Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:18:21

Ψηφοφορία

Η συμμετοχή στη φαρμακευτική δαπάνη των πρώην δικαιούχων ΕΚΑΣ πρέπει

να καθορίζεται από το γιατρό
να καθορίζεται από την ΗΔΙΚΑ

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με το ΕΚΑΣ  (Αναγνώστηκε 379429 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Σεπτεμβρίου 2014, 10:05:21
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η γιαγια μου ηταν ασφαλισμενη στον ΟΓΑ και επαιρνε συνταξη του ΟΓΑ για χρονια. Οταν πεθανε ο παππους μου, ο οποιος ηταν ασφαλισμενος στο ΙΚΑ και επαιρνε ΕΚΑΣ, η γιαγια μου "αλλαξε" ταμειο ( μη με ρωτησετε πως εγινε γιατι δεν εχω ιδεα) ηταν πια ασφαλισμενη στο ΙΚΑ και επαιρνε κανονικα το ΕΚΑΣ οπως το επαιρνε και ο παππους μου. Αυτα :)

Τα φάρμακα της εξακολουθεί να τα γράφει στο βιβλιάριο ΟΓΑ ή άλλαξε και τα πέρασε στο ΙΚΑ;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Σεπτεμβρίου 2014, 13:52:39
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η γιαγια μου ηταν ασφαλισμενη στον ΟΓΑ και επαιρνε συνταξη του ΟΓΑ για χρονια. Οταν πεθανε ο παππους μου, ο οποιος ηταν ασφαλισμενος στο ΙΚΑ και επαιρνε ΕΚΑΣ, η γιαγια μου "αλλαξε" ταμειο ( μη με ρωτησετε πως εγινε γιατι δεν εχω ιδεα) ηταν πια ασφαλισμενη στο ΙΚΑ και επαιρνε κανονικα το ΕΚΑΣ οπως το επαιρνε και ο παππους μου. Αυτα :)

Τα φάρμακα της εξακολουθεί να τα γράφει στο βιβλιάριο ΟΓΑ ή άλλαξε και τα πέρασε στο ΙΚΑ;
Πρέπει να έχει πλέον βιβλιάριο ΙΚΑ, εάν παίρνει πλέον την σύνταξη του συζύγου
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Σεπτεμβρίου 2014, 03:53:27
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η γιαγια μου ηταν ασφαλισμενη στον ΟΓΑ και επαιρνε συνταξη του ΟΓΑ για χρονια. Οταν πεθανε ο παππους μου, ο οποιος ηταν ασφαλισμενος στο ΙΚΑ και επαιρνε ΕΚΑΣ, η γιαγια μου "αλλαξε" ταμειο ( μη με ρωτησετε πως εγινε γιατι δεν εχω ιδεα) ηταν πια ασφαλισμενη στο ΙΚΑ και επαιρνε κανονικα το ΕΚΑΣ οπως το επαιρνε και ο παππους μου. Αυτα :)

Τα φάρμακα της εξακολουθεί να τα γράφει στο βιβλιάριο ΟΓΑ ή άλλαξε και τα πέρασε στο ΙΚΑ;

Τα άλλαξε και τα πέρασε στο ΙΚΑ.

9 Σεπτεμβρίου 2014, 08:33:33
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η γιαγια μου ηταν ασφαλισμενη στον ΟΓΑ και επαιρνε συνταξη του ΟΓΑ για χρονια. Οταν πεθανε ο παππους μου, ο οποιος ηταν ασφαλισμενος στο ΙΚΑ και επαιρνε ΕΚΑΣ, η γιαγια μου "αλλαξε" ταμειο ( μη με ρωτησετε πως εγινε γιατι δεν εχω ιδεα) ηταν πια ασφαλισμενη στο ΙΚΑ και επαιρνε κανονικα το ΕΚΑΣ οπως το επαιρνε και ο παππους μου. Αυτα :)

Τα φάρμακα της εξακολουθεί να τα γράφει στο βιβλιάριο ΟΓΑ ή άλλαξε και τα πέρασε στο ΙΚΑ;

Τα άλλαξε και τα πέρασε στο ΙΚΑ.

