Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 13:59:53

Αποστολέας Θέμα: Περίπτωση "εθελοντή" συνταγογράφου και στρογγυλές σφραγίδες  (Αναγνώστηκε 25008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Μαρτίου 2010, 18:03:33
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Επειδή συνεχίζω να μην καταλαβαίνω....

Εφόσον εγώ συνταγογραφήσω σε ασφαλισμένο στο κάτω μέρος σφραγίζω με την ορθογώνια σφραγίδα

3η Υ.ΠΕ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣ. ΚΟΖΑΝΗΣ "ΜΑΜΑΤΣΕΙΟ"
ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ
ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ Α.Μ. (σιγά να μη το γράψω)

Μετά η συνταγή αυτή χρειάζεται στρόγγυλη του Κ.Υ.;
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

31 Μαρτίου 2010, 18:42:24
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Τετράγωνη για τις συνταγές που ο ασφαλισμένος θέλει να εκτελέσει σε φαρμακεία εντός νομού και στρόγγυλη για συνταγές που θα εκτελεστούν σε φαρμακεία εκτός του νομού. Παλιότερα καμιά συνταγή δεν εκτελούνταν σε φαρμακεία εκτός νομού και για αυτό αναφερόμασταν στα κλειστά επαγγέλματα. Καταλαβαίνεις λοιπόν , Τάσο, πόσο σημαντική δουλειά είναι να μπεί στρόγγυλη σφραγίδα σε συνταγή. Ουσιαστικά εγγυάται την ιδιότητά σου. Κι αυτός που τη βάζει φέρει μεγάλη ευθύνη. Και ένας έχει αυτή την ευθύνη σε κάθε νοσοκομείο ή κέντρο υγείας.  Σφραγίδες στρόγγυλες δεν υπάρχουν πλέον σε κανένα περιφερειακό ιατρείο. Κι αν υπάρχουν είναι αμέλεια. Καθότι άγνοια του νόμου δεν δικαιολογείται.  Η διευθύντριά σου το ξέρει αυτό???
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαρτίου 2010, 18:44:37 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Μαρτίου 2010, 18:45:42
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ο ελεγκτής το ΟΓΑ με τη στρόγγυλη δε θα σφραγίσει;

Άρα καλά κάνω και την έχω στο ιατρείο....το περιφερειακό!
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

31 Μαρτίου 2010, 20:11:55
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Άλλη η στρόγγυλη του ΟΠΑΔ, άλλη η στρόγγυλη του ΟΓΑ και άλλη του νοσηλευτικού ιδρύματος στο οποίο ανήκεις. Κάθε δημόσια υπηρεσία έχει τη στρόγγυλη σφραγίδα της.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

1 Απριλίου 2010, 00:21:23
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απαραίτητη εκτός από την προσωπική σφραγίδα είναι και η ύπαρξη τρίγωνης, τετράγωνης, στρόγγυλης όπως την υποεκτιμάτε. Για πάτε να βγάλετε μια στρόγγυλη σφραγίδα σε ένα βιβλιοπωλείο..........  

Το πλέον εύκολο να βγάλεις στρογγυλή σφραγίδα. Με το εθνόσημο και όλα τα αξεσουάρ!

Απ' όλη τη συζήτηση καταλαβαίνω ότι για ακόμη μια φορά κάθε Νομός έχει τους δικούς του νόμους ή μάλλον κατανόηση των νόμων.
Ο συνάδελφος Άρης ισχυρίζεται ότι υπάρχει εγκύκλιος ότι απαγορεύει την ύπαρξη και την χρήση στρογγυλής σφραγίδας στα Π.Ι. Δείχνει πολύ σίγουρος και υποθέτω έχει δίκιο.
Στη δική μας περιοχή συνεχίζεται η χρήση της στρογγυλής σφραγίδας σε όλα τα Π.Ι. ενώ σε περιπτώσεις που δεν μπει τότε ο φαρμακοποιός συνήθως στέλνει τον υπάλληλο για να σφραγιστεί εκ των υστέρων.
Τετράγωνες σφραγίδες που αναφέρθηκαν και περιέχουν μόνο τα στοιχεία του ιδρύματος δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ποτέ.
Δηλαδή αν υπάρχει μόνο μια στρογγυλή σφραγίδα στο Κ.Υ. ή στο νοσοκομείο τότε αν υποθέσουμε ότι δεν χρειάζεται στις συνταγές τι γίνεται με τις γνωματεύσεις; Δεν χρειάζεται ούτε εκεί; Νομίζω ότι χρειάζεται. Και θα πρέπει να παραπέμπω τον ενδιαφερόμενο για τη γνωμάτευση στον σφραγιδοκράτορα του Κ.Υ. (στα 50 χιλιόμετρα) ή στον σφραγιδοκράτορα του νοσοκομείου (στα 40 χιλιόμετρα) για τοποθέτηση της μεγάλης στρογγυλής σφραγίδας του κράτους;

