ΠΦΥ -Εκπαίδευση > Συζητήσεις πάνω σε ιατρικά θέματα

Ράμματα και τραυματισμοί του Δέρματος= αβλεπεί CΕCLOR??...

<< < (2/5) > >>

Δ. Κουναλάκης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΣτην ερώτησή που μου κάνετε, νομίζω θα εννοείται για Αντιτετανικό ορό...
Πάντως, και στην περίπτωση αυτή, αν δεν κάνω λάθος, γίνεται ένας χαμός...
Δηλαδή,
σε τί είδους τραύματα, νομίζω μέσα στο πρώτο 48ωρο, ενδείκνυται ο Αντιτετανικός ορός??... ??? ??? :)

--- Τέλος παράθεσης ---

Εγώ επιμένω στην ερώτηση μου (και βάλε κάθε περίπτωση χαμηλού,μεσαίου,υψηλού κινδύνου για τέτανο):
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΝα ρωτήσω εγώ κάτι πιο ταπεινό στην περίπτωση του τραύματος; Ας υποθέσουμε ότι έχει και 11 χρόνια να εμβολιαστεί για τέτανο, τι άλλο θα του κάνεις anasm;;;
--- Τέλος παράθεσης ---

Εννοείται πως η ερώτηση είναι ανοικτή για όλους.... και η απάντηση είναι παγκοσμίως δεδομένη. Αλλά την ξέρετε;

Koterakis:
.

ZArk:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.....

Εννοείται πως η ερώτηση είναι ανοικτή για όλους.... και η απάντηση είναι παγκοσμίως δεδομένη. Αλλά την ξέρετε;

--- Τέλος παράθεσης ---

Μεγάλη κουβέντα άνοιξες!! Έχω τσακωθεί αρκετές φορές και με συναδέλφους και με φαρμακοποιούς για το θέμα που δυστυχώς αποτελεί ένα μεγάλο κενό στις ιατρικές γνώσεις. Υπάρχει και το άλλο τρελό που μου συνέβη, συνάδελφος με εμπειρία δεκαετιών αγνοούσε ποιό σκεύασμα είναι ο ορός και ποιο το εμβόλιο!!!!!!!!!! (αιδώς Αργείοι...)

Λοιπόν προς φρεσκάρισμα γνώσεων:

Σε τραύματα, εγκαύματα το σχήμα είναι το ακόλουθο

ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΟΣΕΩΝ ΕΜΒΟΛΙΟΥ                                    ΚΑΘΑΡΟ ΤΡΑΥΜΑ                               ΡΥΠΑΡΟ ΤΡΑΥΜΑ H EKTETAMENO

                                                                             DT Vax          TETAGAM                      DT Vax           TETAGAM

Άγνωστος αριθμός δόσεων (DT Vax adult)           ΝΑΙ                  ΟΧΙ                           ΝΑΙ                  ΝΑΙ
 
Δόσεις 0 - 1                                                            ΝΑΙ                  ΟΧΙ                           ΝΑΙ                   ΝΑΙ

Δόσεις 2                                                                 ΝΑΙ                  ΟΧΙ                           ΝΑΙ                  ΟΧΙ (σημείωση 1)

Δόσεις 3 ή περισσότερες  (εντός 10ετίας)                  ΟΧΙ                  ΟΧΙ                           ΟΧΙ                   ΟΧΙ


Σημείωση 1 : ΝΑΙ και στο Tetagam αν το τραύμα είναι πάνω από 24 ώρες

Όπως βλέπουμε ο ΟΡΟΣ ( Tetagam είναι ο ορός και ΟΧΙ το εμβόλιο) χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ σε συνδυασμό με το εμβόλιο σε ρυπαρά τραύματα μη επαρκώς εμβολιασμένων ασθενών και ΟΧΙ όπως συνηθίζουν κατά κόρον οι χειρουργικές κλινικές ( και αδιάφοροι γενικοί ιατροί) σε κάθε θλαστικό τραύμα μαζί με αντιβιωσούλα και πραζόλη !!!


