Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 11:41:50

Αποστολέας Θέμα: Καταγγείλετε τον φαρμακοποιό σας  (Αναγνώστηκε 43410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Μαρτίου 2011, 18:40:27
Απάντηση #60
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Νομίζω η απάντηση που έδωσα εδώ (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) ταιριάζει γάντι, ίσως με μια μικρή προσθήκη:

Καλώς ή κακώς, το internet έχει δώσει "βήμα" σε όλους, ακόμα και σε εκείνους που διακατέχονται από εμμονές και έχουν ζωηρή φαντασία.
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

10 Μαΐου 2011, 10:06:53
Απάντηση #61
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Προσοχή χρειάζεται τώρα με τα καφέ κουπόνια: Τώρα που τα Ταμεία δεν αποζημιώνουν τα σκευάσματα με καφέ κουπόνι, πολλοί φμφ δεν κόβουν απόδειξη!
Φτάνουν, μάλιστα, σε σημείο να μας ζητούν να μην τα γράφουμε στις συνταγές των Ταμείων μαζί με τα άλλα φάρμακα, αλλά ξεχωριστά, μόνα τους, σε ένα απλό χαρτί, προφανώς για να γλιτώσουν τον φορολογικό έλεγχο!
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Μαΐου 2011, 12:08:41
Απάντηση #62
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


Στην αρχη ηταν ο εφιαλτης
στην κατοχη ηταν οι ρουφιανοι
 μαλλον κατοχη εχουμε και οι ρουφιανοι ερχονται

ποσο παει το κεφαλι?????????????????

10 Μαΐου 2011, 12:42:05
Απάντηση #63
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


H συγκάλυψη είναι συνενοχή.

Εφιάλτες, προδότες και δωσίλογοι, είναι αυτοί που τα κάνουν πλακάκια με τον εχθρό (ή αντίπαλο.)
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Μαΐου 2011, 15:16:46 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Μαΐου 2011, 12:44:02
Απάντηση #64
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσοχή χρειάζεται τώρα με τα καφέ κουπόνια: Τώρα που τα Ταμεία δεν αποζημιώνουν τα σκευάσματα με καφέ κουπόνι, πολλοί φμφ δεν κόβουν απόδειξη!
Φτάνουν, μάλιστα, σε σημείο να μας ζητούν να μην τα γράφουμε στις συνταγές των Ταμείων μαζί με τα άλλα φάρμακα, αλλά ξεχωριστά, μόνα τους, σε ένα απλό χαρτί, προφανώς για να γλιτώσουν τον φορολογικό έλεγχο!

Τι άλλο θα διαβάσουμε..............
Ποιο φορολογικό έλεγχο, ποιό χαρτί, που ζούμε, τι λέμε;

Από τη στιγμή που το σκεύασμα με καφέ κουπόνι ΔΕΝ αποζημιώνεται, ο πελάτης -αν το θέλει- το αγοράζει όπως οποιοδήποτε άλλο σκεύασμα. Ο φαρμακοποιός κόβει απόδειξη, όπως για οποιοδήποτε άλλο σκεύασμα.

Καταγγελίες στον οικείο σύλλογο.
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

10 Μαΐου 2011, 12:46:46
Απάντηση #65
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσοχή χρειάζεται τώρα με τα καφέ κουπόνια: Τώρα που τα Ταμεία δεν αποζημιώνουν τα σκευάσματα με καφέ κουπόνι, πολλοί φμφ δεν κόβουν απόδειξη!
Φτάνουν, μάλιστα, σε σημείο να μας ζητούν να μην τα γράφουμε στις συνταγές των Ταμείων μαζί με τα άλλα φάρμακα, αλλά ξεχωριστά, μόνα τους, σε ένα απλό χαρτί, προφανώς για να γλιτώσουν τον φορολογικό έλεγχο!

Τι άλλο θα διαβάσουμε..............
Ποιο φορολογικό έλεγχο, ποιό χαρτί, που ζούμε, τι λέμε;

Από τη στιγμή που το σκεύασμα με καφέ κουπόνι ΔΕΝ αποζημιώνεται, ο πελάτης -αν το θέλει- το αγοράζει όπως οποιοδήποτε άλλο σκεύασμα. Ο φαρμακοποιός κόβει απόδειξη, όπως για οποιοδήποτε άλλο σκεύασμα.

