Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:40:35

Αποστολέας Θέμα: Ποια φάρμακα έχω στο ιδιωτικό μου Ιατρείο και στην Ιατρική μου τσάντα.  (Αναγνώστηκε 70641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Απριλίου 2010, 00:17:21
Αναγνώστηκε 70641 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τα φάρμακα αυτά τα επέλεξα μετά από μελέτη σχετικής Ιατρικής βιβλιογραφίας (1) αλλά και με βάση την προσωπική μου εμπειρία. Μάλιστα στην πρώτη κατάταξη που κάνω παρακάτω (όχι την αλφαβητική) τα κατατάσσω κατά κύριο λόγο με βάση την κατάταξη που κάνει η βιβλιογραφία μου (1).

Για πρακτικούς λόγους γράφω και το εμπορικό όνομα των φαρμάκων που έχω, παίρνοντας το ρίσκο να θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση. Όταν λέω για πρακτικούς λόγους εννοώ για να μπορώ εγώ και κυρίως η γραμματέας του Ιατρείου μου να βρίσκουμε άμεσα αυτό που θέλουμε και να μπορούμε εύκολα να κάνουμε μια καταγραφή του τι υπάρχει στο φαρμακείο μας. Αυτή την καταγραφή την κάνει η γραμματέας μου στις αρχές κάθε μήνα όπου τότε βλέπει εκτός από το τι φάρμακα λείπουν και ποια φάρμακα έχουν λήξει, και έτσι αγοράζουμε καινούρια. Εννοείται ότι στη θέση των παρακάτω εμπορικών ονομάτων μπορεί κανείς να βάλει φάρμακα οποιασδήποτε μάρκας αρκεί να είναι η ίδια δραστική ουσία.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Απριλίου 2010, 07:20:37 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Απριλίου 2010, 00:18:11
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Υοσκίνη Βουτυλοβρωμιούχος
Tabl. Buscopan 10 mg x 20, Amp. Buscopan 1 ml 20 mg x 6.

Παρακεταμόλη
Tabl. Depon 500 mg x 20, Tabl. Eff. Depon Maximum 1000 mg x 8,
Inj. Apotel Plus ( 600 + 20 )/4ml x 3 amp x 4 ml.

Αντιφλεγμονώδη
Tabl. Brufen 400 mg x 24, Tabl. Brufen 600 mg x 24,
Amp. Voltaren 75mg/3 ml x 5 amp x 3 ml, Tabl. Voltaren 50 mg x 20, Gel Voltaren.

Αντιμικροβιακά ( στην κατηγορία της πενικιλίνης και όχι μόνο)

Caps Amoxil 500 mg x18, Tabl. Augmentin (875+125) x 12,
Tabl.Ciproxin 500 mg x10, Tabl. Klaricid 500 mg x 21, Tabl. Zinadol 500 mg x 8.

Προβιοτικό
Caps. Ultralevure x 20

Διαζεπάμη (δισκία, ενέσιμη και κλύσμα)
Tabl. Stedon 10 mg x 30, Amp. Stedon 2 ml, 10 mg x 6,
Enema Stesolid 10 mg/2,5 ml x 5

Κορτιζόνη (ενέσιμη και σε δισκία)
Inj. Solucortef 500 mg, Inj. SoluMedrol 500 mg
Tabl. Prezolon 5mg x 30 ή Tabl. Celestene 0,5mg x 30

Διουρητικά
Tabl. Lasix 40 mg x12, Inj. Lasix 2 ml ( 20 mg/2 ml) x 5

Αδρεναλίνη
Amp. Adrenaline 1 ml ( 1 mg / ml ).

Μετοκλοπραμίδη
Tabl. Primperan 10 mg x 20, Amp. Primperan 2 ml (10 mg/2 ml) x 6

Μορφίνη ή τουλάχιστον οπιοειδή αναλγητικά.
Caps. Oxxalgan 50 mg x 60, Tts Durogesic 25 ug/h x 5

Ατροπίνη
Amp. Atropine 1 ml (1 mg/ml)

Νιτρώδη
Tabl. Subl. Pensordil 5 mg x 40

Ακετυλοσαλικυλικό οξύ.
Tabl. Salospir 100 mg x 20, Tabl. Aspirin 500 mg x 20

Αλοπεριδόλη
Inj. Sol. Aloperidin 1 ml (5 mg /1ml)

