Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:15:55

Αποστολέας Θέμα: Κανονική Άδεια Ιατρού Υπόχρεου Υπηρεσίας Υπαίθρου  (Αναγνώστηκε 66100 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Φεβρουαρίου 2010, 23:39:07
Αναγνώστηκε 66100 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
*Βάσει του Νόμου 3730/2008, άρθρο 23(Φ.Ε.Κ. 262, τεύχος Α', 23/12/2008) Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



ο ιατρός δικαιούται δεκαπέντε (15) ημέρες κανονικής άδειας (με υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου να ορίζεται στους 12 μήνες για τους υπόχρεους).

Αυτό μεταφέρθηκε και στην Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος (παράγραφος VII.5).




*Βάσει του προγενέστερου Νόμου 3580/2007, άρθρο 21, παράγραφος 3 (Φ.Ε.Κ. 134, τεύχος Α', 18/6/2007) Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος




ο ιατρός εδικαιούτο δεκαπέντε (15) ημέρες κανονικής άδειας (με υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου να ορίζεται στους 9 μήνες για τους υπόχρεους).

Με την αύξηση δηλαδή της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου από 9 μήνες σε 12 η κανονική άδεια παρέμεινε στις 15 ημέρες.

*Βάσει τώρα του Νόμου 3528/2007, άρθρο 48, παράγραφος 1 (Φ.Ε.Κ. 26, τεύχος Α', 9/2/2007) Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



οι Δημόσιοι Υπάλληλοι (στους οποίους υπάγονται και οι Ιατροί Υπόχρεοι Υπηρεσίας Υπαίθρου) δικαιούνται να λάβουν κανονική άδεια μετά αποδοχών δύο (2) μήνες μετά το διορισμό τους η οποία ορίζεται σε δύο (2) ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας.

Συμπέρασμα του παραπάνω Νόμου είναι πως οι Ιατροί Υπόχρεοι Υπηρεσίας Υπαίθρου δικαιούνται Κανονικής Άδειας μετά αποδοχών είκοσι (20) ημερών στην δωδεκάμηνη (12) υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου.

Στο ίδιο συμπέρασμα παραπέμπει και η Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος του Υπουργείου Εργασίας που αναφέρεται στην Κανονική Άδεια των Δημοσίων Υπαλλήλων.


Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

14 Φεβρουαρίου 2010, 20:21:27
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οι Δημόσιοι Υπάλληλοι (στους οποίους υπάγονται και οι Ιατροί Υπόχρεοι Υπηρεσίας Υπαίθρου) δικαιούνται να λάβουν κανονική άδεια μετά αποδοχών δύο (2) μήνες μετά το διορισμό τους η οποία ορίζεται σε δύο (2) ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας.

Οι ιατροί υπηρεσίας υπαίθρου είναι δημόσιοι υπάλληλοι ή είναι υπάλληλοι με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου που εργάζονται στο δημόσιο?

15 Φεβρουαρίου 2010, 09:48:34
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Οι ιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου δεν υπογράφουν σύμβαση ιδιωτικού δικαίου με το νοσοκομείο όπως οι ειδικευόμενοι.
Διέπονται απ' όλους τους νόμους που αφορούν τους δημοσίους υπαλλήλους, μισθό, άδειες κτλ.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

15 Φεβρουαρίου 2010, 19:33:38
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Από τους ίδιους νόμους διέπονται και οι υποχρεώσεις των ειδικευομένων.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

7 Μαΐου 2010, 20:38:17
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από τους ίδιους νόμους διέπονται και οι υποχρεώσεις των ειδικευομένων.
???
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

22 Φεβρουαρίου 2011, 00:39:26
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

olga


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι ιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου δεν υπογράφουν σύμβαση ιδιωτικού δικαίου με το νοσοκομείο όπως οι ειδικευόμενοι.
Διέπονται απ' όλους τους νόμους που αφορούν τους δημοσίους υπαλλήλους, μισθό, άδειες κτλ.

Εμενα με ενημερωσαν απο το γραφειο των κεντρων υγειας του νοσοκομειου οτι ειμαστε δημοσιοι λειτουργοι(!)κ δεν μας διεπουν οι νομοι που αφορουν τους δημ.υπαλληλους!Αρα ουτε κανονικες αδειες ουτε αδεια παραμεθοριου!Λαντζαααααααα

22 Φεβρουαρίου 2011, 01:00:27
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Όλγα...είπαμε.....τις τελευταίες πέντε μέρες της θητείας σου......εφόσον ο διευθυντής σου δε σου δίνει την επιπλέον άδεια των 5 ημερών.....αρρωσταίνεις ξαφνικά. Τι στο καλό....άνθρωποι ήμαστε δε μπορούμε να αρρωστήσουμε;

Όλα αυτά με την προϋπόθεση πως κι εσύ είσαι σωστή στα καθήκοντα και στις υποχρεώσεις σου.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

