Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:00:05

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Κενών και Κενούμενων Θέσεων Κ.Υ. - Π.Ι. και Πλοίων της 9/12/09  (Αναγνώστηκε 21523 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Δεκεμβρίου 2009, 15:42:17
Αναγνώστηκε 21523 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

9 Δεκεμβρίου 2009, 20:39:46
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Κατά καιρούς στο παρελθόν έχουμε προσπαθήσει να αναλύσουμε τα βαθύτερα νοήματα του συντάκτη των προκηρύξεων του Υπουργείου.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας και στο ακόλουθο που αναγράφεται στην αρχή της προκήρυξης (δίκην ψαρώματος; )
Παράθεση
Τα αναγραφόμενα στοιχεία στην αίτηση – υπεύθυνη δήλωση του αιτούντος καταχωρούνται ως έχουν (κατ’ εκτίμηση και της υπηρεσίας) και δεν επιδέχονται αμφισβήτησης από πλευράς του υποψηφίου.
Τι θέλει να πει ο ποιητής;  Τα στοιχεία τα γράφει ο αιτών. Η υπηρεσία μπορεί να τα αμφισβητήσει (αυτό δε σημαίνει το "κατ' εκτίμηση της υπηρεσίας"; ) όμως ο υποψήφιος δεν μπορεί. Τι να αμφισβητήσει τελικά; Αυτά που ο ίδιος έγραψε; Ή αυτό που έγραψε η υπηρεσία μετά από εκτίμηση της; (κι επομένως δεν καταχωρήθηκε ως έχει; )  ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Δεκεμβρίου 2009, 21:46:56 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

9 Δεκεμβρίου 2009, 21:07:00
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Άσε, Διαμαντή, κι εγώ προσπάθησα να το ερμηνεύσω αλλά χαμένος κόπος - δεν βγαίνει άκρη.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Δεκεμβρίου 2009, 21:11:35 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

9 Δεκεμβρίου 2009, 23:29:46
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Να ρωτησω 2 πράγματα:

1) Η ενδεικτική ημερομηνία που αναφέρεται ειναι η ημερομηνία αποχώρησης του αγροτικού να υποθέσω κι όχι η πιθανή ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας απο τον επόμενο, σωστά?

2) Αν ως Γ.Ι. κάνεις αίτηση για κάποιο Π.Ι. και λάβεις τη θέση αλλά όταν σου έρθει ο διορισμός δεν τον αποδεχθείς, έχεις κυρώσεις? Μπορείς να λάβεις μέρος στην επόμενη προκήρυξη? Αν δεν αποδεχθείς εσυ το διορισμό τι γίνεται με τη θέση? Την παίρνει ο επόμενος? Επαναπροκηρύσσεται? Κι αν ναι, ως θέση επιμ. Β' ?

9 Δεκεμβρίου 2009, 23:50:59
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να ρωτησω 2 πράγματα:

1) Η ενδεικτική ημερομηνία που αναφέρεται ειναι η ημερομηνία αποχώρησης του αγροτικού να υποθέσω κι όχι η πιθανή ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας απο τον επόμενο, σωστά?

2) Αν ως Γ.Ι. κάνεις αίτηση για κάποιο Π.Ι. και λάβεις τη θέση αλλά όταν σου έρθει ο διορισμός δεν τον αποδεχθείς, έχεις κυρώσεις? Μπορείς να λάβεις μέρος στην επόμενη προκήρυξη? Αν δεν αποδεχθείς εσυ το διορισμό τι γίνεται με τη θέση? Την παίρνει ο επόμενος? Επαναπροκηρύσσεται? Κι αν ναι, ως θέση επιμ. Β' ?

1) Ενδεικτική ημερομηνία αποχώρησης του αγροτικού.

