Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 13:38:55

Αποστολέας Θέμα: Στη χώρα της αυτοφαρμακίας  (Αναγνώστηκε 26227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Μαρτίου 2010, 16:22:06
Αναγνώστηκε 26227 φορές
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Η απευθείας χορήγηση φαρμάκου από μη ιατρό σε ασφαλισμένο, αποτελεί αντιποίηση του ιατρικού επαγγέλματος και διώκεται από το Νόμο.

Το ρητό "φάρμακο θέλω - τώρα το θέλω" δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο, και, εν πάση περιπτώσει, δεν είναι ο φαρμακοποιός αυτός που θα καλύψει αυτοβούλως (και με το αζημίωτο) την απουσία ιατρού σε κάθε σπίτι, σε κάθε χωριό ή συνοικία, σε κάθε ώρα.

Ο ιατρός που σε δεύτερο χρόνο ξεπλένει μια φαρμακευτική αγωγή που δόθηκε από φαρμακοποιό, αποτελεί συνεργό του τελευταίου  στην τέλεση της ως άνω αξιόποινης πράξης.

Δεν είναι δυνατό κάθε μέρα να ερχόμαστε στο ΚΥ ή στο ΠΙ και η ιατρική μας να μπουρδουκλώνεται με την ιατρική του φαρμακοποιού.

Ο ασφαλισμένος δεν φταίει που μπαίνει στο φαρμακείο και ζητάει αντιβιοτικό. Το ζητάει γιατί ξέρει ότι θα το πάρει.
Αυτός που πρέπει να σταματήσει να παίζει με τα νεύρα μας, είναι ο (υποτίθεται μορφωμένος και υπεύθυνος) αδειούχος φαρμακοποιός.
Να θυμάται όμως ότι δεν ζούμε σε ζούγκλα και ότι η άδεια μπορεί και να ανακληθεί.

Όλοι μαζί οι ιατροί να αξιώσουμε την παραδειγματική τιμωρία όσων φαρμακοποιών αντιποιούνται το επάγγελμα/λειτούργημα μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Μαρτίου 2010, 14:46:39 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

9 Μαρτίου 2010, 20:40:01
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Εμένα πάντως μου έχει τύχει παρα πολλες φορές το εξης... να θέλω να δώσω πχ augmentin και να μου λενε... "Δεν παιρνω Augmentin ...Klaricid μου γραφουν πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις"

τι να του πεις τότε;;

9 Μαρτίου 2010, 22:02:32
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Να πάει σε αυτόν ......που του γράφει πάντα Augmentin! ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

10 Μαρτίου 2010, 19:43:38
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Μου έχει τύχει και εμένα αρκετές φορές να επιλέγουν οι ασθενείς αντιβίωση .

 Είναι δικαίωμά τους να "έχουν άποψη" επί της αγωγής? Ας έχουν τότε και επί της διάγνωσης και να μην έρχονται στο ιατρείο!

Το τρομερό μου έτυχε χθες όπου ασφαλισμένη του ΝΑΤ αφου έγραψε τα δικά της και τα φάρμακα της μητέρας της μου λέει το τρελό:
-- :        Α γιατρέ ξέχασα "γράψε μου και ένα Amoxil"
Εγώ:      Για ποιόν είναι το amoxil, για σας ή για τη μητέρα σας?
--  :      Όχι για τον άντρα μου, γράψτο στο δικό μου!!!!
Εγώ: -- Και ποιος το έδωσε του άντρα σας? τι πρόβλημα έχει?
---:      Και τι σε νοιάζει εσένα?   
Εγώ:    Άλλαξα χίλια χρώματα, κατάφερα να κρατηθω και να πω από μέσα μου &@#$&%$#@ !!!#@#&& και της είπα σχεδόν γκαρίζοντας να φύγει αμέσως μην την καταδώσω τηλεφωνικά στο ΝΑΤ ΤΩΡΑ,
 ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΙ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2012


ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ?
ή στραβά αρμενίζω εγώ???

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

15 Μαρτίου 2010, 21:25:11
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ανακοίνωση για την αυτοφαρμακία, που μπορούμε να αναρτήσουμε έξω από το ιατρείο μας:


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ


1ο. Ο Ιατρός δεν υποχρεούται να συνταγογραφεί εκ των υστέρων σιρόπια, αλοιφές, ρινικά σπρέι, οφθαλμικά κολλύρια, αντιφλεγμονώδη χάπια και γενικά οποιοδήποτε φαρμακευτικό σκεύασμα ελήφθη από το φαρμακείο με πρωτοβουλία του ασφαλισμένου ή του φαρμακοποιού.

