Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:44:52

Αποστολέας Θέμα: Αδεια γιατρών Υπηρεσίας Υπαίθρου.  (Αναγνώστηκε 63011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Μαρτίου 2008, 21:54:04
Αναγνώστηκε 63011 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 O πρόσφατος νόμος 3580/18-6-07 ΦΕΚ 134Α αναφέρει ότι η θητεία των ιατρών Υπηρεσίας Υπαίθρου μετρέπεται σε 9μηνη και η κανονική άδεια είναι 15 ημέρες.
 Γνωρίζει μήπως κάποιος συνάδελφος τι ισχύει για την κανονική άδεια των ήδη υπηρετούντων ιατρών; Πριν δηλαδή η χρονική διάρκεια της θητείας αλλάξει σε 9μηνη;
Είναι 24ήμερη όπως μου αναφέρθηκε; 'Η είναι όπως και παλαιότερα, δηλαδή η άδεια που έχει χορηγηθεί υπηρετείται στο τέλος.
 Ευχαριστώ.

25 Μαρτίου 2008, 00:03:46
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δικαιούνται άδεια κατά το δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα (20 μέρες το πρώτο έτος ...) αλλά μπορούν να πάρουν αναλογικά άδεια από τον πρώτο μήνα (1/12ο των 20 ημερών τον πρώτο μήνα, 2/12α των 20 ημερών τον 2ο μήνα κ.λ.π. Το νόμο δεν τον έχω πρόχειρο, αλλά μπορώ να σου τον βρώ, είναι σχετικά πρόσφατος). Ότι όμως άδειες πάρουν (κανονική, εκπαιδευτική, κ,λ,π.) πρέπει να προστεθεί στην υπηρεσία τους, αφού γι' αυτούς τους γιατρούς προβλέπεται 12μηνη υπηρεσία, χωρίς να λέει πουθενά ο νόμος ότι σε αυτούς τους 12 μήνες περιλαμβάνονται κάποιες ημερών άδειες.
Άρα, υπηρετεί 12 μήνες και οι άδειες που δικαιούται, παρατείνουν την περίοδο θητείας.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

31 Μαρτίου 2008, 15:08:36
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Σύμφωνα με την πρόσφατη ''ερμηνεία'' του ΥΥ&ΚΑ που επισυνάπτω οι Αγροτικοί γιατροί έχουν κανονική άδεια 20 ημερών (+4 της παραμεθορίου).
Δεν διευκρινίζεται εάν η χορηγηθείσα άδεια υπηρετείται στην λήξη της ετήσιας θητείας. Παράληψη; Τροποποίηση του ισχύοντος ''καθεστώτος'';
 Κύριε Μιχάλη τα φώτα σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαρτίου 2008, 15:16:31 από Πατρωνάκης Μάνος »

31 Μαρτίου 2008, 21:59:49
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Μάνο, πραγματικά δεν ξέρω. Πιστεύω ότι σκοπίμως δεν είναι σαφές.
Εγώ πάντως δίνω τις άδειες στους αγροτικούς και ενημερώνω το Τμήμα Προσωπικού του νοσοκομείου.
Εξ όσον ως τώρα γινόταν, αυτοί παρέμεναν ανάλογο διάστημα πιό πίσω, χωρίς ποτέ να δημιουργηθεί θέμα.

Πάντως, αφού έτσι και αλλιώς αυτή η σειρά τελειώνει, δεν νομίζω ότι αξίζει να το ψάξουμε περισσότερο το εν λόγω θέμα.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

1 Απριλίου 2008, 15:01:53
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Το ερώτημα του ως άνω εγγράφου διευκρινίστηκε από το Υπουργείο στην Υ.ΠΕ. Κρήτης.
 ''Οσον αφορά τους ιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου, οι οποίοι είναι ήδη διορισμένοι και βάσει του άρθρου 23 παρ.2 του Ν. 2071.1992
(ΦΕΚ 123/Α/15.7.1992), θα πρέπει να υπηρετήσουν τις πάσης φύσεως άδειες τους στο τέλος της θητείας τους, μια και θα πρέπει να
συμπληρώσουν ένα χρόνο πραγματικής υπηρεσίας στο Π.Ι. ή στο Κ.Υ. όπου τοποθετήθηκαν.''
(Υ.Υ.&Κ.Α. 24/7/07 αρ. πρωτ.: Υ10γ/90837) & (Υ.ΠΕ. Κρήτης αρ.πρωτ.: 9142/2.8.07)
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Μαΐου 2008, 22:01:46 από Πατρωνάκης Μάνος »

