Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:05:07

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο αγροτικών ιατρών-γενικών ιατρών στο ΚΥ  (Αναγνώστηκε 58418 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Απριλίου 2008, 17:05:46
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συμφωνώ, όμως ξέχασες να αναφέρεις και τη μεγάλη κατηγορία που συνδυάζει το «μειωμένο» ωράριο με το λουφάρισμα και το «ξύσιμο»….

5 Απριλίου 2008, 11:46:01
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

kg70


Καλημέρα σε όλους,πήρα αγροτικό σε αυτή την προκήρυξη και πρόκειται να πάω στο Νομαρχιακό Νοσοκομείο της Χίου για την τρίμηνη εκπαίδευση μου.Μήπως ξέρει κανείς ποιό θα είναι το ωράριο μου,ο μισθός μου(καθαρά) και αν δικαιούμαι κάποια επιδόματα ;
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Απριλίου 2008, 18:19:42 από kg70 »
"Life is short,the Art long,opportunity fleeting,experience treacherous,judgement difficult".

14 Ιουνίου 2008, 13:33:17
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

timex


Έχω αναφερθεί πάλι στο συγκεκριμένο θέμα αλλά ζητώ την κατανόησή σας και όποια βοήθεια δεκτή!
Στο ΚΥ που είμαι, τα πρωινά είμαστε 2 αγροτικοί και 2 γενικοί ιατροί.
Από τους 2 γενικούς ο ένας είναι ο διευθυντής ,ο οποίος έρχεται μόνο 2 μέρες την εβδομάδα και τότε μένει από 9:30-11:00.
Ο άλλος γενικός ιατρός ,έρχεται κάθε μέρα από 9:30 μέχρι 12:00(αναλόγως)

Έτσι, συνήθως μετά τις 12:00 , μένουμε οι δυο αγροτικοί μέχρι να έρθουν να μας αλλάξουν εκείνοι που εφημερεύουν.

Το ωράριο είναι 8-16.
Οι αγροτικοί έρχονται κανονικά και μας αλλάζουν.
Οι 2 γενικοί γιατροί ,έχουν περ. ιατρεία και έρχονται μετά τις 16!
Κάποιες φορές 5!
Ο ένας από αυτούς έχει έρθει και 7 το απόγευμα να κάνει την αλλαγή και το Σάββατο 12:30!!!
Και δε φτάνει αυτό , το πρωί φεύγουν και πιο νωρίς!
Το αποτέλεσμα είναι, να μένει  ο αγροτικός που εφημέρευε την προηγούμενη ημέρα μόνος του ,και όταν τυχαίνει κάτι, εμείς να γινόμαστε Σουμάχερς για να μη συμβεί κάτι το μοιραίο!

Μη μου πείτε να αναφερθώ στον διευθυντή γιατί όλα από εκεί ξεκινούν…
Τεσπα!

Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι, αν υπάρχει κάποιος νόμος που να αναφέρει ότι όταν γίνονται οι αλλαγές, ο αγροτικός αλλάζει τον αγροτικό και ο γενικός αλλάζει τον γενικό.
Στα περισσότερα ΚΥ που έχω ρωτήσει έτσι γίνεται, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος νόμος για αυτό.

Αν ξέρετε κάτι σχετικά με το θέμα ,θα σας ήμουν ευγνώμων!

Επίσης, ξέρετε που θα πρέπει να απευθυνθώ για να μάθω τι πρέπει να κάνω όταν αργούν(είμαι υποχρεωμένη να μένω πάντα και να τους περιμένω ή μπορώ να φεύγω ; ) και να πάρω την απάντηση εγγράφως;

Κάποιος μου είχε απαντήσει σε σχετικό ποστ παλαιότερα για το πιο πάνω ερώτημά μου, αλλά δεν το βρίσκω :(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

14 Ιουνίου 2008, 13:52:25
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από τους 2 γενικούς ο ένας είναι ο διευθυντής ,ο οποίος έρχεται μόνο 2 μέρες την εβδομάδα και τότε μένει από 9:30-11:00.
Ο άλλος γενικός ιατρός ,έρχεται κάθε μέρα από 9:30 μέχρι 12:00(αναλόγως)

