Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:17:50

Αποστολέας Θέμα: Έντυπα Ο.Γ.Α. για αποζημίωση ελεγκτή ιατρού  (Αναγνώστηκε 14239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Ιανουαρίου 2010, 00:23:54
Αναγνώστηκε 14239 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιανουαρίου 2010, 00:32:25 από anastasios theodoridis »
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

20 Ιανουαρίου 2010, 00:34:52
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

17 Μαρτίου 2010, 13:26:27
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


ΦΕΚ του 1981, προ ιδρύσεως του ΕΣΥ δηλαδή. Σίγουρα ισχύει? Μήπως έχει καταργηθεί....
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

17 Μαρτίου 2010, 14:01:21
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


ΦΕΚ 416 τεύχος Β του 2002 ....Δεν αναφέρει ότι αποζημιώνονται οι γιατροι του ΕΣΥ παρά μόνο οι ιδιώτες που έχουν σύμβαση με τον ΟΓΑ ως ελεγκτές ιατροί.Που τα βρίσκετε τα βασιλικά διατάγματα και τα ξεθάβετε??????ΕΛΕΟΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

17 Μαρτίου 2010, 17:06:18
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ιδιώτης ιατρός ο οποίος έχει σύμβαση με τον Ο.Γ.Α. ως ελεγκτής  ???

Διορίστηκα με απόφαση του Νομάρχη ως ελεγκτής ιατρός του Ο.Γ.Α. της επαρχίας όπου βρίσκεται το Π.Ι. και στο οποίο εργάζομαι ως αγροτικός ιατρός καθώς και ελεγκτής για το Νοσοκομείο.

Επειδή έφερα κάποιες αντιρρήσεις για τον τρόπο ελέγχου και υπήρξε κάποια διαμάχη μεταξύ εμού και της δνσης υγείας της νομαρχίας και του νοσοκομείου μου αρνήθηκα να κάνω τον έλεγχο σε κάποιες δαπάνες του νοσοκομείου. Το νοσοκομείο μου ανέφερε πως εφόσον πληρώνομαι τότε υποχρεούμαι να κάνω τον έλεγχο. Κατόπιν τούτου μου έστειλαν τα παραπάνω έγγραφα ώστε να ζητήσω την μηνιαία αποζημίωση.

Φυσικά και δεν έκανα αίτηση για να μου αποδοθούν τα δεδουλευμένα, αλλά έκανα αίτηση παραίτησης.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαρτίου 2010, 18:47:54 από anastasios theodoridis »
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

17 Μαρτίου 2010, 18:54:31
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν ζήτησες αποζημίωση ούτε για το χρονικό διάστημα κατά το οποίο εκτελούσες χρέη ελεγκτή ΟΓΑ?  Το νοσοκομείο ανέφερε ότι υποχρεούσε να κάνεις τον έλεγχο εφόσον πληρώνεσαι ως τι? Ως δημόσιος υπάλληλος που παίρνει μισθό, ως αγροτικός γιατρός που στα καθήκοντά του είναι και η εκτέλεση χρεών ελεγκτή ΟΓΑ? Γιατί  ως ελεγκτης ΟΓΑ τελικά δεν πληρώθηκες. Κι αν ήταν να πληρωθείς ως ελεγκτής ΟΓΑ λες να άφηναν να το κάνει ένας αγροτικός και να μην την έπαιρνε τη δουλειά κανάς επιμελητής??? Ο διευθυντής σου λες να το άφηνε έτσι????
Κανένας ελεγκτής δεν πληρώνεται.Ούτε του ΟΓΑ ούτε του ΟΠΑΔ. Έχει καταργηθεί εδώ και λίγα χρόνια .Είναι μέσα στα καθήκοντα του μσθοδοτούμενου γιατρού και του ανατείθεται μια επιπλέον ευθύνη κατόπιν εντολής που μπορεί βέβαια να αρνηθεί. Ελεγκτές έχει και ο ΟΓΑ και ο ΟΠΑΔ στα κατά τόπους υποκαταστήματά τους. Απλά επειδή έτσι βολεύονται τοπικές κοινωνίες, μέχρι να το πάρει χαμπάρι ο γιατρός ότι του έχει ανατεθεί μια επιπλέον δουλειά με τα ιδια χρήματα που έπαιρνε και πριν,  έχει γίνει η δουλειά κάποιων. Και μετα ο επόμενως γιατρός μέχρι να το πάρει κι αυτός χαμπάρι.
Τώρα ποιός εκτελεί χρέη ελεγκτή εκεί που παραιτήθηκες Τάσο?
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαρτίου 2010, 19:00:42 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

17 Μαρτίου 2010, 19:04:22
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
3 μήνες ήμουν ελεγκτής του Ο.Γ.Α. και όχι δεν ζήτησα αποζημίωση. Αρνήθηκα να υπογράψω καταστάσεις με δαπάνες νεφροπαθών του νοσοκομείου και μου απάντησαν πως υποχρεώνομαι να κάνω τον έλεγχο εφόσον πληρώνομαι έστω και τη μηδαμινή αποζημίωση ως ελεγκτής του Ο.Γ.Α. Έτσι τους υπέβαλα την παραίτησή μου ώστε να μην "υποχρεώνομαι" να εγκρίνω τέτοιες δαπάνες.

