Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 01:28:25

Αποστολέας Θέμα: Δαβιγατράνη ( Pradaxa ).  (Αναγνώστηκε 185817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Οκτωβρίου 2013, 14:32:04
Απάντηση #75
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσωπικά, για μένα, φάρμακο που δεν έχει άμεσο αντίδοτο, αξίζει να διεκδικεί τον τίτλο του "rat poison".   ;)
όταν θα αποκτήσει θα το συζητήσουμε σε συγκρίσιμη βάση.

Σάλος και στη Γαλλία έχει ξεσπάσει κατά της γερμανικής φαρμακοβιομηχανίας Boehringer Ingelheim, μετά τους θανάτους τεσσάρων ηλικιωμένων, για τους οποίους οι οικογένειες κατηγορούν το αντιπηκτικό της εταιρείας Pradaxa.

Οι τέσσερις ηλικιωμένοι άνθρωποι απεβίωσαν μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2013, ενώ λάμβαναν το εν λόγω φάρμακο. Όλοι τους ήταν ηλικίας από 78 έως 84 ετών και προέρχονταν από διαφορετικές περιοχές της Γαλλίας, από τη Λίλλη (βόρεια), το Στρασβούργο (βορειοανατολικά), το Παρίσι και την Γκρενόμπλ (κεντροανατολικά).
Οι οικογένειες των αποθανόντων μηνύουν την Boehringer Ingelheim για ανθρωποκτονία εκ αμελείας, ενώ απευθύνουν κατηγορίες και προς την Εθνική Υπηρεσία Ασφάλειας των Φαρμάκων και των Προϊόντων Αίματος της Γαλλίας (ANSM), για παράβλεψη των αρχών της προφύλαξης και της πρόληψης.
Ο δικηγόρος των οικογενειών, Φιλίπ Κουρτουά, τονίζει ότι το Pradaxa δεν θα έπρεπε να χορηγείται σε ηλικιωμένους. Οι ηλικιωμένοι «εκπροσωπούνται ελάχιστα στις μελέτες, ενώ αυτοί είναι οι πιο εκτεθειμένοι». Σύμφωνα με την προσφυγή, το μόριο «δεν μελετήθηκε επαρκώς, ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά τους πιο εύθραυστους ασθενείς». Ωστόσο, ο κ. Κουρτουά σημειώνει ότι κανείς δεν πρέπει να σταματήσει τη θεραπεία που του χορηγείται χωρίς ιατρική συμβουλή.
Το Pradaxa χορηγείται για την πρόληψη εγκεφαλικών αγγειακών επεισοδίων, κυρίως έπειτα από επεμβάσεις στο ισχίο ή το γόνατο ή σε ανθρώπους που πάσχουν από κολπική μαρμαρυγή, μια διαταραχή του καρδιακού ρυθμού.
Στις Ηνωμένες Πολιτείες έχουν κατατεθεί 1.523 αγωγές εκ μέρους 1.630 ατόμων που υποστηρίζουν ότι υπέστησαν αιμορραγικά επεισόδια λόγω του Pradaxa και σε κάποιες περιπτώσεις επήλθε θάνατος. Οι ασθενείς-ενάγοντες κατηγορούν την Boehringer Ingelheim ότι δεν περιέγραφε με επάρκεια τους κινδύνους από τις πιθανές παρενέργειες του αντιπηκτικού και κυρίως δεν διέθετε αντίδοτο σε περίπτωση αιμορραγίας.
Μετά τα φερόμενα ως θανατηφόρα περιστατικά στη Γαλλία, η γερμανική φαρμακοβιομηχανία βρίσκεται με ανοιχτά μέτωπα και στην Ευρώπη.


Read more: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

9 Οκτωβρίου 2013, 15:43:05
Απάντηση #76
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν ξέρω αν έχουν θέση οι ανακοίνωσεις τύπου «σοκ και δέος» τέτοιων online περιοδικών ποικίλης ύλης ευρείας κατανάλωσης
στο forum.Θέλω να πιστεύω ότι κάνουμε προσπάθεια να διατηρήσουμε ενα στοιχειώδες επίπεδο δημοσιευμάτων που να αρμόζει
σε επιστήμονες υγείας.Δεν νομίζω ότι εκτρώματα τύπου "NEWSBOMB" αξίζουν την προσοχή μας.Άν αντλούμε τα δεδομένα μας
απο τέτοιες ιστοσελίδες στο τέλος θα δηλητηριαστούμε απο τα πολλά  «φαρμακερά» news...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος





*Επειδή κατεβαίνω σήμερα Αθήνα για το Πανελληνιο Καρδιολογικό και θα λείψω μερικές μέρες ,
παρακαλώ μη ποστάρεται άλλα τέτοια πικάντικα ,γιατι  αδυνατώ να απαντήσω... :D
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

9 Οκτωβρίου 2013, 15:57:35
Απάντηση #77
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν ξέρω αν έχουν θέση οι ανακοίνωσεις τύπου «σοκ και δέος» τέτοιων online περιοδικών ποικίλης ύλης ευρείας κατανάλωσης
στο forum.Θέλω να πιστεύω ότι κάνουμε προσπάθεια να διατηρήσουμε ενα στοιχειώδες επίπεδο δημοσιευμάτων που να αρμόζει
σε επιστήμονες υγείας.Δεν νομίζω ότι εκτρώματα τύπου "NEWSBOMB" αξίζουν την προσοχή μας.Άν αντλούμε τα δεδομένα μας
απο τέτοιες ιστοσελίδες στο τέλος θα δηλητηριαστούμε απο τα πολλά  «φαρμακερά» news...
......

*Επειδή κατεβαίνω σήμερα Αθήνα για το Πανελληνιο Καρδιολογικό και θα λείψω μερικές μέρες ,
παρακαλώ μη ποστάρεται άλλα τέτοια πικάντικα ,γιατι  αδυνατώ να απαντήσω... :D

Να υποθέσω ότι τα παρακάτω δεν είναι φυλλάδες και δεν ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Θα θέλαμε νέα από το Πανελλήνιο Καρδιολογικό αλλά με ουδέτερο μάτι.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Οκτωβρίου 2013, 17:08:13
Απάντηση #78
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν ξέρω αν έχουν θέση οι ανακοίνωσεις τύπου «σοκ και δέος» τέτοιων online περιοδικών ποικίλης ύλης ευρείας κατανάλωσης
στο forum.Θέλω να πιστεύω ότι κάνουμε προσπάθεια να διατηρήσουμε ενα στοιχειώδες επίπεδο δημοσιευμάτων που να αρμόζει
σε επιστήμονες υγείας.Δεν νομίζω ότι εκτρώματα τύπου "NEWSBOMB" αξίζουν την προσοχή μας.Άν αντλούμε τα δεδομένα μας
απο τέτοιες ιστοσελίδες στο τέλος θα δηλητηριαστούμε απο τα πολλά  «φαρμακερά» news...
......

*Επειδή κατεβαίνω σήμερα Αθήνα για το Πανελληνιο Καρδιολογικό και θα λείψω μερικές μέρες ,
παρακαλώ μη ποστάρεται άλλα τέτοια πικάντικα ,γιατι  αδυνατώ να απαντήσω... :D

Να υποθέσω ότι τα παρακάτω δεν είναι φυλλάδες και δεν ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Θα θέλαμε νέα από το Πανελλήνιο Καρδιολογικό αλλά με ουδέτερο μάτι.
We believe that the large number of reported cases of bleeding associated with dabigatran provides a salient example of stimulated reporting. In this case, such reporting provided a distorted estimate of the comparative bleeding rates associated with dabigatran and warfarin in clinical practice. The Mini-Sentinel assessment suggests that bleeding rates associated with dabigatran are not higher than those with warfarin, a finding that is consistent with the results of RE-LY.
απο το 2ο σύνδεσμο που δίνεις.
'Ισως καλό είναι να διαβάζουμε ολόκληρα τα άρθρα πρίν ποστάρουμε για την δημιουργία  εντυπώσεων.



Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

9 Οκτωβρίου 2013, 17:37:05
Απάντηση #79
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Οι πιο τεκμηριωμένες μελέτες που αφορούν παρενέργειες φαρμάκων και βασίζονται σε hard end-points όπως οι θάνατοι από κάθε αιτία και οι θάνατοι από κάθε μορφής αιμορραγία απαιτούν μεγάλες περιόδους κυκλοφορίας στη φάση IV (της τάξης της 15ετίας τουλάχιστον), γεγονός που δε συμβαίνει με τη δαβιγατράνη αυτή τη στιγμή.
Νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε πριν ενθουσιαστούμε με τη μία ή την άλλη άποψη.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Οκτωβρίου 2013, 08:59:57
Απάντηση #80
Αποσυνδεδεμένος

drpetros


Προσφυγές στη δικαιοσύνη για το φάρμακο Pradaxa

Κατατέθηκαν στη Γαλλία μηνύσεις για ανθρωποκτονία εξ αμελείας

Οι οικογένειες τεσσάρων ηλικιωμένων προσώπων στη Γαλλία, τα οποία απεβίωσαν στις αρχές του 2013 και έπαιρναν το αντιπηκτικό φάρμακο νέας γενιάς Pradaxa, αποφάσισαν να προσφύγουν στη δικαιοσύνη εναντίον του γερμανικού εργαστηρίου Boehringer Ingelheim που διαθέτει το φάρμακο αυτό στην αγορά, όπως ανακοίνωσε σήμερα ο δικηγόρος τους.