Δεν ισχύει γι΄αυτούς το 08:00-16:00;
Η αλήθεια είναι ότι κάθε ΚΥ με τη σύνθεση σε επιμελητές/αγροτικούς που έχει, και τη γεωγραφική θέση του ως προς τα Π.Ι., έχει και τις δικές του ιδιαιτερότητες. Όμως τέτοιου είδους ιδαιτερότητες που περιγράφεις δεν συνάδουν με τους κανόνες της διοίκησης ενός κρατικού οργανισμού.
Θα πρότεινα να αποχωρείς μετά τις 16:00 στις καθημερινές, και στις αργίες μετά τις 08:00, ασχέτως αν έχει προσέλθει ο εφημερεύων. Ο,τιδήποτε ακολουθήσει, βαραίνει αποκλειστικά αυτόν. Να δούμε αν θα συνεχίσει να απουσιάζει.
Εναλλακτικά, αναθέτεις μετά από προειδοποίηση των ενδιαφερομένων το θέμα σε ένα δικηγόρο για τα δέοντα (ενημέρωση εισαγγελέα, επιθεώρησης εργασίας, επιστημονικού συμβουλίου του Νοσοκομείου κ.λπ.).
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιουνίου 2008, 15:23:59 από Ο (δια)κομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Ιουνίου 2008, 17:48:31
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συνάδελφε,
έχεις ανοίξει σχετικό θέμα στην ίδια ενότητα με τίτλο "Ωράριο αγροτικών ιατρών – γενικών ιατρών στο Κ.Υ."
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Χωρίς να θέλω να φανώ περίεργος, θα ήταν καλό να συνέχιζες εκεί τη συζήτηση χωρίς να ανοίξεις νέο θέμα.
Κάποιος συντονιστής του φόρουμ ας ενώσει τα δύο θέματα σε ένα.

14 Ιουνίου 2008, 18:01:07
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

KERASIDISN


Σου υπενθυμίζω ότι στα τακτικά ιατρεία και ΤΕΠ ανειδίκευτος δεν μπορεί να εξετάζει!
Υπάρχει στο forum το σχετικό έγγραφο. Αν δεν το βρεις θα το ανεβάσω.
Προτείνω όταν απουσιάζουν οι ειδικοί να μην βλέπεις κανένα περιστατικό.
Και αυτό γιατί δεν μπορείς εσύ σαν ανειδίκευτη να αναλάβεις την ευθύνη της διάγνωσης και του περιστατικού.
Αυτό ισχύει και για όταν θα είσαι ειδικευόμενη σε κάποιο ΕΛΛΗΝΙΚΟ νοσοκομείο.
Η δική μου συμβουλή είναι να μην φεύγεις αν δεν έχει έρθει η αλλαγή σου. Και αυτή είναι ο άλλος αγροτικός. Νομίζω ότι και εκεί εφημερεύει  ένας Γ.Γ και ένας αγροτικός .Μην ασχολείστε με το πώς αλλάζουν οι ειδικοί. ΕΣΥ να είσαι στην ώρα σου , τυπικότατη (και οι υπόλοιποι αγροτικοί ). Αν έρθει περιστατικό βαρύ και ο ειδικός απουσιάζει το κρίμα και η ευθύνη όλη δική του.
 

15 Ιουνίου 2008, 11:25:31
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφε,
έχεις ανοίξει σχετικό θέμα στην ίδια ενότητα με τίτλο "Ωράριο αγροτικών ιατρών – γενικών ιατρών στο Κ.Υ."
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Χωρίς να θέλω να φανώ περίεργος, θα ήταν καλό να συνέχιζες εκεί τη συζήτηση χωρίς να ανοίξεις νέο θέμα.
Κάποιος συντονιστής του φόρουμ ας ενώσει τα δύο θέματα σε ένα.


Δεν το έβρισκα ,γι'αυτο!
Ευχαριστώ για τη μεταφορά!