2) Αν δεν αποδεχτείς το διορισμό, η θέση βγαίνει για αγροτικό ξανά (και σε βρίζουν όλοι όσοι επηρεάζονται από το δημιουργούμενο κενό κάλυψης) κι εσύ μπορείς να λάβεις μέρος σε επόμενη προκήρυξη αγροτικών. Δεν μπορείς να λάβεις μέρος όμως σε προκήρυξη μέσω συμβουλίου κρίσης αφού η μη αποδοχή διορισμού αποτελεί κώλυμα υποβολής αίτησης για 1 χρόνο νομίζω. (αυτό τουλάχιστον ίσχυε για το προηγούμενο σύστημα, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει)

Προσθήκη μετά το παρακάτω μήνυμα του anastasiou: Για μη αποδοχή του διορισμού όταν έχει εκδοθεί στο σχετικό ΦΕΚ διορισμού κλπ ισχύουν όσα έγραψα παραπάνω. Για την περίπτωση της άμεσης, εντός της 10ήμερης προθεσμίας που ανέφερε, μη αποδοχής του διορισμού μάλλον ισχύουν όσα έγραψε ο συνάδελφος. (σίγουρα ισχύουν για αγροτικούς και πιθανότατα το ίδιο και για Γ.Ι.)
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκεμβρίου 2009, 00:24:05 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

9 Δεκεμβρίου 2009, 23:54:35
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
1. Είναι η ημερομηνία κατά την οποία λήγει η σύμβαση (κανονική διάρκεια) του προηγούμενου αγροτικού ιατρού. Η επομένη της ημερομηνίας αυτής μπορεί να είναι σε κάποιες περιπτώσεις και η ημερομηνία διορισμού του επόμενου ιατρού.

2.Σε περίπτωση μη αποδοχής της τοποθέτησης από τον επικρατέστερο για συγκεκριμένη θέση γιατρό, που υποβάλει υπεύθυνη δήλωση εντός δέκα (10) ημερών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, η Υπηρεσία προβαίνει άμεσα στην τοποθέτηση του επόμενου υποψήφιου.
Αν δεν υποβάλει υπεύθυνη δήλωση για την μη αποδοχή της θέσης η θέση επαναπροκηρύσσεται κανονικά για υπόχρεους θητείας.

Δε γνωρίζω τις κυρώσεις που έχει ο Γ.Ι. αν δεν αποδεχτεί θέση στο δημόσιο.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

10 Δεκεμβρίου 2009, 09:13:19
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

strasnic


Σαν γενικος ιατρος εαν παρω μια θεση σε αυτην την προκηρυξη,μπορω να παρω μερος και στην επομενη εαν το φεκ διορισμου δεν εχει εκδοθει μεχρι τοτε;Στο υπουργειο που ρωτησα,μια μανταμ μου απαντησε οτι ΟΧΙ και οτι η αιτηση μου θα βγει ακυρη αμεσως αλλα εμενα μου φαινεται περιεργο να με κοψουν μονο απο τα αποτελεσματα που θα εχουν βγει στο διαδυκτιο και χωρις να εχω αποδεχτει εγω τον πρωτο διορισμο.

10 Δεκεμβρίου 2009, 15:43:49
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σαν γενικος ιατρος εαν παρω μια θεση σε αυτην την προκηρυξη,μπορω να παρω μερος και στην επομενη εαν το φεκ διορισμου δεν εχει εκδοθει μεχρι τοτε;Στο υπουργειο που ρωτησα,μια μανταμ μου απαντησε οτι ΟΧΙ και οτι η αιτηση μου θα βγει ακυρη αμεσως αλλα εμενα μου φαινεται περιεργο να με κοψουν μονο απο τα αποτελεσματα που θα εχουν βγει στο διαδυκτιο και χωρις να εχω αποδεχτει εγω τον πρωτο διορισμο.

