άρθρου 19 του νόμου 3418/2005 (εξάλλου, περί τίνος αδικήματος πρόκειται;).

11 Νοεμβρίου 2009, 00:26:06
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Το άρθρο 5 γράφει:
Ο ιατρός που προσφέρει τις υπηρεσίες του στο δημόσιο τομέα ή σε οργανισμό κοινωνικής ασφάλισης απαγορεύεται να αξιώνει, να συμφωνεί ή να εισπράττει από τον ασθενή οποιοδήποτε οικονομικό αντάλλαγμα ή άλλο ωφέλημα οποιασδήποτε φύσης ή να δέχεται υπόσχεση τούτου πέρα από τη μηνιαία ή άλλη αποζημίωση ή αμοιβή του, όπως ορίζονται στο νόμο ή στη σύμβασή του.

και είναι παντελώς άσχετο με την συζήτηση μας.

Αν το άρθρο 3 αφορά μόνο τους ιδιώτες τότε μήπως υπάρχει διακριτική μεταχείριση σε σχέση με τους υπόλοιπους κλινικές-ΕΣΥ;
Επίσης, σε αυτή την περίπτωση εάν αφορά μόνο τους ιδιώτες, ο ελεγκτής κακώς έπραξε καθώς η μητέρα του συναδέλφου θα μπορούσε την εξέταση να θέλει να την κάνει σε νοσοκομείο του ΕΣΥ και εκεί το χαρτάκι ήταν απαραίτητο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Νοεμβρίου 2009, 00:31:02
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφοι δεν ξέρω τι εμπειρίες έχετε από συναδελφική αλληλεγγύη προσωπικά επειδή μου έτυχε και μάλιστα σε περίπτωση ανάγκης έχω να πω ότι σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα αν δεν πέσει το χρήμα δε γυρνάει να σε δει κανείς ιατρός!!! Το χειρότερο μάλιστα ήταν επειδή ντρεπόταν να τα ζητήσει ο ίδιος έστειλε τη γραμματέα! Από την άλλη έχω πάει τα παιδιά μου σε παιδοοδοντίατρο στην Καβάλα, τελείως άγνωστη μου και μου φέρθηκε άψογα αρνούμενη καν να συζητήσει το θέμα πληρωμής! Τι να πει κανείς μάλλον η δεοντολογία ισχύει ανάλογα με την προσωπικότητα και τη ψυχή του καθενός.   

Και εγώ σε παρόμοια συμπεράσματα έχω καταλήξει Μάρθα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Νοεμβρίου 2009, 01:31:54
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

aterpos


Ας υποθέσουμε ότι δεν κατάλαβα καλά. Έχω λοιπόν απορίες:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Είναι άγραφος κανόνας ότι ιατρός δεν παίρνει αμοιβή από ιατρό.

Όμως και παρά την ύπαρξη αυτού του νόμου δεν υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων (πρωινά και απογευματινά), που να πιάσουμε και τους συγγενείς. [Τί εννοείς ότι δεν υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη; - Τί πρόβλεψη θα μπορούσε ή θα έπρεπε να υπάρχει πέρα από όσα ορίζονται στην παράγραφο 5;]

11 Νοεμβρίου 2009, 10:00:45
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ας υποθέσουμε ότι δεν κατάλαβα καλά. Έχω λοιπόν απορίες:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι άγραφος κανόνας ότι ιατρός δεν παίρνει αμοιβή από ιατρό.

Όμως και παρά την ύπαρξη αυτού του νόμου δεν υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων (πρωινά και απογευματινά), που να πιάσουμε και τους συγγενείς. [Τί εννοείς ότι δεν υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη; - Τί πρόβλεψη θα μπορούσε ή θα έπρεπε να υπάρχει πέρα από όσα ορίζονται στην παράγραφο 5;]

Στα πρωινά ιατρεία, στις παρακλινικές εξετάσεις υπάρχει συμμετοχή 10% ανεξαρτήτως του εάν είσαι ιατρός-φαρμακοποιός-οδοντίατρος άρα και η ιατρική αμοιβή πληρώνεται.
Στα πρωινά ιατρεία, ακόμη και ο/η σύζυγος σου εάν έχει πχ ΙΚΑ πληρώνει τα πάντα.
Στα απογευματινά ιατρεία όλοι πληρώνουν και μέρος της αμοιβής πηγαίνει στον ιατρό και δεν υπάγεται στο μηνιαίο αντιμίσθιο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

30 Ιουνίου 2017, 14:15:39
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ξέρω ότι παρόμοιο θέμα τέθηκε από τον Denominator αλλού αλλά δεν μπορώ να βρω το νήμα.

Σε περίπτωση που έρθει συνάδελφος Ιατρός ή στενός συγγενής του για ιατρική εξέταση για δίπλωμα οδήγησης και δεν του πάρουμε λεφτά, ως ιδιώτες Ιατροί, (παρόλο που κάποιοι Δημόσιοι Ιατροί σε Νοσοκομεία, ξέρω πολύ καλά ότι δέχονται από Ιατρούς φακελάκι...), τότε πρέπει να κόψουμε απόδειξη 10 ευρώ ή κάνουν δεκτό να γράψουμε πάνω στην απόδειξη την αλήθεια (ότι δηλαδή πήραμε 0 ευρώ; )
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Ιουνίου 2017, 14:58:18
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Σε στρατιωτικό ψυχίατρο που πήγα στο ιδιωτικό του Ιατρείο, μου έκοψε μηδενική απόδειξη και έβαλε σε παρένθεση "συνάδελφος".

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
17019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουλίου 2014, 18:48:28
από Αναγνώστου Ι.
1 Απαντήσεις
73883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2011, 20:15:47
από anastasios theodoridis
54 Απαντήσεις
36813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαρτίου 2012, 10:58:39
από Denominator
0 Απαντήσεις
41398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιανουαρίου 2020, 16:35:52
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
30366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Αυγούστου 2020, 20:20:13
από Διαγραμμένος