Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:10:37

Ψηφοφορία

Η συμμετοχή στη φαρμακευτική δαπάνη των πρώην δικαιούχων ΕΚΑΣ πρέπει

να καθορίζεται από το γιατρό
να καθορίζεται από την ΗΔΙΚΑ

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με το ΕΚΑΣ  (Αναγνώστηκε 379647 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Ιουλίου 2014, 18:57:51
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΕΚΑΣ παίρνουν αρκετοί (ιδιαίτερα χαμηλού βαθμού π.χ. ναύτες, θερμαστές κλπ) συνταξιούχοι του Οίκου Ναύτη και δε βλέπω καμιά σχετική αναφορά.
....
   Η Λάρισα δεν έχει ιδιαίτερα ΟΝ και δεν μου έτυχε καμιά περίπτωση.
   Αναφορά για ΟΝ έχει όταν λέει "για τα υπόλοιπα ασφαλιστικά ταμεία που εντάχθηκαν στον ΕΟΠΥΥ θα ακολουθήσει νεώτερο έγγραφο". Όντως οι σημαντικότεροι είναι οι ασφ του ΙΚΑ... Όσο για το ΤΣΑΥ-ΤΣΜΕΔΕ μπορώ να φανταστώ ΕΚΑΣ μόνο σε αναπηρική σύνταξη ΝΑ....

2 Αυγούστου 2014, 15:27:33
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

timex


Πως καταλαβαινετε οτι καποιος εχει εκας αν δεν εχει μαζι του το χαρτακι απο το ΙΚΑ του τελευταιου 3μηνου;
Καποιοι ασθενεις μου ειπαν οτι δε τους το στελνουν πια!
Πως μπορω να διαπιστωσω αν συνεχιζει να παιρνει εκας;

2 Αυγούστου 2014, 19:55:58
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πως καταλαβαινετε οτι καποιος εχει εκας αν δεν εχει μαζι του το χαρτακι απο το ΙΚΑ του τελευταιου 3μηνου;
Καποιοι ασθενεις μου ειπαν οτι δε τους το στελνουν πια!
Πως μπορω να διαπιστωσω αν συνεχιζει να παιρνει εκας;

Κι εμένα μου το λένε αυτό οι συνταξιούχοι και πράγματι κανένας δεν έχει πρόσφατο αποδεικτικό σύνταξης μαζί του αλλά κάποια παλαιότερα. Θεωρώ απίθανο σε όλους να έχει κοπεί το ΕΚΑΣ και να προσπαθούν να με κοροϊδέψουν.

2 Αυγούστου 2014, 23:42:52
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Αυτό το ΕΚΑΣ είναι κωμικοτραγικό !

Γιατί δεν τροποποιούν το σύστημα ώστε να εμφανίζει αυτόματα τον ΕΚΑΣίτη ; ; ;

Θυμάμαι να σπάω τα καρύδια μου κάθε φορά με τα χαρτιά που μου έφερνε το εκάστοτε παππούδι...

2 Αυγούστου 2014, 23:51:48
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πως καταλαβαινετε οτι καποιος εχει εκας αν δεν εχει μαζι του το χαρτακι απο το ΙΚΑ του τελευταιου 3μηνου;
Καποιοι ασθενεις μου ειπαν οτι δε τους το στελνουν πια!
Πως μπορω να διαπιστωσω αν συνεχιζει να παιρνει εκας;

Κι εμένα μου το λένε αυτό οι συνταξιούχοι και πράγματι κανένας δεν έχει πρόσφατο αποδεικτικό σύνταξης μαζί του αλλά κάποια παλαιότερα. Θεωρώ απίθανο σε όλους να έχει κοπεί το ΕΚΑΣ και να προσπαθούν να με κοροϊδέψουν.
Σε δικαιούχους ΕΚΑΣ πλην του ΙΚΑ πρεπει να πάνε να βγάλουν βεβαίωση. Δεν τους έρχεται τίποτα σπίτι πια
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

3 Αυγούστου 2014, 00:54:42
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το "ωραίο" είναι ότι στους περισσότερους κάποιος κάπου κάποτε έγραψε πάνω στο βιβλιάριο, συνήθως με κόκκινα γράμματα την ένδειξη "ΕΚΑΣ" η οποία θεωρείται ως ατράνταχτο αποδεικτικό. "Μα αφού το γράφει γιατρέ, δεν το βλέπεις;"