15 Ιουνίου 2008, 11:35:43
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από τους 2 γενικούς ο ένας είναι ο διευθυντής ,ο οποίος έρχεται μόνο 2 μέρες την εβδομάδα και τότε μένει από 9:30-11:00.
Ο άλλος γενικός ιατρός ,έρχεται κάθε μέρα από 9:30 μέχρι 12:00(αναλόγως)

Δεν ισχύει γι΄αυτούς το 08:00-16:00;
Η αλήθεια είναι ότι κάθε ΚΥ με τη σύνθεση σε επιμελητές/αγροτικούς που έχει, και τη γεωγραφική θέση του ως προς τα Π.Ι., έχει και τις δικές του ιδιαιτερότητες. Όμως τέτοιου είδους ιδαιτερότητες που περιγράφεις δεν συνάδουν με τους κανόνες της διοίκησης ενός κρατικού οργανισμού.
Θα πρότεινα να αποχωρείς μετά τις 16:00 στις καθημερινές, και στις αργίες μετά τις 08:00, ασχέτως αν έχει προσέλθει ο εφημερεύων. Ο,τιδήποτε ακολουθήσει, βαραίνει αποκλειστικά αυτόν. Να δούμε αν θα συνεχίσει να απουσιάζει.
Εναλλακτικά, αναθέτεις μετά από προειδοποίηση των ενδιαφερομένων το θέμα σε ένα δικηγόρο για τα δέοντα (ενημέρωση εισαγγελέα, επιθεώρησης εργασίας, επιστημονικού συμβουλίου του Νοσοκομείου κ.λπ.).

Δυστυχώς δεν ισχύει!
Γιατί ο διευθυντής έρχεται 2 φορές την εβδομάδα και ο άλλος γενικός γιατρός έρχεται κάθε μέρα(τώρα τελευταία λείπει μια μέρα την εβδομάδα ) αλλά για 3-4 ώρες το πολύ!
Έτσι μένουμε μόνο οι δύο αγροτικοί.
Έχω ακούσει ότι αν συμβεί κάτι την ευθύνη έχει εκείνος που αποχωρεί πριν έρθουν να τον αλλάξουν! Δεν ισχύει αυτό;
Αν φύγουμε οι δύο πρωινοί αγροτικοί ,πριν έρθει ο γενικός γιατρός που εφημερεύει, τότε ο αγροτικός που μας άλλαξε θα μείνει μόνος του για μια ώρα το καλύτερο.
Συνήθως αργούν μισή με μια ώρα.Εκτός απο τον έναν που αργεί όσο θέλει, υποτίθεται λόγω δουλειάς στο ΠΙ που έχει.Πράγμα που είναι ψέμα, γιατί δε νομίζω να βρίσκεται στο ΠΙ μέχρι τις 3!! Μια μέρα πήρε τηλέφωνο ότι θα αργήσει λίγο γιατί είχε ακόμη κόσμο στο ΠΙ και είδαμε την αναγνώριση στο τηλ.κέντρο και έπαιρνε τηλέφωνο από το σπίτι!!!

15 Ιουνίου 2008, 11:44:13
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σου υπενθυμίζω ότι στα τακτικά ιατρεία και ΤΕΠ ανειδίκευτος δεν μπορεί να εξετάζει!
Υπάρχει στο forum το σχετικό έγγραφο. Αν δεν το βρεις θα το ανεβάσω.
Προτείνω όταν απουσιάζουν οι ειδικοί να μην βλέπεις κανένα περιστατικό.
Και αυτό γιατί δεν μπορείς εσύ σαν ανειδίκευτη να αναλάβεις την ευθύνη της διάγνωσης και του περιστατικού.
Αυτό ισχύει και για όταν θα είσαι ειδικευόμενη σε κάποιο ΕΛΛΗΝΙΚΟ νοσοκομείο.
Η δική μου συμβουλή είναι να μην φεύγεις αν δεν έχει έρθει η αλλαγή σου. Και αυτή είναι ο άλλος αγροτικός. Νομίζω ότι και εκεί εφημερεύει  ένας Γ.Γ και ένας αγροτικός .Μην ασχολείστε με το πώς αλλάζουν οι ειδικοί. ΕΣΥ να είσαι στην ώρα σου , τυπικότατη (και οι υπόλοιποι αγροτικοί ). Αν έρθει περιστατικό βαρύ και ο ειδικός απουσιάζει το κρίμα και η ευθύνη όλη δική του.

