Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:08:15

Αποστολέας Θέμα: Πόσες εργατοώρες μας κοστίζουν οι φαρμακευτικοί αντιπρόσωποι;  (Αναγνώστηκε 40559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Νοεμβρίου 2009, 00:07:51
Αναγνώστηκε 40559 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
 Πολλές φορές όταν μου μιλούν οι φαρμακευτικοί αντιπρόσωποι που με επισκέφτονται στο Ιατρείο, νιώθω ότι χάνω τον χρόνο μου και αναρωτιέμαι τι μου κοστίζει αυτό σε εργατοώρες:

Αν υποθέσω (με μέτριους υπολογισμούς) ότι βλέπω 3 αντιπροσώπους την ημέρα και ο καθένας μου παίρνει 5 λεπτά,

τότε θέλω 15 λεπτά την ημέρα,

ή 1 ώρα και 15 λεπτά την εβδομάδα,

ή 65 ώρες (πάνω από 8 μεροκάματα) ανά έτος.....
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Νοεμβρίου 2009, 00:09:46 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Νοεμβρίου 2009, 11:13:45
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Και ήθελα βρε παιδί μου να ρωτήσω τον Αλέξανδρο να μας πει τη γνώμη του, αλλά με πρόλαβε με το ευχαριστώ...

25 Νοεμβρίου 2009, 12:25:28
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πολλές φορές όταν μου μιλούν οι φαρμακευτικοί αντιπρόσωποι που με επισκέφτονται στο Ιατρείο, νιώθω ότι χάνω τον χρόνο μου και αναρωτιέμαι τι μου κοστίζει αυτό σε εργατοώρες:
Λύση υπάρχει για να μη χάσεις ούτε ένα λεπτό.

ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ


Αν αυτοί είναι θρασείς και θέλουν να περάσουν να πουλήσουν το εμπόρευμά τους και μάλιστα αδιαφορώντας τους δεκάδες ηλικιωμένους που περιμένουν καθημερινά, ε...τότε γίνομαι ακόμα πιο θρασύς εγώ με την ανακοίνωση έξω από το ιατρείο.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

25 Νοεμβρίου 2009, 16:13:34
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Με φώναξε κανείς; (άρση της ανωνυμίας)

Οι ιατρικοί επισκέπτες αποτελούν απλούς νεροκουβαλητές στο μύλο των φαρμακοποιών, υπέρ των οποίων φαίνεται να έχει συμμαχήσει το σύμπαν σε αυτή εδώ τη χώρα. Θυμίζω:

- Κλειστό επάγγελμα: Το ελ κράτος υπαεραμύνεται με κάθε κόστος το προνόμιο της συντεχνίας να παραμείνει κλειστή, έστω και αν χρειαστεί να καταβληθούν υπέρογκα ποσά ως πρόστιμα στην Ε.Ε.

- Άδεια ιδρύσεως επαγγέλματος που αποτελεί περιουσιακό στοιχείο (!) του φαρμακοποιού (!!), είτε για να τη μοσχοπωλήσει, είτε για να συνεχίσει την επιχείρηση το παιδί του. Σκεφτείτε τί θα γινόταν αν, κατ’ αναλογία, οι εκπαιδευτικοί, ιατροί ΕΣΥ, στρατιωτικοί, εφοριακοί, δικαστικοί κ.λπ. είχαν δικαίωμα να μεταβιβάσουν τη θέση τους στα δικά τους παιδιά.

- Πλήρης αδιαφορία / ένοχη ανικανότητα (διαχρονικά) των Διοικήσεων των Ασφαλιστικών ταμείων για να ελέγξουν το ύψος των φαρμακευτικών δαπανών που καλπάζουν ανεξέλεγκτες.

- Υψηλό ποσοστό κέρδους  (22%) επί της Λ.Τ. του φαρμάκου. Δηλαδή σε μια "τυπική" ελ συνταγή με μακρολίδη (21 δισκία) + πραζόλη (με 28) + ΜΣΑΦ + σιρόπι, το καθαρό κέρδος του Φαρμακείου ξεπερνά τα 25 ευρώ. Σε άλλη περίπτωση, αν συνταγογραφηθεί ένα Sutent, το κέρδος του Φαρμακείου αγγίζει τα 2,200 (δύο χιλιάδες διακόσια) ευρώ από την εκτέλεση μιας και μόνης συνταγής!!!!!