Οι μηνυτές έχουν επίσης στόχο την Εθνική Υπηρεσία Ασφάλειας των Φαρμάκων και των Προϊόντων Αίματος (ANSM, πρώην AFSSAPS), η οποία κατηγορείται κυρίως ότι παρέβλεψε τις αρχές της προφύλαξης και της πρόληψης, διευκρίνισε ο δικηγόρος Φιλίπ Κουρτουά, ο οποίος τόνισε πάντως ότι δεν πρέπει να σταματήσει κανείς τη θεραπεία του χωρίς ιατρική συμβουλή.

Ηλικίας από 78 ως 84 ετών και προερχόμενοι από τις περιοχές της Λίλλης (βόρεια Γαλλία), του Στρασβούργου (βορειοανατολική), του Παρισιού και της Γκρενόμπλ (κεντροανατολική Γαλλία), οι άνθρωποι αυτοί απεβίωσαν μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2013 και έπαιρναν όλοι το φάρμακο αυτό, πρόσθεσε ο Κουρτουά, ο οποίος σήμερα θα δώσει συνέντευξη Τύπου στο Παρίσι μαζί με συγγενείς των ασθενών που υπέκυψαν.

Οι μηνύσεις αυτές για ανθρωποκτονία εξ αμελείας, όπως αναφέρει το ΑΜΠΕ,  γίνονται λιγότερο από ένα μήνα ύστερα από προειδοποίηση της ANSM γι' αυτή την καινούρια κατηγορία αντιπηκτικών που εμφανίσθηκαν το 2008, χορηγούνται για την πρόληψη εγκεφαλικών αγγειακών επεισοδίων, κυρίως έπειτα από επεμβάσεις στο ισχίο ή το γόνατο ή σε ανθρώπους που πάσχουν από κολπική μαρμαρυγή, μια διαταραχή του καρδιακού ρυθμού.

Σε επιστολή της προς τους επαγγελματίες της υγείας, την οποία το εργαστήριο Boehringer Ingelheim ανέβασε στον γαλλικό ιστότοπό του, η ANSM προειδοποιεί ότι «τα μείζονα αιμορραγικά περιστατικά, περιλαμβανομένων αυτών που επέφεραν το μοιραίο, δεν αφορούν μόνο» μια παλιότερη κατηγορία αντιπηκτικών, τους ανταγωνιστές της βιταμίνης Κ (AVK), αλλά επίσης τα εν λόγω αντιπηκτικά νέας γενιάς. Αυτοί που τα συνταγογραφούν «δεν είναι επαρκώς ενημερωμένοι για τους αιμορραγικούς κινδύνους», σύμφωνα με την ANSM.

Ο κίνδυνος αιμορραγίας από το Pradaxa και τα άλλα αντιπηκτικά νέας γενιάς δεν είναι μεγαλύτερος από τον κίνδυνο που δημιουργουν οι AVK, «εκτός από την περίπτωση των ηλικιωμένων», εξηγεί ο δικηγόρος Φιλίπ Κουρτουά. «Δεν θα έπρεπε να τους δίνουν Pradaxa», επιμένει. Οι ηλικιωμένοι «εκπροσωπούνται ελάχιστα στις μελέτες, ενώ αυτοί είναι οι πιο εκτεθειμένοι». Σύμφωνα με την προσφυγή, το μόριο «δεν μελετήθηκε επαρκώς, ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά τους πιο εύθραυστους ασθενείς».

Πηγή : newsbeast.gr
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

10 Οκτωβρίου 2013, 10:13:11
Απάντηση #81
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσφυγές στη δικαιοσύνη για το φάρμακο Pradaxa
Κατατέθηκαν στη Γαλλία μηνύσεις για ανθρωποκτονία εξ αμελείας
Οι οικογένειες τεσσάρων ηλικιωμένων προσώπων στη Γαλλία, τα οποία απεβίωσαν στις αρχές του 2013 και έπαιρναν το αντιπηκτικό φάρμακο νέας γενιάς Pradaxa, αποφάσισαν να προσφύγουν στη δικαιοσύνη
   Χωρίς να θέλω να πάρω μέρος στην "διαφωνία" (αν και μάλλον εστερνίζομαι την άποψη του κ. Παπαδόπουλου παραπάνω...) όντας μη ειδικός με το θέμα, να συμπληρώσω μόνο ότι οι μηνύσεις αυτές (είμαι 90% σίγουρος) ξεκίνησαν απο κάτι τζιμάνια δικηγόρους που μυρίστηκαν ψητό και όρμηξαν. Επειδή ασχολούμαι με το χώρο του ατυχήματος, το βλέπω συχνά-πυκνά. Θυμάμαι στην ειδικότητα μετά απο τροχαίο εμφανίζονταν 1-2 δικηγόροι μήπως τσιμπήσουν κανένα πελάτη (με ποσοστά - σιγά τη δουλειά, οι περισσότεροι κάθονται τώρα). Δεν νομίζω οι Γάλλοι δικηγόροι να διαφέρουν ιδιαίτερα απο τους εντόπιους...

28 Δεκεμβρίου 2013, 19:41:06
Απάντηση #82
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Άν και ο ίδιος ήμουν υποστηρικτής των νέων απο του στόματος αντιπηκτικών στην κολπική μαρμαρυγή,κυρίως λόγο των πολλών προβλημάτων με το παλιό πολύχρονο Sintrom,ομολογώ ότι σήμερα πια στέκομαι απέναντι στα νέα αντιπηκτικά με έντονη αμφιβολία,αμφισβήτηση και σκεπτικισμό.
Πολλά συντέλεσαν σε αυτήν μου την «μεταστροφή». (Η αλήθεια βέβαια είναι ότι ανεξάρτητα απο την εντύπωση που ίσως άφηναν τα ποσταρίσματα μου εδώ στο forum,ουδέποτε υπήρξα οπαδός των νέων αντιπηκτικών στη καθημερινή κλινική μου πράξη )
Είχα την τύχη να γνωρίσω απο κοντά τον συνάδελφο κ.Ντέλλο στην Αθήνα μετά το 34ο Πανελλήνιο Καρδιολογικό συνέδριο τον Οκτώβριο φέτος,και οι συζητήσεις μας ήταν καταλύτης στην διαμόρφωση της σκέψης και των απόψεών μου περι του θέματος.

Εδώ θα αναφερθώ διεξοδικά στα «πραγματικά» αποτελέσματα των πρόσφατων μελετών σύγκρισης -μεταναλύσεων αποτελεσματικότητας/κινδύνου.
Νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμο να αντιληφτούμε τους τρόπους με τους οποίους παρουσιάζονται οι μελέτες απο τις διάφορες φαρμακοβιομηχανίες ωστε να εξυπηρετήσουν εντυπώσεις διαφημιστικές και εν πολλοίς παραπλανητικές.

Οι κατασκευαστές των νέων απο του στόματος αντιπηκτικών (NOAC =New Oral Anticoagulants) σίγουρα έχουν κάνει καλή δουλειά.
Ένας ουδέτερος παρατηρητής θα έχει την εντύπωση ότι τα φάρμακα αυτά είναι κατι σαν την σύγχρονη πενικιλλίνη,με διαφημίσεις παντού,
σε κάθε εντυπο και οπτικοακουστικό μέσο ,σε επιστημονικά συνέδρια ,συμπόσια ,συναντήσεις.
Σε σχέση με το Sintrom τα NOAC πλασσάρονται ως ανώτερα και οπωσδήποτε πιο άνετα στην λήψη.Μας αρέσει η άνεση και ας ερχεται με τσουχτερή τιμή...
Το πρόβλημα αρχίζει όταν τα δωρεάν δείγματα και οι μελέτες τελειώνουν και ο ασθενής καλείται να πληρώσει απο την τσέπη του.

Ας δούμε δύο πρόσφατες μετα-αναλύσεις.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο Dr Christian Ruff και συνεργάτες μάζεψαν τα δεδομένα τεσσάρων σε  φάση 3 κλινικών μελετών των NOACs vs Warfarin.Οι ερευνητές περήφανα ανέφεραν την σημαντική ελάττωση του σχετικού
κινδύνου για ΑΕΕ,ενδοκράνια αιμορραγία (ΕΚΑ) και θνητότητα με την χρήση των NOAC.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
O  Dr. Saurav Chatterjee και συνεργάτες μελέτησαν το κίνδυνο για ΕΚΑ σε ασθενείς με κολπική μαρμαρυγή σε αντιπηκτική αγωγή είτε με NOAC είτε με Βαρφαρίνη.Στην παρουσίαση της μελέτης στο JAMA Neurology ανακοίνωσαν ότι οι ασθενείς υπο αγωγή με NOAC είχαν μια ελάττωση του σχετικού κινδύνου για ενδοκράνια αιμορραγιά κατα 50% !!

Η λέξη κλειδί είναι  «σχετικός »
Είναι αλήθεια (δεν είναι ψέμα) να λές ότι σε σχέση με τους ασθενείς που υπέστησαν εγκεφαλικό ή αιμορραγία, τα NOAC δείχνουν να είναι καλύτερα απο την βαρφαρίνη.
Ωστόσο αυτός ο τρόπος δεν βοηθά ούτε τον ασθενή να καταλάβει τί είναι καλύτερο για εκείνον
ούτε τον ιατρό να ερμηνεύσει την αξία των κλινικών ενδείξεων στην καθημερινή κλινική πράξη.
Ο ασθενής με κολπική μαρμαρυγή που έχει αποδεχτεί την ανάγκη αντιπηκτικής αγωγής για την προφύλαξη απο ΑΕΕ θέλει να ξέρει  ενα πράγμα για την ασφάλεια του φαρμάκου  :   Πόσο κινδυνεύω να πάθω μια επιπλοκή αιμορραγίας  άν πάρω SINTROM και πόσο άν επιλέξω τα ακριβά νέα αντιπηκτικά (Pradaxa.Xarelto και Eliquis );;
Για να απαντηθεί αυτό το ουσιαστικό ερώτημα θα πρέπει να δούμε τον απόλυτο κίνδυνο  (και το απόλυτο όφελος) απο την λήψη του κάθε φαρμάκου.
Γιατί τελικά η συντριπτική πλειοψηφία των ασθενών που θα λάβουν την μία ή την άλλη αγωγή δεν θα πάθουν καμία επιπλοκή  ( εκτός απο την τσέπη τους  ::))

Οι απόλυτες τιμές μας δείχνουν την αλήθεια
Και στις δύο μετα-αναλύσεις η πιό εντυπωσιακή ελάττωση αφορούσε τον σχετικό κίνδυνο για εμφάνιση ενδοκράνιας αιμορραγίας.
Ας δούμε λίγο πιο σχολαστικά τους αριθμούς απο το JAMA Neurology:
31.830 ασθενείς έλαβαν αγωγή με NOAC και 21.661 με βαρφαρίνη.
Στην ομάδα των NOAC είχαμε 186 συμβάματα ενδοκράνιας αιμορραγίας και στην ομάδα της Βαρφαρίνης 317.
Ο απόλυτος κίνδυνος για ΕΚΑ ήταν 0,58% με τα NOAC και 1,24% με την βαρφαρίνη.
Η διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων ασθενών ήταν μόλις 0,65%.
Δηλαδή με άλλα λόγια για τους 151 απο 152 ασθενείς που έλαβαν αγωγή  δεν υπήρχε καμία διαφορά ανεξάρτητα πιο απο τα δύο φάρμακα ελάμβαναν. Δηλ απο τους 152 ασθενείς που πήραν νεο αντιπηκτικό ωφελήθηκε μόνο ο ένας !
Τί σημαίνει αυτό; Ότι μπορούμε να πούμε στον ασθενή μας στο ιατρείο οτι - όπως συνέβει και με τους 60.000 και πλέον ασθενείς που συμμετείχαν στις 3 μελέτες- η πιθανότητα να μήν πάθει ενδοκράνια αιμορραγία είναι 99,4%  με το νέο αντιπηκτικό και 98.8 % (!!) να μήν πάθει με το Sintrom !
Δείχνει αυτό κλινική ανωτερότητα των NOAC ;;; ???

Ωραία λοιπόν ,ας κάνουμε τα ίδια απλά μαθηματικά με τους αριθμούς που αφορύν την προστασία απο ΑΕΕ.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπήρχαν 29.312 ασθενείς υπο αγωγή με NOAC και 29.229 υπο αγωγή με βαρφαρίνη.
Στην ομάδα των νέων αντιπηκτικών είχαμε 911 επεισόδια ΑΕΕ ή συστηματικής εμβολής ενώ στην ομάδα της βαρφαρίνης 1107 τέτοια επεισόδια.
Ο απόλυτος κίνδυνος για ΑΕΕ ήταν 3,1% με τα νέα αντιπηκτικά και 3,8% με την βαρφαρίνη.
Δηλαδή οι 141 απο 142 ασθενείς υπο αγωγή με NOAC δεν είχαν κανένα όφελος σε σχέση με αυτούς που έπαιρναν βαρφαρίνη.
Με άλλα λόγια απο τους 141 ασθενείς που πήραν νεο αντιπηκτικό ωφελήθηκε ο ένας !
Και  πάλι λοιπόν α ασθενής μας με την κολπική μαρμαρυγή εχει 96,9%  πιθανότητα να μην πάθει εγκεφαλικό με το Pradaxa και 96,2 % να μήν πάθει εγκεφαλικό με το Sintrom

Τί λέτε ; σπουδαία διαφορά ε;

Ο όρος NNT (number needed to treat) χρησιμοποιείται για να δείξει πόσους ασθενείς πρέπει να θεραπέυσεις με οποιονδήποτε τρόπο για να ωφεληθεί ένας απο αυτούς.Ιδανικά σε ελάχιστες περιπτώσεις αυτό το νούμερο είναι 1,δηλαδή ο κάθε ασθενής ωφελείται απο την θεραπεία που θα πάρει.Στην προκειμένη περίπτωση όμως το NNT είναι 141,νούμερο πολύ υψηλό που αντανακλά την πραγματική αξία ( ή μαλλον απουσία αξίας) του φαρμάκου.

Οι δυο θεραπευτικές προσεγγίσεις για την αντιπηκτική αγωγή στην κολπική μαρμαρυγή έχει μελετηθεί τετ α τετ σε χιλιάδες ασθενείς με καταληκτικά σημεία την προστασία απο ΑΕΕ και τον  αιμορραγικό κίνδυνο που αυτές συνεπάγονται.
Η αριθμητικές πράξεις διαίρεση και αφαίρεση είναι άμεσες και απλές.
Είναι φανερό ότι η αγωγή με βαρφαρίνη είναι ισοδύναμη με αυτή των NOACs σε θεραπευτική αποτελεσματικότητα και  ασφάλεια.
Όχι όμως για την τσέπη του ασθενή και το χρεοκοπημένο σύστημα υγείας της χώρας  !

Αυτό δεν σημαίνει οτι τα νέα αντιπηκτικά είναι κακά φάρμακα.
Σημαίνει απλά ότι είναι κλινικά ισοδύναμα με το Sintrom με αδικαιολόγητα υψηλό κόστος.

Τέλος να σημειώσω ότι η χρήση του ΝΝΤ θα πρέπει να επεκταθεί πρακτικά σε όλες τις evidence based αποφάσεις ωστε ο επιστήμονας υγείας να παρέχει καλύτερης ποιότητας υπηρεσίες.
Να μπορεί να κατανοεί και να επικοινωνεί με τους ασθενείς του τα απόλυτα οφέλη και τους απόλυτους κινδύνους της κάθε θεραπείας.

Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

28 Δεκεμβρίου 2013, 21:13:13
Απάντηση #83
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Κατ´αρχην συμφωνώ με την ουσία των παραπανω.

Έχω μια, εύλογη νομίζω, ένσταση: ποσο σίγουρο ειναι οτι το NNT ειναι δοκιμο μετρο σύγκρισης σε head-to-head σύγκριση φαρμάκων όπως το χρησιμοποιείτε;

Έχω την εντύπωση οτι το NNT εκφράζει την διάφορα μεταξύ θεραπείας και μη θεραπείας για ένα συγκεκριμένο outcome/endpoint σε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Ετσι, θα μπορούσαμε να πούμε πχ οτι, σε μια δεδομένη μελέτη όπου μελετηθηκαν βαρφαρινη και NOAC σε ασθενείς με κολπικη μαρμαρυγη για την πρόληψη ΑΕΕ, η βαρφαρινη είχε ένα ΝΝΤ 23 ενω το NOAC είχε ένα ΝΝΤ 15 (τυχαία νούμερα). Δηλαδή για κάθε 23 ασθενείς με AF που λαμβάνουν βαρφαρινη γλυτωνουμε ένα εγκεφαλικο, ενω το αντίστοιχο νούμερο οταν δίνουμε NOAC ειναι 15, οπότε μπορει να πει κανεις οτι το δεύτερο ειναι καλύτερο σε αυτη την μελέτη και για αυτο το καταληκτικό σημείο.

Δεν είμαι καθόλου βέβαιος οτι την ίδια σύγκριση μπορείς να την κανεις για τις ανεπιθύμητες ενέργειες , για τις οποίες άλλωστε νομίζω οτι χρησιμοποιείται το NNH (number needed to harm).