Και τι να τους λέω αν έρθουν στις 12 που θα έχουν φύγει οι γενικοί;
Περιμένετε μέχρι τις 5 που θα έρθει ο γενικός γιατρός να σας δει;
Δεν φεύγουμε ποτέ πριν έρθει ο αγροτικός που εφημερεύει,γιατί θα μείνει το ΚΥ χωρίς κανέναν γιατρό.Οι αγροτικοί μας αλλάζουν καλά και μάλιστα πριν τις 4! Συνήθως έρχονται στις 14:30-15:00.
Πιστεύετε ότι θα πρέπει να περιμένουμε να πάει 16:00 η ώρα που τελειώνει το πρωινό ωράριο και μετά να φεύγουμε ή να φεύγουμε ακόμη και όταν μας αλλάζει ο αγροτικός που εφημερεύει πιο νωρίς;

15 Ιουνίου 2008, 12:33:51
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γιατί ο διευθυντής έρχεται 2 φορές την εβδομάδα και ο άλλος γενικός γιατρός έρχεται κάθε μέρα(τώρα τελευταία λείπει μια μέρα την εβδομάδα ) αλλά για 3-4 ώρες το πολύ!

Αυτό το "2 φορές τη βδομάδα" έχει κάποια λογική ή μάλλον λογικοφανή εξήγηση ή είναι στα πλάισια του "έτσι γουστάρω";

15 Ιουνίου 2008, 12:34:39
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γιατί ο διευθυντής έρχεται 2 φορές την εβδομάδα και ο άλλος γενικός γιατρός έρχεται κάθε μέρα(τώρα τελευταία λείπει μια μέρα την εβδομάδα ) αλλά για 3-4 ώρες το πολύ!

Αυτό το "2 φορές τη βδομάδα" έχει κάποια λογική ή μάλλον λογικοφανή εξήγηση ή είνια στα πλάισια του "έτσι γουστάρω";

Ποια λογική θα μπορούσε να έχει;

15 Ιουνίου 2008, 12:39:27
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Θα μπορούσε να είναι δήμαρχος, αντιδήμαρχος, αντινομάρχης ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να του εξασφαλίσει μια νόμιμη απουσία από την εργασία του…
Τι σου λέω τώρα ε;

15 Ιουνίου 2008, 12:43:27
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα μπορούσε να είναι δήμαρχος, αντιδήμαρχος, αντινομάρχης ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να του εξασφαλίσει μια νόμιμη απουσία από την εργασία του…
Τι σου λέω τώρα ε;


Για να πω την αλήθεια,αυτό το σενάριο δεν το είχα σκεφτεί!
Αλλά καμία σχέση!
Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

15 Ιουνίου 2008, 12:51:49
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Λυπάμαι που θα το πω συνάδελφε, όμως είστε άξιοι της μοίρας σας. Οι «συνάδελφοι» πατούν πάνω στην ανοχή και την αντοχή σας. Στη διαφορά ηλικίας και βαθμού. Στην ανοχή ή/και την κάλυψη του νοσοκομείου. Στην ανοχή της τοπικής κοινωνίας. (Κανείς εκεί στην περιοχή δεν προβληματίζεται; Ή έχουν συμβιβαστεί να έχουν ένα Κ.Υ. που ουσιαστικά είναι ένα διθέσιο Π.Ι.; ). Στην αδιαφορία που θα δείξουν οι περισσότεροι αγροτικοί, ιδιαίτερα τώρα που η θητεία έγινε 6μηνη, με την λογική «Για 6 μήνες, σιγά μην κάτσω να βγάλω το φίδι από την τρύπα». Εσύ κάτι πας να κάνεις, να ταράξεις τα νερά, αλλά που θα πάει θα φύγεις όπου να' ναι.  Να σου το θέσω πιο απλά; Άνοιξες το θέμα στις 2 Απριλίου απ΄ ότι βλέπω. Πόσος χρόνος σου μένει πια ως αγροτικός;
Τρόποι νόμιμης αντίδρασης αλλά και έμμεσης πίεσης υπάρχουν πολλοί όπως είδες παραπάνω. Διάθεση υπάρχει;
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιουνίου 2008, 12:56:45 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

15 Ιουνίου 2008, 13:24:25
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

timex


Τα πράγματα  είναι όπως την περιγράφεις.
Κανείς στην περιοχή δεν προβληματίζεται γιατί πάντα υπάρχουν οι αγροτικοί που βγάζουν το φίδι από την τρύπα. Γράφουν φάρμακα, βλέπουν περιστατικά, κάνουν διακομιδές.
Ίσως γιατί όσα χρόνια υπάρχει το ΚΥ λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.
Ίσως γιατί έτσι έχουν μάθει.

