Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 08:22:55

Αποστολέας Θέμα: Τα νέα συνταγολόγια του ΙΚΑ  (Αναγνώστηκε 52592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Απριλίου 2010, 00:30:59
Απάντηση #120
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:55:12 από Koterakis »

19 Απριλίου 2010, 01:11:24
Απάντηση #121
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κι αν για παράδειγμα ο ασφαλισμένος πάρει από τον φαρμακοποιό μια αντιβίωση και μου ζητήσει κατόπιν να την περάσω σε συνταγή, είμαι υποχρεωμένος να τον "εξυπηρετήσω";

Αν ζητά ποσοστά συμμετοχής μικρότερα από αυτά που του αναλογούν, είμαι πάλι υποχρεωμένος να των "εξυπηρετήσω";

Ποιός θα θέσει το διαχωρισμό μεταξύ εξυπηρέτησης και νομιμότητας;

Συνέλθετε.....
Η εξυπηρέτηση κινείται στα πλαίσια της μείωσης ταλαιπωρίας του ασθενή εάν πρέπει να μετακινηθεί για να πάει στο ΙΚΑ.
Και το γεγονός ότι υπάρχει απόφαση υπουργού υγείας που υπογράφει τη δυνατότητα συνταγογραφίας σε βιβλιάρια του ΙΚΑ, δεν επιτρέπει "επαναστάσεις". Δεν θέλετε να πάρετε συνταγολόγια, με γειά σας με χαρά σας. Δεν θα συμφωνήσω όμως μαζί σας ότι είναι νόμιμο αυτό που κάνετε. Αυτό δεν σημαίνει ότι γράφετε ότι βρείτε μπροστά σας.
Απαγορεύεται το ξέπλυμα φαρμάκων, παρανομία είναι η οποια παρέκκλιση από τα ποσοστά που ορίζει ο νόμος, εξετάζετε τον ασθενή πριν του γράψετε την όποια αγωγή.

Εξετάζετε κλινικά τον ασθενή ή με εργαστηριακό/απεικονιστικό έλεγχο που μπορεί να γίνει στο ΚΥ: Μπορείτε να παρακολουθήσετε την αγωγή του; Εάν ναι, μπορείτε να του γράψετε τα φάρμακα, εάν όχι πάει στο ΙΚΑ.
Έχετε μια συνταγή από ιδιώτη, εξετάζετε τον ασθενή, θα δίνατε τα ίδια; γράψτε να πάει στο καλό. Θα δίνατε διαφορετικά; γράψτε αυτά που θα κρίνετε εσείς. Τελεία.

Τι έχει αλλάξει σε αυτά που γράφω χρόνια τώρα σε αυτό το forum και περιστασιακά το διασκεδάζατε;
Τώρα που πέφτει καταγραφή ξυπνήσατε; καλά ξυπνητούρια αλλά για μένα δεν έχει αλλάξει τίποτα....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

24 Απριλίου 2010, 10:42:05
Απάντηση #122
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το βιογραφικό του Διοικητή του ΙΚΑ, Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.
Με μεγάλη μας έκπληξη ( ; ), βλέπουμε ότι είναι ...φαρμακοποιός!
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

26 Απριλίου 2010, 18:47:37
Απάντηση #123
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:47:19 από Koterakis »

27 Απριλίου 2010, 20:38:39
Απάντηση #124
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Nέα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος του Ιδρύματος:

ΘΕΜΑ:« Εφαρμογή της διαδικασίας χρέωσης συνταγολογίων »

Στα πλαίσια εφαρμογής του έργου Αυτοματοποιημένης Διαχείρισης Συνταγών του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ σας έχουμε ενημερώσει (Γενικά έγγραφα Γ55/732/29-1-2010 και Γ55/742/26-2-10101) σχετικά με τη διαδικασία χρέωσης συνταγολογίων, όπου αναλυτικά αναφέρεται ότι οι διαχειριστές αποθεμάτων ακολουθούν συγκεκριμένη διαδικασία { συμπλήρωση κατάστασης χρέωσης, επικόλληση sticker , χρέωση ιατρών στο σύστημα κ.λ.π.) προκειμένου εν τέλει να ενημερώνεται σχετικά το σύστημα ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Επειδή διαπιστώθηκε από την επεξεργασία συνταγών Μαρτίου ότι πλήθος Μονάδων δεν ενημέρωσε το σύστημα ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ με αποτέλεσμα να δυσχεραίνεται η λειτουργία του έργου,εφιστούμε την προσοχή σας ότι αν δεν γίνεται άμεσα η ενημέρωση του συστήματος θα αποδοθούν από τη Διοίκηση ευθύνες στου2 διαχειριστές αποθεμάτων και τους Διευθυντές των Μονάδων του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ                                                                             Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ
1.Γραφείο Διοικητή
2.Γραφείο Υποδ/τη κ.Κυρζόπουλου
3.Γραφείο Γενικής Δ/ντριας Υπ/σιών Υγείας                                         Θ.ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ


1. Πρόκειται για χρυσόβουλο του 1010 μ.Χ., επί Αυτοκράτωρος Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

2. Aναφορά-ρισπέκτ στον Στου Κουκ (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος), μπασίστα του θρυλικού συγκροτήματος Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.

