Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:13:26

Αποστολέας Θέμα: ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΕΞΕΓΕΡΣΗ - ΤΟ ΙΚΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ  (Αναγνώστηκε 15504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Ιουνίου 2010, 00:32:50
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Εγώ γουστάρω πολύ τα παλιά μικρά συνταγολόγια του Δημοσίου που έχουν ακόμη μερικοί για φάρμακα (στους περισσότερους είναι πλέον μόνο για εξετάσεις αλλά σε κάποιους έχουν ξεμείνει τα παλιά και για φάρμακα και για εξετάσεις και ο ΟΠΑΔ αρνείται να τους χορηγήσει ξεχωριστό συνταγολόγιο φαρμάκων μέχρι να τα εξαντλήσουν)
ΑΜΚΑ γιατρού και ασθενή, βάλε και καμιά μειωμένη συμμετοχή (υπογραφή+σφραγίδα) και καμιά "Χρόνια πάθηση, θεραπεία μηνός" (υπογραφή+σφραγίδα), μερικές υπογραφές+σφραγίδες σε σκευάσματα από 3 και πάνω κουτιά και μια στρογγυλή για επιδόρπιο. Η αποθέωση της απλοποίησης και της "ηλεκτρονικής" συνταγογράφησης!
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουνίου 2010, 00:34:31 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

17 Ιουνίου 2010, 11:36:02
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ΑΜΚΑ ιατρού είναι πιά υποχρεωτικό για ΌΛΑ τα Ταμεία (Ν.3846, ΦΕΚ 66Α'/11-5-2010, Άρθρο 32, Παρ. Ε2)

Επιμένω στα νέου τύπου συνταγολογία στο ειδικό πεδίο!!!

17 Ιουνίου 2010, 15:45:42
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

23 Ιουνίου 2010, 15:14:50
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Πολλοί συνάδελφοι αναγράφουν στα συνταγολόγια του ΟΓΑ στο πεδίο που γράφει ΚΩΔΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΥ τον ΑΜΚΑ τους πλέον.

ΠΡΟΣΟΧΗ.
Σύμφωνα με το ΠΔ 88/16-4-1998 ( ΦΕΚ 82 Α΄), άρθρο 2, παράγραφος 2, εδάφιο ζ ΄΄ Κωδικός ιατρού που εκδίδει τη συνταγή, ο οποίος είναι ο αριθμός μητρώου του στο φορέα που υπηρετεί ή εφόδον δεν υπάρχει, ο αριθμός μητρώου του στο ΤΣΑΥ.΄΄
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Ιουνίου 2010, 18:26:38 από Πατρωνάκης Μάνος »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

30 Ιουλίου 2010, 18:07:46
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Η απόφαση της Αρχής Προστασίας Δεδομένων περί ΑΜΚΑ ιατρού.

31 Ιουλίου 2010, 12:19:01
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Εν ολίγοις θεωρώ ότι η απόφαση αυτή της ΑΠΔ προσβάλλει το κοινό νου.
1.  Επιμένω ότι στο εξωτερικό (Ιταλία π.χ.) το ιατρικό απόρρητο της διάγνωσης και κατ' επέκταση η αξιοπρέπεια του ασθενούς  -όπως και η δική μας- προβλέπεται να
     προστατεύεται μετά από αίτημα του ασθενούς με ειδική αυτοκόλλητη ταινία στο πεδίο ονοματεπώνυμο και διάγνωσης.
2.  Τι εννοεί η Αρχή όταν αναφέρει πως  προσωπικά δεδομένα του γιατρού αποκαλύπτονται σε μικρό αριθμό ατόμων. Μάλλον δεν ξέρει ότι στο ιατρείο μου εκδίδω από
     30 έως και 65 συνταγές μια εργάσιμη ημέρα.
Οι οποιεσδήποτε συμβουλές για περεταίρω κωδικοποίηση του ΑΜΚΑ μας αφήνουν αδιάφορους.
 

