Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 04:33:32

Αποστολέας Θέμα: Περίπτωση "εθελοντή" συνταγογράφου και στρογγυλές σφραγίδες  (Αναγνώστηκε 24987 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Απριλίου 2010, 01:03:52
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ζητήσω αύριο από τον ΟΓΑ- Διεύθυνση Φαρμακευτική τη σχετική εγκύκλιο.
Πάντως στο νομό Κοζάνης εξοφλούνται οι συνταγές από τον ΟΓΑ χωρίς στρόγγυλη σφραγίδα.
Η προϊσταμένη του τμήματος μου ανέφερε πως είναι υποχρεωτική η τοποθέτηση της στρόγγυλης σφραγίδας σε όλες τις συνταγές.
Της ανέφερα πως επί 9 μήνες που είμαι εγώ ιατρός στο Π.Ι. δεν σφραγίζω τις συνταγές με την στρόγγυλη αλλά μόνο με τη δική μου σφραγίδα που αναγράφει όμως όλα όσα αναγράφονται και στην στρόγγυλη και οι συνταγές εξοφλούνται κανονικά από τον ΟΓΑ.

Σε επικοινωνία με το Κ.Υ. μου ανέφεραν πως.....δεν γνωρίζουν και θα πρέπει να απευθυνθώ στον ΟΓΑ, άσχετα αν τους ανέφερα πως εγώ είμαι υπάλληλος του Κ.Υ. και όχι του ΟΓΑ, άρα οφείλει να με ενημερώσει και πως μέχρι να με ενημερώσουν εγγράφως θα σταματήσω τη συνταγογράφηση.

Η προϊσταμένη της Φαρμακευτικής Διεύθυνσης του ΟΓΑ μου ανέφερε πως στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος αναφέρεται η υποχρέωση της τοποθέτησης της στρογγυλής σφραγίδας στις συνταγές.

Δυστυχώς τα παραπάνω Π.Δ. είναι σχετικά με το θέμα, αλλά προσωπικά με μία γρήγορη ανάγνωση δεν βρήκα απάντηση στο ερώτημά μας.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

2 Απριλίου 2010, 05:25:44
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 06:16:40 από Koterakis »

2 Απριλίου 2010, 08:42:12
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Οι συνταγές όλων των γιατρών στο νομό Κοζάνης δεν σφραγίζονται με στρόγγυλη.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

2 Απριλίου 2010, 22:08:25
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
……..Όταν ελεγκτής Ο.Γ.Α. ορίζεται ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου σε Π.Ι. τότε πως δε θα έχει σφραγίδα ο ίδιος στο Π.Ι.;……….

Στη ζώνη ευθύνης μου δεν δέχτηκα να οριστούν γιατροί Π.Ι. ως ελεγκτές, αλλά μόνο μέσα στο Κ.Υ.
Σε περιοχές που το Κ.Υ. είναι σχετικά προσβάσιμο, δε βλέπω το λόγο. Στα Πατήσια που μένω εγώ ο ΟΓΑ πρέπει να βάλει ελεγκτή γιατί «που να πάω? πώς? μισή ώρα πιο εκεί που είναι ο ελεγκτής»?
Ας μη τα θέλουμε όλα στο πιάτο γιατί έτσι ξεχειλώνει πολύ το πράγμα και δημιουργεί το έδαφος για επίταση φαινομένων ανευθυνότητας ή και δόλου.
Θες να σου πω και κάτι άλλο? Είναι τουλάχιστον αντιεπαγγελματικό, αλλά και σαφώς αντιεπιστημονικό και παντελώς έξω από ορθολογική ταχτική το να ανατίθεται ελεγκτικό έργο σε γιατρούς που ιεραρχικά και επιστημονικά –κατά τεκμήριο- βρίσκονται σε χαμηλότερη βαθμίδα από αυτόν που ελέγχουν. Για αυτό το λόγο και δεν επέτρεψα ως συντονιστής ειδικευομένων Γ.Ι. να χρησιμοποιηθούν ειδικευόμενοι που επόπτευα για το έργο αυτό, όπως και γιατροί των Π.Ι. ευθύνης μας.
Αυτά μόνο σε χώρες ¨οργανωμένες¨, όπως η Ελ τα βλέπεις. Το θεωρώ μάλιστα τόσο σημαντικό -από πλευράς «πολιτισμού» και εφαρμογής των αυτονόητων- που πιστεύω πως αν αυτό το δω να αλλάζει, ίσως αρχίσω να ελπίζω ότι κάτι θα αλλάξει σε αυτή τη χώρα.