1 Απριλίου 2010, 00:38:22
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Επειδή μίλησα με κάποιους φαρμακοποιούς και ρώτησα τι συμβαίνει με τις συνταγές του ΟΓΑ μετά τη συνταγογράφηση από μένα όλοι μου απάντησαν το ίδιο που γνώριζα κι εγώ.

Εφόσον στη σφραγίδα του ιατρού υπηρεσίας υπαίθρου αναγράφονται τα στοιχεία του νοσοκομείου και του κέντρου υγείας δεν είναι αναγκαία η σφράγιση της συνταγής με τη στρόγγυλη του Κ.Υ.

Οπότε το θέμα είναι τι αναγράφεται στην σφραγίδα του ιατρού.

Για παράδειγμα μου ανέφεραν συνταγές από αγροτικούς ιατρούς στο Νομό Φλώρινας όπου αναφέρεται μόνο το ονοματεπώνυμο και η ιδιότητα "ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου" όπου αναγκάζονται να σφραγίζουν τις συνταγές και με τη στρόγγυλη του Κ.Υ.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

1 Απριλίου 2010, 00:54:05
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα μετά από έλεγχο που είχε κάνει προ έτους σε φαρμακεία του νομού η ΥΠΕΔΥΦΚΑ (Υπηρεσία Ελέγχου Δαπανών Υγείας Φορέων Κοινωνικής Ασφάλισης) μου είχε στείλει ο ΟΓΑ έγγραφο να μου επισημάνει ότι πρέπει να βάζω στρογγυλή σφραγίδα παροτι τους επισήμανα ότι η σφραγίδα μου έχει όλα τα στοιχεία (ΥΠΕ, Νοσοομείο, ΚΥ, ΠΠΙ, Ειδικότητα, βαθμό και ΑΜ ΤΣΑΥ).
Πιάσε το αυγό και κούρευτο Αναστάσιε!
Εδώ πάει η παραπάνω αναφορά μου ότι είναι πανεύκολο στην Ελ να κάνεις μια στρογγυλή σφραγίδα. Κανείς δεν ζητάει εξουσιοδότηση από την υπηρεσία όπως ήξερα ότι απαιτούνταν παλιότερα. Πήγα κι έκανα μια αυτόματη στρογγυλή σφραγίδα με τα στοιχεία του ιατρείου.

Επίσης δεν έχω καταλάβει αν τελικά υπάρχει και ξεχωριστό "μπαϊράκι" ανά ασφαλιστικό ταμείο. Δηλαδή οι συνταγές του ΟΓΑ δεν θέλουν στρογγυλή σφραγίδα του Π.Ι., οι συνταγές του ΙΚΑ θέλουν κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Απριλίου 2010, 01:06:04 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

1 Απριλίου 2010, 00:59:40
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Θα ζητήσω αύριο από τον ΟΓΑ- Διεύθυνση Φαρμακευτική τη σχετική εγκύκλιο.
Πάντως στο νομό Κοζάνης εξοφλούνται οι συνταγές από τον ΟΓΑ χωρίς στρόγγυλη σφραγίδα.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

1 Απριλίου 2010, 01:05:12
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
”Με τη μόνη σφραγίδα που σφραγίζω τις συνταγές είναι αυτή που αναφέρει, Υ.Π.Ε., Νοσοκομείο, Κ.Υ., Π.Ι., ιδιότητα και Α.Μ.”

Σωστό.
Η μόνη σφραγίδα που χρησιμοποιείται στις Συνταγές είναι αυτή που έχει στοιχεία ΥΠΕ-Νοσ-Κ.Υ.-Π.Ι. και του γιατρού.

Πρακτικό για λόγους «μικρών μουτζούρων» είναι ατά τα στοιχεία να είναι σε δύο σφραγίδες. Η μία με τα στοιχεία ΥΠΕ-Νοσ-Κ.Υ.-Π.Ι. που μπαίνει κάτω στην υπογραφή και η άλλη με τα στοιχεία του γιατρού που μπαίνει όπου χρειάζονται μονογραφές καθώς και στην υπογραφή )μαζί με την 1η)
Εξαίρεση οι νέες συνταγές ΙΚΑ π[ου απαιτούν μία και μοναδική – μικρή.

