Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 17:05:32

Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΝΕΟ!  (Αναγνώστηκε 64426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Μαρτίου 2008, 12:01:36
Αναγνώστηκε 64426 φορές
Αποσυνδεδεμένος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ


Καλημέρα και συγχαρητήρια για την καινούρια προσπάθεια είμαι καινούριος στο forum και αν και δεν έχω κάνει κάποιο post τουλάχιστον όχι ακόμα, με τον καιρό θα λάβω μέρος στις συζητήσεις . Για αρχή θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την βιβλιογραφία που θα πρέπει να έχω. Ξεκινάω Γενική Ιατρική στο Νοσοκομείο Χανίων τον επόμενο μήνα με τι προτείνεται να ξεκινήσω το διάβασμα μου?


Ευχαριστώ!

30 Μαρτίου 2008, 13:05:08
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Χάρης Μπασούκος

Επώνυμοι
Δημήτρη, κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξεκινήσεις με ένα καλό βιβλίο κλινικής σημειολογίας. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ και κατά τη διάρκεια της ειδικότητας και στις εξετάσεις σου. Εγώ έμεινα πολύ ικανοποιημένος με το βιβλίο του Αραπάκη (φυσικά υπάρχουν και άλλα εξίσου καλά ή και καλύτερα).
Καλή αρχή.

30 Μαρτίου 2008, 14:05:17
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Current 2008 Medical diagnosis and treatment.
 Ετήσιο update.Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο σε βιβλίο(πέραν και του Αραπάκη).Τα υπόλοιπα internet.

31 Μαρτίου 2008, 23:32:51
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
   Έχοντας πολύ πρόσφατα τελειώσει την ειδικότητα θα ήθελα να σου δώσω κάποιες προσωπικές συμβουλές. Έτσι καταρχάς θα ξεκινήσω από τα πιο απλά:1) θα πρέπει κατά την διάρκεια της εκπαιδευσής σου στα επιμέρους τμήματα να βάζεις τα δυνατά σου να πάρεις όσα μπορείς από την καθημερινή ρουτίνα της κάθε κλινικής και αν καταφέρεις να την βαρεθείς τότε θα μπορείς να πεις ότι κάτι κέρδισες. 2)Προσπάθησε όσο μπορείς να παρακολουθείς τα ΕΙ και τα ΤΕΠ  της εκάστοτε κλινικής γιατί εκεί θα πάρεις αρκετά από αυτά που θα χρειαστείς και θα πρωτοεφαρμόσεις στο 10μηνο του ΚΥ(είναι και το πιο σημαντικό μέρος της εκπεδευσής μας). 3) Τίποτα μην θεωρήσεις ότι είναι αχρείαστο, ποτέ  δεν ξέρεις τι θα σου χρειαστεί, όλα έχουν την αξία τους. 4)Κατάφερε να συνεργαστείς με τους  συναδέρφους των άλλων ειδικοτήτων και αν αυτοί σε υποτιμήσουν δείξε με την δουλειά σου ότι αξίζεις΄ μην αισθανθείς ούτε στιγμή ότι είσαι κατώτερος, απλώς η θέση σου δεν είναι στο νοσοκομείο και αυτό πολλοί δεν το καταλαβαίνουν. Πολλές φορές πρέπει να δουλέψεις περισσότερο από τους άλλους για να κερδίσεις την θέση σου, αυτό δες το ως κάτι θετικό.
 Όσον αφορά τα βιβλία τώρα συμφωνώ με τους συναδέρφους παραπάνω. Εγώ για τις εξετάσεις διάβασα Murtagh, Sloan,Current 2008 Medical diagnosis and treatment,  Current Practice Guidelines in Primary Care 2007(ξεκίνησα από την Ελληνική έκδοση μόνο που αυτή ήταν κάπως παλιά-2001) Αραπάκη, κάποια πράγματα από το Merk Manual και φυσικά από το internet updates σε διάφορα θέματα όπως υπέρταση, άσθμα, ΧΑΠ κ.α.