Θα συμφωνήσω μόνο για τις περιπτώσεις δύσκολης επικοινωνίας Π.Ι. με Κ.Υ. (όπως κυρίως μερικές νησιωτικές περιοχές). Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να εκτιμάται κατά περίπτωση το θέμα και να υπάρχει η δυνατότητα σφραγίδας στο Π.Ι.
Στη Μακεδονία (που την έχω γυρίσει όλη πλείστες φορές) δεν μου φαίνεται πως συντρέχει πραγματικός λόγος θεωρήσεων στα Π.Ι.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

3 Απριλίου 2010, 01:56:40
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στη Μακεδονία (που την έχω γυρίσει όλη πλείστες φορές) δεν μου φαίνεται πως συντρέχει πραγματικός λόγος θεωρήσεων στα Π.Ι.
Ως ελεγκτής ΟΓΑ έμεινα 2 περίπου μήνες, μετά παραιτήθηκα γιατί ήταν δύσκολη η επικοινωνία με την προϊσταμένη και επειδή δεν σφράγιζα δαπάνες που έφερναν υπεύθυνοι καταστημάτων ορθοπεδικών ειδών (το όργιο εκεί είναι εκατομμυρίων).

Στον ΟΠΑΔ χωρίς καμία ενημέρωση όπως και στον ΟΓΑ έκατσα μόνος να ενημερωθώ ποια είναι τα καθήκοντα του ελεγκτή για να εξυπηρετώ τους δημόσιους υπαλλήλους της επαρχίας μου.
Δυστυχώς βρήκα μία νοοτροπία από τους ασφαλισμένους που με ανάγκασαν να παραιτηθώ. "Βάλε μια σφραγίδα γιατρέ να τελειώνουμε" σε εξετάσεις που δεν δικαιολογούσε το ταμείο τους, σε αθεώρητα βιβλιάρια ακόμα και από το 1994 και πολλά άλλα ευτράπελα....

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι τουλάχιστον αντιεπαγγελματικό, αλλά και σαφώς αντιεπιστημονικό και παντελώς έξω από ορθολογική ταχτική το να ανατίθεται ελεγκτικό έργο σε γιατρούς που ιεραρχικά και επιστημονικά –κατά τεκμήριο- βρίσκονται σε χαμηλότερη βαθμίδα από αυτόν που ελέγχουν.
Μα αμισθί μόνο ένας αγροτικός που δε γνωρίζει τα καθήκοντά του θα δεχθεί να γίνει ελεγκτής.
Ακόμα και στις προκηρύξεις του ΟΠΑΔ μέχρι τώρα οι ελεγκτές ήταν συνάδελφοι που βρίσκονταν σε αναμονή ειδικότητας.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

6 Απριλίου 2010, 15:11:10
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ελεγκτής έχει μια άλλη σφραγίδα που την έχει μαζί του, όπου του έχουν πει να πηγαίνει να ασκεί καθήκοντα ελεγκτή που επάνω γράφει..........Όποιος ειναι ελεγκτής θα μας πει.
Ο ελεγκτής του ΟΓΑ θεωρεί τις δαπάνες αλλά και τις συνταγές με αναλώσιμα με την στρόγγυλη σφραγίδα που γράφει Ελληνική Δημοκρατία, ΥΠΕ, Νοσοκομείο, Κ.Υ.
Τι σχέση έχει η στρογγυλή σφραγίδα του ελεγκτή με τη στρογγυλή του νοσοομείου??? Η στρογγυλή σφραγίδα του ελεγκτή του ΟΠΑΔ γράφει ΄΄ΈΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΙΑ-ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΥ-ΥΠΑΔ ΚΟΖΑΝΗΣ π.χ΄΄
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

