Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 07:25:02

Αποστολέας Θέμα: Εφημερίες χωρίς βάρδια ασθενοφόρου στο ΚΥ  (Αναγνώστηκε 106135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Μαρτίου 2008, 17:47:58
Αναγνώστηκε 106135 φορές
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Τι προβλέπει ο νόμος σχετικά με το να μεταβαίνει γιατρός από το ΚΥ όπου εφημερεύει σε σπίτι ασθενούς με το δικό του όχημα ή με όχημα που αποστέλλουν οι συγγενείς  σε περίπτωση που στο ΚΥ και δεν υπάρχει ασθενοφόρο σε βάρδια; Προ ολίγων ημερών σε εφημερία με άλλο γιατρό στο ΚΥ ο οποίος είναι αναπληρωτής διευθυντής μου ζητήθηκε να μεταβώ σε σπίτι ασθενούς σε χωριό σε σχετικά μικρή χιλιομετρική απόσταση από το ΚΥ με όχημα που θα έστελναν οι συγγενείς.Σημειωτέον ότι το χωρίο ανήκει σε διαφορετικό νομό και υπάγεται σε άλλο ΚΥ. Όταν αρνήθηκα να πάω ο συγκεκριμένος γιατρός έκανε αναφορά στη διοίκηση του νοσοκομείου εις βάρος μου.

29 Μαρτίου 2008, 17:57:37
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι προβλέπει ο νόμος σχετικά με το να μεταβαίνει γιατρός από το ΚΥ όπου εφημερεύει σε σπίτι ασθενούς με το δικό του όχημα ή με όχημα που αποστέλλουν οι συγγενείς  σε περίπτωση που στο ΚΥ και δεν υπάρχει ασθενοφόρο σε βάρδια; Προ ολίγων ημερών σε εφημερία με άλλο γιατρό στο ΚΥ ο οποίος είναι αναπληρωτής διευθυντής μου ζητήθηκε να μεταβώ σε σπίτι ασθενούς σε χωριό σε σχετικά μικρή χιλιομετρική απόσταση από το ΚΥ με όχημα που θα έστελναν οι συγγενείς.Σημειωτέον ότι το χωρίο ανήκει σε διαφορετικό νομό και υπάγεται σε άλλο ΚΥ. Όταν αρνήθηκα να πάω ο συγκεκριμένος γιατρός έκανε αναφορά στη διοίκηση του νοσοκομείου εις βάρος μου.
To να αφήσεις το χώρο της εργασίας σου εν ώρα εφημερίας και να πας με ξένο προς την υπηρεσία όχημα είναι σίγουρα κολάσιμο. Το να αρνηθείς να πας με ξένο όχημα δεν έχει ίχνος παρανομίας. Φαντάζομαι ότι έκανε αναφορά για άρνηση υπακοής σε προϊστάμενο. Δεν έχει σχέση που σε έστειλε να πας.
Απείλησε τον ότι εάν δεν την αποσύρει θα καταγγείλεις το θέμα στο σώμα επιθεωρητών δημόσιας διοίκησης για υπέρβαση θέσης, προτροπή για παράνομες ενέργειες και ιδιωτική ιατρική μαζί με μια αναφορά για τον ίδιο λόγο στο νοσοκομείο. Κοινοποίησε τα και στην Ένωση.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

29 Μαρτίου 2008, 18:15:16
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Ο συγκεκριμένος "συνάδελφος" έψαχνε από καιρό μια αφορμή να δημιουργήσει πρόβλημα,ειδικά όταν εγώ ζήτησα να μου δώσει η διοίκηση του ΚΥ εγγράφως και όχι προφορικά εντολή σχετικά με το να έρχομαι μία φορά την εβδομάδα για πρωινή απασχόληση στο ΚΥ ενώ υπηρετώ σε ΠΙ.Όταν το νοσοκομείο απάντησε ότι δεν προβλέπεται τέτοια μετακίνηση ΓΙ για πρωινό ωράριο στο ΚΥ εκείνος δεν αποδέχτηκε αυτή την απάντηση και έκτοτε η κατάσταση έχει αρχίσει να ξεφεύγει.

30 Μαρτίου 2008, 21:28:06
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Τι κυρώσεις μπορεί να υπάρξουν γι'αυτόν το γιατρό από την Ένωση ή από το σώμα επιθεώρησης δημόσιας διοίκησης σε περίπτωση που κάνω την καταγγελία;
Μήπως γνωρίζει κάποιος;

31 Μαρτίου 2008, 01:25:05
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Να είμαι ειλικρινής μια επίπληξη εκτός εάν μπορεί να αποδειχθεί σαφώς ιδιωτική ιατρική οπότε πάει πειθαρχικό.
Μπορεί ο φόβος να το μαζέψει κάπως, εσύ κρίνεις.