Ρισπεριδόνη
Tabl. Risperdal 1mg x 20 και Tabl. Ling. Risperdal 1 mg x 28

Κλομεθειαζόνη
Heminevrin

Aντιασθματικά
Inh. Sol. Aerolin Nebules 5 mg x 20

Inh. Foster ή Inh. Seretide Diskus 50 + 250 mg x 60  ή Inh. Symbicort 160 + 4,5 x 60

Sol. Inh. Berovent 2,5 ml ( 0,5 + 2,5) x 30

Inh. Flixotide Nebules 2 ml ( 2 mg / 2 ml ) x 10

Αντιισταμινικά
Tabl. Zirtek 10 mg x 20 και Or. Disp. Tabl. Aerius 5 mg x 30.

Γλυκόζη
BD Glucose Tablets ή π.χ. Καραμέλες Υγείας της ΙΟΝ ή Καραμέλες Original Halls.

Γλυκαγόνη
Inj. Glucagen 1mg/vial Bt x 1 vial +1 syr x 1 ml solv.

Λοπεραμίδη
Caps. Imodium 2 mg x 6.

Αντιόξινο
Tabl. Chew Simeco x 60

Ομεπραζόλη
Caps. Losec 20 mg x 14

Για μυδρίαση
Coll. Tropixal 0,5% x 10 ml
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Απριλίου 2010, 00:30:30 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Απριλίου 2010, 00:20:04
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τα παραπάνω φάρμακα τα βάζω τώρα και σε αλφαβητική σειρά, πάλι για πρακτικούς λόγους: Για να βρίσκω εύκολα τα φάρμακα στο Ιατρείο, έχω αγοράσει από το ΙΚΕΑ δύο επιπλάκια που είναι σαν μικρές βιβλιοθήκες με μικρά τετραγωνισμένα ραφάκια, που κανονικά είναι για να βάζεις CD. Στη βάση καθενός από αυτά τα ραφάκια, έχω κολλήσει ένα αυτοκόλλητο χαρτάκι με ένα από τα γράμματα στης Αλφαβήτας για το κάθε ραφάκι, με αλφαβητική σειρά φυσικά. Τα φάρμακα τα βάζω ανάλογα με το αρχικό γράμμα του εμπορικού τους ονόματος στο αντίστοιχο ραφάκι. Έτσι είναι εύκολο να ξέρω που να ψάξω τα διάφορα φάρμακα, και σε συνδυασμό με τον παρακάτω αλφαβητικό πίνακα είναι εύκολο να βρω και τι μου λείπει.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Απριλίου 2010, 07:22:23 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Απριλίου 2010, 00:20:48
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ποιά φάρμακα έχω ως Γενικός Ιατρός στο ιδιωτικό μου Ιατρείο και στην Ιατρική μου τσάντα κατά αλφαβητική σειρά:

Amp. Adrenaline 1 ml ( 1 mg / ml )
Or. Disp. Tabl. Aerius 5 mg x 30
Inh. Sol. Aerolin Nebules 5 mg x 20
Inj. Sol. Aloperidin 1 ml (5 mg /1ml)
Caps Amoxil 500 mg x18
Inj. Apotel Plus ( 600 + 20 )/4ml x 3
Tabl. Aspirin 500 mg x 20
Amp. Atropine 1 ml (1 mg/ml)
Tabl. Augmentin (875+125) x 12,


Sol. Inh. Berovent 2,5 ml ( 0,5 + 2,5) x 30
Tabl. Brufen 400 mg x 24
Tabl. Brufen 600 mg x 24
Amp. Buscopan 1 ml 20 mg x 6
Tabl. Buscopan 10 mg x 20

Tabl. Ciproxin 500 mg x10,
(Tabl. Celestene 0,5mg x 30)

Tabl. Depon 500 mg x 20
Tabl. Eff. Depon Maximum 1000 mg x 8
Tts Durogesic 25 ug/h x 5

Inh. Flixotide Nebules 2 ml ( 2 mg / 2 ml ) x 10
(Inh. Foster)

Inj. Glucagen 1mg/vial Bt x 1 vial + 1 syr. X 1 ml solv.
BD Glucose Tablets, ή Καραμέλες Υγείας της ΙΟΝ ή Καραμέλες Original Halls ή τουλάχιστον 4 φακελάκια ζάχαρης που δίνουν με τον καφέ στις καφετέριες.