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε δικαιούχους ΕΚΑΣ πλην του ΙΚΑ πρεπει να πάνε να βγάλουν βεβαίωση. Δεν τους έρχεται τίποτα σπίτι πια
Για να καταλάβω, στους συνταξιούχους ΙΚΑ τους έρχεται βεβαίωση συντάξεων ανά τρίμηνο όπου αναφέρεται το ΕΚΑΣ;
Στους υπόλοιπους (και ΟΝ συμπληρώνω εγώ) τα ενημερωτικά σημειώματα που αναφέρονται Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος δεν έρχονται στο σπίτι;
Να βγάλουν βεβαίωση από που, Δημήτρη; Οι περισσότερες κατά τόπους αντιπροσωπείες των ταμείων (πλην ΙΚΑ) έχουν καταργηθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Αυγούστου 2014, 01:18:54 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

4 Αυγούστου 2014, 00:58:51
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το "ωραίο" είναι ότι στους περισσότερους κάποιος κάπου κάποτε έγραψε πάνω στο βιβλιάριο, συνήθως με κόκκινα γράμματα την ένδειξη "ΕΚΑΣ" η οποία θεωρείται ως ατράνταχτο αποδεικτικό. "Μα αφού το γράφει γιατρέ, δεν το βλέπεις;"

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε δικαιούχους ΕΚΑΣ πλην του ΙΚΑ πρεπει να πάνε να βγάλουν βεβαίωση. Δεν τους έρχεται τίποτα σπίτι πια
Για να καταλάβω, στους συνταξιούχους ΙΚΑ τους έρχεται βεβαίωση συντάξεων ανά τρίμηνο όπου αναφέρεται το ΕΚΑΣ;
Στους υπόλοιπους (και ΟΝ συμπληρώνω εγώ) τα ενημερωτικά σημειώματα που αναφέρονται Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος δεν έρχονται στο σπίτι;
Να βγάλουν βεβαίωση από που, Δημήτρη; Οι περισσότερες κατά τόπους αντιπροσωπείες των ταμείων (πλην ΙΚΑ) έχουν καταργηθεί.
Πάνε από το ταμείο τους. Ή μιλάνε με το ταμείο τους και τους στέλνει ταχυδρομικά την βεβαίωση.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Αυγούστου 2014, 01:25:17 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

1 Σεπτεμβρίου 2014, 17:22:39
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει να βάλετε ποτέ ΕΚΑΣ σε ΟΓΑτζή.

Σήμερα, μια ασφαλισμένη του ΟΓΑ υποστήριζε ότι την τελευταία φορά που έγραψε φάρμακα στο μακρινό ...Χαλάνδρι ( εκεί που χαλάνε τους άνδρες; ), η γιατρός της έβαλε και ΕΚΑΣ και μάλιστα όχι από λάθος αλλά εν γνώση της και είπε μάλιστα στην ασφαλισμένη ότι το δικαιούται από τον εκδημήσαντα σύζυγό της, ασφαλισμένο του ΙΚΑ με ΕΚΑΣ.
Αναζήτησα τη συνταγή, και πράγματι, αυτή είχε εκδοθεί στο βιβλιάριο του ΟΓΑ και είχε ΕΚΑΣ!
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; Ποιός είναι φάουλ στην περίπτωση αυτή;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

1 Σεπτεμβρίου 2014, 17:50:43
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Οι έμμεσα ασφαλισμένοι του ΙΚΑ, εφόσον ο άμεσα ασφαλισμένος είναι δικαιούχος ΕΚΑΣ, δικαιούνται και αυτοί κατά την αναγραφή της θεραπείας τους τη συμμετοχή 10% στη συμμετοχή φαρμάκων.
Η παραπάνω ασφαλισμένη είναι ασφαλισμένη στον ΟΓΑ, οπότε έχει κύρια δική της σύνταξη.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

1 Σεπτεμβρίου 2014, 19:55:15
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει να βάλετε ποτέ ΕΚΑΣ σε ΟΓΑτζή.

