Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 09:44:49

Αποστολέας Θέμα: Στη χώρα της αυτοφαρμακίας  (Αναγνώστηκε 26057 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Φεβρουαρίου 2012, 18:19:57
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Νοσοκόμα/γραμματέας/συνταγογράφος; Σε Π.Ι. μάλιστα;
Προχωρημένους σας βρίσκω, συνάδελφε!

Yπαρχει αλλος τροπος? Αντικειμενικα, συναδελφε?
(στοιχεια Π.Ι. : 3 βιβλιαρια ΙΚΑ την ημερα=150 συνταγες, 8-10 εξεταζομενοι για εποχιακες λοιμωξεις, 2-3 ασθενεις σε φαση ρυθμισης και παρακολουθησης χρονιων νοσηματων -ΑΥ, ΣΔ-, προαγωγη πρωτοβαθμιας φροντιδας και ενημερωση σε 5-6 ασθενεις....... και.... Νοσηλεια: 0 ασθενεις, Περιποιηση τραυματων: 1 ασθενης/βδομαδα, ενδομυικες ενεσεις: 1-2/ημερα, τοποθετηση iv ορου: 1/10ημερο).

2 Φεβρουαρίου 2012, 18:26:18
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν θέλεις, μου περιγράφεις την επάνδρωση του Π.Ι. και τον τρόπο λειτουργίας του;
Π.χ. διαδικασία για τη συνταγογράφηση φαρμάκων.
Βλέπω άλλαξες μόλις τώρα την ιδιότητα στο προφίλ σου από "Ειδικευόμενος γενικής ιατρικής" σε "Γενικός ιατρός". Ωραία, γιατί με μπέρδευε ο ειδικευόμενος στο Π.Ι. (όχι ότι δεν συμβαίνει).

Μάνο, θα ήθελα να βοηθήσεις να καταλάβω αυτό που δεν κατάλαβα με το μήνυμά σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Φεβρουαρίου 2012, 18:42:31 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

2 Φεβρουαρίου 2012, 18:44:32
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Πως αλλιώς να το πω Διαμαντή; Πάντα υποστήριζα πως η ποιοτική Πρωτοβάθμια προσφέρεται με τη βοήθεια νοσηλευτικού προσωπικού
και όχι απαραίτητα με 150 συνταγολόγια την ημέρα. Να πως βρίσκεται πρόσφορος χρόνος για το γιατρό, όχι να αναλώνεται σε αναγραφές
ΑΜΚΑ. Εχω γίνει εξπέρ πια να μαντεύω τα ζώδια των ασθενών.

2 Φεβρουαρίου 2012, 18:48:26
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν θέλεις, μου περιγράφεις την επάνδρωση του Π.Ι. και τον τρόπο λειτουργίας του;
Π.χ. διαδικασία για τη συνταγογράφηση φαρμάκων.

H συνταγογραφηση γινεται ως εξης: τις επαναλαμβανομενες συνταγες εγω και η νοσοκομα ταυτοχρονα (δηλ για φαρμακα μπαινουν 2 ασθενεις μαζι, αλλιως δεν γινεται). Μολις τελειωσει η νοσοκομα την αντιγραφη, ελεγχω τη συνταγη και την υπογραφω.
Το Π.Ι. ειναι μονοθεσιο, δηλ. εγω και η νοσοκομα. Δεν ξερω αν σε καλυψα με αυτο συναδελφε.

2 Φεβρουαρίου 2012, 18:53:16
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 ...στο δύο μαζί διαφωνώ.

2 Φεβρουαρίου 2012, 19:18:17
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...στο δύο μαζί διαφωνώ.

Συμφωνω (με τη διαφωνια). Αλλα δεν συμφωνω και με το να γυρναω σπιτι στις 16.30.