Στα καθήκοντα του αγροτικού ιατρού ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η εκτέλεση χρεών ελεγκτή Ο.Γ.Α.

Το Κ.Υ. όπου ανήκουν τα Π.Ι. της επαρχίας όπου βρίσκομαι εγώ αλλά και το Νοσοκομείο της πόλης μου απέχουν 60 χιλιόμετρα και δεν υπάρχει γενικός ιατρός.

Στα καθήκοντα του αγροτικού ιατρού ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ούτε η εκτέλεση χρεών ελεγκτή του Ο.Π.Α.Δ.

Ελεγκτές δεν έχει σε ολόκληρη την επαρχία ο Ο.Γ.Α.

Ελεγκτές δεν έχει σε ολόκληρο το νομό ο Ο.Π.Α.Δ.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

17 Μαρτίου 2010, 19:08:32
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τώρα ποιός εκτελεί χρέη ελεγκτή εκεί που παραιτήθηκες Τάσο?
ο νομίατρος στη διεύθυνση υγείας της νομαρχίας για τον Ο.Γ.Α.
5 ιατροί (αγροτικοί, ειδικευόμενοι, ειδικοί) για 2 ώρες την ημέρα στη νομαρχία Κοζάνης και εγώ στο Π.Ι. Πτολεμαΐδας για τον Ο.Π.Α.Δ.

Η προκήρυξη θέσης ελεγκτή Ο.Π.Α.Δ. (ιατρού/οδοντιάτρου) θα γίνει μέσω Α.Σ.Ε.Π......κάπου στο μέλλον!
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

18 Μαρτίου 2010, 00:35:41
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Ούτε στα καθήκοντα του ιατρού είναι να κάνει τον οδηγό εν ώρα υπηρεσίας όταν πάει από το κέντρο υγείας σε περιφερειακό ιατρείο, αλλά τον κάνει. Δεν ζήτησε όμως κανένας γιατρός να πληρωθεί για εκτελών χρέη οδηγού. Αυτό εννοώ λέγοντας ότι είναι στα καθήκοντα του γιατρού να εκτελεί χρέη ελεγκτή. Δεν πληρώνεται επιπλέον για αυτό. Παλιά ίσχυε κάτι τέτοιο΄.Όχι πια. Όπως παλιά ίσχυε και η επιπλέον πληρωμή, πέρα του μισθού τους,  των μονίμων αγροτικών γιατρών από το ΙΚΑ που συνταγογραφούσαν ΙΚΑ. Από ιδρύσεως του ΕΣΥ έχουν αλλάξει αυτά.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

18 Μαρτίου 2010, 07:21:01
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ούτε στα καθήκοντα του ιατρού είναι να κάνει τον οδηγό εν ώρα υπηρεσίας όταν πάει από το κέντρο υγείας σε περιφερειακό ιατρείο, αλλά τον κάνει. Δεν ζήτησε όμως κανένας γιατρός να πληρωθεί για εκτελών χρέη οδηγού.
Πληρώνεται το επίδομα κινήσεως. Αν δεν έχει δικό του όχημα μπορεί να ζητήσει να τον μεταφέρουν. Επίσης μπορεί να μετακινηθεί με Μ.Μ.Μ. και να καταθέσει τα εισιτήρια ώστε να του επιστραφούν τα χρήματα.
Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Την μετακίνηση δεν μπορεί να την αρνηθεί, τον ρόλο του ελεγκτή όμως ναι και γι αυτό βγαίνει επιπρόσθετη απόφαση νομάρχη εφόσον το δεχτεί ο ιατρός.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

18 Μαρτίου 2010, 11:23:05
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Σε αγροτικούς γιατρούς αναφέρεσαι.Οι γενικοί γιατροί δεν παιρνουν επίδομα κίνησης.Επιπλέον επίδομα κίνησης παιρνει και ο αγροτικός γιατρός που διορίζεται σε κέντρο υγείας χωρίς να μετακινείται παρόλο αυτά σε περιφερειακά ιατρεία.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

18 Μαρτίου 2010, 18:22:04
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κι αν ήταν να πληρωθείς ως ελεγκτής ΟΓΑ λες να άφηναν να το κάνει ένας αγροτικός και να μην την έπαιρνε τη δουλειά κανάς επιμελητής??? Ο διευθυντής σου λες να το άφηνε έτσι????
Κανένας ελεγκτής δεν πληρώνεται.Ούτε του ΟΓΑ ούτε του ΟΠΑΔ. Έχει καταργηθεί εδώ και λίγα χρόνια .Είναι μέσα στα καθήκοντα του μσθοδοτούμενου γιατρού και του ανατείθεται μια επιπλέον ευθύνη κατόπιν εντολής που μπορεί βέβαια να αρνηθεί.......
Από πού προκύπτει αυτό, αναφέρεται σε κάποιο νόμο, κανονισμό, κτλ??