Σήμερα επικοινώνησα με το Υπουργείο και μου είπαν πως απ'ότι γνωρίζουν δεν υπάρχουν κυρώσεις για τους Γενικούς Ιατρούς και πως θα μπορώ να κάνω αίτηση στην επόμενη προκήρυξη χωρίς πρόβλημα. Όταν τους ρώτησα όμως το παραπάνω, που γράφει κι ο συνάδελφος strasnic, μου ειπαν πως μάλλον δεν γινεται και πως θα πρέπει πρώτα να σταματήσω τη διαδικασία απο την πρώτη προκήρυξη και μετά να κάνω αίτηση στην επόμενη. Για σιγουριά με παρέπεμψαν στην καΑντωνίου που γνωρίζει τα των γενικών ιατρών, στο τηλ. 2105231563.
Σήμερα δεν μπόρεσα να μιλήσω μαζί της, θα επιχειρήσω αύριο.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο μου έμαθα χθες απο την Ιατρική Υπηρεσία. Μου είπαν πως οι διορισμοί των Γενικών Ιατρών στα Π.Ι. θα πρέπει εφεξής να περνάνε απο τα τοπικά συμβούλια κρίσης, οπότε επειδή αυτά δεν έχουν συσταθεί ακόμα, ακόμη κι αν διεκδικήσεις και λάβεις θέση με την τωρινή προκήρυξη θα τοποθετηθείς στο Π.Ι. μετά το καλοκαίρι! Ισχύει?


10 Δεκεμβρίου 2009, 20:24:58
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
…Στο υπουργειο που ρωτησα,μια μανταμ μου απαντησε οτι ΟΧΙ και οτι η αιτηση μου θα βγει ακυρη αμεσως αλλα εμενα μου φαινεται περιεργο να με κοψουν μονο απο τα αποτελεσματα που θα εχουν βγει στο διαδυκτιο και χωρις να εχω αποδεχτει εγω τον πρωτο διορισμο.

Το όχι ισχύει. Αφού βγήκαν τα αποτελέσματα, είναι δεδομένος ο διορισμός σου.
Εκτός και δηλώσεις μη αποδοχή του εμπρόθεσμα, οπότε τότε, ναί, τα πράγματα αλλάζουν

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
… Όταν τους ρώτησα όμως το παραπάνω, που γράφει κι ο συνάδελφος strasnic, μου ειπαν πως μάλλον δεν γινεται και πως θα πρέπει πρώτα να σταματήσω τη διαδικασία απο την πρώτη προκήρυξη και μετά να κάνω αίτηση στην επόμενη.
………………
Μου είπαν πως οι διορισμοί των Γενικών Ιατρών στα Π.Ι. θα πρέπει εφεξής να περνάνε από τα τοπικά συμβούλια κρίσης, …….Ισχύει?

Ακριβώς. Τι περισσότερο πρέπει να πεί η κ. Αντωνίου.
Μήπως τελικά τα θέλουμε όλα –μονά-ζυγά- δικά μας !!

Αγαπητή Μαρία, ξέρω ότι είσαι σοβαρός άνθρωπός. Γιατί ακούς το κάθε ράδιο αρβύλα –που στα νοσοκομεία ανθίζει μονίμως?
Υπάρχει καμία νέα νομοθεσία που ορίζει αλλιώς την διαδικασία κατάληψης θέσεων στα Π.Ι. από γιατρούς Γ.Ι. με προκήρυξη από τα «αγροτικά» ? ΟΧΙ.
Ισχύει ότι ίσχυε εξ’ αρχής με το Ν.2519/1997, όπου ρυθμίζεται και η διαδικασία πρόσληψης αυτών των γιατρών.
Αν στην πορεία αλλάξει αυτή η διάταξη, Ο.Κ. Και αν θέλεις την άποψή μου πρέπει να αλλάξει.
Όμως αυτή τη στιγμή, αυτός είναι ο νόμος και η διαδικασία.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκεμβρίου 2009, 20:27:55 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

11 Δεκεμβρίου 2009, 04:46:22
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

11 Δεκεμβρίου 2009, 11:57:40
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Στη 2η σελίδα της προκήρυξης, διαβάζουμε:

"Γιατροί με ειδικότητα Γενικής Ιατρικής ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ της συμμετοχής τους για ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΗΣ θέσεις και θέσεις ΠΛΟΙΩΝ."

