Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:05:43

Ψηφοφορία

Θα ενημερώνατε την επίτροπο ότι δεν επιθυμείτε υπέρβαση του 48ωρου;

Ναι, με οποιοδήποτε κόστος.
12 (52.2%)
Όχι, φοβάμαι τα αντίποινα από την κλινική/διευθυντή/διοικητή
3 (13%)
Όχι, δεν θέλω να ρισκάρω να μην πληρωθώ εφημερίες που έχω κάνει.
1 (4.3%)
Όχι, έχω έξοδα αυτή την εποχή και χρειάζομαι τις επιπλέον εφημερίες
7 (30.4%)
Όχι, γιατί θα σταματήσει να λειτουργεί η κλινική/ΚΥ
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 23

Η ψηφοφορία έληξε: 30 Μαρτίου 2009, 01:32:56

Αποστολέας Θέμα: Εφημερίες ΕΣΥ -ΥΥ-ΚΑ και Ε.Ε.  (Αναγνώστηκε 692821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Μαρτίου 2008, 07:13:18
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Η ερώτηση του Κουναλάκη απαντήθηκε. Στο χτεσινό συμβούλιο της ΟΕΝΓΕ οι συνδικαλιστές της ΠΑΣΚΕ στο σύνολό τους υπερψήφισαν την πρόταση Τσούκαλου και με πλειοψηφία 14 (ΠΑΣΚΕ και ΔΗΚΝΙ) έναντι 13 έγινε αποδεκτή η πρόταση Καλογερόπουλου ως βάση διαπραγμάτευσης. Κάτι ήξερε λοιπόν ο Αβραμό όταν εμφανιζόταν σίγουρος για την αποδοχή της πρότασης του υπουργείου.

Μιλάμε για μια πρόταση που αφήνει πολλά κενά και πλαγίως υπόσχεται  αύξηση του εισοδήματος των γιατρών με λογιστικές αλχημείες - κάτι που η ιστορία έχει δείξει ότι αργά η γρήγορα θα γυρίσει μπούμπεραγκ εις βάρος μας.(βλ. πλασματικές εφημερίες του αείμνηστου Γεννηματά). Την ίδια στιγμή που η κυβέρνηση είναι στριμωγμένη στα σχοινιά - γι αυτό και πιέζει για συλλογική σύμβαση και δεν περνάει μια αντίστοιχη με την περσινή παράταση - της προσφέρουμε ένα δεκανίκι. Και το κυριότερο αποδεχόμαστε την κατάργηση του υπερωριακού χαρακτήρα των εφημεριών.
 
Έλεος.

4 Μαρτίου 2008, 08:54:17
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Τ.Μαλλές


    Καλά...οι "κυβερνητικοί" συνδικαλιστές έκαναν τη "δουλειά" τους...
Οι άλλοι της...αξιωματικής "αντιπολίτευσης" τι έκαναν;;
Για κάτι τέτοια θα παραμείνουν αντιπολίτευση για πολύ καιρό...Είναι για γέλια...

4 Μαρτίου 2008, 10:37:13
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Υπάρχει ακόμη μια απάντηση μου που δεν απαντήθηκε:

Εάν η ΟΕΝΓΕ αποφασίσει τα δικά της και υπογράψει μια συλλογική σύμβαση με κατάργηση του 48ώρου, εγώ εάν στείλω στο νοσοκομείο έγγραφο με το οποίο δηλώσω ότι δεν επιθυμώ να εκπροσωπούμαι από την ΟΕΝΓΕ αλλά από την ΠΟΕΔΗΝ ή την Συνομοσπονδία Ιατρών Κέντρων Υγείας (για να ανάψουν τα αίματα), τι θα γίνει; Είμαι εκτός της συλλογικής σύμβασης της ΟΕΝΓΕ και μπορώ μόνο 48ωρο;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

4 Μαρτίου 2008, 19:55:20
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Εγώ έχω άλλη απορία. Τα ψηφίσματα των περιφερικών ενώσεων  δεν έχουν καμία ισχύ? Το θέμα για έκτακτο συνέδριο τελικά μπήκε από τους εκπροσώπους των ενώσεων? Mήπως άλλα ψηφούμε στης συνελεύσεις και άλλα μεταφέρονται στο γενικό συμβούλιο της ΟΕΝΓΕ? Πιστεύω ότι εάν πραγματικά οι ενώσεις ήθελαν κάτι το διαφορετικό από αυτό της ΟΕΝΓΕ θα πρέπει να ενημερώσουν άμεσα τα μέλη τους και να καλέσουν το συντομότερο δυναμικές κινητοποιήσεις πριν την υπογραφή της συλλογικής σύμβασης.