Έτσι εξηγείται.
Η δική μου ασφαλισμένη ωστόσο, ήθελε να της τα γράψω στο βιβλιάριο του ΟΓΑ, με ΕΚΑΣ!
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Δεκεμβρίου 2014, 09:13:57
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ήδη εφέτος η υπέρβαση θα είναι 200.000.000 ευρώ. Η τρόικα ζητά περικοπές στο ΕΚΑΣ ενώ η κυβέρνηση υπολογίζει ότι μπορεί να εξασφαλίσει χρήματα και για άλλες... τρύπες. Μόνο βέβαιο ότι από του χρόνου θα είναι χιλιάδες οι συνταξιούχοι που θα χάσουν χρήματα.
Τα σενάρια που εξετάζονται σε ότι αφορά στο ΕΚΑΣ είναι δύο. Και τα δύο μειώνουν τους δικαιούχους τους ΕΚΑΣ και μάλιστα κατά το 1/3ο.

Το πρώτο σενάριο που επεξεργάζεται το υπουργείο Εργασίας είναι η μείωση των εισοδηματικών ορίων με βάση το οποίο κάποιος δικαιούται ΕΚΑΣ από τις 9.884 ευρώ για το ατομικό φορολογητέο ή 8,472 μόνο από σύνταξη στα 6.500 ευρώ.

Το δεύτερο σενάριο προβλέπει πλαφόν στο ποσό. Δηλαδή να μην δικαιούνται ΕΚΑΣ όσοι παίρνουν σύνταξη από ένα ποσό και πάνω. Το ποσό αυτό είναι πολύ πιθανό να καθοριστεί στα 700 ευρώ.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Δεκεμβρίου 2014, 10:34:35
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Καμιά ηλεκτρονική εφαρμογή για να βλέπουμε αν ο ασφαλισμένος λαμβάνει ΕΚΑΣ θα φτιάξουν;
Ή θα συνεχίσουμε διαλόγους του τύπου:
- "Γιατρέ, έχω ΕΚΑΣ μην ξεχάσεις να το βάλεις!"
- "Έχετε κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι παίρνετε ΕΚΑΣ;"
- "Μα δε βλέπεις που το γράφει (χειρόγραφα πάντα και χωρίς καμιά άλλη υπογραφή ή ημερομηνία) στο εξώφυλλο του βιβλιαρίου;"
- "Αυτό μπορώ να το γράψω μόνος μου σε κάθε βιβλιάριο.Δε σημαίνει ότι ισχύει. Κανένα αποδεικτικό; Εκκαθαριστικό σύνταξης ή βεβαίωση αποδοχών για την εφορία;"
- "Δεν ξέρω τι μου λες. Εγώ πάντα με ΕΚΑΣ τα παίρνω"

19 Ιουνίου 2015, 15:10:52
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
19/06/2015 ΕΘΝΟΣ.

ΞΕΚΙΝΑ ΣΤΙΣ 29 ΙΟΥΝΙΟΥ

Σε έξι δόσεις το ΕΚΑΣ για τους νέους δικαιούχους

Με τη σύνταξη του Ιουλίου θα καταβληθεί η πρώτη δόση του ΕΚΑΣ στους νέους δικαιούχους του 2015, ενώ τα αναδρομικά για το πρώτο 6μηνο θα πληρωθούν σε ισόποσες μηνιαίες δόσεις μέχρι και τη σύνταξη του Δεκεμβρίου.