- Παροχή του προνομίου να παράγουν οι ίδιοι οι φαρμακοποιοί την τροφή τους δίνοντας την πραμάτεια τους κατά το δοκούν στους πελάτες τους: Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει και η κανάτα είναι πάντα γεμάτη. Αν τυγχάνει να είστε φαρμακοποιός,  μπορείτε να χορηγήσετε και tts Exelon (250 ευρώ) σε όλους τους ηλικιωμένους συγγενείς σας. Έτσι κι αλλιώς μια (μικρού βαθμού) έκπτωση της μνήμης θα έχουν, και η συμμετοχή είναι …Ο%. Το κέρδος σας από ένα κουτάκι Exelon θα είναι μια 60άρα ευρώ, όσο δηλαδή αμοίβεται ένας οικοδόμος για 8ωρη εργασία στην οικοδομή. (Μεταξύ μας, οι συγγενείς σας αν θέλουν μπορούν και ...να μην το κολλάνε το αυτοκόλλητο - χρειάζεται κανείς να το ξέρει; ) Τώρα, αν τύχει να σας κάτσει και καμιά γιαγιά με κατακλίσεις, μπορείτε να παραγγείλετε τα πιο σύγχρονα επιθέματα (που άλλωστε δικαιολογούνται από τον ΟΓΑ κατά 1ΟΟ%) και να κάνετε αλλαγές καθημερινά - αφού το πανέξυπνο ταμείο πληρώνει χωρίς να ρωτά. Άλλωστε, είναι και προς το συμφέρον του ασθενούς (μη ξεχνιόμαστε)…

- Φαρμακοβιομηχανία που ρίχνει συνεχώς στην αγορά νέα σκευάσματα. Το ελ κράτος, που σε άλλες περιπτώσεις χρειάζεται δεκαετίες για να επισκευάσει μια λακούβα στο δρόμο, φροντίζει να κολλάει κουπονάκι στα καινούρια φαρμακάκια από την πρώτη κιόλας μέρα που θα βγουν από το εργαστήριο της Φαρμακοβιομηχανίας. Μάλιστα δε, το ίδιο κρατίδιο είναι τόσο γαλαντόμο, ώστε δίνει ιδιαίτερα γενναίες τιμές στα φάρμακα, τα οποία θα κληθεί κατόπιν να πληρώσει …το ίδιο!! Γι΄αυτό είμαστε η χώρα με τις μικρότερες συντάξεις (στην Ευρώπη των 15) και ταυτόχρονα (!) τις μεγαλύτερες αναλογικά δαπάνες σε φάρμακα (σε όλη την Υφήλιο).

- Έλλειψη μονάδων παρασκευής φαρμάκων από τα ίδια τα Ασφαλιστικά Ταμεία σε τιμές κόστους. Αν στον Στρατό δεν υπήρχαν τα κουτάκια που όλοι θυμόμαστε ("Αμοξυκιλλίνη", "Νιφλουμικό οξύ", κ.α. παραγωγής Ε.Σ.), οι φαρμακάδες θα μας επισκέπτονταν ακόμη και στα Στρατόπεδα.   

Για τους φίλους ιατρικούς επισκέπτες έχω μόνο να πώ ότι:

- η πολύ συχνή ενημέρωση φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που προσδοκούν
- θα το εκτιμούσα πραγματικά αν με ενημέρωνε ο καθένας μία (1) και μοναδική φορά κατ’ έτος
- καλά θα κάνουν να μην πηγαίνουν στα Φαρμακεία για να επιθεωρούν τις συνταγές μας και να καταγράφουν / espionage ποιός συνταγογραφεί τί.