31 Ιουλίου 2010, 12:50:18
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

15 Οκτωβρίου 2011, 08:58:28
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εννοείται ότι εάν υπάρχει υποκατάστημα δεν δικαιούστε συνταγολόγια παρά μόνο μετά από ειδική απόφαση από τα κεντρικά του ΙΚΑ. Αυτός είναι και ο λόγος που τα νοσοκομεία δεν μπορούν να πάρουν συνταγολόγια....
Αυτήν την από τα κεντρικά απόφαση περιμένουμε

Δημήτρη όπως γνωρίζεις (και έχω πει) εγώ προσωπικά ουδέποτε  « παρέλαβα» συνταγολόγιο. Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί παρά την άρνησή μου διοικητικός υπάλληλος του Κ.Υ χρέωσε σε εμένα ένα συνταγολόγιο όταν διορίστηκα, χωρίς εγώ να το δεχτώ και να υπογράψω για την παραλαβή. Τώρα μου το ζητά πίσω και απάντησα να μου το ζητήσει εγγράφως με τον κωδικό του βιβλιαρίου που μου έχει χρεώσει και την ημέρα που έγινε αυτό, και θα απαντήσω ανάλογα με το δικαίωμα βέβαια να ζητήσω εξηγήσεις από το ΙΚΑ για το πώς χρεώθηκα βιβλιάριο εν αγνοία μου και από ποιον. Οι λοιποί συνάδελφοι είχαν παραλάβει όλοι και έτσι εξυπηρετούσαν τους ασφαλισμένους του ΙΚΑ.
Τώρα που έχουν καλομάθει χορήγησαν στο Κ.Υ πέντε βιβλιάρια ανά γιατρό και το ΙΚΑ ζητά επίμονα τους ΑΜΚΑ & ΑΜ των ιατρών του Κ.Υ (πάντα τηλεφωνικά) για να τα χρεώσει και απαιτεί να αρνηθούμε εγγράφως την  χρέωση βιβλιαρίου. Για τον λόγο αυτό εγγράφως λέμε αυτά που αναφέρω παραπάνω. Όλες οι πιέσεις φυσικά γίνονται τηλ από την προϊσταμένη του ΙΚΑ και από τους διοικητικούς υπαλλήλους του Κ.Υ με την σειρά τους,  γιατί χρεώθηκαν αυτοί αρχικά τα βιβλιάρια και τώρα πρέπει να τα επιστρέψουν στο ΙΚΑ και αυτό απαιτεί μια επιπλέον εργασία από αυτούς. Παρ’ όλα αυτά εγώ πιστεύω ότι οι περισσότερες πιέσεις γίνονται από τους ιατρούς του ΙΚΑ που τώρα τους κακοφαίνεται η  συνταγογράφηση.
Προχθές από Αθήνα ζητήθηκε τηλεφωνικά από τους διοικητικούς υπαλλήλους του Κ.Υ (όχι από τον διευθυντή του Κ.Υ), να στείλουν τους ΑΜΚΑ και ΑΜ των Ιατρών του Κ.Υ. Αφού το ζήτησαν από όλους τους ιατρούς (που δυστυχώς τον έδωσαν) τον ζήτησαν και από μένα που φυσικά δεν τον έδωσα.
Αυτά για να γίνει κατανοητό το γιατί ενώ υπάρχει κατάστημα ΙΚΑ όπως λες, όλοι οι ιατροί του Κ.Υ είχαν συνταγολόγιο ΙΚΑ .. και κάποιοι εξακολουθούν να έχουν παρά τις αντιρρήσεις τους, γιατί φοβούνται….


Κύριε Κτιστάκη, εξακολουθείτε και σήμερα να μην έχετε χρεωθεί συνταγολόγιο του ΙΚΑ;
Τί έγινε με το συγκεκριμένο θέμα;

15 Οκτωβρίου 2011, 10:30:10
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Από τον διορισμό μου στο Κ.Υ μέχρι και σήμερα δεν έχω παραλάβει  κανένα συνταγολόγιο του ΙΚΑ. Όταν το ΙΚΑ δεν με αναγνωρίζει ως ιατρό που μπορώ να εξετάζω , να παραπέμπω για εργαστηριακό έλεγχο και κατά συνέπεια να χορηγώ θεραπεία, δεν ήταν δυνατόν να το δεχτώ και να κάνω τις αντιγραφές των «συναδέλφων» του ΙΚΑ, επειδή αυτοί το θέλουν για να μειωθεί η συνταγογραφία στο κατάστημα του ΙΚΑ και να έχουν περισσότερο διαθέσιμο χρόνο για το ιδιωτικό τους ιατρείο (μιλώ για την περιοχή που εργάζομαι και όχι γενικά για τους ιατρούς του ΙΚΑ).  Επίσημα το ΙΚΑ δεν μου έχει απαντήσει σε έγγραφο ερώτημά μου, παρά το ότι το έκανα δυο φορές .
Φυσικά τώρα με τον ΕΟΠΥΥ όλα αυτά θα αλλάξουν.
   