2 Φεβρουαρίου 2012, 19:51:49
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Επέλεξες να διοριστείς στο συγκεκριμένο Π.Ι. που απ' ότι καταλαβαίνω έχει πολλή δουλειά.
Εκείνο με το οποίο διαφωνώ είναι η συνταγογράφηση από μη ιατρό κατά την οποία τελικά ο ιατρός μετατρέπεται σε τελικό ελεγκτή-υπογραφή-σφραγίδα. Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου ότι ελέγχεις την συνταγή όμως πολλοί άλλοι γιατροί έχουν εκχωρήσει και την υπογραφή-σφραγίδα (για τον έλεγχο δεν το συζητώ).
Πρέπει να διευκρινίσουμε αν η συνταγογράφηση (ακόμη κι αν αφορά χρόνια αγωγή) αποτελεί ιατρική πράξη ή όχι.
Δεν μπορεί όποτε μας βολεύει (π.χ. αμοιβή ιδιωτών, υπολογισμός χρόνου που απαιτείται για τη συνταγογράφηση) να την θεωρούμε ιατρική πράξη κι όποτε μας βολεύει διαφορετικά (π.χ. ώρα που θα φύγουμε από την εργασία μας) να την εκχωρούμε σε μη ιατρικό προσωπικό.
Και φυσικά διαφωνώ στο "δύο μαζί".
Να συμπληρώσω κι ένα σημείο που μου "χτύπησε άσχημα": Σύμφωνα με την περιγραφή σου μπαίνει μια κυρία μέσα στο δωμάτιο για να γράψει φάρμακα για χρόνια αγωγή. Εσύ και η νοσοκόμα είστε "ελεύθεροι" (αφού λες ότι πάει κατευθείαν στη νοσοκόμα). Επιλέγει λοιπόν να πάει στη νοσοκόμα (προφανώς για να ξεπλύνει ευκολότερα τα μοξίλια της). Αυτή η επιλογή όμως (να μην πάει στο γιατρό) δείχνει ότι η συνταγογράφηση στο μυαλό της κυρίας έχει αποδεσμευτεί από τον ιατρό. Ίδιο πράγμα νοσοκόμα και γιατρός και ίσως "καλύτερη" η νοσοκόμα που "δεν ξέρει πολλά πολλά".

Αλήθεια, αφού εσύ θα έκανες τον τελικό έλεγχο πώς ευελπιστούσε ότι θα σε "προσπερνούσε" ακόμη κι αν η νοσοκόμα έγραφε τα μοξίλια; Μήπως αν είχες κι εσύ δεύτερο ασθενή ταυτόχρονα, ευελπιστούσε ότι θα υπέγραφες χωρίς να ρωτήσεις πολλά;

Μάνο, άλλο η βοήθεια από νοσηλευτικό προσωπικό κι άλλο η βοήθεια από γραμματειακό προσωπικό. Η νοσοκόμα που υπηρετεί μαζί με το συνάδελφο θέλει και βοηθάει (γράφει συνταγές). Αν δεν ήθελε, κανείς δεν θα μπορούσε να την υποχρεώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Φεβρουαρίου 2012, 20:21:17 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

2 Φεβρουαρίου 2012, 20:14:21
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Το ίδιο σκηνικό που περιγράφει ο συνάδελφος @Περιθωριακός έζησα κι εγώ προ 15ετίας στο Π.Ι. Σελέρου Ξάνθης. Εγώ, η νοσοκόμα, άπειρα άτομα, άπειρες συνταγές. Δυστυχώς προσπαθούσα κι εγώ να πείσω τότε τον εαυτό μου ότι ήλεγχα τις συνταγές. Το μόνο που ήλεγχα κάπως ήταν οι ποσότητες των φαρμάκων και η συμβατότητα των διαγνώσεων με τα ποσοστά. Ιατρικώς ουδέν ήλεγχα. Από τη μια η πίεση του κόσμου, από την άλλη η τήρηση του ωραρίου (τα κλειδιά τα είχε η νοσοκόμα που ήταν μόνιμη) έκανα την καθημερινότητα μία τρέλλα. Στην οποία έβαλα κι εγώ τη σφραγίδα μου.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Φεβρουαρίου 2012, 20:28:21
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


70 ατομα την ημερα οταν εκανα αγροτικο στη κρητη,χωρις νοσηλευτρια και κρατωντας αναλυτικους φακελους σε ολους τους ασθενεις ...αλλα με λυπη μου αναφερω οτι εβαζα μονο τη σφραγιδα μου σε αγωγες αλλων.παντως η πιεση ειναι πολυ μεγαλη απο τους ασθενεις που πανε στο ...μπακαλικο και θελουν 3 συνταγες με ολιγη...και γρηγορα...οποτε καταλαβαινω τον συναδελφο.η αληθεια ειναι οτι και στο ιδιωτικο ιατρειο μου περισυ προ ΕΟΠΥΥ που ειχε πολυ κινηση καποιοι με ρωτουσαν γιατι δεν πηρα γραμματεα...απαντηση α)δεν ηξερα αν θα μπορουσα να της /του προσφερω σταθερο μισθο μια και μας πληρωνουν καθε ποτε καιβ) χανω την πορεια του ασθενη... στην πορεια μετα εοπυυ κατεληξα οτι τον ασθενη τον νοιαζει μονο να κανει(η να νομιζει οτι κανει)την δουλεια του=να βγει απο το ιατρειο με συνταγη χωρις να πληρωσει τον γιατρο.... ;D

2 Φεβρουαρίου 2012, 21:36:03
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Παράθεση
Μάνο, άλλο η βοήθεια από νοσηλευτικό προσωπικό κι άλλο η βοήθεια από γραμματειακό προσωπικό. Η νοσοκόμα που υπηρετεί μαζί με το συνάδελφο θέλει και βοηθάει (γράφει συνταγές). Αν δεν ήθελε, κανείς δεν θα μπορούσε να την υποχρεώσει.
Θα γράφω εγώ να κάνει αυτή νοσηλευτικές πράξεις.