Caps. Imodium 2 mg x 6.

Tabl. Klaricid 500 mg 500 mg x 21


Inj. Lasix 2 ml (20 mg/2 ml) x 5
Tabl. Lasix 40 mg x12
Caps. Losec 20 mg x 14

Caps. Oxxalgan 50 mg x  60

Tabl. Prezolon 5mg x 30
Tabl. Subl. Pensordil 5 mg x 40
Amp. Primperan 2 ml (10 mg/2 ml) x 6
Tabl. Primperan 10 mg x 20

Tabl. Risperdal 1 mg x 20
Tabl. Ling. Risperdal 1 mg x 28

Tabl. Salospir 100 mg x 20
Inh. Seretide Diskus 50 + 250 mg x 60
Tabl. Chew Simeco x 60
Inj. Solucortef 500 mg
Inj. SoluMedrol 500 mg
Amp. Stedon 2 ml, 10 mg x 6
Tabl. Stedon 10 mg x 30
Enema Stesolid 10 mg/2,5 ml x 5
 (Inh. Symbicort 160 + 4,5 x 60)

Coll. Tropixal 0,5 % x 10 ml


Caps. Ultralevure x 20

Amp. Voltaren 75mg/3 ml x 5 amp x 3 ml
Tabl. Voltaren 50 mg x 20
Gel Voltaren.



Tabl. Zinadol 500 mg x 8
Tabl. Zirtek 10 mg x 20
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Μαΐου 2013, 16:23:12 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Απριλίου 2010, 00:23:23
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σχόλια:

Αυτά τα φάρμακα που είναι σε παρένθεση σημαίνει ότι μπορούν να αντικασταθούν με κάποιο άλλο που και αυτό το έχω στο φαρμακείο του ιατρείου.

Ενέσιμη καθαρή παρακεταμόλη δεν υπάρχει δυστυχώς πλέον στην Ελλάδα, παρά μόνο συνδυασμός Παρακεταμόλης και Λιδοκαίνης (το ApotelPlus ).

Από τα αντιφλεγμονώδη αυτό που προτιμούν κυρίως, στην Βόρεια Ευρώπη, που είναι το πιο φθηνό αλλά και ταυτόχρονα στις διάφορες μελέτες το έχουν συνήθως και σαν αντιφλεγμονώδες αναφοράς είναι η ιμπουπροφένη. Αυτό χρησιμοποιώ συνήθως και εγώ όταν πρόκειται για θεραπεία με δισκία. Συνήθως δίνω Tabl. Brufen 400 mg x 2 – 3 αλλά σε μερικούς που χρειάζονται 1200 mg / 24ωρο αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα συμμορφωθούν να παίρνουν φάρμακο 3 φορές την ημέρα συνταγογραφώ Tabl. Brufen 600 mg. Για το λόγο αυτό έχω και τις δύο μορφές των δισκίων Brufen στο Ιατρείο. Μερικές φορές όταν η αγορά είναι κλειστή τους δίνω μερικά δισκία στο χέρι και μια συνταγή να την εκτελέσουν την επόμενη ημέρα.

Ο λόγος που έχω Gel Voltaren στο Ιατρείο είναι ότι όταν μου έρχονται μερικές φορές με οξεία μυοσκελετικά προβλήματα στο Ιατρείο και έχω χρόνο, τότε εκτός από την συνταγή τους δίνω επί τόπου Παρακεταμόλη και Ιμπουπροφένη από το στόμα, τους δίνω και να τριφτούν με λίγο αλοιφή Voltaren και ήδη μετά από καμιά ώρα αισθάνονται καλύτερα.

Από αντιμικροβιακά έχω ένα από την κατηγορία Β-Λακτάμες/πενικιλλίνες για κάπως πιο ελαφριά περιστατικά (Amoxil) και επίσης ένα πιο εξελιγμένο από την κατηγορία Β-Λακτάμες/Κεφαλοσπορίνες (το Zinadol). Για αυτούς που είναι αλλεργικούς στην Πενικιλίνη ή που υποψιάζομαι μικρόβια ανθεκτικά στις Β-Λακτάμες έχω την μακρολίδη Klaricid και για ουρολοιμώξεις και πιο επιπλεγμένα περιστατικά το Ciproxin και το Augmentin.