15 Οκτωβρίου 2011, 11:09:10
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Φυσικά τώρα με τον ΕΟΠΥΥ όλα αυτά θα αλλάξουν.
Έχω την εκτίμηση ότι στις αγροτικές/ημιαστικές περιοχές τα πράγματα θα βελτιωθούν για τους ασφαλισμένους, όμως το αντίθετο πρόκειται να συμβεί στις αστικές περιοχές όπου δε λειτουργούν ΚΥ και ΠΙ. Πολύ φοβούμαι ότι ένα μεγάλο μέρος της ιατρικής φροντίδας των κατοίκων των πόλεων θα το αναλάβουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο οι παρακείμενες κρατικές δομές υγείας, αφού τα ΕΙ των Νοσοκομείων δεν μπορούν να αντέξουν πρόσθετο φόρτο. Αυτό σημαίνει πολλαπλή επιβάρυνση για τους κρατικούς λειτουργούς. Την ίδια στιγμή πολλά ιδιωτικά ιατρεία θα λαθροβιούν και θα αυξηθεί η πίεση μετακίνησης ιατρών σε νέες ιδιωτικές δομές. Οι ιδιωτικές δομές θα είναι περισσότερο ανταγωνιστικές σε σχέση με τις κρατικές, καθώς το κόστος εργασίας θα είναι συμπιεσμένο. Η κατάσταση θα ισορροπήσει εις βάρος όλου του ιατρικού κόσμου και των ασφαλισμένων.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Οκτωβρίου 2011, 15:46:22
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από τον διορισμό μου στο Κ.Υ μέχρι και σήμερα δεν έχω παραλάβει  κανένα συνταγολόγιο του ΙΚΑ. Όταν το ΙΚΑ δεν με αναγνωρίζει ως ιατρό που μπορώ να εξετάζω , να παραπέμπω για εργαστηριακό έλεγχο και κατά συνέπεια να χορηγώ θεραπεία, δεν ήταν δυνατόν να το δεχτώ και να κάνω τις αντιγραφές των «συναδέλφων» του ΙΚΑ, επειδή αυτοί το θέλουν για να μειωθεί η συνταγογραφία στο κατάστημα του ΙΚΑ και να έχουν περισσότερο διαθέσιμο χρόνο για το ιδιωτικό τους ιατρείο (μιλώ για την περιοχή που εργάζομαι και όχι γενικά για τους ιατρούς του ΙΚΑ).  Επίσημα το ΙΚΑ δεν μου έχει απαντήσει σε έγγραφο ερώτημά μου, παρά το ότι το έκανα δυο φορές .
Φυσικά τώρα με τον ΕΟΠΥΥ όλα αυτά θα αλλάξουν.

Συνάδελφε,
από το προφίλ σου βλέπω ότι εργάζεσαι σε ένα Κ.Υ. Όλοι οι γιατροί του Κ.Υ. έχουν αρνηθεί να παραλάβουν συνταγολόγια του ΙΚΑ; Αν ναι τότε θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε πως έχει αντιμετωπίσει το ΙΚΑ την περίπτωση του συγκεκριμένου Κ.Υ. Διαφορετικά υποθέτω θα είσαι στο ΚΥ ο γιατρός που "δεν γράφει στο ΙΚΑ" και απλά η δουλειά "μεταφέρεται" στους άλλους που "γράφουν στο ΙΚΑ".
Όπως καταλαβαίνεις η συγκεκριμένη τακτική, αν και λογική με το σκεπτικό που αναλύεις, είναι δύσκολο να εφαρμοστεί αν είσαι ο μόνος γιατρός στην περιοχή και οι γιατροί του ΙΚΑ απέχουν 50+ χιλιόμετρα.