2ο.  Ο Ιατρός απλά εφαρμόζει τις διατάξεις και τις εγκυκλίους των Ασφαλιστικών Ταμείων ως προς τη συνταγογράφηση, χωρίς να ευθύνεται γι΄αυτές, οπότε δεν υπάρχει λόγος αντεγκλήσεων μαζί του.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαρτίου 2010, 13:54:31 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Απριλίου 2010, 13:54:07
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
(ΤΟ ΒΗΜΑ)

Η εγκληματική άνεση με την οποία οι φαρμακοποιοί μοιράζουν στο κοινό αντιβιοτικά

Μια νέα μελέτη ειδικών του Πανεπιστημίου Αθηνών αποτυπώνει την κατάσταση σε ό,τι αφορά τον σημαντικό «κρίκο» της αλυσίδας στην κατάχρηση αντιβιοτικών που δεν είναι άλλος από το φαρμακείο. Σύμφωνα με τα ανησυχητικά αποτελέσματά της, περισσότεροι από τους μισούς φαρμακοποιούς της Αθήνας που συμμετείχαν στη μελέτη χωρίς να το γνωρίζουν (οι «πράκτορες» των ερευνητών παρουσιάζονταν ως απλοί πελάτες), χορήγησαν ακόμη και ένα ισχυρό αντιβιοτικό για το οποίο απαιτείται ειδική αιτιολογημένη συνταγή γιατρού, χωρίς κανέναν ενδοιασμό και χωρίς καν να τους δοθεί μια δικαιολογία για τον λόγο που το χρειάζεται ο ασθενής!

........................


Αυτή ακριβώς την επικίνδυνη «χαλαρότητα» στην υιοθέτηση των νόμων αποδεικνύουν τα αποτελέσματα της μελέτης. Σύμφωνα με αυτά το κοινό αντιβιοτικό με αμοξικιλλίνη χορηγήθηκε σε όλες τις περιπτώσεις από τους φαρμακοποιούς στους οποίους ζητήθηκε- δηλαδή σε 72 περιπτώσεις. Την ίδια στιγμή, περισσότεροι από τους μισούς φαρμακοποιούς (ποσοστό 53%) έδωσαν ακόμη και σιπροφλοξασίνη χωρίς την ειδική συνταγή (συγκεκριμένα 54 από τους 102 στους οποίους ζητήθηκε το αντιβιοτικό).
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Απριλίου 2010, 18:12:20 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

31 Ιανουαρίου 2012, 23:14:29
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Ηλικιωμενη ασθενης ερχεται για να της γραψω το procef. Την ρωταω γιατι και πως το πηρε και μου λεει οτι το παιρνει χρονια τωρα, οποτε αισθανεται πονο στα πλευρα, 2-3 χαπακια και γινεται καλα.
Ηλικιωμενος κυριος ερχεται να γραψει το Κlaricid για τη γυναικα του. Το παιρνει χρονια και αυτη, οποτε αγχωνεται, την ηρεμει!
Εξηγω και στους δυο αυτα που πρεπει. Η γιαγια φωναζει εξαλλη οτι αρνουμαι να της γραψω το φαρμακο της!
Ο παππους, πιο ηπιος, δειχνει εκπληκτος για το οτι το klaricid ειναι αντιβιωση και οχι καποιο ηρεμιστικο, αλλα μου λεει ''γραψτο γιατρε, δεν πειραζει, αφου το συνηθησε η γυναικα μου μη το κοψουμε τωρα!''.

31 Ιανουαρίου 2012, 23:37:44
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ηλικιωμενη ασθενης ερχεται για να της γραψω το procef. Την ρωταω γιατι και πως το πηρε και μου λεει οτι το παιρνει χρονια τωρα, οποτε αισθανεται πονο στα πλευρα, 2-3 χαπακια και γινεται καλα.
Ηλικιωμενος κυριος ερχεται να γραψει το Κlaricid για τη γυναικα του. Το παιρνει χρονια και αυτη, οποτε αγχωνεται, την ηρεμει!
Εξηγω και στους δυο αυτα που πρεπει. Η γιαγια φωναζει εξαλλη οτι αρνουμαι να της γραψω το φαρμακο της!
Ο παππους, πιο ηπιος, δειχνει εκπληκτος για το οτι το klaricid ειναι αντιβιωση και οχι καποιο ηρεμιστικο, αλλα μου λεει ''γραψτο γιατρε, δεν πειραζει, αφου το συνηθησε η γυναικα μου μη το κοψουμε τωρα!''.

Τί μου θύμησες τώρα!

Πλέον το έχω εξελίξει το σπορ:  ΔΕΝ έρχομαι σε περιττές αντεγκλήσεις με τον ασφαλισμένο αλλά του ετοιμάζω μια χειρόγραφη συνταγή-πατάτα, που γράφει στη διάγνωση: "Του το(τα) έδωσε ο ...φαρμακοποιός!" ή "Διάγνωση-Θεραπεία ...ο φαρμακοποιός!" ή κάτι ανάλογο, και γράφω χειρόγραφα ως ποσοστό συμμετοχής 100%.