Συχνά παράλληλα με τα αντιβιοτικά δίνω και προβιοτικό Ultralevure για να μειώσω των κίνδυνο διάρροιας. Ο λόγος που έχω Ultralevure στο Ιατρείο, δεν είναι επειδή είναι τόσο σημαντικό φάρμακο αλλά γιατί το έχω μπροστά μου και το δείχνω στους Ασθενείς στους οποίους το συνταγογραφώ. Έτσι γίνεται πιο παραστατικό το τι θα δώσω και πώς θα το παίρνουν.

Έχω και το Zirtek και το Or. Disp. Tabl. Aerius γιατί το Zirtek είναι φθηνότερο. Επειδή τα αντιισταμινικά είναι  φάρμακα που τα χρησιμοποιώ σχετικά συχνά προτιμώ να δίνω Zirtek όταν μπορούν να καταπιούν και φυλάω το ακριβότερο (το Or. Disp. Tabl. Aerius) για αυτούς (πολύ σπάνιες περιπτώσεις) που δυσκολεύονται να καταπιούν.

Επειδή σε πολλούς φαίνεται υπερβολικό να πάρουν δύο Depon χάπια μαζί, έχω και Tabl. Eff. Depon Maximum των 1000 mg για να τους δώσω ένα μόνο δισκίο την κάθε φορά….Σε μερικούς όμως δεν αρέσει η γεύση του αναβράζοντος και τότε τους δίνω παρ'όλα αυτά τα απλά δισκία.

Το Stedon το έχω και σε δισκία, όταν μπορούν να καταπιούν, αλλά και σε κλύσμα σε περίπτωση που πρόκειται για καμιά επιληπτική κρίση οπότε δεν μπορούν να καταπιούν. Καλό είναι να έχει κανείς στο ιατρείο και την δραστική ουσία κλομεθειαζόλη που κυκλοφορεί από τον ΙΦΕΤ και στην Ελλάδα με το εμπορικό όνομα Heminevrin αλλά τώρα δεν το βρίσκεις έτσι εύκολα στα φαρμακεία. Το Heminevrin είναι πολύ καλό για καταστάσεις έντονου άγχους συνδυασμένου με επιθετικότητα ειδικά σε ηλικιωμένους, για έντονες καταστάσεις αυπνίας αλλά και σε τρομώδες παραλήρημα.

Το Solucortef και το Solumedrol έχουν λίγο διαφορετικές ιδιότητες, δες Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, και για αυτό έχω και από τα δύο.

Όταν υπάρχει προτιμώ να αγοράζω το Celestene όπως έμαθα να κάνω στην Σουηδία όπου αυτό χρησιμοποιούσαν σαν κορτιζόνη από το στόμα για αλλεργικές αντιδράσεις. Επειδή όμως το Celestene είναι του ΙΦΕΤ και δεν το βρίσκω εύκολα, όταν δεν το βρίσκω αγοράζω Prezolon. Ο αδερφός μου πάντως που είναι Παιδίατρος σε ένα μικρό μέρος (Χρυσούπολη Καβάλας) και που και αυτός από την εμπειρία του βρίσκει το Celestene καλύτερο, έχει πει στους φαρμακοποιούς στη Χρυσούπολη ότι το θέλει και οι φαρμακοποιοί εκεί το έχουν πάντα.

Η Αδρεναλίνη είναι βασικότατο φάρμακο και το πρώτο που πρέπει να δώσουμε όταν ο ασθενής είναι σε σοβαρή αλλεργική αντίδραση. Στην Ελλάδα έχω παρατηρήσει ότι φοβόμαστε πολύ να την δώσουμε. Και όμως 0,5 ml ενδομυικά ή υποδόρια μπορούν να σώσουν μια ζωή.

Ενώ σε άλλα και άλλα φάρμακα είμαστε πολύ απλόχεροι στην Ελλάδα, σε θέματα αντιμετώπισης του πόνου είμαστε σφιχτοχέρηδες. Για τον λόγο αυτό, δεν μπορώ να βρω να έχω στο Ιατρείο μου ενέσιμη Πετιδίνη και υγρή Μορφίνη όπως είχαμε στην Σουηδία. Την Πετιδίνη στην Ελλάδα την συνταγογραφούν μόνο στα Ιατρεία Πόνου των Νοσοκομείων. Υγρή μορφίνη (που είναι η απλούστερη στην τιτλοποίησή της) δεν κυκλοφορεί καν στην χώρα μας. Έτσι περιορίζομαι σε ότι πιο πλησιέστερο μπορώ να βρω, δηλαδή στα Tts Durogesic και Tabl. Oxxalgan.