Σήμερα, μια ασφαλισμένη του ΟΓΑ υποστήριζε ότι την τελευταία φορά που έγραψε φάρμακα στο μακρινό ...Χαλάνδρι ( εκεί που χαλάνε τους άνδρες; ), η γιατρός της έβαλε και ΕΚΑΣ και μάλιστα όχι από λάθος αλλά εν γνώση της και είπε μάλιστα στην ασφαλισμένη ότι το δικαιούται από τον εκδημήσαντα σύζυγό της, ασφαλισμένο του ΙΚΑ με ΕΚΑΣ.
Αναζήτησα τη συνταγή, και πράγματι, αυτή είχε εκδοθεί στο βιβλιάριο του ΟΓΑ και είχε ΕΚΑΣ!
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; Ποιός είναι φάουλ στην περίπτωση αυτή;

Είχα περίπτωση συνταξιούχου ΟΓΑ που είχε δικαστική απόφαση υπέρ του για ΕΚΑΣ αλλά δεν ξέρω πώς έγινε.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

1 Σεπτεμβρίου 2014, 20:46:16
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Η ασφαλισμένη μου είπε πως το κανόνισε η λογίστρια της να δικαιούται το ΕΚΑΣ του συζύγου της. Μήπως πράγματι μπορεί να γίνει, τουλάχιστον σε όσους βρίσκονται κοντά στα κεντρικά γραφεία των υπηρεσιών (ΙΚΑ, ΟΓΑ κλ.π.) ενώ οι υπόλοιποι απλά τρώμε βρούβες;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

1 Σεπτεμβρίου 2014, 21:09:45
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.........και είπε μάλιστα στην ασφαλισμένη ότι το δικαιούται από τον εκδημήσαντα σύζυγό της, ασφαλισμένο του ΙΚΑ με ΕΚΑΣ.
Κάτι σαν κληρονομιά δηλαδή;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η ασφαλισμένη μου είπε πως το κανόνισε η λογίστρια της να δικαιούται το ΕΚΑΣ του συζύγου της. Μήπως πράγματι μπορεί να γίνει, τουλάχιστον σε όσους βρίσκονται κοντά στα κεντρικά γραφεία των υπηρεσιών (ΙΚΑ, ΟΓΑ κλ.π.) ενώ οι υπόλοιποι απλά τρώμε βρούβες;
Ας προσκομίσει σχετικό αποδεικτικό ότι λαμβάνει το ΕΚΑΣ και τότε ευχαρίστως να τεθεί η ένδειξη και στις συνταγές.
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Σεπτεμβρίου 2014, 21:13:49 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

1 Σεπτεμβρίου 2014, 21:14:17
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Χα χα! Όχι, δεν το είχε ..."μαζί της" !  :D
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Σεπτεμβρίου 2014, 07:07:02
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

timex


Η γιαγια μου ηταν ασφαλισμενη στον ΟΓΑ και επαιρνε συνταξη του ΟΓΑ για χρονια. Οταν πεθανε ο παππους μου, ο οποιος ηταν ασφαλισμενος στο ΙΚΑ και επαιρνε ΕΚΑΣ, η γιαγια μου "αλλαξε" ταμειο ( μη με ρωτησετε πως εγινε γιατι δεν εχω ιδεα) ηταν πια ασφαλισμενη στο ΙΚΑ και επαιρνε κανονικα το ΕΚΑΣ οπως το επαιρνε και ο παππους μου. Αυτα :)

3 Σεπτεμβρίου 2014, 09:20:29
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
ΕΚΑΣ μπορεί να έχει πλέον οποιοσδήποτε με χαμηλά εισοδήματα από οποιοδήποτε ταμείο. Έχω δει και από ΟΠΑΔ.
ΑΛΛΑ: Φέρει βεβαίωση ότι έχει ΕΚΑΣ.

Όσο δεν την προσκομίζει αυτή την βεβαίωση, ο γιατρός δεν μπορεί να γράψει συνταγές με ΕΚΑΣ.

Το άδικο είναι σε περιπτώσεις όπου κατά την διοίκηση ο ασφαλισμένος χάνει το ΕΚΑΣ, προσκομίζει έγγραφα που αποδεικνύουν ότι το δικαιούται και λαμβάνει τα επίδομα αναδρομικά και εκ νέου το ΕΚΑΣ. Σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα, δεν δικαιούται τα φάρμακα με μειωμένη συμμετοχή.

Προσοχή λοιπόν, το μόνο ισχυρό χαρτί είναι κάτι έγγραφο που να το βεβαιώνει: Σημείωμα μισθοδοσίας ή βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά: ΕΚΑΣ Ε.Κ.Α.Σ. 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
70104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουλίου 2016, 12:18:36
από EzeΤΡΟΛ
5 Απαντήσεις
21757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιουλίου 2013, 16:31:46
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
18234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Σεπτεμβρίου 2013, 16:48:09
από Argirios Argiriou
12 Απαντήσεις
21669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Σεπτεμβρίου 2018, 19:52:53
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
11 Απαντήσεις
24504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Οκτωβρίου 2014, 09:12:56
από anastaziogr