Ελπίζω να σας κάλυψα κ. Κουναλάκη.  ;)

Καλημέρα




Δ. Κουναλάκης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςNομίζω είναι εμβολιασμός για τέτανο σε κάθε περίπτωση που έχει περάσει η δεκαετία από το Td.

--- Τέλος παράθεσης ---
5ετία εάν υπάρχει τραύμα και επανάληψη κάθε δεκαετία. Όμως εάν υπάρχει ιστορικό πλήρους σχήματος εμβολιασμού, αρκεί μια δόση: Υπάρχει ανοσομνήμη, δεν υπάρχει παραγωγή αντισωμάτων και αρκεί μια δόση.

αχχ Zark... παίρνω πίσω το ύφος μου αν σε πρόσβαλα αλλά δυστυχώς το ίδιο έχω αντιμετωπίσει και εγώ, με τον κάλο στον εγκέφαλο που έχουν στην πλειοψηφία τους συνάδελφοι και μη σχετικά με την εν γνώση τους επιλογή ΒΛΑΚΩΔΩΣ του tetagam (αντιτετανικού ορού) ως μονοθεραπείας.
Είμαστε η χώρα με κατανάλωση σε αντιτετανικούς ορούς ίση με όση κάνει όλη η υπόλοιπη Ευρώπη μαζί.

Το όμορφο είναι ότι αυτά που γράφεις και ισχύουν παγκοσμίως πλην της Ελλάδος (άσχετοι χειρούργοι, γενικοί ιατροί και ουχί μόνο) τα γράφει το χαρτάκι που έχει μέσα κάθε tetagam όσο κι αν η "αντιτετανική ανοσοσφαιρίνη" είναι επίσης ένας όρος που μπλοκάρει τους απανταχού αδιάβαστους που έχασαν το χρόνο τους να το διαβάσουν αντί να γράψουν καμιά πραζόλη ακόμη.

Και έπειτα λέει ο Τάσος για τους ιατρικούς συλλόγους και την άσκηση της ιατρικής..........

Λιγότερο ταπεινό ερώτημα: Ξέρετε τι κλινική εικόνα-συμπτώματα κάνει ο τέτανος τις πρώτες μέρες μετά τη μόλυνση και πριν κάνει τη γνωστή δυσκινησία στους μυς του προσώπου;

ZArk:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος..........

Λιγότερο ταπεινό ερώτημα: Ξέρετε τι κλινική εικόνα-συμπτώματα κάνει ο τέτανος τις πρώτες μέρες μετά τη μόλυνση και πριν κάνει τη γνωστή δυσκινησία στους μυς του προσώπου;

--- Τέλος παράθεσης ---


Ο τέτανος, ο οποίος όπως πολύ καλά γνωρίζουν όλοι οι ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΙ  :o οφείλεται στο Clostridium Tetani, ένα gram (+) αναερόβιο βακτήριο , παράγει την νευροτοξίνη τετανοσπασμίνη η οποία προκαλεί και τα πρώτα συμπτώματα της νόσου.

Από ότι γνωρίζω μπορούμε να έχουμε μια τοπική αρχική εμφάνιση και συμπτωματολογία, η οποία μπορεί να μεταπέσει σε γενικευμένη.

Τοπικός τέτανος: επιμένουσα σύσπαση των μυών σε συγκεκριμένη περιοχή, ίδια με την περιοχή του τραύματος. Είναι ηπιότερος αλλά μπορεί να καταλήξει σε γενικευμένο τέτανο.

Γενικευμένος τέτανος:  Τριγμός των δοντιών με σιελόρροια,  οπισθότονος και  σαρδόνιος γέλωτας. Γενικά πρόωρα συμπτώματα είναι ο πυρετός, η ταχυκαρδία, η εφίδρωση και η αύξηση της αρτηριακής πίεσης. (νομίζω σε αυτά αναφέρεσαι κ.Κουναλάκη)  
Ο σπασμός των μυών είναι επαναλαμβανόμενος και  διαρκείας ολίγων λεπτών .

Στη θεραπεία του εμφανισμένου τετάνου ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ ΤΟ tetagam!!!



Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση