Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:07:43

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο αγροτικών ιατρών-γενικών ιατρών στο ΚΥ  (Αναγνώστηκε 58407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Ιουνίου 2008, 17:27:28
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

KERASIDISN


Θα μπορούσες να μας πεις πόσοι ιατροί εφημερεύουν καθημερινά σε αυτό το Κ.Υ; ???

15 Ιουνίου 2008, 18:28:52
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

timex


Εφημερεύουν 2.
Συνήθως ένας γενικός και ένας αγροτικός.
Κάποιες μέρες (ελάχιστες), 2 αγροτικοι μόνο.

Το πρωί είναι δυο αγροτικοί και αναλόγως την μέρα και την ώρα.
Δύο μέρες την εβδομάδα(τις μέρες που έρχεται ο διευθυντής) είμαστε για κάποιες ώρες 2 γενικοί και 2 αγροτικοί.
Τις υπόλοιπες μέρες είμαστε για κάποιες ώρες 1 γενικός και  2 αγροτικοί.

Πάντως , πρέπει να πω ότι το ΚΥ λειτουργεί έτσι εδώ και χρόνια,επειδή υπάρχουν οι αγροτικοί και ο ένας γενικός γιατρός που παρά την ηλικία του κάνει καθημερινά μιάμιση ώρα δρόμο για να έρθει,ασχετως αν μένει 3-4 ώρες μόνο!

ΥΓ: Μια φίλη μου που κάνει αγροτικό σε ΚΥ σε νησί του Ιονίου(απο τα μεγάλα νησιά) εφημερεύει μόνη της!Οι γενικοί πηγαίνουν μόνο το πρωι!Πάλι καλά που είναι και ο φύλακας και έχει παρέα. Βέβαια το νοσοκομείο απέχει απο το ΚΥ 20 λεπτά,αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα!
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιουνίου 2008, 18:31:30 από timex »

17 Ιουνίου 2008, 00:28:57
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Για την 3η παράθεση, μάλλον παρανόησες το "αναλόγως".
Άλλο να είσαι σε ΚΥ και άλλο σε ΠΙ.
Στο ΚΥ πρέπει να μείνεις οπωσδήποτε μέχρι τη στιγμή που θα σε αλλάξει ο συνάδελφος που εφημερεύει. Δηλαδή 3 ή 4.
Στο ΠΙ δε σε αλλάζει κανείς και αν δεν έχεις άλλους ασθενείς να δεις ,μπορείς να φύγεις και στις 2-3.
Κάνω λάθος;
Πάντως για εμένα,ένα απο τα πιο σημαντικά κριτήρια συνέπειας είναι να μη περιμένει ο συνάδελφος.

Πάντως ενώ συμβαίνουν όλα όσα γράφεις ότι συμβαίνουν, πρέπει παρ' όλα αυτά να είστε το μόνο Κ.Υ. στην Ελλάδα που εφαρμόζει την έναρξη εφημερίας στις 4 το απόγευμα. Κι αυτό όπως το περιγράφεις ισχύει κυρίως για τους προσερχόμενους να αναλάβουν εφημερία και «εξ’ αντιτυπίας» ισχύει αναγκαστικά για τους αναμένοντες αγροτικούς γιατρούς.
Όσον αφορά το ωράριο που λες τυπικά και ουσιαστικά είναι το ίδιο στο νοσοκομείο, στο Κ.Υ. και στο Π.Ι.
Αν εννοείς «Κλείνω το Π.Ι. και είμαι on call στην περιοχή του Π.Ι. για ότι συμβεί μέχρι τις 4 που τυπικά τελειώνει το πρωινό ωράριό μου», μπορώ, εν μέρει, να δεχθώ την εξήγησή σου για το «αναλόγως».
Αν όμως είναι «Κλείνω το Π.Ι. ότι ώρα θέλω, και ότι συμβεί το παραπέμπω τηλεφωνικά (αν με βρουν) στο εφημερεύων Κ.Υ. ή νοσοκομείο», το πράγμα είναι τελείως διαφορετικό.

17 Ιουνίου 2008, 00:37:13
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

timex


Η έναρξη της εφημερίας γίνεται στις 4 μόνο όταν μας αλλάζουν οι 2 γενικοί γιατροι.
Τις άλλες μέρες γίνεται στις 2:30

22 Μαρτίου 2010, 01:31:29
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Παράθεση
Οι γιατροί, υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου (αγροτικοί ιατροί) που υπηρετούν στα Κ.Υ. τα Π.Ι. και στα Π.Π.Ι., υποχρεούνται να παρέχουν τις υπηρεσίες τους καθημερινά στην κοινότητα ή στον δήμο όπου είναι η έδρα του Κ.Υ., ή του Π.Ι. ή του Π.Π.Ι. σε πρωινή οκτάωρη απασχόληση, όπως και στην περιοχή ευθύνης τους σε τακτές και ισότιμα κατανεμημένες επισκέψεις που καθορίζονται από την εποπτεύουσα αρχή.
(Σχετ. το Υ4α/οικ.8972/6-8-96 έγγραφο του Υ.Υ.Π & Κ.Α)

Έτυχε να διαβάζει κάποιο μέλος το θέμα και απάντησα μετά από τόσο καιρό, αλλά κι επειδή το έχω κάνει θέμα στο Κ.Υ.

Προσωπικά το ωράριο στο Π.Ι. που βρίσκομαι είναι 7:30 με 15:00 ενώ στα χωριά στα οποία πηγαίνω το ωράριο είναι 13:00-16:00.

Δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστό των αγροτικών ιατρών θεωρεί το αγροτικό "κατασκήνωση" οπότε πηγαίνει όποια ημέρα θέλει και όσες ώρες θέλει....με τις ευλογίες πολλές φορές των διευθυντών τους.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

22 Μαρτίου 2010, 01:53:04
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Άμα θέλεις μπορείς να πηγαίνεις από τις 6 το πρωί ως τις 12 το βράδυ εξυπηρετώντας σε μια μέρα όλα τα χωριά ευθύνης σου. Άλλωστε αυτό είναι το ζητούμενο, η εξυπηρέτηση των κατοίκων των περιοχών για τις οποίες έχεις την υποχρέωση να εξυπηρετήσεις και δεν είναι ζητούμενο το αν θα μείνεις 8 ή 2 ώρες στο Π.Ι. .
Άμα βγαίνει η δουλειά και έτσι, ποιός θα σου πει κάτι????

Σκέψου να είσαι σε νοσοκομείο και να πεις ΄΄ Είναι 4 η ώρα , τελείωσε το ωράριό μου, πρέπει να φύγω κι ας πεθαίνουν δύο ασθενείς μου. Εγώ φεύγω νόμιμα. ΄΄
Το νόμιμο είναι και ηθικό????

Και επαναλαμβάνω

Η ΠΟΛΛΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

22 Μαρτίου 2010, 02:00:21
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Το να πάω περισσότερες ώρες απ' ότι το πρωινό καθημερινό οκτάωρο είναι προσωπική επιλογή.

Το να μην πηγαίνω όμως στο ωράριό μου γιατί δεν με βολεύει είναι ανήθικο και αντιδεοντολογικό.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

22 Μαρτίου 2010, 02:08:40
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Το να δουλέψω από τις 6 το πρωί ως τις 12 το βράδυ χωρίς να ζητήσω να πληρωθώ υπερωρίες είνα προσωπική μου επλογή.
Το να καθίσω μετά τη λήξη του ωραρίου μου στο νοσοκομείο, μετά τις 4 επειδή έχω πολλή δουλειά δεν είναι προσωπική μου επιλογή, όπως αναφέρεις στο πρώτο παράδειγμα και επίσης  είναι ηθικό και δεοντολογικό.Οπότε μήπως με αυτά που λέμε είσαι τελικά υπέρ της προσφοράς εθελοντικής εφημερίας και άρα υπέρ της απλήρωτης εργασίας των ιατρών??
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

22 Μαρτίου 2010, 02:44:03
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Συγγνώμη συνάδελφε, αλλά φοβάμαι πως βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα τα οποία μόνο εσύ έχεις τη δυνατότητα να βγάλεις.

Εγώ αναφέρθηκα στο ότι πρέπει ο αγροτικός να βρίσκεται στο ιατρείο του σε καθημερινή οκτάωρη πρωινή βάρδια.

Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα που γράφεις είναι αυθαίρετα συμπεράσματα που δε μπορώ να καταλάβω από που προκύπτουν.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

22 Μαρτίου 2010, 08:21:33
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Στο ότι στους γιατρούς δεν μπορείς να επιβάλλεις αυστηρό δημοσιουπαλληλικό ωράριο γιατί αν γίνει κάτι τέτοιο θα καταρεύσει το σύστημα.Γι αυτό άλλωστε δεν χτυπάνε και κάρτα οι γιατροί. Σκέψου το. Βγείτε επιτέλους από την στενή δημοσιουπαλληλική νοοτροπία.
Σήμερα έχω πολλή δουλειά και θα δουλέψω 12 ώρες, αύριο που δεν έχω, δεν έγινε και τίποτε αν δουλέψω 3 ώρες. Πίστεψέ με , συμβαίνει στα νοσοκομεία.Τι θα γινόταν αν ο γιατρός έλεγε, εχω δεν έχω δουλειά θα δουλεύω 8 ώρες??Κατεβάζω τα ρολά μόλις συμπληρώσω το 8ωρο και δεν πάει να καίγεται το σύμπαν?Με θέματα υγείας έχουμε να κάνουμε και όχι βιομηχανία παραγωγής φασόν.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

22 Μαρτίου 2010, 12:26:22
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άμα θέλεις μπορείς να πηγαίνεις από τις 6 το πρωί ως τις 12 το βράδυ εξυπηρετώντας σε μια μέρα όλα τα χωριά ευθύνης σου. Άλλωστε αυτό είναι το ζητούμενο, η εξυπηρέτηση των κατοίκων των περιοχών για τις οποίες έχεις την υποχρέωση να εξυπηρετήσεις και δεν είναι ζητούμενο το αν θα μείνεις 8 ή 2 ώρες στο Π.Ι. .
Άμα βγαίνει η δουλειά και έτσι, ποιός θα σου πει κάτι????
..................................................................................................
Η ΠΟΛΛΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ

Πως εννοείς το "Άμα βγαίνει η δουλειά" σε ένα Π.Ι. (σε συνδυασμό μ' αυτό που γράφεις για τη συνταγογράφηση).
Αν θεωρήσουμε ότι ένα ιατρείο έχει πρόγραμμα 3 μέρες στην έδρα του και 2 μέρες σε εξυπηρετούμενα χωριά, μπορώ να πηγαίνω σε μια μέρα σε όλα τα εξυπηρετούμενα ιατρεία και την μέρα που "περισσεύει" να παίρνω ρεπό (από τη σημαία) ;
Για τα τακτικά περιστατικά π.χ. συνταγογράφηση μπορείς να θεσπίσεις και να τηρήσεις ωράριο.
Τι θα γίνει με το έκτακτο ή "έκτακτο" περιστατικό που θα σε ψάξει στις 8 π.μ. ή στις 2 μ.μ. στην έδρα του ιατρείου ή στο εξυπηρετούμενο ιατρείο (τη μέρα που προβλέπεται να το επισκεφθείς) και δεν θα σε βρει;
Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί τρόποι ένας γιατρός να "καλύψει" και να "δικαιολογήσει" νόμιμα την απουσία του όμως για να χρησιμοποιήσω την έκφρασή σου "Το νόμιμο είναι και ηθικό";

22 Μαρτίου 2010, 13:56:59
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 06:18:24 από Koterakis »

22 Μαρτίου 2010, 16:26:19
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο ότι στους γιατρούς δεν μπορείς να επιβάλλεις αυστηρό δημοσιουπαλληλικό ωράριο γιατί αν γίνει κάτι τέτοιο θα καταρεύσει το σύστημα.Γι αυτό άλλωστε δεν χτυπάνε και κάρτα οι γιατροί. Σκέψου το. Βγείτε επιτέλους από την στενή δημοσιουπαλληλική νοοτροπία.
Σήμερα έχω πολλή δουλειά και θα δουλέψω 12 ώρες, αύριο που δεν έχω, δεν έγινε και τίποτε αν δουλέψω 3 ώρες. Πίστεψέ με , συμβαίνει στα νοσοκομεία.Τι θα γινόταν αν ο γιατρός έλεγε, εχω δεν έχω δουλειά θα δουλεύω 8 ώρες??Κατεβάζω τα ρολά μόλις συμπληρώσω το 8ωρο και δεν πάει να καίγεται το σύμπαν?Με θέματα υγείας έχουμε να κάνουμε και όχι βιομηχανία παραγωγής φασόν.
Ενώ να επιβάλει από μόνος του την "κοπάνα", την "άδεια από τη σημαία" κ.ο.κ. το θεωρείς σωστό ε;
Σίγουρα δε σε συμφέρει να χτυπάει κάρτα ο ιατρός, αφού η δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία η δική σου θέλει τον ιατρό να πηγαίνει όποτε γουστάρει στο ιατρείο.
Στο Δημόσιο εργάζεσαι και οφείλεις να σέβεσαι το ωράριο για το οποίο υπάρχει νόμος. Το να πηγαίνεις όποτε θες δε νομίζω να το σκεφτόσουν ποτέ αν εργαζόσουν στον ιδιώτη.

Στο ιατρείο που βρίσκομαι η πολύ δουλειά είναι από της 7 και μισή μέχρι της 11 και μισή, μετά αραιώνει ο κόσμος και κυρίως έρχονται οι ασφαλισμένοι του Δημοσίου για έγκριση εξετάσεων και δαπανών. Αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να φεύγω 12 το μεσημέρι.
Το ωράριό μου είναι 7:30 με 15:00 και οφείλω να το τηρώ. Και όταν λείπω στα χωριά της περιοχής ευθύνης μου και όχι μόνο οφείλει η συνάδελφος να βρίσκεται εκεί και να εξυπηρετήσει έστω τον ένα ασφαλισμένο που θα του ξυθεί στις 14:55 να εξυπηρετηθεί.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

22 Μαρτίου 2010, 17:52:00
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο ότι στους γιατρούς δεν μπορείς να επιβάλλεις αυστηρό δημοσιουπαλληλικό ωράριο γιατί αν γίνει κάτι τέτοιο θα καταρεύσει το σύστημα.Γι αυτό άλλωστε δεν χτυπάνε και κάρτα οι γιατροί. Σκέψου το. Βγείτε επιτέλους από την στενή δημοσιουπαλληλική νοοτροπία.
Σήμερα έχω πολλή δουλειά και θα δουλέψω 12 ώρες, αύριο που δεν έχω, δεν έγινε και τίποτε αν δουλέψω 3 ώρες. Πίστεψέ με , συμβαίνει στα νοσοκομεία.Τι θα γινόταν αν ο γιατρός έλεγε, εχω δεν έχω δουλειά θα δουλεύω 8 ώρες??Κατεβάζω τα ρολά μόλις συμπληρώσω το 8ωρο και δεν πάει να καίγεται το σύμπαν?Με θέματα υγείας έχουμε να κάνουμε και όχι βιομηχανία παραγωγής φασόν.

ενδιαφέρουσα άποψη.... που ισχύει μόνο παρανόμως και στο ΕΣΥ. Αυτές οι ιδέες βέβαια ισχύουν και για τον υδραυλικό, τον ηλεκτρολόγο, τον νοσηλευτή, τον ιατροδικαστή, τον αστυνομικό, τον πυροσβέστη και το υπόλοιπο 40% των ελλήνων.... Αναρωτιέμαι εάν και ο αγαπητός συνάδελφος Τσε, σκεφτόταν το ίδιο και για τον αγρότη στην κουμουνιστική Κούβα (και όχι μόνο) που με αυτή την λογική θα μπορούσε να αράξει να χαλαρώσει στη σκιά με την λογική ότι όταν θα πιάσει η βροχή θα πρέπει να τρέχει στο χωράφι να προστατέψει την σοδιά του λαού....
Ονειρεύομαι ήδη τη χώρα με τους αγρότες του εγγυημένου εισοδήματος (δημόσιοι υπάλληλοι σημαίνει αυτό; εγώ δεν ξέρει) και που θα έχουν την ανάλογη λογική του ταβλο-καφενείου μέχρι το μεσιμέρι γιατί εάν κάνει πάχνη θα πρέπει να πάνε νυχτιάτικα να σκεπάσουν τις φράουλες....

....Αλλά θα μπορούσα να την δεχτώ σε ένα νοσοκομείο με έναν γιατρό ανά ειδικότητα που "εφημερεύει" όπως το περιγράφεις κάθε μέρα. Εκεί θα μπορούσε να δουλέψει με πολύ ανοχή. Μια τέτοια περίπτωση είναι και η αποτυχία του ελληνικού οριζόντιου ΕΣΥ.
Επειδή το έχουμε ρίξει αρκετά το επίπεδο, αυτή η περίπτωση του μόνος-ειδικός-εφημερεύω-κάθε-μέρα είναι ένας λόγος (τραβηγμένο λίγο έτσι....?)  που τα DRGs εξαρτώνται και από τον τόπο και τις διαθέσιμες υπηρεσίες υγείας....

Και επειδή Άρη, μπορεί να σου φανεί ερειστικό εναντίον σου αυτά που γράφω σου λέω μόνο, ότι εγώ είμαι απόλυτα μαζί σου. Γιατί πιστεύω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη απάτη για το φορολογούμενο πολίτη από το να πληρώνεται ο ιατρός στο ΕΣΥ με μηνιάτικο. Πρέπει να είσαι πολύ ηλίθιος για να δουλέψεις όταν ξέρεις το μηνιάτικο θα είναι το ίδιο κουνήσεις δεν κουνήσεις το δακτυλάκι σου..... προσωπικά, όσο ήμουν στο ΕΣΥ μόνο από ντροπή δούλευα....
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Μαρτίου 2010, 18:01:45 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Μαρτίου 2010, 22:08:37
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 06:17:47 από Koterakis »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
6477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Απριλίου 2010, 01:23:42
από Aforismenos
1 Απαντήσεις
6097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Δεκεμβρίου 2010, 23:56:42
από anastasios theodoridis
3 Απαντήσεις
14018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Αυγούστου 2011, 20:03:25
από anastasios theodoridis
18 Απαντήσεις
17421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Φεβρουαρίου 2011, 19:39:26
από kefalidisg
7 Απαντήσεις
63985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2019, 00:12:45
από Πατρωνάκης Μάνος