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει την γνώμη του κάποιος πιο εξοικειωμενος με τα στατιστικά μεγέθη νομίζω.

28 Δεκεμβρίου 2013, 22:14:09
Απάντηση #84
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Τίποτα δεν είναι απόλυτο σε αυτό τον κόσμο....
Το ΝΝΤ και το ΝΝΗ είναι μεγέθη που σε βοηθούν να αποφάσεις εάν αξίζει να δώσεις μια θεραπεία.
Ο σχετικός κίνδυνος είναι για να σε κοροϊδεύουν οι φαρμακευτικές.
Ο απόλυτος κίνδυνος είναι για να καταλαβαίνεις την αξία μιας θεραπείας ή όχι.

To NNT και το ΝΝΗ είναι απογοητευτικά για τα περισσότερα φάρμακα. Και οι περισσότερες φαρμακευτικές αποφεύγουν να τα βγάζουν σε φυλλάδια ή ομιλίες. Συχνά ούτε στις ίδιες τις μελέτες δεν τις βρίσκεις. Ζητώντας από το 2007 από φαρμακευτικούς αντιπροσώπους σε νέα τελείως φάρμακα να μου πουν το ΝΝΤ δεν έπαιρνα σχεδόν ποτέ απάντηση. Το ΝΝΗ είναι ακόμη πιο δύσκολο τις περισσότερες φορές.
Σε αυτό που έχω μείνει πλέον και ρωτάω είναι όταν βλέπω "κίνδυνο" ή "αποτελεσματικότητα" είναι να ρωτάω εάν είναι σχετικό ή απόλυτο. Στο 95% των πινάκων/σχεδιαγραμμάτων/κλπ είναι σχετικό. Και το απόλυτο απογοητεύει πολύ όταν πας και το βγάζεις....

Τέλος, και ο αργοπορημένος δικαιούται του μόσχου.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Δεκεμβρίου 2013, 22:24:34 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Φεβρουαρίου 2014, 21:36:12
Απάντηση #85
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σε μεγάλο πονοκέφαλο έχει εξελιχθεί το Pradaxa για την Boehringer Ingelheim, καθώς η γερμανική φαρμακευτική εταιρία αντιμετωπίζει πάνω από 2.000 αγωγές στις ΗΠΑ, που υποβλήθηκαν από ασθενείς που ισχυρίζονται ότι το φάρμακο τους προξένησε σοβαρή ή και θανατηφόρα αιμορραγία.

Το Pradaxa κυκλοφόρησε το 2010 ως το πρώτο από μια νέα γενιά αντιθρομβοτικών φαρμάκων έναντι της παραδοσιακής βαρφαρίνης και σχεδόν ταυτόχρονα με το λανσάρισμά του, άρχισαν να φτάνουν οι αναφορές για αιμορραγικές παρενέργειες.

Η εταιρία τότε ανακοίνωσε ότι οι αιμορραγίες που παρουσιάζονταν δεν διέφεραν σαν ποσοστό από αυτό που εμφανιζόταν στις κλινικές μελέτες. Αυτό όμως που ανησύχησε έντονα τους γιατρούς είναι ότι, ενώ για τη βαρφαρίνη υπήρχε αντίδοτο για το σταμάτημα των αιμορραγιών, για το Pradaxa και τα συναφή του προϊόντα άλλων εταιριών, δεν υπάρχει, με αποτέλεσμα, όταν ξεκινούν οι αιμορραγίες να μην σταματούν. Όπως ήταν φυσικό, το γεγονός ότι οι αιμορραγίες αυτές συνάδουν με τις κλινικές μελέτες, είχε πολύ μικρή σημασία για τους ασθενείς και έτσι άρχισαν να πέφτουν βροχή οι αγωγές.

Η Boehringer προσπαθεί να αναπτύξει αντίδοτο, όπως το προσπαθούν και οι εταιρίες που παράγουν συναφή με το Pradaxa φάρμακα. Σύμφωνα με γραπτή δήλωση της εταιρίας όπως μεταδίδεται από το πρακτορείο Reuters, «…είμαστε σίγουροι ότι θα αποδείξουμε στη νομική διαδικασία, ότι έχουμε εργαστεί με απόλυτη υπευθυνότητα αναφορικά με το Pradaxa, τόσο στην έρευνα, όσο και στην ανάπτυξη αλλά και στη προώθηση του προϊόντος…».