Στη μονάδα μας προτιμούμε τη διπλή σφραγίδα για να έχουμε παραλαβή παράδοση της 1ης με τα υπηρεσιακά στοιχεία. Η παραλαβή-παράδοση για ενιαία δημιουργεί προβλήματα, αφού κάποιοι θέλουν να κρατήσουν τη σφραγίδα τους. Με στοιχεία μονάδος όμως στη σφραγίδα δεν πρέπει να γίνει αυτό

Η στρογγυλή υπάρχει ΜΟΝΟΝ στη Γραμματεία και χρειάζεται για άλλα έντυπα, θεωρήσεις κ.λ.π, αλλά ΟΧΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΓΕΣ, όχι γιατί έτσι μου αρέσει εμένα αλλά γιατί υφίσταται σχετικό νομικό πλαίσιο (νομίζω ότι ο ΑΡΗΣ κάπου το έχει αναφέρει παλαιότερα).

« Τελευταία τροποποίηση: 1 Απριλίου 2010, 01:09:40 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

1 Απριλίου 2010, 01:10:35
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Στη μονάδα μας προτιμούμε τη διπλή σφραγίδα για να έχουμε παραλαβή παράδοση της 1ης με τα υπηρεσιακά στοιχεία. Η παραλαβή-παράδοση για ενιαία δημιουργεί προβλήματα, αφού κάποιοι θέλουν να κρατήσουν τη σφραγίδα τους. Με στοιχεία μονάδος όμως στη σφραγίδα δεν πρέπει να γίνει αυτό

Η στρογγυλή υπάρχει ΜΟΝΟΝ στη Γραμματεία και χρειάζεται για άλλα έντυπα, θεωρήσεις κ.λ.π, αλλά ΟΧΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΓΕΣ, όχι γιατί έτσι μου αρέσει εμένα αλλά γιατί υφίσταται σχετικό νομικό πλαίσιο (νομίζω ότι ο ΑΡΗΣ κάπου το έχει αναφέρει παλαιότερα).
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

1 Απριλίου 2010, 01:15:09
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αγαπητέ Δημήτρη,
επανέρχομαι στο ερώτημα που έθεσα παραπάνω.
Τα Π.Ι. πρέπει να έχουν στρογγυλή σφραγίδα; (ακόμη κι αν δεν σφραγίζουν τις συνταγές)
Διαφορετικά για τα έντυπα που αναφέρεις θα πρέπει όλοι οι ενδιαφερόμενοι να παραπέμπονται για σφράγισμα στο Κ.Υ. που υπάγεται το κάθε Π.Ι;

1 Απριλίου 2010, 01:55:24
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Τα ΠΙ δεν προβλέπεται –από ετών- να έχουν στρογγυλή Σφραγίδα/
Να παραπέμπουν? Ας δούμε μερικά πράγματα που θέλουν στρογγυλή:
‘Έλεγχος συνταγών ΟΓΑ: Γίνεται μόνον στο Κ.Υ. (γιατί πρέπει να γίνεται στο Π.Ι.?)
Έγγραφα εξωτερικής αλληλογραφίας: Τα Π.Ι. δεν έχουν τέτοια, αλλά έγγραφα εσωτερικής αλληλογραφίας –αν έχουν.
Γνήσιο υπογραφής ή φωτοαντιγράφου: Μόνο στο Κ.Υ.
Πιστοποιητικά θανάτου –παραπεμπτικά –γνωματεύσεις: Δεν απαιτούν στρογγυλή.

Για τι άλλο θα μπορούσε να χρειάζεται η στρογγυλή σε ένα Π.Ι.?

(το ΤΕΒΕ π.χ. επιμένει να απαιτεί στρογγυλή στις συνταγές στην περιοχή μας –παρατύπως. Αν και σε σας το κάνει, δε φταίτε εσείς για την ταλαιπορία των ασφαλισμένων που θα μεταβούν στο Κ.Υ. ούτε νοείται η δημιουργία σφραγίδας επειδή ένας φορέας απαιτεί να μπαίνει στις συνταγές του παρατύπως.)