6 Απριλίου 2010, 15:28:17
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Στο έχω ξαναγράψει. Όταν διαβάζεις κάποια μηνύματα να τα διαβάζεις προσεκτικά.
Ξαναδιάβασε λοιπόν τι ακριβώς έγραψα και αν δεν καταλάβεις θα προσπαθήσω να γίνω πιο κατανοητός.

ΟΓΑ....όχι ΟΠΑΔ.... ;)

Υ.Γ. αν βρεις σφραγίδα που γράφει "ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΙΑ" να είσαι σίγουρος πως την έφτιαξε χουντικός ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

12 Απριλίου 2010, 10:18:25
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επειδή συνεχίζω να μην καταλαβαίνω....

Εφόσον εγώ συνταγογραφήσω σε ασφαλισμένο στο κάτω μέρος σφραγίζω με την ορθογώνια σφραγίδα

3η Υ.ΠΕ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣ. ΚΟΖΑΝΗΣ "ΜΑΜΑΤΣΕΙΟ"
ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ
ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ Α.Μ. (σιγά να μη το γράψω)

Μετά η συνταγή αυτή χρειάζεται στρόγγυλη του Κ.Υ.;

Οταν εκανα αγροτικο δεν μου ειχαν δωσει τετοια σφραγιδα.
Εβγαλα μονη μου την προσωπικη σφραγιδα και οταν πηγα στο ΠΙ μου εδωσαν μια στρογγυλη την οποια επεστρεψα οταν τελειωσα το αγροτικο

12 Απριλίου 2010, 10:20:53
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τετράγωνη για τις συνταγές που ο ασφαλισμένος θέλει να εκτελέσει σε φαρμακεία εντός νομού και στρόγγυλη για συνταγές που θα εκτελεστούν σε φαρμακεία εκτός του νομού. Παλιότερα καμιά συνταγή δεν εκτελούνταν σε φαρμακεία εκτός νομού και για αυτό αναφερόμασταν στα κλειστά επαγγέλματα. Καταλαβαίνεις λοιπόν , Τάσο, πόσο σημαντική δουλειά είναι να μπεί στρόγγυλη σφραγίδα σε συνταγή. Ουσιαστικά εγγυάται την ιδιότητά σου. Κι αυτός που τη βάζει φέρει μεγάλη ευθύνη. Και ένας έχει αυτή την ευθύνη σε κάθε νοσοκομείο ή κέντρο υγείας.  Σφραγίδες στρόγγυλες δεν υπάρχουν πλέον σε κανένα περιφερειακό ιατρείο. Κι αν υπάρχουν είναι αμέλεια. Καθότι άγνοια του νόμου δεν δικαιολογείται.  Η διευθύντριά σου το ξέρει αυτό???

Εμεις μονο στρογγυλη ειχαμε.
Περιττο να πω ,πως κανεις δεν μας ενημερωσε σχετικα με την συνταγογραφηση.
Μονο η φαρμακοποιος που ερχοταν καθε μερα γιατι καναμε λαθη στις συνταγες!
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Απριλίου 2010, 10:29:40 από timex »