Σύμφωνα με εγκύκλιο που εξέδωσε το ΙΚΑ, λαμβάνει τέλος η αγωνία των χιλιάδων νέων δικαιούχων που πληρούν τα κριτήρια για να λάβουν το επίδομα, καθώς η πρώτη καταβολή για φέτος θα γίνει στις 29 Ιουνίου, με τη σύνταξη του Ιουλίου. Τα αναδρομικά τους για το πρώτο 6μηνο θα επιμεριστούν σε ισόποσες μηνιαίες δόσεις και θα καταβληθούν εντός των επόμενων έξι μηνών και μέχρι το τέλος του έτους.
Η πρώτη δόση θα δοθεί στις 29 Ιουνίου και η τελευταία στις 27 Νοεμβρίου, με τη σύνταξη Δεκεμβρίου. Ειδικοί της κοινωνικής ασφάλισης εκτιμούν πως οι νέοι δικαιούχοι του ΕΚΑΣ για φέτος -νέοι και παλιοί συνταξιούχοι- θα είναι περίπου 80.000 ή ακόμη και 100.000, καθώς τα εισοδηματικά κριτήρια διατηρήθηκαν στα ίδια επίπεδα με πέρυσι, ενώ η κατάργηση των δώρων και η μείωση των εισοδημάτων πολλών συνταξιούχων έχει διευρύνει τη βάση των δικαιούχων για το επίδομα.
Η συνολική δαπάνη για το 2015 δεν αποκλείεται να αγγίξει, σύμφωνα με εκτιμήσεις ειδικών, το 1 δισ. ευρώ, ενώ με βάση το πλήθος των παλιών δικαιούχων (περίπου 310.000) ήταν στα 720 εκατομμύρια. Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί πως η εγκύκλιος του ΙΚΑ διαπιστώνει ότι σε μεγάλο πλήθος συνταξιούχων δεν ήταν δυνατός ο μηχανογραφικός έλεγχος για τη χορήγηση του ΕΚΑΣ, λόγω ελλιπών στοιχείων. Γι' αυτό και γίνεται έκκληση να τακτοποιηθούν οριστικά αυτές οι περιπτώσεις.
Στην εγκύκλιο επισημαίνεται πως ο έλεγχος για το εισοδηματικό κριτήριο των 850 ευρώ στο ποσό της ακαθάριστης μηνιαίας κύριας και επικουρικής σύνταξης ή του αθροίσματος των συντάξεων θα γίνει στη σύνταξη Φεβρουαρίου, ενώ για όσους καταστούν συνταξιούχοι από την 1/2/2015 και μετά το κριτήριο αυτό θα εξεταστεί τον πρώτο πλήρη μήνα συνταξιοδότησης.

Η χορήγηση.

Επισημαίνεται ότι το ΕΚΑΣ και για το 2015 χορηγείται ανεξαρτήτως ηλικίας και αιτίας συνταξιοδότησης στους συνταξιούχους από τον μήνα που φέρουν ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον 80%. Για να αποκλειστεί η πιθανότητα να χορηγηθεί το βοήθημα σε συνταξιούχους με μικρότερο ποσοστό αναπηρίας, γίνονται λεπτομερείς διασταυρώσεις στοιχείων.

Παράλληλα έχει ζητηθεί από τις αρμόδιες υπηρεσίες να προβαίνουν σε μηνιαίο έλεγχο σχετικά με την πιθανή επαναχορήγηση του επιδόματος από την πρώτη του μήνα που έπεται εκείνου κατά τον οποίο οι συνταξιούχοι συμπληρώνουν τα 65 και ανεξαρτήτως ύπαρξης του ανωτέρω ποσοστού αναπηρίας, όπως και σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις συνταξιούχων στους οποίους έχει διακοπεί το ΕΚΑΣ εντός του τρέχοντος έτους, λόγω μη συμπλήρωσης του ανωτέρω ορίου ηλικίας. Ολα τα οικονομικά κριτήρια ισχύουν και στην κατηγορία των αναπήρων 80% και άνω.
Επίσης θα αναζητούνται άμεσα όσα τυχόν αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά ΕΚΑΣ (σε μηνιαίες δόσεις των 80 ευρώ) αφορούν το χρονικό διάστημα από 1/1/2015 μέχρι την ημερομηνία νόμιμης διακοπής του και θα καλούνται για έλεγχο όσοι συνταξιούχοι είναι δικαιούχοι αλλά δεν υπάρχουν πλήρη στοιχεία στην ΗΔΙΚΑ για να εισπράξουν το ΕΚΑΣ μαζί με τη σύνταξη.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΩΣΚΟΛΟΣ

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιουνίου 2015, 15:59:26 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Ιουλίου 2015, 19:38:34
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Σήμερα βρέθηκα να μαλώνω επί 15 λεπτά με μια, συμπαθέστατη κατά τα άλλα, γιαγιάκα για το αν δικαιούται ΕΚΑΣ.
Ασφαλισμένη στον Οίκο Ναύτου, το βιβλιάριο έφερε κλασσικά στο εξώφυλλο μια ανυπόγραφη χειρόγραφη σημείωση "ΕΚΑΣ"