« Τελευταία τροποποίηση: 27 Απριλίου 2010, 20:56:47 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

29 Απριλίου 2010, 18:00:31
Απάντηση #125
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Σφύριγμα λήξης για τους ιατρούς των ΚΑΠΗ!

Με σημερινή Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος του το Ίδρυμα απαγορεύει τη χορήγηση συνταγολογίων ΙΚΑ σε ιδιώτες ιατρούς των Κ.Α.Π.Η. (Μάλλον κατάλαβε ότι είχε χαθεί η μπάλα.)

Μάλιστα, προβλέπει ότι στο εξής θα μεταβαίνει στα ΚΑΠΗ ιατρός του Ιδρύματος και θα διενεργεί αυτός τη συνταγογραφία.

Για όλα αυτά όμως, θα μιλήσουμε με τον Ιορδάνη Χασαπόπουλο, το Γιώργο Παππού, τη Μαρία Δεναξά, τη Σοφία Δήμτσα, το Μανόλη Σπινθουράκη, τη Μαρία Καρχιλάκη, τη Μάρω Λεονάρδου, την Κλέλια Κουτσού...
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Απριλίου 2010, 18:21:31 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

29 Απριλίου 2010, 19:06:36
Απάντηση #126
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:43:51 από Koterakis »

30 Απριλίου 2010, 16:04:41
Απάντηση #127
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σήμερα σε εκνευρισμένη εκπρόσωπο φαρμακείου είπα ότι δεν λαμβάνω υπόψιν μου πλέον γνωματεύσεις ειδικών για ψυχωσικές συνδρομές ή ΣΝ αν δεν έχω στεφανιογραφίες και νοσηλείες σε ψυχιατρική κλινική.

Σωστός!

Προκειμένου να συνταγογραφώ ορισμένες κατηγορίες φαρμάκων όπως πραζόλες, κλοπιδογρέλη και Εξελόν, ζητώ πλέον γνωμάτευση του ιατρού που τα πλάσαρε στον Ασφαλισμένο, συμβεβλημένου με το Ασφαλιστικό Ταμείο του Ασφαλισμένου, όπου θα αναφέρεται:

- ακριβής, τεκμηριωμένη διάγνωση, συμφώνως προς τις ενδείξεις του φαρμάκου
- το ποσοστό συμμετοχής τους ασφαλισμένου
- η διάρκεια της αγωγής

Ακόμη όμως και αν μου φέρουν τέτοια γνωμάτευση, είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα τη δεχτώ. Το πιθανότερο είναι ορισμένοι Ασφαλισμένοι να με αποφεύγουν και να πηγαίνουν σε άλλους συναδέλφους, αλλά ας είναι: "Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του ταιριάζουν, και κάθε ασφαλισμένος τους συνταγογράφους που του αξίζουν".

Η πείρα δείχνει ότι ο Ασφαλισμένος (ή ο συγγενής) που έρχεται να γράψει τέτοια φάρμακα, συχνά πιάνεται αδιάβαστος σε ερωτήσεις τύπου: "- Για πόσο καιρό σας είπε ο ιατρός σας να παίρνετε το Εξελόν;" και μετά απ' αυτό δέχεται πιο εύκολα την οδηγία μας για διακοπή του. Εδώ και δυο εβδομάδες που δουλεύω έτσι, έχω καταφέρει να αποφύγω να συνταγογραφήσω 2 Εξελόν και 3 πραζόλες.

Υπενθυμίζω ότι παγκοσμίως -πλην Ελ- η κλοπιδογρέλη έχει ένδειξη μέχρι για 12 μήνες μετά από αγγειοπλαστική, σε συγχορήγηση με Σαλοσπίρ. Μετά το 12μηνο, παραμένει μόνο το Σαλοσπίρ.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Απριλίου 2010, 18:48:07
Απάντηση #128
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
- το ποσοστό συμμετοχής τους ασφαλισμένου
Τι δουλειά έχει το ποσοστό συμμετοχής να αναγράφεται στη γνωμάτευση;
Αυτό το καθορίζει η ασθένεια....και σίγουρα αυτός που θα συνταγογραφήσει.
Ξέρεις πόσες φορές μου έχουν έρθει γνωματεύσεις με 0% και απλά τις αγνόησα;
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