Όπως έγραψα κι εδώ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Να αντιστρέψω το ερώτημα;
Μέχρι τώρα ξέρουμε ότι υπάρχουν ιδιώτες γιατροί που, μετά από απόκτηση κωδικού, μπορούν να γράψουν φάρμακα στον ΟΓΑ.
Όμως δεν μπορούν να γράψουν εξετάσεις αφού τα νοσοκομεία δέχονται παραπεμπτικά μόνο από γιατρούς του ΕΣΥ.
Λογικό;
Τι πρέπει να κάνουν οι γιατροί του ΕΣΥ όταν τους έρχονται παραπεμπτικά για εξετάσεις από ιδιώτες; Να αντιγράφουν τυφλά;
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Οκτωβρίου 2011, 16:27:31 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

16 Οκτωβρίου 2011, 00:11:04
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Τα έχουμε κουβεντιάσει αυτά αναλυτικά στο παρελθόν. Αλλά, ενημερωτικά να πω ότι το υποκατάστημα του ΙΚΑ στο όποιο υπηρετούν 2 παθολόγοι, ένας χειρουργός, ένας ορθοπεδικός, ένας καρδιολόγος και υπήρχε και ένας παιδίατρος (τώρα και 3-4 χρόνια δεν υπάρχει) απέχει από το Κ.Υ περίπου 700-900 μέτρα. Στο Κ.Υ μέχρι πριν λίγους μήνες υπηρετούσαν ο Διευθυντής , δυο γενικοί Ιατροί (εγώ και ένας συνάδελφος) και δύο αγροτικοί ιατροί.(εκτός τα ΠΙ)

Το ΙΚΑ δεν απάντησε ποτέ στα έγγραφα τα δικά μου και του διευθυντή για αυτό το θέμα.   

Στο  Κ.Υ και τα ΠΙ  οι συνάδελφοι είναι νεώτεροι από μένα (εκτός του Διευθυντή)  και παρά του ότι δηλώνουν ότι κακώς χορηγούνται συνταγολογία σε αυτούς , όταν τους είπαν  (από το Κ.Υ παρακαλώ και όχι από το ΙΚΑ)  να παραλάβουν, τα παρέλαβαν. Από την μια δεν είναι σίγουροι ότι δεν θα έχουν πρόβλημα εάν αρνηθούν (φοβούνται???) και από την άλλη επειδή είχαν στήσει καλά τον «μηχανισμό» οι του ΙΚΑ με τους αγροτικούς, όταν διορίστηκα εγώ και εφάρμοσα αυτήν την τακτική, έγινε μια πίεση δια μέσου των ασθενών , λέγοντας τους ότι εγώ δεν θέλω να τους «εξυπηρετώ» και ότι θα έπρεπε να μου κάνουν αναφορά για αυτό γιατί είμαι «υποχρεωμένος», στις φήμες λοιπών αυτές που εγώ είχα εκτεθεί, δεν θέλησαν να είναι μαζί με εμένα και έτσι ακλούθησαν τον εύκολο δρόμο έχοντας βιβλιάρια , ώστε και «εξυπηρετικοί» να είναι και να μην έχουν και τρεξίματα.
Στην αρχή υπήρχαν  έντονες αντιδράσεις από τους ασθενείς, αλλά μετά κατάλαβαν το παιχνίδι που παιζόταν και πολλοί από αυτούς τελικά  πίεζαν τους ιατρούς του ΙΚΑ για την συνταγογραφία. Δυστυχώς, συνάδελφοι στο ΚΥ  για να είναι ακόμα πιο «εξυπηρετικοί» συνταγογραφούσαν και στην εφημερία στο ΙΚΑ, αν και ο λόγος που το έκαναν είναι για να μην χάνουν συνταγογραφία,  για τους γνωστούς λόγους!!!
Παρά του ότι ήμουν μόνος μου σε αυτήν την τακτική, πάρα πολλοί ασθενείς είδαν το παράλογο του πράγματος και ειδικά τώρα τελευταία (με την βοήθεια των ΜΜΕ)  γύρισαν και «κατηγορούσαν» τους ιατρούς του Κ.Υ  ότι το έκαναν γιατί παίρνουν «μίζα» από τα φάρμακα και έτσι αρκετοί από τους συναδέλφους μείωσαν δραστικά την «εξυπηρέτηση» που έκαναν, φοβούμενοι, στην ουσία, τους ελέγχους των συνταγών και όχι κάτι άλλο. 

Αυτά είναι σε γενικές γραμμές η ιστορία. Για περισσότερα όποιος επιθυμεί, ας ανατρέξει σε παλαιότερες συζητήσεις επί του θέματος.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
31047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Δεκεμβρίου 2009, 21:37:29
από anastasios theodoridis
22 Απαντήσεις
18126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Σεπτεμβρίου 2011, 21:01:32
από alfie
0 Απαντήσεις
1984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Ιανουαρίου 2017, 21:19:58
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
6038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2019, 11:18:49
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2023, 00:02:53
από Argirios Argiriou