Το δικαίωμα της εργασίας είναι σεβαστό και το πρόβλημα της ανεργίας ιδιαίτερα οξύ. Πολλοί ιατρικοί επισκέπτες έχουν εξαιρετικές σπουδές ενώ αλλοι είναι εντελώς άσχετοι (νηπιαγωγοί, γυμναστές κ.λπ.) - ωστόσο όλοι με καταπληκτική άνεση μπορούν να μας διαβεβαιώσουν ότι το μόριό τους "δεν μεταβολίζεται στο CYP-450" (όταν ρώτησα κάποιον "και πού μεταβολίζεται;" μου απάντησε "πάντως όχι στο P-450") και γενικά είναι σούπερ αποτελεσματικό / ασφαλές / άπαικτο.

Το πρόβλημα της κακοδαιμονίας του σύγχρονου ελ κράτους οφείλεται εν πολλοίς (και) στο ότι οι μητροπόλεις του Ελληνισμού, Κωνσταντινούπολη, Αλεξάνδρεια και Σμύρνη, βρίσκονται εκτός των συνόρων του.
Μετά την ίδρυση του σύγχρονου ελ κράτους, οι νέες σοβαρές βιομηχανικές πόλεις που δημιουργήθηκαν κι έγραψαν ιστορία ήταν η Αθήνα, ο Πειραιάς (κλασμένος σήμερα κι αυτός), η Πάτρα (εν μέρει), η Ερμούπολη (την έφαγε ο Πειραιάς), ο Βόλος (κλάφτα Χαράλαμπε) και στα υστερνά η Σαλονίκη (το παιδάκι που έμεινε 60 χρόνια στην εφηβεία και μόλις ενηλικιώθηκε εξέλεξε Νομάρχη τον Πανίκα), η Καβάλα (στα κάτω της κι αυτή) και η Νάουσα (67% ανεργία-χαιρετίσματα)… Καμία φυσικά δεν μπόρεσε να φτάσει σε αίγλη τις τρεις που χάθηκαν.

Το γαμώτο είναι ότι μέσα σ΄αυτό το μπάχαλο, ορισμένοι έχουν πιάσει τον Πάπα απ’ τους δίδυμους αδένες και δεν λένε να τους αφήσουν με τίποτε.
   
 
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Νοεμβρίου 2009, 23:02:30 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

26 Νοεμβρίου 2009, 16:04:35
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το πρόβλημα της κακοδαιμονίας του σύγχρονου ελ κράτους οφείλεται εν πολλοίς (και) στο ότι οι μητροπόλεις του Ελληνισμού, Κωνσταντινούπολη, Αλεξάνδρεια και Σμύρνη, βρίσκονται εκτός των συνόρων του.
Μετά την ίδρυση του σύγχρονου ελ κράτους, οι νέες σοβαρές βιομηχανικές πόλεις που δημιουργήθηκαν κι έγραψαν ιστορία ήταν η Αθήνα, ο Πειραιάς (κλασμένος σήμερα κι αυτός), η Πάτρα (εν μέρει), η Ερμούπολη (την έφαγε ο Πειραιάς), ο Βόλος (κλάφτα Χαράλαμπε) και στα υστερνά η Σαλονίκη (το παιδάκι που έμεινε 60 χρόνια στην εφηβεία και μόλις ενηλικιώθηκε εξέλεξε Νομάρχη τον Πανίκα), η Καβάλα (στα κάτω της κι αυτή) και η Νάουσα (67% ανεργία-χαιρετίσματα)… Καμία φυσικά δεν μπόρεσε να φτάσει σε αίγλη τις τρεις που χάθηκαν.

Ξέχασα ακόμη να πω ότι η Κρήτη δεν εκβιομηχανίστηκε ποτέ και γι' αυτό δεν αναπτύχθηκαν σ΄αυτή ούτε εργατική τάξη, ούτε εργατικά συνδικάτα. Ακόμη και σήμερα, τα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος που βγάζει η Κρήτη, πράγματι είναι από τα ευγενέστερα γεωργικά προϊόντα που μπορεί κανείς να βρει: Το λάδι, το μέλι, το γάλα, το τυρί, το κρέας, το χόρτο... 
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
72159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Απριλίου 2011, 10:39:18
από Γιάννης Ιωάννου
3 Απαντήσεις
6343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιουνίου 2011, 13:27:28
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
2456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Οκτωβρίου 2013, 08:17:46
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
3013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιανουαρίου 2015, 00:13:42
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
4290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2015, 18:07:21
από Αδαμάντιος Σκούφαλος