Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Μαΐου 2024, 21:14:19

Αποστολέας Θέμα: Τα νέα συνταγολόγια του ΙΚΑ  (Αναγνώστηκε 52749 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Μαρτίου 2010, 15:56:05
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Γιατί ο Α.Μ. του ιατρού δεν είναι προσωπικό δεδομένο και ο ΑΜΚΑ είναι;

Γιατί ο ΑΜΚΑ του ασφαλισμένου δεν είναι προσωπικό δεδομένο και του ιατρού είναι;
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

5 Μαρτίου 2010, 16:58:13
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γιατί ο Α.Μ. του ιατρού δεν είναι προσωπικό δεδομένο και ο ΑΜΚΑ είναι;

Υποθέτω γιατί βλέποντας τον ΑΜΚΑ κάποιας/ου, βλέπεις αμέσως την ημερομηνία γέννησης της/του. Επίσης, γνωρίζοντας τον ΑΜΚΑ, μπορεί κάποιος να αντλήσει πολύ περισσότερες πληροφορίες απ΄ότι γνωρίζοντας τον Α.Μ. του ΤΣΑΥ.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γιατί ο ΑΜΚΑ του ασφαλισμένου δεν είναι προσωπικό δεδομένο και του ιατρού είναι;

Μα, είναι εξίσου ευαίσθητο δεδομένο και για τον ασφαλισμένο, ποιός είπε όχι;

Απλά, το σπάσιμο είναι ότι:
α) ο γιατρός θα δίνει τον ΑΜΚΑ του σε πολλές δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) πρόσωπα ημερησίως, ενώ ο ασφαλισμένος μόνο σε δυο (ιατρό-φαρμακοποιό).
β) ο φαρμακοποιός δεν δίνει τον ΑΜΚΑ του ούτε στον ιατρό (εκτός αν γράψει συνταγή για τον ίδιο), ούτε στον ασφαλισμένο.
γ) ο ιατρός θα είναι αναγκασμένος να δίνει τον ΑΜΚΑ του στον κάθε 12-11-101 που θα περνάει από το Ιατρείο και θα του ζητάει συνταγή. To αντίστροφο, δηλαδή αν ο ιατρός θέλει να μάθει τον ΑΜΚΑ κάποιου μη ιατρού, που δεν του έρχεται για συνταγή, δεν γίνεται.
δ) δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος πολίτης που να είναι υποχρεωμένος να δίνει τον ΑΜΚΑ του στον οποιοδήποτε

1 clue: Οι αριθμοί 12-11-10 αντιστοιχούν σε γράμματα με αλφαβητική σειρά.



« Τελευταία τροποποίηση: 5 Μαρτίου 2010, 17:09:20 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

5 Μαρτίου 2010, 18:01:59
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Έχει κάνει κανείς καταγγελία στην dpa.gr ?
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

5 Μαρτίου 2010, 23:37:33
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Είπα ήδη από τις 9/2/2010 (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) ότι αυτό δεν πρέπει να αφεθεί έτσι.
Στην "Αρχή" πρέπει να απευθυνθούμε. Σωστά. Προσωπικά θα το κάνω.

Γιατί δεν διαμαρτύρομαι για τα προσωπικά δεδομένα του ασθενούς? Γιατί απλά είναι μεν προσωπικά δεδομένα του που όμως οφείλει να τα κοινοποιεί στο γιατρό και το Ταμείο (ο φαρμακοποιός προκύπτει εξ’ ανάγκης ως ενδιάμεσος).
Χωρίς αυτά τα στοιχεία ο ασθενής δεν ταυτοποιείται, ενώ παράλληλα και ο γιατρός χρειάζεται την ηλικία του.
Αυτά δε τα δεδομένα τα είχε πάντα ο γιατρός και το Ταμείο. Δεν τίθεται το θέμα τώρα.