Καταγγελίες στον οικείο σύλλογο.


Ελάτε τώρα, κάνετε πως δεν ξέρετε... Μερικοί φμφ δεν κόβουν αποδείξεις πάντα και για όλα.
Όσο για τις καταγγελίες στον Σύλλογο ...σωθήκαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Μαΐου 2011, 12:50:54 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Μαΐου 2011, 17:41:31
Απάντηση #66
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσοχή χρειάζεται τώρα με τα καφέ κουπόνια: Τώρα που τα Ταμεία δεν αποζημιώνουν τα σκευάσματα με καφέ κουπόνι, πολλοί φμφ δεν κόβουν απόδειξη!
Φτάνουν, μάλιστα, σε σημείο να μας ζητούν να μην τα γράφουμε στις συνταγές των Ταμείων μαζί με τα άλλα φάρμακα, αλλά ξεχωριστά, μόνα τους, σε ένα απλό χαρτί, προφανώς για να γλιτώσουν τον φορολογικό έλεγχο!

Αν κάποιος δεν θέλει να κόψει απόδειξη, δεν θα κόψει ακόμη κι αν γράψεις το φάρμακο που δεν αποζημιώνεται σε συνταγή ταμείου μαζί με άλλα φάρμακα που αποζημιώνονται.
Πολύ απλά γράφει δίπλα ότι "δεν εκτελέστηκε" ως προς το συγκεκριμένο σκεύασμα και τέλος.
Όπως μπορεί να μην εκτελεστεί, με τον παραπάνω τρόπο, μέρος της συνταγής και για σκευάσματα που αποζημιώνονται από τα ταμεία. Π.χ. γράφεις μια "εξωτική" πραζόλη (στατίνη, κλαριθρομυκίνη κλπ) και ο ασθενής φτάνοντας στο φαρμακείο αποφασίζει να μην την πάρει π.χ. γιατί δεν του αρέσει το όνομα, η συσκευασία ή οτιδήποτε άλλο. Μπορεί να γίνει και αντίστροφα δηλ. ο ασθενής έχει συνηθίσει το "εξωτικό" σκέυασμα και το πρωτότυπο του πέφτει "βαρύ".
Το ερώτημα είναι γιατί να έχουν κουπόνια όσα φάρμακα δεν αποζημιώνονται; Και μιλάω για όσα δεν εμπίπτουν σε εξαιρέσεις και "παραθυράκια" (π.χ. υπακτικά για πρόληψη ηπατικής εγκεφαλοπάθειας) που εκεί μπορεί να χρειαστεί το κουπόνι.

10 Μαΐου 2011, 18:04:05
Απάντηση #67
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


δοσιλογοι ειναι αυτοι που μας κυβερνανε,φαγανε,ειπιανε και τωρα καλυπτει ο ενας τον αλλο
 
2 εκατ/μυρια ανεργοι και ανασφαλιστοι σου λεει κατι??????????

10 Μαΐου 2011, 19:47:34
Απάντηση #68
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
δοσιλογοι ειναι αυτοι που μας κυβερνανε,φαγανε,ειπιανε και τωρα καλυπτει ο ενας τον αλλο
 

Α γειά σου!
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

26 Μαΐου 2011, 09:44:05
Απάντηση #69
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


....πάντως εγώ δεν βλέπω να έρχεται καμιά σειρά τους ...προχθές μου ήρθε ασθενής με ιστορικό ρευματοειδούς αρθρίτιδας και στο κατεβατό των φαρμάκων που μου ζήτησε να της γράψω - αντιγράψω υπήρχαν ένα AUGMENTIN 625 και δυο MESULID . Όταν φυσικά την ρωτησα γιατι να τα γράψω - αντιγράψω μου απάντησε με αφοπλιστική ειλικρίνεια ότι της τα έδωσε με το ζόρι (ευτυχώς όχι να τα καταναλώσει) φαρμακοποιός στη Θεσσαλονίκη προκειμένου να <<ρεφάρει>> κάποιες κρέμες (ίσως και δείγματα) τις οποίες της έδωσε δωρεάν. Ελάτε πειτε την αλήθεια... δεν είναι θεός ο τύπος ?!?!?!?!