« Τελευταία τροποποίηση: 1 Απριλίου 2008, 00:37:46 από kefalidisg »
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

1 Απριλίου 2008, 00:43:27
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στην αρχή της θητείας σου σε κάθε κλινική κάνε ένα κατάλογο με γνώσεις και δεξιότητες που θεωρείς ότι πρέπει να μάθεις από εκεί για να ανταπεξέλθεις στο μέλλον στις υποχρεώσεις σου σαν Γενικός Ιατρός.
Σε αυτό θα σε βοηθήσει και το log-book το οποίο έχει καταρτίσει η ΕΛΕΓΕΙΑ και μπορείς να το βρείς στη διεύθυνση  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Φρόντισε μετά να μάθεις αυτά τα πράγματα που σημείωσες στον προαναφερόμενο κατάλογο, κατ άρχην με θεωρητικό τρόπο (μέσω διαβάσματος) αλλά κυρίως μέσω της κλινικής πράξης.
Αγόρασε πριν ξεκινήσεις στην κλινική ένα ντοσιέ ειδικά για το γνωστικό αντικείμενο αυτής της κλινικής και βάζε εκεί σχετικά ιατρικά κείμενα που έχεις βρεί ή, ακόμη καλύτερα, σχετικές σημειώσεις που έχεις γράψει ο ίδιος.
Προσπάθησε επίσης ξεκινώντας σε μια κλινική να βρείς κάποιον ειδικευμένο Ιατρό της κλινικής που να νιώθεις ότι τον εμπιστεύεσαι για τις γνώσεις του και ταιριάζεις μαζί του σαν χαρακτήρας και κάνε τον συμπαραστάτη στην προσπάθειά σου. Μη ντρέπεσαι να ρωτάς. Έχε στην τσέπη της Ιατρικής σου ρόμπας ένα μπλοκάκι και ένα στυλό και σημείωνε ερωτήσεις που ανακύπτουν κατά την διάρκεια της κλινικής σου ημέρας ώστε να ψάξεις για τις απαντήσεις το γρηγορότερο δυνατό. Μην αρκείσαι πάντως στις απαντήσεις που σου δίνουν οι ”ειδικοί ” της κλινικής. Ψάξε και μόνος σου στο διαδίκτυο. Συνήθισε να διαβάζεις ιατρικά κείμενα στα Αγγλικά και γράψου συνδρομητής σε κάποιο μεγάλο ιατρικό περιοδικό Γενικής Ιατρικής π.χ. στο British Medical Journal (BMJ). Προσπάθησε επίσης κάποιους μήνες της εκπαίδευσης σου να τους κάνεις σε κάποια χώρα που να έχει πιο αναπτυγμένη Γενική Ιατρική από ότι η Ελλάδα. Σίγουρα θα πάρεις πολλά και από αυτή την εμπειρία.
Δες τέλος την εκπαίδευσή σου στην Γενική Ιατρική όχι σαν μια αγγαρία αλλά σαν κάτι που μπορεί να πλουτίσει τον πνευματικό σου κόσμο.
Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο επάγγελμα από του Γενικού Οικογενειακού Ιατρού μέσα από το οποίο να βλέπει κανείς με καλύτερο τρόπο την βιολογική, ψυχολογική και κοινωνική διάσταση της ανθρώπινης ύπαρξης.
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Απριλίου 2008, 08:12:27 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Απριλίου 2008, 16:19:27
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ


Ευχαριστώ, για την γρήγορη ανταπόκριση και τις συμβουλές αν και έχω ασχοληθεί αρκετά με τον Αραπάκη  και την κλινική εξέταση του Bates κατά την διάρκεια του αγροτικού που μόλις τέλειωσα είχα πελαγώσει γιατί το εύρος των γνώσεων και δεξιοτήτων του Γενικού Ιατρού είναι μεγάλο.
Καταλαβαίνω ότι με περιμένει αρκετή δουλειά έχω πολύ όρεξη ελπίζω μόνο να βρω το κατάλληλο κλίμα από συναδέλφους και επιμελητές.
Θα συνεχίσω με το    Current 2008 Medical diagnosis and treatment και βλέπουμε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
134745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Δεκεμβρίου 2020, 00:33:53
από amarillio21
13 Απαντήσεις
12979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουλίου 2012, 16:42:30
από Γιώργος Κανελλόπουλος
0 Απαντήσεις
2482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιουλίου 2015, 00:41:56
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
4698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Μαΐου 2016, 00:24:16
από Denominator
25 Απαντήσεις
23720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαρτίου 2020, 18:38:42
από Αδαμάντιος Σκούφαλος