Για το γιατρό όμως γιατί χρειάζεται ο κάθε ένας να ξέρει τα δεδομένα του? Για τίποτε.
Όσο για τον αριθμό ΤΣΑΥ αυτός είναι επαγγελματικό δεδομένο και όχι προσωπικό.

Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

6 Μαρτίου 2010, 12:09:39
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είπα ήδη από τις 9/2/2010 (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) ότι αυτό δεν πρέπει να αφεθεί έτσι.
Στην "Αρχή" πρέπει να απευθυνθούμε. Σωστά. Προσωπικά θα το κάνω.

Γιατί δεν διαμαρτύρομαι για τα προσωπικά δεδομένα του ασθενούς? Γιατί απλά είναι μεν προσωπικά δεδομένα του που όμως οφείλει να τα κοινοποιεί στο γιατρό και το Ταμείο (ο φαρμακοποιός προκύπτει εξ’ ανάγκης ως ενδιάμεσος).
Χωρίς αυτά τα στοιχεία ο ασθενής δεν ταυτοποιείται, ενώ παράλληλα και ο γιατρός χρειάζεται την ηλικία του.
Αυτά δε τα δεδομένα τα είχε πάντα ο γιατρός και το Ταμείο. Δεν τίθεται το θέμα τώρα.

Για το γιατρό όμως γιατί χρειάζεται ο κάθε ένας να ξέρει τα δεδομένα του? Για τίποτε.
Όσο για τον αριθμό ΤΣΑΥ αυτός είναι επαγγελματικό δεδομένο και όχι προσωπικό.



Συμφωνω!
Εκτος απο αυτο, γραφουμε που γραφουμε τοσα, αν αρχισουμε και γραφοθμε και αλλα θα κανουμε 50 ωρες για να γραψουμε φαρμακα σε καθε ασθενη!

6 Μαρτίου 2010, 12:25:30
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Αφού θα είναι ατομικά τα βιβλιάρια γιατί να μην  έχουν ήδη τυπωμένα τα στοιχεία του ασθενούς και το ΑΜΚΑ του? (στα βιβλιάρια ΔΕΗ υπάρχει τυπωμένος ο αριθμός ασφαλισμένου)
Αλλα έχουμε το "παιδί" που τα γράφει όλα γιατί να χολοσκάμε? . Ας προσθέσουμε και την πλήρη διεύθυνση κατοικίας σε κάθε συνταγή μήπως και χρειαστεί!
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

6 Μαρτίου 2010, 12:37:51
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αφού θα είναι ατομικά τα βιβλιάρια γιατί να μην  έχουν ήδη τυπωμένα τα στοιχεία του ασθενούς και το ΑΜΚΑ του?

Aμ΄έλα πάλι που δεν είναι ατομικά;

Τουλάστιχο για ξεκίνημα, πάλι τα χρεώνεται ο ιατρός!

Κοίτα να δεις τώρα φίλε μου: Το ΙΚΑ της περιοχής μας, δεν έχει αρκετά νέα βιβλιάρια και έτσι, θα χρεώσει μόνο 5 σε κάθε ιατρό.

Τώρα, εγώ θα κάνω το εξής: Θα "τρώω" όσο μπορώ πιο πολλές σελίδες (π.χ. λόγω "λαθών" ή γράφοντας μόνο ένα φάρμακο - π.χ. Salospir- ανά σελίδα), ώστε πολύ σύντομα να μου τελειώσουν και τα 5.

Φταίω εγώ; Όχι, φταίω;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

6 Μαρτίου 2010, 13:38:17
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Καλή ιδέα, μαλλον θα ειμαστε δύο που θα "λανθάνουμε" συχνά την συνταγογράφηση.... :)
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

6 Μαρτίου 2010, 13:58:27
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Υπάρχει και η λύση να μην χρεωθεί ο ιατρός ούτε ένα συνταγολόγιο.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

6 Μαρτίου 2010, 14:06:35
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

6 Μαρτίου 2010, 14:22:40
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Άντε ρε Τασάρα, μη μας κρατάς σε αγωνία...
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

7 Μαρτίου 2010, 13:50:59
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Με σχεδόν πανηγυρικό ύφος, ο ΠΦΣ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ότι είμαστε υποχρεωμένοι να δίνουμε τον ΑΜΚΑ μας στον καθένα που θα μας ζητά συνταγή.