Περίμενα ότι θα το διορθώνανε στην "ορθή ( ; ) επανακοινοποίηση"... Γιούχου!



Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

11 Δεκεμβρίου 2009, 15:55:51
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Διακομιστή, μην το ψάχνεις πολύ κι εσύ γιατί δεν αποκλείω στην ορθή επαν-επανακοινοποίηση να το δούμε ως "προσωποπαγής θέσης" (και να πιστεύουν ότι το διόρθωσαν κιόλας)!
Η ορθογραφία του συντάκτη εξαντλείται στα όρια του προγράμματος ορθογραφίας του word. Όπου "μπλοκάρει" το πρόγραμμα παίρνοντας ως σωστά κάποια λάθη, εκεί μπλοκάρει και το σύστημα.
Που είναι οι καλές εποχές που τα δούλευαν όλα με το χέρι!
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Δεκεμβρίου 2009, 17:33:29 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

11 Δεκεμβρίου 2009, 15:59:28
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αγαπητή Μαρία, ξέρω ότι είσαι σοβαρός άνθρωπός. Γιατί ακούς το κάθε ράδιο αρβύλα –που στα νοσοκομεία ανθίζει μονίμως?
Υπάρχει καμία νέα νομοθεσία που ορίζει αλλιώς την διαδικασία κατάληψης θέσεων στα Π.Ι. από γιατρούς Γ.Ι. με προκήρυξη από τα «αγροτικά» ? ΟΧΙ.
Ισχύει ότι ίσχυε εξ’ αρχής με το Ν.2519/1997, όπου ρυθμίζεται και η διαδικασία πρόσληψης αυτών των γιατρών.
Αν στην πορεία αλλάξει αυτή η διάταξη, Ο.Κ. Και αν θέλεις την άποψή μου πρέπει να αλλάξει.
Όμως αυτή τη στιγμή, αυτός είναι ο νόμος και η διαδικασία.


Kύριε Μιχάλη,
δεν ειμαι δυστυχώς γνώστης της νομοθεσίας, και για να είμαι και ειλικρινής δεν μου αρέσει κι όλο αυτό το κυνήγι νόμων στο οποίο αναγκαζόμαστε να επιδωθούμε προκειμένου να υπερασπιστούμε τα (αυτονόητα) δικαιώματά μας. Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι ένας γιατρός θα πρέπει να γνωρίζει τόσους νόμους και να παρακολουθεί συνεχώς τους καινούριους που βγαίνουν... για μένα είναι εξαντλητικό. Θα προτιμούσα να ξέρω εγώ καλά τη δουλειά μου, το γραφείο προσωπικού τη δική του, οι υπάλληλοι του Υπουργείου Υγείας τη δική τους κ.ο.κ.

Σας ευχαριστώ πάντως που διευκρινήσατε το τι ισχύει, είναι πολύ σημαντικό για μένα, ειδικά τη δεδομένη στιγμή.

11 Δεκεμβρίου 2009, 16:37:51
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

14 Δεκεμβρίου 2009, 14:43:14
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Συμπληρωματικός Πίνακας Κενών και Κενούμενων Θέσεων της Προκήρυξης 09-12-09 Κέντρων Υγείας και Περιφερειακών Ιατρείων_(14-12-09)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
19053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Σεπτεμβρίου 2009, 15:54:56
από anastasios theodoridis
20 Απαντήσεις
17172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιανουαρίου 2010, 13:10:49
από anastasios theodoridis
27 Απαντήσεις
17821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιουλίου 2012, 13:40:40
από anastasios theodoridis
207 Απαντήσεις
257867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Μαρτίου 2024, 12:18:02
από GirousisN
0 Απαντήσεις
9801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουνίου 2018, 08:18:40
από Denominator