Ο ασφαλισμένος κατόπιν, προσκομίζει τη συνταγή-πατάτα στον φμφ και θεωρεί ότι εξετέλεσε την υποχρέωσή του.

Ο φμφ μας τώρα, έχει δύο επιλογές: α) Να καταλάβει τη μα....κία του και ότι εδώ δεν παίζουμε και να δεχτεί την ήττα του κάνοντας τουμπεκί αλλά και παραδειγματιζόμενος για το μέλλον
                                                   β) Να μας στείλει πίσω ( !! ) τον ασφαλισμένο, οπότε όμως θα γίνει ...τρικούβερτο ολοκαύτωμα με τον φμφ στο μάτι του κυκλώνα, πλέον ανοιχτά υπόλογο για το ποινικό αδίκημα της αντιποίησης ιατρικού επαγγέλματος.

Εκ πείρας, μπορώ να σου πω ότι 100% των φμφ ΔΕΝ τολμούν να πουν στον ασφαλισμένο ότι η συνταγή-πατάτα δεν είναι εντάξει. Έτσι, τελικά η οικονομική ζημιά επιβαρύνει τον φμφ, ο οποίος στην τελική εκπαιδεύεται κιόλας και δεν το ξανακάνει.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιανουαρίου 2012, 23:51:02 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

1 Φεβρουαρίου 2012, 12:12:19
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Πολύ χρήσιμο για τις δύσκολες περιπτώσεις, αλλά νομίζω πως οι ασφαλισμένοι αξίζουν μια μίνι εκπαίδευση της πρωτάκουστης για πολλούς διαδικασίας "σύμπτωμα->εξέταση->συνταγή->φαρμακείο", με την οποία στο τέλος θα συμφωνήσουν κάποιοι και θα μας εκτιμήσουν κιόλας εν καιρώ γι αυτή μας τη στάση... Βέβαια οι περισσότεροι θέλουν μόνο να εξυπηρετηθούν εδώ και τώρα.
Αντίστοιχα χρειάζεται ο κόσμος εκπαίδευση για το τι είναι check-up.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

1 Φεβρουαρίου 2012, 12:25:25
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πολύ χρήσιμο για τις δύσκολες περιπτώσεις, αλλά νομίζω πως οι ασφαλισμένοι αξίζουν μια μίνι εκπαίδευση της πρωτάκουστης για πολλούς διαδικασίας "σύμπτωμα->εξέταση->συνταγή->φαρμακείο", με την οποία στο τέλος θα συμφωνήσουν κάποιοι και θα μας εκτιμήσουν κιόλας εν καιρώ γι αυτή μας τη στάση... Βέβαια οι περισσότεροι θέλουν μόνο να εξυπηρετηθούν εδώ και τώρα.
Αντίστοιχα χρειάζεται ο κόσμος εκπαίδευση για το τι είναι check-up.

Είναι πολύ δύσκολο έως ανεδαφικό να επιδιώξουμε ν' αποκτήσουν συνείδηση όλοι οι ασφαλισμένοι ενός χωριού και μάλιστα γρήγορα.

Καλύτερα να εκπαιδευτεί ο ένας, ο/η φμφ, που -υποτίθεται- ότι είναι μορφωμένος και υπεύθυνος. Άλλωστε, από αυτόν ξεκινά το κακό της αυτοφαμακίας και αυτός είναι που δρέπει το κέρδος από αυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Φεβρουαρίου 2012, 12:29:26 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

1 Φεβρουαρίου 2012, 13:23:21
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
από αυτόν ξεκινά το κακό της αυτοφαμακίας
Σ' αυτό ακριβώς διαφωνώ. Ο φαρμακοποιός είναι αποκλειστικά ο υπεύθυνος όταν κάνει ιατρική, αλλά δεν ξεκινά από αυτόν το πρόβλημα. Δεν πήγε να τους ψάξει σπίτι τους να τους πουλήσει αντιβιοτικά, αλλά πήγαν οι ίδιοι σ' αυτόν κι όχι στο γιατρό. Συμφωνώ στο ότι ο συμμορφωμένος φαρμακοποιός εκπαιδεύει και τους αρρώστους. Πάρα πολλές φορές μου λένε: "χτύπησα/κάηκα/κρύωσα/δε-μου-σηκώνεται και με έστειλε ο φμφ να με δεις πρώτα" Αυτό το "πρώτα" όμως δεν με πείθει πως κατάλαβε ποιος είναι υπεύθυνος για την υγεία του και γιατί ήρθε σε εμένα τέλος πάντων.
Σίγουρα χρειάζεται χρόνο και υπομονή, αλλά η πλειονότητα τελικά μαθαίνει. Επιμένω πως αξίζει να επενδύσω λίγο χρόνο να εξηγήσω κάτι τέτοιο σε όποιον πιθανολογώ πως θα το καταλάβει και δεν ωρύεται.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

1 Φεβρουαρίου 2012, 15:27:03
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
από αυτόν ξεκινά το κακό της αυτοφαμακίας
Σ' αυτό ακριβώς διαφωνώ.