Εγώ όταν ορίστηκα ως ελεγκτής ΟΓΑ & ΟΠΑΔ προ 5ετιας συζήτησα το θέμα της αποζημίωσης με τον προϊστάμενο του ΟΠΑΔ στον νομό, και μου απάντησε ότι βάση κάποιας νομοθεσίας ‘’πρέπει’’ σε κάθε κέντρο υγείας να υπάρχει ελεγκτής ΟΠΑΔ. Όσο για την αποζημίωση είναι στα αιτήματα προς τα κεντρικά του ταμείου αλλά δυστυχώς δεν δίνουν ξεκάθαρη απάντηση γιατί λέει πρέπει να υπάρξει παρέμβαση του Υπουργείου!!!!
Όταν του ζήτησα την νομοθεσία βάση της οποίας υπάρχει το ‘’πρέπει’’ δεν έλαβα τίποτα. Όταν του απέστειλα αίτημα ότι λόγο φόρτου εργασίας δεν μπορώ να εκτελώ & χρέη ελεγκτή μου απάντησε (τηλ. εννοείται) ότι δεν γίνεται αυτό διότι υπάρχει αυτό το ‘’πρέπει’’ και εφόσον δεν υπάρχει άλλος ειδικευμένος στο Κ.Υ υποχρεωτικά θα εκτελώ και χρέη ελεγκτή. Έως πέρυσι έκανα υπομονή με πολλές αντεγκλήσεις με τους ιδιώτες (είναι και πολλοί στην περιοχή),αλλά δυστυχώς και με τους ασφαλισμένους που πάντα μου έλεγαν το κλασικό «είσαι υποχρεωμένος αφού εγώ σε πληρώνω» είτε είχα επείγον περιστατικό είτε εξέταζα άλλον είτε δεν έπρεπε να θεωρηθεί κάτι διότι δεν το ενέκρινε το ταμείο!!!!
Φυσικά και μετά τον διορισμό άλλων ειδικευμένων έστειλα ξανά αίτημα το όποιο έγινε αποδεκτό τηλ και πάλι από τον προϊστάμενο ,μόνο που τώρα ήταν άλλος !!!
Τώρα είμαι στην διαδικασία διεκδίκησης της αποζημίωσης έστω και δικαστικά. Πέρασα πολλά για να το αφήσω έτσι!!
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαρτίου 2010, 18:24:14 από Γ.Κτιστάκης »

18 Μαρτίου 2010, 19:23:42
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Ο ορισμός ιατρών ως ελεγκτές  ΟΠΑΔ Π.Ι  και Κ.Υ  γίνεται βάση της κοινής υπουργικής απόφασης 2603/10-2-03 «ορισμός ελεγκτών ιατρών και οδοντιάτρων» από Π.Ι και Κ.Υ.
Καλό θα ήταν να δούμε τι αναφέρει…
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαρτίου 2010, 19:48:51 από Γ.Κτιστάκης »

19 Μαρτίου 2010, 12:54:51
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
 ΦΕΚ B 148/2003
 
-------------------------------------------------------------------------------
αριθμ.αποφ. 4 ορισμός ελεγκτών ιατρών Π.Ι & Κ.Υ

20 Μαρτίου 2010, 00:22:05
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ορισμός ιατρών ως ελεγκτές  ΟΠΑΔ Π.Ι  και Κ.Υ  γίνεται βάση της κοινής υπουργικής απόφασης 2603/10-2-03 «ορισμός ελεγκτών ιατρών και οδοντιάτρων» από Π.Ι και Κ.Υ.
Καλό θα ήταν να δούμε τι αναφέρει…

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
25874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουλίου 2008, 15:48:46
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2010, 16:18:52
από anastasios theodoridis
6 Απαντήσεις
60149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιανουαρίου 2012, 16:32:34
από Γιώργος Κανελλόπουλος
22 Απαντήσεις
21523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Δεκεμβρίου 2014, 12:34:27
από Denominator
0 Απαντήσεις
36405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Απριλίου 2020, 01:22:40
από Argirios Argiriou