26 Μαΐου 2011, 11:08:57
Απάντηση #70
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Tα μη συνταγογραφούμενα φάρμακα μπορούν να παρατίθενται στις επίσημες συνταγές ως σχόλιο (στο τέλος). Έτσι και σημειωμένα επίσημα είναι και ο φαρμακοποιός δεν μπορεί να τα αγνοήσει στον έλεγχο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

26 Μαΐου 2011, 11:37:01
Απάντηση #71
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....πάντως εγώ δεν βλέπω να έρχεται καμιά σειρά τους ...προχθές μου ήρθε ασθενής με ιστορικό ρευματοειδούς αρθρίτιδας και στο κατεβατό των φαρμάκων που μου ζήτησε να της γράψω - αντιγράψω υπήρχαν ένα AUGMENTIN 625 και δυο MESULID . Όταν φυσικά την ρωτησα γιατι να τα γράψω - αντιγράψω μου απάντησε με αφοπλιστική ειλικρίνεια ότι της τα έδωσε με το ζόρι (ευτυχώς όχι να τα καταναλώσει) φαρμακοποιός στη Θεσσαλονίκη προκειμένου να <<ρεφάρει>> κάποιες κρέμες (ίσως και δείγματα) τις οποίες της έδωσε δωρεάν. Ελάτε πειτε την αλήθεια... δεν είναι θεός ο τύπος ?!?!?!?!

Ημίθεος και βάλε! Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις, του γράφω (στο βιβλιάριο του ΙΚΑ) : "Φαρμακοποιέ, το ΙΚΑ δεν οφείλει να πληρώσει τις αλοιφές και τα Αugmentin σου - Να τα πληρώσεις ο ίδιος!"
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

26 Μαΐου 2011, 12:25:18
Απάντηση #72
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Καμιά καταγγελία παίζει στην περιοχή σας; Έχετε τα στοιχεία του ... ημίθεου.
Παρεμπιπτόντως, η "κυρία" τις κρεμούλες τις ήθελε (δωρεάν), σου λέει δεν τρέχει τίποτα.

Α ρε Πάγκαλε, είχες δίκιο τελικά...
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

26 Μαΐου 2011, 12:35:30
Απάντηση #73
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Συνταξιούχοι του ΟΤΕ στη Ρόδο, καταγγέλλουν τους φμφ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

27 Μαΐου 2011, 09:39:12
Απάντηση #74
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...προχθές μου ήρθε ασθενής με ιστορικό ρευματοειδούς αρθρίτιδας και στο κατεβατό των φαρμάκων που μου ζήτησε να της γράψω - αντιγράψω υπήρχαν ένα AUGMENTIN 625 και δυο MESULID . Όταν φυσικά την ρωτησα γιατι να τα γράψω - αντιγράψω μου απάντησε με αφοπλιστική ειλικρίνεια ότι της τα έδωσε με το ζόρι (ευτυχώς όχι να τα καταναλώσει) φαρμακοποιός στη Θεσσαλονίκη προκειμένου να <<ρεφάρει>> κάποιες κρέμες (ίσως και δείγματα) τις οποίες της έδωσε δωρεάν. Ελάτε πειτε την αλήθεια... δεν είναι θεός ο τύπος ?!?!?!?!
Αυτό δεν είναι τίποτε... Την προηγούμενη βδομάδα βρέθηκα στο εξής τραγικό: "Γιατρέ γράψε και τέσσερα από αυτά γιατί ο φαρμακοποιός θέλει να τα δώσει στο σκύλο του". Είπα να της πω ότι έχουν βγει και τονωτικές ενέσεις (το γνωστό KCL) αλλά φοβήθηκα τη φιλοζωική...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
26058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Νοεμβρίου 2013, 16:06:47
από EzeΤΡΟΛ
3 Απαντήσεις
5388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Δεκεμβρίου 2011, 22:55:13
από Gateopener
9 Απαντήσεις
5794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Απριλίου 2013, 14:31:43
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Σεπτεμβρίου 2019, 21:41:05
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
11851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαρτίου 2020, 14:56:38
από Argirios Argiriou