Μ ξεχνάμε ότι η στρογγυλή είναι το φέσι της επισημότητας και δεν πρέπει να κυκλοφορεί ανεξέλεγκτα.. Γι’ αυτό καλώς –κατά τη γνώμη μου- καταργήθηκε στις συνήθεις ιατρικές πράξεις.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

1 Απριλίου 2010, 01:59:21
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
‘Έλεγχος συνταγών ΟΓΑ: Γίνεται μόνον στο Κ.Υ. (γιατί πρέπει να γίνεται στο Π.Ι.?)
Όταν ελεγκτής Ο.Γ.Α. ορίζεται ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου σε Π.Ι. τότε πως δε θα έχει σφραγίδα ο ίδιος στο Π.Ι.;
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

1 Απριλίου 2010, 03:04:05
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Υπάρχει η στρογγυλή που γράφει ΄΄ Ελληνική Δημοκρατία -Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης-Χ..... ΥΠΕ - Γ.Ν. Ψ......... - Κέντρο Υγείας Ζ ΄΄ Αυτή είναι μία και μοναδική. Υπάρχει στο κέντρο υγειας. Το νοσοκομείο έχει μια άλλη στρόγγυλη σφραγίδα που γράφει    ΄΄Ελληνική Δημοκρατία -Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης-Χ..... ΥΠΕ - Γ.Ν. Ψ......... ΄΄Ο ελεγκτής έχει μια άλλη σφραγίδα που την έχει μαζί του, όπου του έχουν πει να πηγαίνει να ασκεί καθήκοντα ελεγκτή που επάνω γράφει..........Όποιος ειναι ελεγκτής θα μας πει.
Επίσης στρογγυλη σφραγίδα έχει η εφορία που γράφει ΄΄Έλληνική Δημοκρατία- Υπουργείο Οικονομικών - Χ....ΔΟΥ΄΄ και κάθε δημόσια υηρεσία. Η στρόγγυλη δίνε εγγυρότητα σε ένα έγγραφο.Αυτό ελέγχουν στα ΚΕΠ σε φωτοτυπία. Έχει στρόγγυλη το πρωτότυπο? Είναι ακριβές αντίγραφο η φωτοτυπία.Δεν έχει? Δεν ξέρω τι έγγραφο είναι αυτό. Κι ας έχει υπογραφή και σφραγίδα από οποιονδήποτε δημόσιο υπάλληλο με οποονδήποτε βαθμό στην ιεραρχία.

Τώρα βγάζω σφραγίδα που έχει, ΥΠΕ-νοσοκομείο-ονοματεπώνυμο και ιατρός με τίτλο, δεν λέει τίποτε.Ο οποιοσδήποτε μπορεί να βγάλει τέτοια.Κάντε κι εσείς μια σφραγίδα τέτοια δώρο στους φίλους σας και θα χαρούν πολύ οι φαρμακοποιοί της γειτονιάς τους.Αν έχει βγει μια τέτοια σφραγίδα από την τεχνική υπηρεσία του νοσοκομείου, δηλ με έξοδα του δημοσίου, τότε αφαιρείται με τη λήξη της σύμβασης.Σουβενίρ με έξοδα του δημοσίου δεν κάνουμε.  Μια τέτοια σφραγίδα χωρίς τετράγωνη ή στρόγγυλη στη συνταγή δεν σημαίνει τίποτε γιατί τότε και ο βιβλιοπώλης της γειτονιάς θα το έπαιζε γιατρός και θα συνταγογραφούσε.Ποιός δηλώνει ότι ο Χ . Ψ είναι γιατρός όπως γράφει η σφραγίδα του??
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Απριλίου 2010, 03:05:41 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

2 Απριλίου 2010, 00:52:23
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ελεγκτής έχει μια άλλη σφραγίδα που την έχει μαζί του, όπου του έχουν πει να πηγαίνει να ασκεί καθήκοντα ελεγκτή που επάνω γράφει..........Όποιος ειναι ελεγκτής θα μας πει.
Ο ελεγκτής του ΟΓΑ θεωρεί τις δαπάνες αλλά και τις συνταγές με αναλώσιμα με την στρόγγυλη σφραγίδα που γράφει Ελληνική Δημοκρατία, ΥΠΕ, Νοσοκομείο, Κ.Υ.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
25715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Οκτωβρίου 2008, 20:41:40
από Τ.Μαλλές
3 Απαντήσεις
79057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Φεβρουαρίου 2019, 20:58:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2009, 20:27:18
από anastasios theodoridis
2 Απαντήσεις
26181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2010, 02:52:44
από Δημήτριος
0 Απαντήσεις
2982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Μαΐου 2010, 13:31:30
από anastasios theodoridis