4 Μαρτίου 2008, 20:12:18
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Άλλη μια απορία. Έχουν οι αποφάσεις της ΟΕΝΓΕ  και η συλλογική σύμβαση εργασίας παραπάνω ισχύ από την νομοθεσία, ή μήπως είναι δυνατών να χαρακτηριστούν αντισυνταγματικές και άρα μη ισχύουσες?

4 Μαρτίου 2008, 20:23:07
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άλλη μια απορία. Έχουν οι αποφάσεις της ΟΕΝΓΕ  και η συλλογική σύμβαση εργασίας παραπάνω ισχύ από την νομοθεσία, ή μήπως είναι δυνατών να χαρακτηριστούν αντισυνταγματικές και άρα μη ισχύουσες?
Το προεδρικό διάταγμα ορίζει τις γνωστές διατάξεις για το 48ωρο με το παραθυράκι ότι δύναται να "παραβιαστούν" εάν υπάρχει συλλογική σύμβαση που λέει το αντίθετο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

6 Μαρτίου 2008, 10:37:25
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Την παραβίαση μέσω συλλογικών συμβάσεων την προβλέπουν και οι σχετικές Ευρωπαές Οδηγίες. Τα Π.Δ. απλά την επαναλαμβάνουν
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

6 Μαρτίου 2008, 22:52:17
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

vasiliki

Επώνυμοι
Τουλάχιστον ας στείλουμε μαζικά mail στην ΟΕΝΓΕ, μου φαίνεται θέλουν ν' ακούσουν τα σχολιανά τους άμεσα, κι όχι μόνο απ' τις τοπικές ενώσεις νοσοκομειακών. Είναι πραγματικά ντροπή υποτιθέμενοι εκπρόσωποί μας να διαπραματεύονται με τον κακό εργοδότη για προσωπικά οφέλη.Και μην πεί κανείς ΄οτι δεν έχουν προσωπικό όφελος!!!! >:( >:( >:(
Σήμερα άκουσα και το τελλό. Καθαρίστρια, απόφοιτη δημοτικού,μόνιμη υπάλληλς στην Εθνική Τράπεζα, πόσα παίρνει το μήνα???
1500 ευρώ καθαρά.Μισθό επιμελητή Α'
Τα σχόλια δικά σας!!!
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

6 Μαρτίου 2008, 23:13:38
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Και η αποκλειστική αγαπητή vassiliki παίρνει στην βάρδιά της περισσότερα από τον επιμελητή σε εφημερία. Κανενός όμως το αυτί δεν ιδρώνει.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

7 Μαρτίου 2008, 00:14:23
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

ARCTORIUS


ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΕΣΥ> οι απολαβες και το μισθολογιο μου θυμιζουν μισθολογια τησ ακτησ ελεφαντοστου.Τωρα θα μου πειτε εσυ που το ξερεις?Απλα σπουδαζα στην ιταλια και ειχα ενα συμφοιτητη απο εκει.Επειδη σε λιγο θα μας ξεπερασει και αυτη η χωρα στις αμοιβες των ιατρων αποψη μου ειναι η εξης>

ΟΧΙ 1600ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΣΤΟΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ.ΕΓΩ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΟΠΩΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΙΤΑΛΟΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ>1780 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΑ.Η ΕΦΗΜΕΡΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΑΣΙΟ ΑΠΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ.ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Η ΖΩΗ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΑΣΜΕΝΟΣ.ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΙΜΗ ,εκτος απο τις ασφαλειες αυτοκινητων που ειναι σιγουρα πολυ πιο ακριβες απο την ελλαδα.

δεν μπορω να καταλαβω γιατι  εγω πρεπει να πληρωνομαι λιγοτερο απο τον ιταλο συναδελφο μου.ας μου απαντησει καποιος.