Άνοιξα το θέμα στις 2 Απριλίου που έφυγαν οι παλιοί αγροτικοί, έγινα εγώ "παλιά" και άρχισα να βλέπω τα πράγματα που συμβαίνουν στο ΚΥ από διαφορετική οπτική γωνία..
Από τη στιγμή που πήγα, άρχισα να ρωτάω για τα ωράρια αλλά υπήρχε σιγή ιχθύος.
Ρωτούσα για τις διακομιδές (τις οποίες κάνουμε και δεν πληρωνόμαστε) πάλι τα ίδια.
Ασχολήθηκα με το θέμα των διακομιδών γιατί από την ώρα που πήγα είχα κάνει 5 και δεν τις είχα πληρωθεί γιατί δεν υπάρχει διοικητικός να κάνει τα χαρτιά!!!
Ρωτούσα ποια χαρτιά χρειάζονται να γίνουν και κανείς δεν έλεγε τίποτα. Τη μια μου έλεγαν δεν ξέρουμε, την άλλη δεν έχουμε χαρτιά, την άλλη "καλά θα κάνεις τα χαρτιά για να πάρεις 10 ευρώ που σου δίνουν για την κάθε διακομιδή;"
Τελικά ,βρήκα την άκρη από άλλο ΚΥ, πήρα τα χαρτιά , τα συμπλήρωνα κάθε φορά μόνη μου, τα πήγαινα στο νοσοκομείο (υπάρχει τεράστια γραφειοκρατία για αυτό το θέμα)και πληρώθηκα τις επόμενες 9 διακομιδές που έκανα τους τελευταίους μήνες.
Οι παλαιότεροι από εμένα ,που είχαν θέση στο ΚΥ και ήταν με 12μηνη σύμβαση, είχαν κάνει  15-20 διακομιδές χωρίς να τις πληρωθούν.

Η αλήθεια είναι ότι το χειμώνα δεν είχαμε πολύ δουλειά. Λίγος κόσμος και κατά συνέπεια λιγότερα περιστατικά.
Τώρα όμως αρχίζουν να έρχονται, και μετά τις 15 Ιουλίου που θα είμαι ακόμη εδώ(τελειώνω τον Σεπτέμβρη) θα έχει στο χωριό που είναι το ΚΥ δέκα φορές περισσότερο κόσμο. Και στα χωριά που καλύπτουμε άλλο τόσο!
Δε γίνεται λοιπόν να κάθομαι να περιμένω να με αλλάξει ο γενικός στις 17:00 και, και να φτάνω σπίτι μου στις 18:30!
Μια ώρα είναι μια ώρα και δε θέλω να τη χάνω χωρίς λόγο!

Βέβαια από τον Απρίλιο που άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα των ωραρίων και άρχισα να το συζητώ στο ΚΥ και με άλλους αγροτικούς ( όπως σίγουρα θα ξέρετε στα ΚΥ και οι τοίχοι έχουν αφτιά...για να μη το πω αλλιώς) ο συγκεκριμένος έρχεται πάντα στις 16:00.
Αυτό βέβαια δεν έκανε τον διευθυντή και τον άλλο γενικό γιατρό του ΚΥ να μη φεύγουν την ώρα που είχαν συνηθίσει να φεύγουν.

Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι όταν φεύγω πριν έρθει ο γενικός που εφημερεύει να είμαι εγώ καλυμμένη.
Είμαι όμως αν φύγω στις 16:00 χωρίς να έχει έρθει εκείνος;
Του το είπα μια φορά και μου λέει "μα γιατί δεν έφυγες;" "τι θα συνέβαινε;" "άλλη φορά να φεύγεις!"


ΥΓ: Υπάρχουν και χειρότερα ,τα οποία δεν μπορώ να αναφέρω για την ώρα.
Για εκείνα θα συμφωνήσω όμως.
Συμβαίνουν με την ανοχή μας.
Ναι,για αυτά είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιουνίου 2008, 13:26:13 από timex »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
6480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Απριλίου 2010, 01:23:42
από Aforismenos
1 Απαντήσεις
6100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Δεκεμβρίου 2010, 23:56:42
από anastasios theodoridis
3 Απαντήσεις
14020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Αυγούστου 2011, 20:03:25
από anastasios theodoridis
18 Απαντήσεις
17424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Φεβρουαρίου 2011, 19:39:26
από kefalidisg
7 Απαντήσεις
63999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2019, 00:12:45
από Πατρωνάκης Μάνος