Τα φάρμακα Aerolin Nebules, Sol. Inh. Berovent, Flixotide Nebules, τα έχω για περιπτώσεις ασθενών με άσθμα που κρίνω ότι χρειάζονται θεραπεία με νεφελοποιητή.

Τις καραμέλες υγείας της ΙΟΝ ή τις καραμέλες Original Halls τις διάλεξα γιατί έχουν μπόλικη ζάχαρη μέσα, πιο πολύ για να δείχνω χειροπιαστά στου Διαβητικούς αθσενείς μου τι πρέπει να έχουν κοντά τους σε περίπτωση υπογλυκαιμίας. Εννοείται ότι αντί αυτών των καραμελών μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς άλλες μάρκες αρκεί να έχουν και αυτές αρκετή ζάχαρη. Βέβαια το ιδανικό είναι να αγοράσει κανείς από τα φαρμακεία BD Glucose Tablets που είναι ειδικά φτιαγμένες για αυτό τον σκοπό αλλά τελευταία είναι σε έλλειψη από ότι μου είπε φίλος φαρμακοποιός.

Για μυδρίαση της κόρης έχω το Coll. Tropixal το οποίο το χρησιμοποιώ μερικές φορές όταν θέλω να κάνω οφθαλμοσκόπηση του βυθού του οφθαλμού στο Ιατρείο.
Τότε βάζουμε στο μάτι/μάτια που θέλουμε να εξετάσουμε 1-2 σταγόνες σε κάθε μάτι, 15 – 20 λεπτά πριν την εξέταση.

Θα αναρωτηθεί κανείς ποια φάρμακα από τα παραπάνω μου τελειώνουν πιο γρήγορα. Ε, λοιπόν είναι το Inj. Apotel και το Inj. Primperan. Το πρώτο από αυτά, δηλαδή η ενέσιμη παρακεταμόλη, θα μπορούσε κάλλιστα να δοθεί από το στόμα αλλά έλα που η μεγάλη πλειοψηφία των Ασθενών θέλει ένεση….
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Απριλίου 2010, 07:41:18 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Απριλίου 2010, 00:24:27
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Βιβλιογραφία:

1) Do general practitioners use what’s in their doctor’s bag?
    Devroey D, Cogge M, Betz W.
    Department of General Practice, University of Brussels, Belgium. dirk.devroey@vub.ac.be

    Scand J Prim Health Care. 2002 Dec;20(4):242-3.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Απριλίου 2010, 07:37:14 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Αυγούστου 2011, 00:00:00
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποιά φάρμακα έχω ως Γενικός Ιατρός στο ιδιωτικό μου Ιατρείο και στην Ιατρική μου τσάντα κατά αλφαβητική σειρά:

Amp. Adrenaline 1 ml ( 1 mg / ml )
Or. Disp. Tabl. Aerius 5 mg x 30
Inh. Sol. Aerolin Nebules 5 mg x 20
Inj. Sol. Aloperidin 1 ml (5 mg /1ml)
Caps Amoxil 500 mg x18
Inj. Apotel Plus ( 600 + 20 )/4ml x 3
Tabl. Aspirin 500 mg x 20
Amp. Atropine 1 ml (1 mg/ml)
Tabl. Augmentin (875+125) x 12,


Sol. Inh. Berovent 2,5 ml ( 0,5 + 2,5) x 30
Tabl. Brufen 400 mg x 24
Tabl. Brufen 600 mg x 24
Amp. Buscopan 1 ml 20 mg x 6
Tabl. Buscopan 10 mg x 20

Tabl. Ciproxin 500 mg x10,
(Tabl. Celestene 0,5mg x 30)

Tabl. Depon 500 mg x 20
Tabl. Eff. Depon Maximum 1000 mg x 8
Tts Durogesic 25 ug/h x 5

Inh. Flixotide Nebules 2 ml ( 2 mg / 2 ml ) x 10
(Inh. Foster)

Inj. Glucagen 1mg/vial Bt x 1 vial + 1 syr. X 1 ml solv.
BD Glucose Tablets, ή Καραμέλες Υγείας της ΙΟΝ ή Καραμέλες Original Halls

Caps. Imodium 2 mg x 6.