2 Φεβρουαρίου 2012, 21:54:06
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
... στην πορεια μετα εοπυυ κατεληξα οτι τον ασθενη τον νοιαζει μονο να κανει(η να νομιζει οτι κανει)την δουλεια του=να βγει απο το ιατρειο με συνταγη χωρις να πληρωσει τον γιατρο.... ;D
Όχι, όχι! Μη λες κάτι τέτοιο! Υπάρχουν πολλοί ασθενείς που δεν το κάνουν αλλά οι περισσότεροι από αυτούς δεν είναι συντονισμένοι στη συχνότητα ΕΟΠΥΥ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Φεβρουαρίου 2012, 22:45:14
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επέλεξες να διοριστείς στο συγκεκριμένο Π.Ι. που απ' ότι καταλαβαίνω έχει πολλή δουλειά.
Εκείνο με το οποίο διαφωνώ είναι η συνταγογράφηση από μη ιατρό κατά την οποία τελικά ο ιατρός μετατρέπεται σε τελικό ελεγκτή-υπογραφή-σφραγίδα. Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου ότι ελέγχεις την συνταγή όμως πολλοί άλλοι γιατροί έχουν εκχωρήσει και την υπογραφή-σφραγίδα (για τον έλεγχο δεν το συζητώ).
Πρέπει να διευκρινίσουμε αν η συνταγογράφηση (ακόμη κι αν αφορά χρόνια αγωγή) αποτελεί ιατρική πράξη ή όχι.
Δεν μπορεί όποτε μας βολεύει (π.χ. αμοιβή ιδιωτών, υπολογισμός χρόνου που απαιτείται για τη συνταγογράφηση) να την θεωρούμε ιατρική πράξη κι όποτε μας βολεύει διαφορετικά (π.χ. ώρα που θα φύγουμε από την εργασία μας) να την εκχωρούμε σε μη ιατρικό προσωπικό.
Και φυσικά διαφωνώ στο "δύο μαζί".
Να συμπληρώσω κι ένα σημείο που μου "χτύπησε άσχημα": Σύμφωνα με την περιγραφή σου μπαίνει μια κυρία μέσα στο δωμάτιο για να γράψει φάρμακα για χρόνια αγωγή. Εσύ και η νοσοκόμα είστε "ελεύθεροι" (αφού λες ότι πάει κατευθείαν στη νοσοκόμα). Επιλέγει λοιπόν να πάει στη νοσοκόμα (προφανώς για να ξεπλύνει ευκολότερα τα μοξίλια της). Αυτή η επιλογή όμως (να μην πάει στο γιατρό) δείχνει ότι η συνταγογράφηση στο μυαλό της κυρίας έχει αποδεσμευτεί από τον ιατρό. Ίδιο πράγμα νοσοκόμα και γιατρός και ίσως "καλύτερη" η νοσοκόμα που "δεν ξέρει πολλά πολλά".

Αλήθεια, αφού εσύ θα έκανες τον τελικό έλεγχο πώς ευελπιστούσε ότι θα σε "προσπερνούσε" ακόμη κι αν η νοσοκόμα έγραφε τα μοξίλια; Μήπως αν είχες κι εσύ δεύτερο ασθενή ταυτόχρονα, ευελπιστούσε ότι θα υπέγραφες χωρίς να ρωτήσεις πολλά;