Οι γραμμές καταγγελιών για παραβάσεις των φαρμακοποιών είναι πλέον ανοιχτές. Θα τους ανεχόμαστε ακόμη για πολύ;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

11 Μαρτίου 2010, 17:17:12
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Στο ΚΥ μας, ακόμη δεν έχουν παραδοθεί από το τοπικό ΙΚΑ τα νέα συνταγολόγια, λόγω του ότι ο αριθμός που παραλάβανε ...δεν είναι αρκετός.

Έτσι, το ΙΚΑ μας είπε ότι μπορούμε να εξακολουθήσουμε να συνταγογραφούμε στα παλιά συνταγολόγια.
Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει αυτό, τη στιγμή που έχουμε ξεπεράσει κατά πολύ την 1η Μαρτίου και σε άλλα μέρη έχει ήδη αρχίσει η χρησιμοποίηση των νέου τύπου συνταγολογίων;

Και, όταν παραληφθούν τα νέα, σκέφτομαι να μην γράφω επάνω στη συνταγή τον ΑΜΚΑ μου, αλλά τον αριθμό μου του ΤΣΑΥ, από τον οποίο μπορώ κάλλιστα να ταυτοποιηθώ.
Πώς σας φαίνεται σαν λύση; Πιστεύετε ότι μπορεί να έχω συνέπειες αν κάνω κάτι τέτοιο;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

11 Μαρτίου 2010, 20:27:14
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν μπορείς να συνταγογραφήσεις στα παλιά συνταγολόγια.

Δεν μπορείς να βάλεις Α.Μ., αλλά μόνο Α.Μ.Κ.Α.

Εγώ δεν κατάλαβα ποιος ο λόγος που πρέπει να γράφουμε Α.Μ.Κ.Α. και Α.Μ. ασφαλισμένου καθώς και ημερομηνία γεννήσεως. Το Α.Μ.Κ.Α. δεν αντικαθιστά βάσει νόμου τον Α.Μ.; Από το Α.Μ.Κ.Α. δεν μπορεί να καταλάβει ο οποιοσδήποτε το έτος γεννήσεως;
Το να υπογράφω σε κάθε φάρμακο από κάτω μέσα σε ένα κουτάκι υπερβολικά μικρό τι νόημα έχει;

Εν τέλει.....ποιος ηλίθιος δημιούργησε το έκτρωμα αυτό;
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

11 Μαρτίου 2010, 21:26:40
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν μπορείς να συνταγογραφήσεις στα παλιά συνταγολόγια.

Κι όμως, όλοι στο ΚΥ συνταγογραφούμε ακόμη στα παλιά συνταγολόγια του ΙΚΑ.
Μήπως γνωρίζεις τί κίνδυνος υπάρχει; Π.χ., υπάρχει περίπτωση να βγουν άκυρες και να μην αποζημιωθούν οι συνταγές; Ποιός θα ευθύνεται τότε; Ποιός θα χρεωθεί τη ζημία;

Επίσης, έχω ακούσει ότι όλοι (ακόμη και σε άλλα ΚΥ) χρεώνονται/θα χρεωθούν 5 μόλις βιβλιάρια νέου τύπου ΙΚΑ. Τί θα γίνει όταν τελειώσουν αυτά; Θα υπάρχει ομαλή τροφοδότηση με νέα; Αν όχι, τότε να τα "τελειώσουμε" γρήγορα  με μουτζούρες και με ένα Σαλοσπίρ ανά σελίδα! ;D
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Ιουλίου 2010, 12:09:35
από ΑΡΗΣ
6 Απαντήσεις
6496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Απριλίου 2014, 10:13:52
από spyros