οσον αφορα την αδιαλλαξια του υπουργειου υγειας στην εκκληση για αλλαγη του μισθολογιου,θα με βρει μπροστα του και μαζι μου ολους τους ειδικευομενους.ΤΕΡΜΑ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΣΥ.  ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ 100000 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ,ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΙΑΣ ΧΩΡΑΣ.ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ.

7 Μαρτίου 2008, 14:15:31
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άλλη μια απορία. Έχουν οι αποφάσεις της ΟΕΝΓΕ  και η συλλογική σύμβαση εργασίας παραπάνω ισχύ από την νομοθεσία, ή μήπως είναι δυνατών να χαρακτηριστούν αντισυνταγματικές και άρα μη ισχύουσες?
Το προεδρικό διάταγμα ορίζει τις γνωστές διατάξεις για το 48ωρο με το παραθυράκι ότι δύναται να "παραβιαστούν" εάν υπάρχει συλλογική σύμβαση που λέει το αντίθετο.
Αυτό ισχυει μονο με την συνενεση του ιατρου. Καμια συλλογικη συμβαση δεν μπορει να ακυρωσει νομο με αυξημενη ισχυ.ακομα και η συλλογικη συμβαση μπορει να τεθει σε μη ισχυουσα.

7 Μαρτίου 2008, 15:06:02
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άλλη μια απορία. Έχουν οι αποφάσεις της ΟΕΝΓΕ  και η συλλογική σύμβαση εργασίας παραπάνω ισχύ από την νομοθεσία, ή μήπως είναι δυνατών να χαρακτηριστούν αντισυνταγματικές και άρα μη ισχύουσες?
Το προεδρικό διάταγμα ορίζει τις γνωστές διατάξεις για το 48ωρο με το παραθυράκι ότι δύναται να "παραβιαστούν" εάν υπάρχει συλλογική σύμβαση που λέει το αντίθετο.
Αυτό ισχυει μονο με την συνενεση του ιατρου. Καμια συλλογικη συμβαση δεν μπορει να ακυρωσει νομο με αυξημενη ισχυ.ακομα και η συλλογικη συμβαση μπορει να τεθει σε μη ισχυουσα.

Συνάδελφε για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις:
α) Υπάρχει ένα συνδικαλιστικό σωματείο που υπογράφει συλλογικές συμβάσεις με τον εργοδότη και ισχύουν για όλους τα μέλη του σωματείου, δεν περνάνε από έγκριση του κάθε μέλους.
Όποιος δεν συμφωνεί, διαγράφεται από το σωματείο και πάει να βρει την τύχη του αλλού, τα πράγματα είναι απλά.
Το συγκεκριμένο προεδρικό διάταγμα και η ευρωπαϊκή οδηγία φτιάχνουν κανόνες που ζητούν να εφαρμοστούν σε κάθε επάγγελμα. Επειδή πάντα υπάρχουν ιδιομορφίες σε κάθε επάγγελμα, υπάρχει το παραθυράκι για να αναστέλλονται κάποιες διατάξεις όταν οι ιδιομορφίες του επαγγέλματος το απαιτούν.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

7 Μαρτίου 2008, 20:43:08
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν εννοώ συνάδελφε ατομική άρνηση εφαρμογής  της  όποιας συλλογικής σύμβασης, εννοώ ότι είναι δυνατών (εάν οι περιφερικές ενώσεις πράγματι θέλουν) να κάνουμε νομική προσφυγή για την νομιμότητα του περιεχομένου της σύμβασης. Αυτό είναι νομίζω και το επόμενο βήμα που είναι στα σκαριά εάν τελικά υπογραφεί  η συμφωνία ΟΕΝΓΕ +Υπουργείο. Δεν αναφέρεται εξάλλου σε κανένα σημείο(με αυτά που γνωρίζω έως τώρα) ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του ιατρικού κόσμου να κάνει εφημερίες πέραν του 48ωρου κατά παράβαση του άρθρου 5 και 6 του εργασιακού νόμου.