Tabl. Klaricid 500 mg 500 mg x 21


Inj. Lasix 2 ml (20 mg/2 ml) x 5
Tabl. Lasix 40 mg x12
Caps. Losec 20 mg x 14

Caps. Oxxalgan 50 mg x  60

Tabl. Prezolon 5mg x 30
Tabl. Subl. Pensordil 5 mg x 40
Amp. Primperan 2 ml (10 mg/2 ml) x 6
Tabl. Primperan 10 mg x 20

Tabl. Risperdal 1 mg x 20
Tabl. Ling. Risperdal 1 mg x 28

Tabl. Salospir 100 mg x 20
Inh. Seretide Diskus 50 + 250 mg x 60
Tabl. Chew Simeco x 60
Inj. Solucortef 500 mg
Inj. SoluMedrol 500 mg
Amp. Stedon 2 ml, 10 mg x 6
Tabl. Stedon 10 mg x 30
Enema Stesolid 10 mg/2,5 ml x 5
 (Inh. Symbicort 160 + 4,5 x 60)

Coll. Tropixal 0,5 % x 10 ml


Caps. Ultralevure x 20

Amp. Voltaren 75mg/3 ml x 5 amp x 3 ml
Tabl. Voltaren 50 mg x 20
Gel Voltaren.



Tabl. Zinadol 500 mg x 8
Tabl. Zirtek 10 mg x 20

Να κάνω και κάποιες ακόμη σκέψεις;

tb Pensordil 5 mg / Spray Nitrolingual
tb Inderal 40 mg

Sol Atrovent

Inj Zantac

Inj MuscoRil

Inj Tetagam-P
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

24 Μαρτίου 2021, 19:31:08
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

ILIAS1


Φάρμακα τύπου stedon, stesolid, Epistatus κλπ που χρειάζονται πλέον ηλεκτρονική συνταγή πώς τα προμηθεύεστε; Με ποιά διαδικασία;

24 Μαρτίου 2021, 21:24:59
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Φάρμακα τύπου stedon, stesolid, Epistatus κλπ που χρειάζονται πλέον ηλεκτρονική συνταγή πώς τα προμηθεύεστε; Με ποιά διαδικασία;

Άλλοι τα γράφουν στους εαυτούς τους, άλλοι σε συγγενείς ή φίλους (αφού πρώτα πάρουν την άδειά τους)...
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Μαρτίου 2021, 13:12:30
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Φάρμακα τύπου stedon, stesolid, Epistatus κλπ που χρειάζονται πλέον ηλεκτρονική συνταγή πώς τα προμηθεύεστε; Με ποιά διαδικασία;

Άλλοι τα γράφουν στους εαυτούς τους, άλλοι σε συγγενείς ή φίλους (αφού πρώτα πάρουν την άδειά τους)...

Κυκλοφορούν και διπλώματα οδήγησης που καμιά φορά θέλουν ανανέωση (ιδίως αν είναι επαγγελματικά). ΟΚ, μπορεί στην παρούσα φάση να μην τα ελέγχει κανείς, δεν ξέρουμε όμως τι μπορεί να γίνει αύριο-μεθαύριο.

6 Απριλίου 2021, 19:02:07
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

ILIAS1


Αυτό ακριβώς ήθελα να πω κι εγώ. Τα φάρμακα αυτά χορηγούνται με διάγνωση ''επιληψία'' , πράγμα που μπορεί να έχει συνέπειες αργότερα. Μπορείς βέβαια να βάλεις αϋπνία κλπ για τα περισσότερα, όχι όμως για το EPISTATUS που αφορά εμάς τους παιδίατρους.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
25729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Σεπτεμβρίου 2008, 23:20:39
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
2 Απαντήσεις
8093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2011, 16:39:09
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
26832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Δεκεμβρίου 2017, 21:19:32
από Ορθοπαιδικός
2 Απαντήσεις
6514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Νοεμβρίου 2012, 00:09:56
από schumifer
1 Απαντήσεις
19662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Αυγούστου 2018, 08:21:26
από Argirios Argiriou