30 Απριλίου 2010, 18:59:29
Απάντηση #129
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι δουλειά έχει το ποσοστό συμμετοχής να αναγράφεται στη γνωμάτευση;

Για να κάνω τον συνάδελφο να αναλογιστεί το βάρος των πράξεών του.
Για να τσεκάρω τί καπνό φουμάρει ο συνάδελφος: Αν είναι σοβαρός ή αν καπνίζει πίπα.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Απριλίου 2010, 19:26:10 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Απριλίου 2010, 19:08:08
Απάντηση #130
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Συμφωνώ απόλυτα,
χθες μου ήρθε μια ασθενής την οποία πήγαν "τα παιδιά" για εξέταση σε ένα καρδιολόγο για την "ήδη" ρυθμισμένη υπέρταση.
Ε εκτός από την φυσική και αναμενόμενη αλλαγή της ποταπής αγωγής μου, που προκαλούσε την χείριστη πίεση της τάξης 130 με 120 mmHg (αιδώς γιατρέμ) της διέγνωσε και ΣΝ 10%!! Εγώ απλά αγνόησα την ασθένεια "10%" μιάς και δεν την έχω μελετήσει αρκετά, αν και δέχθηκα την νέα αγωγή, αφού αποτελούταν απο πρωτότυπα σκευάσματα που χρησιμοποιώ και εγώ.
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

30 Απριλίου 2010, 20:44:42
Απάντηση #131
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι δουλειά έχει το ποσοστό συμμετοχής να αναγράφεται στη γνωμάτευση;

Για να κάνω τον συνάδελφο να αναλογιστεί το βάρος των πράξεών του.
Για να τσεκάρω τί καπνό φουμάρει ο συνάδελφος: Αν είναι σοβαρός ή αν καπνίζει πίπα.
Η άγνοια των "συναδέλφων" και οι πίπες με αφήνουν αδιάφορο. Εγώ υπογράφω, εγώ σφραγίζω, εγώ αποφασίζω.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

8 Μαΐου 2010, 02:05:10
Απάντηση #132
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το Ίδρυμα έβγαλε ακόμη μία Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, για πολλοστή φορά.

Κάτι μιλάει για τα μπλάνκο, κάτι για το πού θα βάζουμε την υπογραφή μας όταν διορθώνουμε λάθη, λίγο τό ΄να, λίγο τ' άλλο, νταξ μωρέ τώρα, και τί να λέει.

Προσωπικά, δεν με χαλούλου καθόλου να γραφτεί λάθος η συνταγή και ο φαρμακοποιός να μην πάρει ποτέ τα λεφτά. Σιγά πια... σίριαλ το καταντήσαμε, ωφού!

Στην Υψηλή Πύλη παραμόνευε ένας πελώριος καβάσης με τη χατζάρα του για ν' αποκεφαλίσει επί τόπου τους Γραμματείς του Σουλτάνου που υποπίπτανε σε σοβαρά λάθη κατά τη σύνταξη των φιρμανιών.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Μαΐου 2010, 11:49:44 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Δεκεμβρίου 2010, 22:24:09
Απάντηση #133
Αποσυνδεδεμένος

strasnic


  Αν και διαβασα και τις 9 σελιδες του θεματος εχω ακομη την απορια:Εγω σαν Γ.Ι. σε Π.Ι. δημου που δεν εχει ΙΚΑ,αλλα σε μικρη χλμ αποσταση στο διπλανο δημο υπαρχει ΙΚΑ,ειμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να συνταγοφραφω ΙΚΑ;Αν διακοψω το σπορ (καποιες μερες χρειαζομαι ενα συνταγολογιο ολοκληρο) θα εχω κυρωσεις;

 ...σημειωση:δεν εχω την υποστηριξη του διευθυντη στο συγκεκριμενο θεμα.

11 Δεκεμβρίου 2010, 00:45:57
Απάντηση #134
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
  Αν και διαβασα και τις 9 σελιδες του θεματος εχω ακομη την απορια:Εγω σαν Γ.Ι. σε Π.Ι. δημου που δεν εχει ΙΚΑ,αλλα σε μικρη χλμ αποσταση στο διπλανο δημο υπαρχει ΙΚΑ,ειμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να συνταγοφραφω ΙΚΑ;Αν διακοψω το σπορ (καποιες μερες χρειαζομαι ενα συνταγολογιο ολοκληρο) θα εχω κυρωσεις;

 ...σημειωση:δεν εχω την υποστηριξη του διευθυντη στο συγκεκριμενο θεμα.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Ιουλίου 2010, 12:09:35
από ΑΡΗΣ
6 Απαντήσεις
6413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Απριλίου 2014, 10:13:52
από spyros