Στη θέση σου θα ξεκίναγα με στόχο να αποσύρει την αναφορά του.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

31 Μαρτίου 2008, 20:51:27
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Παρακαλώ όποιος συνάδελφος μπορεί να με βοηθήσει στο εξής: αν κάποιος έχει το Ν 3205/2003 αν γίνεται να τον επισυνάψει. Αύριο γίνεται μία προκαταρκτική εξέταση εις βάρος μου και χρειάζομαι το νόμο που διευκρινίζει ότι σε ενεργό εφημερία δεν μπορεί ο γιατρός να εγκαταλείψει το ΚΥ όπου εφημερεύει

31 Μαρτίου 2008, 20:53:48
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Δυστυχώς ήδη έχει προγραμματιστεί μία προκαταρκτική εξέταση που θά γίνει αύριο. Ο συγκεκριμένος γιατρός πανηγυρίζε που θα έχω εις βάρος μου μια αναφορά "να με συνοδεύει από εδώ και στο εξής" όπως ο ίδιος λέει σε τρίτους.
 

31 Μαρτίου 2008, 20:55:26
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν έχω καταλάβει τι θέλεις από μέσα άλλα έχε τον
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

31 Μαρτίου 2008, 20:58:19
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Πάρε και τον 3204 που μάλλον αυτόν ψάχνεις
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

31 Μαρτίου 2008, 21:19:17
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Ευχαριστώ πολύ!!!Θέλω το άρθρο 45 που λέει ότι σε ενεργή εφημερία δεν επιτρέπεται να εγκαταλείψει κανείς το ΚΥ

31 Μαρτίου 2008, 21:37:32
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

31 Μαρτίου 2008, 22:10:22
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστώ πολύ!!!Θέλω το άρθρο 45 που λέει ότι σε ενεργή εφημερία δεν επιτρέπεται να εγκαταλείψει κανείς το ΚΥ
Έχεις δίκιο. Η συμβουλή μου είναι να πας ήρεμος, διαλακτικός, όχι αλαζόνας, προπάντων ψύχραιμος, να παρουσιάσεις την θέση σου χωρίς να κατηγορείς.
Ο αναπληρωτής διευθυντής να ξέρεις ότι βαθμολογεί κάθε χρόνο την πρόοδο σου μαζί με το διευθυντή σου.
Αυτό σημαίνει ότι θα σε περιμένει στην αξιολόγηση. Και πρέπει να βρεις ένα τρόπο να εξαιρείται της αξιολόγησης σου αφού τα πράγματα είναι τεταμένα. Μια λύση θα ήταν να του τραβήξεις και εσύ μια αναφορά αύριο και να βρεθείτε αλληλοκατηγορούμενοι οπότε θα μπορείς να ζητήσεις την εξαίρεση του σε μια τέτοια περίπτωση στο μέλλον. Από την άλλη αυτό μπορεί να προδιαθέσει χειρότερα τον αντικαταστάτη του.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε τι είναι καλύτερο γιατί δεν ξέρω πρόσωπα και καταστάσεις, αλλά πρέπει να έχεις μια στρατηγική.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

31 Μαρτίου 2008, 22:22:36
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Νομίζω στα επιχειρήματά σου, πέραν της «εγκατάλειψης» πρέπει να προσθέσεις και το γεγονός ότι αρνήθηκες να πάς γιατί σου ζήτησαν να κινηθείς με μέσον που δεν ήταν ούτε υπηρεσιακό, ούτε μέσον δημόσιας χρήσης (π.χ. ταξί, λεωφορείο, κ.λ.π.)
Κανείς δεν μπορεί να σε κατηγορήσει γιατί δεν ανέβηκες σε όχημα ιδιώτη εν ώρα υπηρεσίας
Τη στιγμή μάλιστα που αυτός είχε ανάγκη από γιατρό, είναι και παρακινδυνευμένο, αφού, εκτός του ότι μπορεί να οδηγεί ανεύθυνα, μπορεί να οδηγεί και επικίνδυνα, όντας σε κατάσταση έντασης και άγχους για το θέμα υγείας που αντιμετωπίζει αυτός ή ο δικός του άνθρωπος.

Κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να ανεβείς σε όχημα που δεν είναι υπηρεσιακό ή δημόσιο.
Έστω και αν κακο-δικήσουν και σε διώξουν, υπάρχουν και επόμενα στάδια, έως τα δικαστήρια που ποτέ δεν θα μπορούσα να πιστέψω ότι θα έλεγαν «κακώς δεν ανέβηκες σε όχημα ασθενούς ή συγγενούς».
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαρτίου 2008, 22:48:20 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

2 Απριλίου 2008, 10:39:38
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Τελικά, τι απέγινε; Ελπίζω να πήγαν όλα καλά.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

2 Απριλίου 2008, 16:51:17
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

timex


Στο δικό μας ΚΥ ,έχουμε ασθενοφόρο ,τις μισές ημέρες του μήνα.
Τις υπόλοιπες εξυπηρετούμαστε απο άλλο ΚΥ που είναι μισή ώρα μακριά απο το δικό μας.

Το ίδιο συμβαίνει και σε εκείνους. Εξυπηρετούνται απο εμάς όταν έχουμε ασθενοφόρο!!!


Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
70773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαΐου 2008, 13:34:10
από D-Michalis
4 Απαντήσεις
5382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιουνίου 2010, 01:58:34
από mandreou
0 Απαντήσεις
2367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Φεβρουαρίου 2011, 16:48:30
από alfie
0 Απαντήσεις
68056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2015, 07:37:52
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
30378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Αυγούστου 2020, 20:20:13
από Διαγραμμένος