2 Απριλίου 2008, 04:59:23
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Καλημέρα σας.
Να ρωτήσω κάτι σχετικό.
Τελειώνω κανονικά τον Σεπτέμβριο (είμαι με 12μηνη σύμβαση)
Περιμένω απο στιγμή σε στιγμή να μου έρθει η κοινοποίηση για την έναρξη ειδικότητας γεν.ιατρικής.
Αν πάρω άδεια τις μέρες που μου αναλογούν μέχρι τώρα (14) , τι γίνεται όταν θα μου έρθει ο διορισμός;
Θα πρέπει να τις υπηρετήσω; Και με την ειδικότητα τι θα γίνει; Θα περιμένουν πότε θα τελειώσω την υπηρέτηση των ημερών αυτών;

Αν πρέπει να τις υπηρετήσω, εκείνο το διάστημα που θα τις υπηρετώ , θα πληρώνομαι ή όχι;
Επίσης στις εφημερίες θα μπορώ να συμμετέχω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

2 Απριλίου 2008, 09:28:23
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν μπορείς να εργάζεσαι κατ' αρχήν και σαν ειδικευόμενος και σαν αγροτικός.
Μπορείς να ζητήσεις άδεια που αναλογεί στις ημέρες που έχεις εργαστεί μέχρι τώρα και όταν θα σου έρθει ο διορισμός για ειδικότητα να παραιτηθείς. Το θέμα είναι ότι εναπόκειται στο διευθυντή σου εάν κρίνει ότι υπάρχει δυνατότητα να πάρεις την άδεια ή όχι. Εάν "έχει ανάγκες η υπηρεσία" δεν θα την πάρεις. Επίσης, επειδή είναι άδεια που το διάστημα της υπηρετείται γιατί είσαι με το καθεστώς του ενός χρόνου, το διάστημα της άδειας δεν θα το πληρωθείς μάλλον, αλλά για πιο σίγουρα θα σου ο κ. Μιχάλης που έχει εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

2 Απριλίου 2008, 12:17:28
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Αν κατάλαβα το ερώτημα σωστά, η απάντηση είναι ότι:
1. Θα πληρωθεί τις μέρες που θα είναι σε άδεια (π.χ. 14 ημέρες) σαν να εργάζεται κανονικά (αυτό εξ' άλλου είναι το νόημα της κανονικής άδειας)
2. Θα πρέπει να πάρει το "επίδομα αδείας" αν μείνει έστω και μία μέρα παραπάνω από έτος στην υπηρεσία
3. Θα παραμείνει πίσω όσες μέρες έλειψε σε άδεια (π.χ. 14) για να "ολοκληρώσει" το έτος αγροτικού. Αυτό το "παραπίσω" θα πληρώνεται, αφού και η άδεια είναι έμμισθη, και παραπίσω κάθεται στα πλαίσια του περιεχομένου της σύμβασης διορισμού του στο αγροτικό.


Τώρα, αν δεν πάρει άδεια και συνεχίσει εργασία στο δημόσιο, δικαιούται να ζητήσει την άδεια από τη νέα δουλιά. Το θέμα είναι όμως, όπως ήδη σχολίασε ο κ. Κουναλάκης: Θα τη δώσει ο δ/ντης? δικαιούται για "υπηρεσιακές ανάγκες" να την αρνηθεί.

Καλή επιτυχία πάντως στον συνάδελφο, ότι και αν αποφασίσει.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

2 Απριλίου 2008, 16:33:07
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

timex


Και παλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για να είμαι ειλικρινής, εκείνο που θέλω να κάνω ,είναι να παρατείνω το αγροτικό μου μέχρι να λήξει το 12μηνο έτσι ώστε να μη φαίνεται ότι έχω παραιτηθεί.
Ο λόγος που θελω να το κάνω αυτό,είναι γιατι δε θέλω όταν πάω Αγγλία να φαίνεται ότι έχω παραιτηθεί απο μία έμμισθη θέση.