22 Φεβρουαρίου 2011, 22:47:19
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

olga


Ποσο πιο ενταξει να ειμαι;καλυπτω μια τεραστια περιοχη ευθυνης καθε μερα 24 ωρες το 24 ωρο με το κινητο ανα χειρας(ναι ακομα κ οταν κανω μπανιο το κινητο ειναι μαζι μου!πλιτς πλιτς!),πηγαινω σε χωρια που δεν υπαγονται στο δικο μου Π.Ι. γιατι η γιατρος δεν εχει ερθει ακομα,με καλουν να ειμαι στο Κ.Υ.απο το πρωι σε μερα εφημεριας μου εκει με τη δικαιολογια να καλυψω τα επειγοντα ή να κανω συνταγογραφηση και φυσικα ουτε επιδομα ετοιμοτητας παιρνω,ουτε εξοδα κινησης που καλυπτω αλλα χωρια ουτε εντολη κινησης προς το ΚΥ με τη δικαιολογια οτι εκεινη τη μερα εφημερευω αρα γιατι να μην παω απ το πρωι;;;Φυσικα και παιρνω τα ρεπο μου αν κ με φοβερισαν οτι θα με κανουν ντα αμα τυχει κατι κ εγω λειπω απο το ιατρειο κι οταν τους απαντησα ΄΄που λεει ρε παιδια οτι ο γιατρος πρεπει να ειναι απικο ολη την εβδομαδα κ ολες τις ωρες;΄΄με στραβοκοιταξαν...μετα γλυκανε ο διευθυνταρας κ μου ειπε''ελαααα,εσυ εισαι παλια,εχεις κανει παθολογια βοηθα την κατασταση!΄΄ΝΤΑΝ!!!Αφου δεν μου δινετε το επιδομα ετοιμοτητας,αγονο δεν εχω,εξοδα κινησης δεν παιρνω γλυκες και γλειφιτζουρια κομμενα!Υπευθυνοι εφημεριας τις καθημερινες( περαν του 8 ωρου) που δεν εχουμε κεντρο εφημεριων ειναι το ΚΥ...σωστα;;;;;τα σχολια δικα σας! >:(

12 Μαρτίου 2011, 17:58:05
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Όλγα, για ποιο λόγο δεν παίρνεις επίδομα ετοιμότητας; ???
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

17 Μαρτίου 2011, 22:24:02
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

olga


Τελικα οι ''ρημαδηδες'' οι αγροτικοι επι θητεια που εχουν ηδη εκπληρωσει την εξισου''ρημαδα'' 12 μηνη υποχρεωτικη υπηρεσια υπαιθρου παλαιοτερα, παιρνουν 15 μερες αδεια συνολικα στη θητεια τους οπως οι υπολοιποι αγροτικοι ή 2 μερες το μηνα οπως οι δημοσιοι υπαλληλοι;;οεο;;

18 Μαρτίου 2011, 08:51:26
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

alfie


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τελικα οι ''ρημαδηδες'' οι αγροτικοι επι θητεια που εχουν ηδη εκπληρωσει την εξισου''ρημαδα'' 12 μηνη υποχρεωτικη υπηρεσια υπαιθρου παλαιοτερα, παιρνουν 15 μερες αδεια συνολικα στη θητεια τους οπως οι υπολοιποι αγροτικοι ή 2 μερες το μηνα οπως οι δημοσιοι υπαλληλοι;;οεο;;

Παρε και κανενα τηλ στο τμημα αγροτικων του ΥΥΚΑ αγαπητή μου. Αν χρειαστεί πάρε και 2 και 3 και 1000 φορές.
Όλα ο Τάσος? Είναι unfair...

18 Μαρτίου 2011, 12:38:14
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

olga


Επειδη στο υυκα με παραπεμπουν στο νοσοκομειο κ τουμπαλιν ειπα μηπως εχει καποιος μια εμπεριστατωμενη αποψη...fair or not i dare to ask!
Μ.Φ.Χ

18 Μαρτίου 2011, 13:36:09
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

alfie


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επειδη στο υυκα με παραπεμπουν στο νοσοκομειο κ τουμπαλιν ειπα μηπως εχει καποιος μια εμπεριστατωμενη αποψη...fair or not i dare to ask!
Μ.Φ.Χ

Να καταθέσεις εγγραφο ερωτημα. Να σφίξουν και λίγο οι κ@λοι μερικών τεμπελχανάδων υπαλλήλων..

18 Μαρτίου 2011, 15:24:46
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

olga


Eγγραφως κατεθεσα το ερωτημα μου στο γραφειο προσωπικου κ απαντηση εγγραφη δεν ελαβα!!παρα μονο ο υπαλληλος-υπευθυνος για τα αγροτικα μου ΕΙΠΕ ''θα πω εγω στους διοικητικους του Κ.Υ.να σου δωσουν τις 20 μερες που δικαιουσαι..''Εγγραφως Κε ταδε'' επεμεινα αλλα ακομα απαντηση δεν πηρα....κοινως κανενα αυτι ή κ@λος δεν ιδρωσε!ετοιμαζω μολοτοφ με ολοπαχο προβειο γιαουρτι σε πηλινο κεσεδακι!!Αλλη λυση δε βρισκω!
Μ.Φ.Χ.

5 Αυγούστου 2011, 09:40:07
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Συγγενικό θέμα από πρόσφατο μήνυμα του συνάδελφου Αναστάσιου Θεοδωρίδη σχετικά με το ότι οι Αγροτικοί Ιατροί δεν δικαιούνται ρεπό μετά από εφημερία.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
62996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Νοεμβρίου 2012, 10:16:07
από vathom
0 Απαντήσεις
5120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Φεβρουαρίου 2010, 08:38:01
από Argirios Argiriou
18 Απαντήσεις
16680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Μαΐου 2010, 15:52:05
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
5710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Δεκεμβρίου 2010, 12:13:48
από anastasios theodoridis
2 Απαντήσεις
5555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Αυγούστου 2011, 10:36:45
από Πατρωνάκης Μάνος