Κι όμως: Οι ασφαλισμένοι απευθύνονται στον φμφ επειδή ξέρουν ότι θα πάρουν αυτό που θέλουν.
Σε διαφορετική περίπτωση, δεν θα έμπαιναν καν στον κόπο να πάνε πρώτα σ΄αυτόν, όπως π.χ. δεν πας στο βενζινάδικο να γεμίσεις χωρίς πρώτα να έχεις βγάλει από το ATM λεφτά (για να το θέσω σχγηματικά).
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Φεβρουαρίου 2012, 16:51:30
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Ο Διακοσμητης μου εβαλε ιδεες. 32χρονη μπαινει στο ΠΙ, πηγαινει κατευθειαν στη νοσοκομα και της λεει ''γραψε μου 2 μοξιλ''. Tην ρωταω τι τα θελει και την δευτερη φορα (την πρωτη εκανε οτι δεν ακουει και συνεχιζε να κοιταει προς τη νοσοκομα) μου λεει: ''τα χρειαζομαστε στο σπιτι, μολις κρυωνουμε (ελπιζω να εννοουσε συμπτωματα κρυωματος, αν και εκ των υστερων δεν αποκλειω να παιρνουν αντιβιωση αντι να βαζουν πετρελαιο) παιρνουμε μερικα μοξιλ (!).
Της λεω αναλυτικα και ευγενικα οτι κανει κακο στον εαυτο της και στην οικογενεια της. Δεν απανταει τιποτα, βαριεται, και περιμενει να γραφει η συνταγη. Λεω στη νοσοκομα: γραψε ''αυτοδιαγνωθησα οικογενης α-αμοξιλιτις'' στη διαγνωση και τα 2 amoxil της κυριας.
Το περιεργο ειναι οτι η κυρια εξακολουθουσε να περιμενει την ολοκληρωση της συνταγης!!
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Φεβρουαρίου 2012, 16:53:45 από Περιθωριακός »

2 Φεβρουαρίου 2012, 17:02:42
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο Διακοσμητης μου εβαλε ιδεες. 32χρονη μπαινει στο ΠΙ, πηγαινει κατευθειαν στη νοσοκομα και της λεει ''γραψε μου 2 μοξιλ''. Tην ρωταω τι τα θελει και την δευτερη φορα (την πρωτη εκανε οτι δεν ακουει και συνεχιζε να κοιταει προς τη νοσοκομα) μου λεει: ''τα χρειαζομαστε στο σπιτι, μολις κρυωνουμε (ελπιζω να εννοουσε συμπτωματα κρυωματος, αν και εκ των υστερων δεν αποκλειω να παιρνουν αντιβιωση αντι να βαζουν πετρελαιο) παιρνουμε μερικα μοξιλ (!).
Της λεω αναλυτικα και ευγενικα οτι κανει κακο στον εαυτο της και στην οικογενεια της. Δεν απανταει τιποτα, βαριεται, και περιμενει να γραφει η συνταγη. Λεω στη νοσοκομα: γραψε ''αυτοδιαγνωθησα οικογενης α-αμοξιλιτις'' στη διαγνωση και τα 2 amoxil της κυριας.
Το περιεργο ειναι οτι η κυρια εξακολουθουσε να περιμενει την ολοκληρωση της συνταγης!!

Νοσοκόμα/γραμματέας/συνταγογράφος; Σε Π.Ι. μάλιστα;
Προχωρημένους σας βρίσκω, συνάδελφε!
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Φεβρουαρίου 2012, 17:09:50 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

2 Φεβρουαρίου 2012, 17:50:54
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Mεταξύ σοβαρού και αστείου (Ν.3235/04 άρθρο 8, έργο νοσηλευτή Πρωτοβάθμιας περίθαλψης, Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος )
μήπως αυτός θα έπρεπε να είναι ο κανόνας Διαμαντή από το να θαλασσοδέρνουν μερικοί/ες στα ΚΥ και Νοσοκομεία;
 Ισχύει και για σένα

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
76 Απαντήσεις
43464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Απριλίου 2014, 12:14:18
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
6630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιανουαρίου 2013, 23:47:26
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
5449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Οκτωβρίου 2016, 17:09:43
από Αρχίατρος
1 Απαντήσεις
4538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Αυγούστου 2020, 10:51:37
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
5335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Αυγούστου 2021, 05:35:40
από Argirios Argiriou