Σήμερα μου ήρθε η κοινοποίηση για τη θέση μου. Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή όχι.  :-\

Το 12μηνο λήγει σε 5 μήνες.
Στο νοσοκομείο που έχω δηλώσει ,οι δύο τελευταίοι γενικοί που μπήκαν για ειδικότητα έλαβαν το διορισμό τους ,3-4 μήνες μετά την κοινοποίηση.

Θέλω να κάνω κάτι για να μπορέσω να ολοκληρώσω το 12μηνο.
Υπάρχει κάποια άλλη λύση ,εκτός απο αυτή της άδειας;
Κανονικής ή αναρρωτικής;
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Απριλίου 2008, 16:36:30 από timex »

7 Νοεμβρίου 2009, 00:45:46
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Φ.Ε.Κ. 262 τεύχος Α' (23/12/2008)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Άρθρο 23




Σήμερα πλέον ο αγροτικός ιατρός δικαιούται 15 ημέρες κανονικής άδειας (12μηνη υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου).

Όλες τις άδειες εκτός της κανονικής τις υπηρετεί κανονικά (αιμοδοτικές, αναρρωτικές).


Ο παραπάνω νόμος μπορεί να έρχεται σε αντίθεση με τον Δημοσιοϋπαλληλικό Κώδικα όπου ο αγροτικός ως δημόσιος υπάλληλος για 12μηνη σύμβαση εργασίας δικαιούται 20 ημέρες κανονικής άδειας, αλλά δυστυχώς τα γραφεία προσωπικού των νοσοκομείων καθώς και το αρμόδιο γραφείο του Υπουργείου Υγείας αδυνατούν να δώσουν σαφή απάντηση.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

7 Νοεμβρίου 2009, 13:52:26
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Προσωπικά τους δίνω τις ημέρες του δημοσιοϋπαλληλικού νόμου και αδιαφορώ για τις "κορόνες" τις διοίκησης. Εξ' άλλου τα έντυπα αδειών παραμένουν στη μονάδα μας.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

7 Νοεμβρίου 2009, 15:17:29
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Προσωπικά εσείς κύριε Μιχάλη που είστε γνώστης των θεμάτων. Όταν έχεις όμως Διευθυντή "τρεις λαλούν και δυο χορεύουν", διοικητικό υπάλληλο Κ.Υ. αλλά και γραφείου προσωπικού που σου απαντάνε "να κάνουμε ένα ερώτημα στην Υ.Δ.Ε" για να μάθουν, ένα χρόνο μετά την ισχύ του ΦΕΚ αλλά και τόσα χρόνια μετά το νέο Δημοσιοϋπαλληλικό Κώδικα καταλαβαίνετε πως μερικοί δημόσιοι υπάλληλοι είναι απλά σε λάθος θέσεις.

Προσωπικά θα πάρω τις 15 ημέρες (9μηνο κάνω) και ας με περάσουν Ε.Δ.Ε. όταν τελειώσω το αγροτικό μου.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

7 Νοεμβρίου 2009, 16:02:27
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Το ίδιο θα έκανα και εγώ.
Έτσι και αλλιώς ο "φάκελος" του αγροτικού πουθενά δε σε ακολουθεί. Κακό από τη μία, αλλά για αυτές τις περιπτώσεις είναι καλό.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

2 Φεβρουαρίου 2011, 20:53:52
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

geraki


Επαναφέρω το τόπικ με μια ερώτηση. Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούνται οι ιατροί υπηρεσίας υπαίθρου εκπαιδευτική άδεια για συνέδρια ή σεμινάρια όπως ισχύει με τους ειδικευόμενους ιατρούς αλλα και με τους δημοσίους υπαλλήλους..  :)

27 Σεπτεμβρίου 2012, 15:09:26
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επαναφέρω το τόπικ με μια ερώτηση. Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούνται οι ιατροί υπηρεσίας υπαίθρου εκπαιδευτική άδεια για συνέδρια ή σεμινάρια όπως ισχύει με τους ειδικευόμενους ιατρούς αλλα και με τους δημοσίους υπαλλήλους..  :)

Ξέρει κανείς τι ισχύει για το παραπάνω;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Οκτωβρίου 2008, 18:37:07
από Argirios Argiriou
18 Απαντήσεις
66101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2019, 09:59:10
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Φεβρουαρίου 2010, 08:38:01
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
26097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιανουαρίου 2019, 23:35:06
από GirousisN
2 Απαντήσεις
6920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουλίου 2023, 10:22:39
από iceman