Γεγονός είναι πως η συζήτηση που γινόταν πίσω από τις κουρτίνες για μεγάλο χρονικό διάστημα, έγινε δημόσια τη περασμένη εβδομάδα, επαληθεύοντας την ανησυχία των marketing managers σχετικά με μια εσωτερική αναφορά η οποία έδειχνε ότι το φάρμακο θα ήταν ασφαλέστερο αν τα επίπεδα αίματος των ασθενών παρακολουθούνταν σε συνεχή βάση. Καθώς όμως το συγκεκριμένο επιχείρημα αποτελούσε ένα από τα βασικά για την υπεροχή του Pradaxa έναντι της βαρφαρίνης (διαβόητη για τη δυσκολία δοσολογίας και απαιτητική αναφορικά με τη συνεχή παρακολούθηση και έλεγχο), οι New York Times ανέφεραν σε ρεπορτάζ τους ότι επιτελείς της εταιρίας ήθελαν να «θάψουν» την αναφορά αυτή.

Απαντώντας η Boehringer στους NWT, δήλωσε ότι τα πρόσφατα αποκαλυφθέντα έγγραφα «…αποτελούν απλά αποσπάσματα μιας ισχυρά τεκμηριωμένης συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων που είναι απαραίτητες σε όλες τις επιστημονικές έρευνες και ειδικά για την έρευνα και ανάπτυξη σημαντικών φαρμάκων όπως το Pradaxa…».
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

9 Ιουλίου 2014, 18:42:37
Απάντηση #86
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
το υπό δοκιμή αντίδοτο δαβιγατράνης
IatronetΤετάρτη 02 Ιουλίου 201477 προβολές
5 Αστέρια

Επαναστατική θεραπεία χαρακτήρισε ο Αμερικανικός Οργανισμός Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) το σκεύασμα idarucizumab, ένα δοκιμαζόμενο θραύσμα, πλήρως εναρμονισμένου με τον ανθρώπινο οργανισμό αντισώματος, γνωστό ως Fab, το οποίο μελετάται ως ειδικό αντίδοτο για την ετεξιλική δαβιγατράνη.

Η κ. Sabine Luik, M.D., Senior Vice President, Medicine & Regulatory Affairs της Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals, Inc., δήλωσε σχετικά, πως «η Boehringer Ingelheim βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει ότι ο FDA των ΗΠΑ χαρακτήρισε το σκεύασμα idarucizumab ως επαναστατική θεραπεία, ούτως ώστε να βοηθήσει στην επίσπευση της ανάπτυξής του» και πρόσθεσε: «Είμαστε δεσμευμένοι στην καινοτόμο έρευνα και στην προαγωγή της φροντίδας των ασθενών που λαμβάνουν δαβιγατράνη. Εξακολουθούμε να διερευνούμε τις εν δυνάμει δυνατότητες του idarucizumab ως θεραπευτικής επιλογής, σε περίπτωση που κάποιος ασθενής παρουσιάζει ανεξέλεγκτη αιμορραγία ή χρειάζεται να υποβληθεί σε επείγουσα χειρουργική επέμβαση ή άλλη επεμβατική διαδικασία».
Στην παρούσα φάση, δεν υπάρχουν ειδικά αντίδοτα για νεότερα, χορηγούμενα από του στόματος αντιπηκτικά (NOACs). Το idarucizumab εξακολουθεί να βρίσκεται υπό διερεύνηση και δεν έχει εγκριθεί για κλινική χρήση.
Προκλινικές μελέτες έχουν δώσει ενδείξεις ότι το idarucizumab δημιουργεί ειδικό χημικό δεσμό με την δαβιγατράνη και αναστέλλει τη δράση της χωρίς άλλες αναμενόμενες φαρμακολογικές δράσεις.

10 Ιουλίου 2014, 09:03:07
Απάντηση #87
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Πολύ καλά τα πρώτα αποτελέσματα της μελέτης ,η οποία όμως ολοκληρώνεται σε 3 χρόνια.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

2 Αυγούστου 2014, 22:37:42
Απάντηση #88
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σουηδικές Κατευθυντήριες Οδηγίες για τα αντιπηκτικά στην Κολπική Μαρμαρυγή (Μάρτιος του 2014).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Αυγούστου 2014, 18:50:59
Απάντηση #89
Αποσυνδεδεμένος

Kyroula


Άρθρο στο BMJ σχετικά με απόκρυψη πληροφοριών κατα την διαδικασία έγκρισης του φαρμάκου:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και η απάντηση της εταιρίας:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουλίου 2017, 00:54:26
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιουνίου 2018, 13:57:51
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Φεβρουαρίου 2019, 00:09:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2023, 18:44:58
από Argirios Argiriou