7 Μαρτίου 2008, 20:58:00
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν εννοώ συνάδελφε ατομική άρνηση εφαρμογής  της  όποιας συλλογικής σύμβασης, εννοώ ότι είναι δυνατών (εάν οι περιφερικές ενώσεις πράγματι θέλουν) να κάνουμε νομική προσφυγή για την νομιμότητα του περιεχομένου της σύμβασης. Αυτό είναι νομίζω και το επόμενο βήμα που είναι στα σκαριά εάν τελικά υπογραφεί  η συμφωνία ΟΕΝΓΕ +Υπουργείο.
Δικηγόρος δεν είμαι αλλά:
α) Η σύμβαση είναι νόμιμη όταν δεν παραβιάζει κάποιο νόμο. Εάν το συγκεκριμένο προεδρικό διάταγμα της δίνει το δικαίωμα να αμφισβητήσει τις διατάξεις του (και της το επιτρέπει όντως) τότε είναι νομιμότατη.
β) Δεν μπορείς να ακυρώσεις νομικά την εκπροσώπηση των Ενώσεων από την ΟΕΝΓΕ εφόσον τα πρόσωπα που θα την υπογράψουν έχουν εκλεγεί από τις ενώσεις, δεν έχει κατατεθεί η οποιαδήποτε επίσημη "προσφυγή" (τα δελτία τύπου δεν έχουν ισχύ) εναντίον τους για λήξη της εκπροσώπησης των ενώσεων από αυτούς μέχρι την υπογραφή της συλλογικής σύμβασης. Μέχρι τότε εκπροσωπούν τις ενώσεις πλήρως. Έχεις είδηση περί του αντιθέτου;
γ) Ακόμη και αίτηση για ασφαλιστικά μέτρα να κάνεις, θα χρειαστεί το ελάχιστο 4 μήνες (που μπορεί να γίνουν 6 λόγω καλοκαιριού), και η τελική απόφαση θα βγει μετά από ένα χρόνο. Οι επίτροποι θα υπογράφουν κανονικά με το καθεστώς της συλλογικής σύμβασης μέχρι να βγει η τελική απόφαση. Μπορεί να έχει αλλάξει υπουργός μέχρι τότε....

Συνεπώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο παρουσιάζονται... Η μόνο σίγουρη λύση που (μέχρι στιγμής) παίζει είναι η μη εκπροσώπηση σου από οποιοδήποτε σωματείο καλύπτεται από την συλλογική σύμβαση που θα υπογραφεί....

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν αναφέρεται εξάλλου σε κανένα σημείο(με αυτά που γνωρίζω έως τώρα) ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του ιατρικού κόσμου να κάνει εφημερίες πέραν του 48ωρου κατά παράβαση του άρθρου 5 και 6 του εργασιακού νόμου.
Ξέχασες το : "...εκτός εάν υπάρχει ειδικός όρος σε συλλογική σύμβαση που έχει συναφθεί..."
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Μαρτίου 2008, 00:50:10
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Αυτές οι καταστάσεις εμένα μου θυμίζουν άλλα καθεστώτα και όχι δημοκρατία.
Δεν μπορώ να κατανοήσω πως είναι δυνατών σε μια δημοκρατία να μπορεί ένα συνδικαλιστικό όργανο να κάνει «συμφωνίες» με έναν υπουργό που το περιεχόμενο αυτών των «συμφωνιών» να παραβιάζει εργασιακά δικαιώματα εργαζομένων και αυτοί να μην μπορούν να προσφύγουν νομικά εναντίων αυτών. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι εκάστοτε «εκπρόσωποι» έχουν την δυνατότητα «αφού έχουν εκλεγεί από εμάς» να μας υποβάλουν σε εξαναγκαστική εργασία (ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο που θα είχαν προσωπικό συμφέρων) και οι εργαζόμενοι ή ο εργαζόμενος να είναι τυφλός υπηρέτης αυτών των συμφωνιών χωρίς να έχει δικαίωμα να ζητήσει την νομιμότητα αυτών.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
42372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Ιουνίου 2018, 12:56:39
από Γ.Κτιστάκης
1 Απαντήσεις
69745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαΐου 2008, 13:34:10
από D-Michalis
0 Απαντήσεις
3512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Ιανουαρίου 2018, 15:31:48
από Argirios Argiriou
7 Απαντήσεις
31603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Μαρτίου 2020, 18:57:29
από Αρχίατρος
3 Απαντήσεις
23020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Αυγούστου 2022, 01:06:14
από Αρχίατρος