Μάνο, άλλο η βοήθεια από νοσηλευτικό προσωπικό κι άλλο η βοήθεια από γραμματειακό προσωπικό. Η νοσοκόμα που υπηρετεί μαζί με το συνάδελφο θέλει και βοηθάει (γράφει συνταγές). Αν δεν ήθελε, κανείς δεν θα μπορούσε να την υποχρεώσει.
Πολλα τα θεματα που βαζετε αλλα θα απαντησω σε ολα συντομα.
1. Η συνταγογραφηση απο ''μη ιατρο''. Δεν γινεται διαφορετικα. Οπως βλεπετε και απο τα στοιχεια του ΠΙ που παρεθεσα παραπανω, αν εγραφα εγω ολες τις συνταγες, θα εφευγα απο το ΠΙ ή το βραδυ ή με το μισο πληθυσμο να γκρινιαζει αφου δεν θα προλαβαινα να τους εξυπηρετησω ολους. Την ιδια ωρα η νοσοκομα μαλλον θα πεθαινε απο βαρεμαρα και απραξια. Εσεις θεωρειτε κατι τετοιο, στην πραξη, πιο ορθο?
2. Το ''δυο μαζι'' εχει ξανασυζητηθει. Δεν ειναι ο,τι καλυτερο αλλα οταν οι δυο εχουν μονο συνταγογραφηση δε νομιζω οτι παραβιαζεται ο προσωπικος χωρος κανενος. Αν χρειαστει κατι να ειπωθει σε καποιον του λεω να περασουμε στο εξεταστηριο οπου ειμαστε μονοι και δεν μας ακουει ο ''δευτερος''.
3. Ειμαι νεος ειδικευμενος και στο ΠΙ υπηρετουσαν μεχρι προσφατα αγροτικοι, οι οποιοι απ οτι βλεπω καναν ολα τα χατηρια των φμφ και της νοσοκομας. Σε αυτο ισως οφειλεται οτι η 32χρονη, η οποια με εβλεπε πρωτη φορα, και ισως συνηθισμενη στην μεχρι προσφατα πρακτικη, πηγε εκει που ηξερε οτι θα εξυπηρετηθει. Την επομενη φορα που θα ερθει, αν ξαναερθει, δε νομιζω να συμβει το ιδιο.
4. Τις συνταγες τις ελεγχω σχολαστικα... ισως και επειδη ειμαι νεος ακομα :).
5. Το ΠΙ το επελεξα λογω αποστασης απο το σπιτι μου. Γνωριζα οτι εχει μεγαλο πλυθησμο, αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει, εφοσον ηταν επιλογη μου, να δουλευω διπλασιες ωρες σε σχεση με αλλους συναδελφους και να αφηνω τη νοσοκομα να χαλαει τα ματια της παιζοντας ''angry birds'' στο iphone της.

Οποιαδηποτε ενσταση απο τους παλιοτερους συναδελφους φυσικα δεκτη..

3 Φεβρουαρίου 2012, 00:59:51
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Προτιμώ τον ενικό στο γραπτό λόγο κι ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Έτσι θα προτιμούσα, αν θες κι εσύ, να απαντάς (τουλάχιστον σε μένα).
Επαναλαμβάνω ότι δεν είναι υποχρέωση της νοσηλεύτριας να συνταγογραφεί.
Το κάνει γιατί έτσι είχε "συνηθίσει" από παλιά γιατί έτσι εξυπηρετούσε (και εξυπηρετεί) πολλά και διάφορα συμφέροντα;
Το κάνει γιατί διαφορετικά αν τη βλέπει ο κόσμος να "ξύνεται" κινδυνεύει να φάει καμιά απόσπαση στο νοσοκομείο που εκεί δεν θα "ξύνεται";
Το κάνει γιατί είσαι ειδικευμένος και ντρέπεται/φοβάται/το σκέφτεται να συγκρουστεί μαζί σου; (αφού μάλιστα ξέρει ότι σκοπεύεις να μείνεις καιρό στο Π.Ι. κι όχι όσο οι αγροτικοί που έρχονται και παρέρχονται; )
Το σίγουρο είναι πως αν δεν θέλει κάποια στιγμή δεν μπορείς να την υποχρεώσεις.

Στο θέμα της συνταγογράφησης από μη ιατρικό προσωπικό διαφωνούμε αν και κατανοώ τους λόγους που σε οδηγούν σ' αυτό.

Αλήθεια, όταν εφαρμοστεί η ηλεκτρονική συνταγογράφηση  τι θα κάνεις;
Απορία που την είχα από καιρό και ίσως μπορούν να απαντήσουν οι ειδικοί στην πληροφορική και στα δίκτυα του φόρουμ.
Μπορεί να είναι ταυτόχρονα online ο ίδιος χρήστης στο e-syntagogafisi από δύο διαφορετικούς υπολογιστές;

3 Φεβρουαρίου 2012, 04:41:02
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Κι όμως υπάρχουν νοσηλευτές σε μέρη της Βόρειας Ευρώπης με εξειδίκευση και εξουσιοδότηση στη συνταγογράφηση σταθερής φ. αγωγής
και follow up ασθενών.

3 Φεβρουαρίου 2012, 20:37:02
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

tasath


« Τελευταία τροποποίηση: 4 Φεβρουαρίου 2012, 13:50:03 από tasath »
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
76 Απαντήσεις
43409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Απριλίου 2014, 12:14:18
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
6613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιανουαρίου 2013, 23:47:26
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
5438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Οκτωβρίου 2016, 17:09:43
από Αρχίατρος
1 Απαντήσεις
4536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Αυγούστου 2020, 10:51:37
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
5330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Αυγούστου 2021, 05:35:40
από Argirios Argiriou