12 Απριλίου 2010, 10:23:31
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα μετά από έλεγχο που είχε κάνει προ έτους σε φαρμακεία του νομού η ΥΠΕΔΥΦΚΑ (Υπηρεσία Ελέγχου Δαπανών Υγείας Φορέων Κοινωνικής Ασφάλισης) μου είχε στείλει ο ΟΓΑ έγγραφο να μου επισημάνει ότι πρέπει να βάζω στρογγυλή σφραγίδα παροτι τους επισήμανα ότι η σφραγίδα μου έχει όλα τα στοιχεία (ΥΠΕ, Νοσοομείο, ΚΥ, ΠΠΙ, Ειδικότητα, βαθμό και ΑΜ ΤΣΑΥ).
Πιάσε το αυγό και κούρευτο Αναστάσιε!
Εδώ πάει η παραπάνω αναφορά μου ότι είναι πανεύκολο στην Ελ να κάνεις μια στρογγυλή σφραγίδα. Κανείς δεν ζητάει εξουσιοδότηση από την υπηρεσία όπως ήξερα ότι απαιτούνταν παλιότερα. Πήγα κι έκανα μια αυτόματη στρογγυλή σφραγίδα με τα στοιχεία του ιατρείου.

Επίσης δεν έχω καταλάβει αν τελικά υπάρχει και ξεχωριστό "μπαϊράκι" ανά ασφαλιστικό ταμείο. Δηλαδή οι συνταγές του ΟΓΑ δεν θέλουν στρογγυλή σφραγίδα του Π.Ι., οι συνταγές του ΙΚΑ θέλουν κλπ
Σε αυτη τη χωρα , οι πολλες σφραγιδες δεν κανουν κακο!!!!

12 Απριλίου 2010, 17:56:23
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Όλες οι συνταγές χρειάζονται εκτός τη σφραγίδα του ιατρού (που την έβγαλε ο ίδιος ή την παρέλαβε από το νοσοκομείο) και την στρόγγυλη σφραγίδα όπου αναγράφεται η ΥΠΕ, το Νοσοκομείο και το Κ.Υ.

Στο νομό Κοζάνης λόγω του ότι στις σφραγίδες των αγροτικών αναγράφονται όλα τα παραπάνω αποφεύγουν να σφραγίζουν με την στρόγγυλη σφραγίδα, κάτι το οποίο αποδέχεται η ελεγκτής φαρμακοποιός του ΟΓΑ και των άλλων ταμείων.

Ξεχασμένες συνταγές στα συνταγολόγια των ασφαλισμένων από άλλους νομούς (Γ.Ι. από Φλώρινα, Νευρολόγος από ΑΧΕΠΑ κ.α.) εκτός τη σφραγίδα των ιατρών φέρουν και τη στρόγγυλη σφραγίδα.

Η υπεύθυνη του Φαρμακευτικού τομέα του ΟΓΑ στην Αθήνα απάντησε πως χρειάζεται και η στρόγγυλη σφραγίδα, άσχετα αν μέχρι τώρα το ταμείο εξοφλούσε τις συνταγές που δεν έφεραν την στρόγγυλη από το νομό Κοζάνης.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

12 Απριλίου 2010, 17:58:52
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Όσο αφορά την έκβαση του παραπάνω περιστατικού δε θέλω να το σχολιάσω γιατί έχω βαρεθεί να βρίζω τους υπευθύνους που είναι ανεύθυνοι.

Ο ιατρικός σύλλογος κάλεσε τον εθελοντή ιατρό και του έκανε συστάσεις να μην το ξανακάνει.

Απλά......γελοίοι....
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

12 Απριλίου 2010, 23:24:10
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η υπεύθυνη του Φαρμακευτικού τομέα του ΟΓΑ στην Αθήνα απάντησε πως χρειάζεται και η στρόγγυλη σφραγίδα, άσχετα αν μέχρι τώρα το ταμείο εξοφλούσε τις συνταγές που δεν έφεραν την στρόγγυλη από το νομό Κοζάνης.

Με ποιές διατάξεις? Μήπως πρέπει (εμείς, αλλά πολύ περισσότερο εκείνοι) να λέμε "χρειάζεται" ή "δεν χρειάζεται" βάσει του τάδε νομοθετήματος?
Νισάφι πια αυτό το ελληνοφρενές. Το να προσπαθούμε δηλαδή να συνάγουμε το τι προβλέπεται από το τι καθεστώς βρήκε ο καθένας μας (μηδέ εμού εξαιρουμένου). Δεν είναι δυνατόν ο ένας έτσι, ο άλλος γκιουβέτσι. Ο ένας "δέχομαι" ο άλλος "δεν είναι αποδεκτά..."

Όσο για την ποινή !!! νταξ μωρέ τώρα, και τι έγινε ???
Να σου λέω ιστορίες με τις ώρες για αυτή τη στάση των συλλόγων.
Απλά θα αναφερθώ μόνο σε ένα περιστατικό.
Φυσιοθεραπευτής γράφει συνταγή σε έντυπο –κανονικό, με λογότυπο- φορέα και με σφραγίδα φωτοτυπημένη κάποιου ορθοπεδικού (συνεργάτη του?) και χορηγεί συχνά με τέτοιες συνταγές, ιατρικές αγωγές.
Ο σύλλογος το μαθαίνει και τον καλεί να δώσει εξηγήσεις, αλλά όταν αυτός δεν έρχεται, εφησυχάζει με το "και τι να κάνουμε? Δεν είναι μέλος μας να τον διώξουμε" !!! (είδαμε δα και σε άλλους που ήταν μέλη του).
Για κακή του τύχη όμως έπεσε και στα δικά μου χέρια τέτοια συνταγή που διεβιβάσθη μαζί με ενημερωτικό έγγραφο στον εισαγγελέα και τότε «κινήθηκε» και ο σύλλογος στον οποίο κοινοποιήθηκε (για να μη φανεί συνεργός, προφανώς).
Δεν είπαμε? Όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος.
Το ότι ο εν λόγω είναι συγγενής κρατούντων στην πόλη του, είναι προφανώς σύμπτωση.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

13 Απριλίου 2010, 19:25:39
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η υπεύθυνη του Φαρμακευτικού τομέα του ΟΓΑ στην Αθήνα απάντησε πως χρειάζεται και η στρόγγυλη σφραγίδα, άσχετα αν μέχρι τώρα το ταμείο εξοφλούσε τις συνταγές που δεν έφεραν την στρόγγυλη από το νομό Κοζάνης.

Με ποιές διατάξεις? Μήπως πρέπει (εμείς, αλλά πολύ περισσότερο εκείνοι) να λέμε "χρειάζεται" ή "δεν χρειάζεται" βάσει του τάδε νομοθετήματος?
Νισάφι πια αυτό το ελληνοφρενές. Το να προσπαθούμε δηλαδή να συνάγουμε το τι προβλέπεται από το τι καθεστώς βρήκε ο καθένας μας (μηδέ εμού εξαιρουμένου). Δεν είναι δυνατόν ο ένας έτσι, ο άλλος γκιουβέτσι. Ο ένας "δέχομαι" ο άλλος "δεν είναι αποδεκτά..."

Δεν γνωρίζω να υπάρχει ειδική διάταξη για τις συνταγές. Υπάρχει όμως μια πολύ παλαιά διάταξη που λέει ότι κάθε είδους έγγραφο που εξέρχεται από μια δημόσια υπηρεσία ή ΝΠΔΔ φέρει ως σημείο γνησιότητας-εγκυρότητας την στρογγυλή σφραγίδα του φορέα που το εκδίδει. Εκει νομίζω ότι στηρίζεται η όλη ιστορία.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

14 Απριλίου 2010, 22:32:45
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Του ΙΚΑ οι συνταγές εξέρχονται επίσης από ΝΠΔΔ. Έχουν στρογγυλή σφραγίδα?
Τουλάχιστον όταν εγώ εργαζόμουν στο ΙΚΑ δεν είχαν.
Από εμάς όμως ζητιέται.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
25690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Οκτωβρίου 2008, 20:41:40
από Τ.Μαλλές
3 Απαντήσεις
78580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Φεβρουαρίου 2019, 20:58:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2009, 20:27:18
από anastasios theodoridis
2 Απαντήσεις
26066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2010, 02:52:44
από Δημήτριος
0 Απαντήσεις
2977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Μαΐου 2010, 13:31:30
από anastasios theodoridis