- "Γιατρέ έχω ΕΚΑΣ"
- "Από που προκύπτει αυτό;"
- "Το γράφει έξω από το βιβλιάριο"
- "Και ποιος το έγραψε αυτό;"
- "Δεν ξέρω. Αλλά έχω ΕΚΑΣ"
- "Δηλαδή αν το γράψω κι εγώ χειρόγραφα έξω από κάθε βιβλιάριο, θα έχουν ΕΚΑΣ"
- "Δηλαδή λες ότι το έγραψα επίτηδες; Δεν με πιστεύεις; Δεν κάνω εγώ τέτοια πράγματα"
- "Έχετε κάποιο έγγραφο που να το επιβεβαιώνει;"
- "Δηλαδή, σαν τι;"
- "Ένα απόκομμα ή ενημερωτικό σύνταξης"
- "Δεν στέλνουν πια τέτοια"
- "Μια βεβαίωση που στέλνει κάθε χρόνο το ταμείο με το συνολικό ποσό για να συμπληρώσετε τη φορολογική δήλωση"
- "Δεν στέλνουν πια τέτοια. Αυτός που μου έκανε τη δήλωση μπήκε στο κομπιούτερ και ήταν ήδη συμπληρωμένα τα ποσά"

Ομολογώ ότι οι τελευταίες απαντήσεις της με προβλημάτισαν και αφού δεν ήξερα αν λέει αλήθεια το έψαξα και ρώτησα τον πατέρα μου που είναι κι αυτός ασφαλισμένος στον ΟΝ (δεν παίρνει ΕΚΑΣ). Πράγματι δεν λαμβάνει πλέον ενημερωτικό για τη σύνταξη και φέτος δεν έλαβε ούτε βεβαίωση συνολικών αποδοχών για τη συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης.

ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΞΈΡΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΚΑΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗΣ;
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιουλίου 2015, 22:27:48 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

20 Ιουλίου 2015, 19:51:38
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΞΈΡΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΚΑΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗΣ;
   Το Υπουργείο έδωσε σαφείς οδηγίες ο ασφαλισμένος να μπαίνει στο taxis (στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος κλπ) και να εκτυπώνει την βεβαίωση σύνταξης και ΕΚΑΣ.  :laugh: Τωρα θα μου πείτε, πλάκα κάνεις;
   Επιβάλλεται (αλλά όλο αναβάλλεται) να γίνει αυτόματα η καταχώρηση του ΕΚΑΣ όπως και η θεώρηση των βιβλιαρίων (που όμως συνεχίζει να πάσχει)... Όμως υπομονή, σε λίγους μήνες θα καταργηθεί πλήρως (καινούρια συμφωνία: Μείωση των συντάξεων, αύξηση εισφορών και σταδιακή κατάργηση του ΕΚΑΣ)

20 Ιουλίου 2015, 23:52:37
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Στο taxis δε βρήκα κάτι σχετικό. Μόνο μέσα από τις ιστοσελίδες κάποιων ταμείων π.χ. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

21 Ιουλίου 2015, 10:36:30
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο taxis δε βρήκα κάτι σχετικό. Μόνο μέσα από τις ιστοσελίδες κάποιων ταμείων π.χ. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Στους συνταξιούχους ΓΛΚ στάλθηκε περυσι το συνημμένο σημείωμα για την ανάκτηση βεβαιώσεων αποδοχών απο το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος . Θα μου πεις, οι συνταξιούχοι ΓΛΚ συνήθως δε παίρνουν ΕΚΑΣ (σωστό).

8 Μαρτίου 2016, 10:53:33
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Πειράξανε το ΕΚΑΣ!
Μέχρι χθες, όταν τσεκάραμε το τετραγωνίδιο ΕΚΑΣ, έβγαιναν σαν επιλογή ποσοστού μόνο το 0% και το 10%. Από σήμερα, βγαίνει και το 25%!
Τί να σημαίνει άραγε αυτό; Ότι ένας ασφαλισμένος με ΕΚΑΣ, θα συμμετέχει κατά 25% ;
Κατά τη γνώμη μου, το ΕΚΑΣ αφορά μια ενίσχυση στις χαμηλές συντάξεις και δεν είναι απαραίτητο να εμπλέκεται και στην αγορά των φαρμάκων από τον ασφαλισμένο.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

8 Μαρτίου 2016, 12:27:43
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πειράξανε το ΕΚΑΣ!
Μέχρι χθες, όταν τσεκάραμε το τετραγωνίδιο ΕΚΑΣ, έβγαιναν σαν επιλογή ποσοστού μόνο το 0% και το 10%. Από σήμερα, βγαίνει και το 25%!
Τί να σημαίνει άραγε αυτό; Ότι ένας ασφαλισμένος με ΕΚΑΣ, θα συμμετέχει κατά 25% ;
Κατά τη γνώμη μου, το ΕΚΑΣ αφορά μια ενίσχυση στις χαμηλές συντάξεις και δεν είναι απαραίτητο να εμπλέκεται και στην αγορά των φαρμάκων από τον ασφαλισμένο.

Το είδα κι εγώ! Σκέφτηκα ότι με τη νέα πινελιά όλο και κάποιο κέρδος θα υπάρχει από "ξεχασιάρηδες" γιατρούς που δε διόρθωσαν το αυτόματο 25%...
Αν είναι έτσι, βέβαια, κρίμα...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

12 Μαρτίου 2016, 16:30:06
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πειράξανε το ΕΚΑΣ!
Μέχρι χθες, όταν τσεκάραμε το τετραγωνίδιο ΕΚΑΣ, έβγαιναν σαν επιλογή ποσοστού μόνο το 0% και το 10%. Από σήμερα, βγαίνει και το 25%!
Τί να σημαίνει άραγε αυτό;

Το bug (αν ήταν bug) διορθώθηκε.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

7 Απριλίου 2016, 09:56:17
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Καπέλο 150% στις τιμές των φαρμάκων φέρνει από φέτος η κατάργηση του ΕΚΑΣ για τους συνταξιούχους των 500 ευρώ.
Με τα νέα εισοδηματικά κριτήρια που προβλέπει το σχέδιο της κυβέρνησης το ΕΚΑΣ θα δίνεται από φέτος και μέχρι το 2019 σε όλο και λιγότερους δικαιούχους, οι οποίοι όχι μόνο θα χάνουν σημαντικό μέρος του εισοδήματός τους, αλλά θα κληθούν να πληρώνουν περισσότερα για τα φάρμακά τους καθώς με την κατάργηση του ΕΚΑΣ κόβεται η μειωμένη συμμετοχή τους στο κόστος φαρμάκων και από 10% πηγαίνει στο 25%, αναφέρει ρεπορτάζ του Ελεύθερου Τύπου.

Το ΕΚΑΣ θα διακοπεί με υπουργική απόφαση που αναμένεται να εκδοθεί το αργότερο ως τον Ιούνιο σε περισσότερους από 70.000 χαμηλοσυνταξιούχους (από τους 330.000 που το λαμβάνουν).





Το 2017 με νέα απόφαση θα μειωθούν τόσο τα ποσά εισοδήματος, όσο και τα ποσά του ΕΚΑΣ, με αποτέλεσμα να το πάρουν ακόμα λιγότεροι. Το 2018 θα το πάρουν ακόμα πιο λίγοι, το 2019 ελάχιστοι και το 2020 κανένας, γιατί το επίδομα καταργείται σύμφωνα με τη διάταξη που προβλέπει το Ασφαλιστικό.

Η μείωση που θα προκληθεί φέτος στο μηνιαίο εισόδημα των συνταξιούχων θα είναι από 30-230 ευρώ, εξαιτίας της απώλειας του επιδόματος.
Τα νέα όρια εισοδήματος για το ΕΚΑΣ του 2016
Μέχρι 7.216,01 ευρώ                    230 ευρώ
Από 7.216,01 μέχρι 7.518             172,50 ευρώ
Από 7.518,01 ευρώ μέχρι 7.720   115 ευρώ
Από 7.720,01 μέχρι 7.972 ευρώ    57,50 ευρώ


Η διακοπή του ΕΚΑΣ θα γίνει αναδρομικά, δηλαδή όσοι χάσουν από τον Ιούνιο το βοήθημα ή πάρουν μικρότερο ποσό λόγω των χαμηλότερων εισοδηματικών κριτηρίων θα κληθούν να επιστρέψουν τα επιπλέον ποσά που έλαβαν από τον Ιανουάριο έως τον Ιούνιο μέσα σε έξι μηνιαίες δόσεις.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά: ΕΚΑΣ Ε.Κ.Α.Σ. 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
70064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουλίου 2016, 12:18:36
από EzeΤΡΟΛ
5 Απαντήσεις
21717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιουλίου 2013, 16:31:46
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
18224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Σεπτεμβρίου 2013, 16:48:09
από Argirios Argiriou
12 Απαντήσεις
21646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Σεπτεμβρίου 2018, 19:52:53
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
11 Απαντήσεις
24447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Οκτωβρίου 2014, 09:12:56
από anastaziogr