Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:21:20

Αποστολέας Θέμα: Διαφοροδιάγνωση Υστερικής κρίσης από Επιληψία ή και Εγκεφαλικό επεισόδιο??  (Αναγνώστηκε 18613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Απριλίου 2010, 17:26:06
Αναγνώστηκε 18613 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά χαρά!!

Τις προάλλες, στο βαπόρι που ταξιδεύω,
προέκυψε ένα φοβερό περιστατικό με μια επιβάτιδα (ίσως, καθόλου τυχαίο το οτι προέκυψε σε γυναίκα...),
το οποίο, σίγουρα, κάνει "αίσθηση"!!..
Στα ξαφνικά,
άρχισε να κάνει, ας πούμε άτυπους σπασμούς, και να μένει καθηλωμένη στην πολυθρόνα της,
σε μια κατάσταση "κατώφλι" για απώλεια συνειδήσεως..
Έπεσαν πάνω της, κάποιοι γιατροί, που τυχαία συνταξίδευαν, και ομόφωνα είπαν κρίση "Υ"..

Παρόλ'αυτά,
η "κλινική εικόνα", στα μάτια ενός (άπειρου) Αγροτικού,
παρέπεμπε σε Επιληπτική κρίση, ή ενδεχομένως και ιδιάζουσα μορφή εγκεφαλικού (??)(...)
Πώς μπορούμε,
σε Πρωτοβάθμιο επίπεδο, εννοείται(!!),
να διαφοροδιαγνώσουμε την κρίση "Υ", από κρίση "Ε" και το εγκεφαλικό επεισόδιο-ενδεχόμενη "άτυπη" μορφή με σπασμούς (??)(...)

Σας ευχαριστώ πολύ. ??? :)

19 Απριλίου 2010, 17:53:51
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Αυτή είναι μια από τις πιο δύσκολες ερωτήσεις.... Η υστερία τίθεται ως διάγνωση εξ αποκλεισμού των άλλων.....

Συνήθως σε υστερία τα συμπτώματα μειώνονται μόλις η/ο ασθενής νιώσει ότι βρίσκεται εκτός του βλέμματος του άμεσα συγγενικού/φιλικού περιβάλλοντος του και ταυτόχρονα τυγχάνει της προσοχής/στοργής του ιατρού. Η έκφραση της αγωνίας/προσοχής του συγγενικού περιβάλλοντος χειροτερεύει τα συμπτώματα.
Βελτίωση στις εκφράσεις του προσώπου κατά την "κουβεντούλα", σε πόνο/ταχυκαρδία/αίσθημα δύσπνοιας είναι σημείο που ταιριάζει με υστερία.

Και η λύση πολλές φορές είναι καθαρά ευρηματική, όπως στο παρακάτω ανέκδοτο-πραγματική ιστορία:
Στα ΤΕΠ νοσοκομείου φέρνουν ένα νεαρό άνδρα σε κατάσταση παρόμοια με αυτή που περιγράφεις. Τα κλινικά παθολογικά ευρήματα απουσίαζαν αλλά παρά ταύτα κανείς δεν ήταν σίγουρος ότι δεν είχε κάνει κατάχρηση κάποιου φαρμάκου ή κάποια απόπειρα αυτοκτονίας. Ψάχνοντας ένας από τους ιατρούς τα προσωπικά αντικείμενα του ασθενή, βρίσκει στις τσέπες κουπόνια ενίσχυσης του ΚΚΕ. Ενώ όλοι είχαν απογοητευθεί, αυτός ψιθυρίζει κάτι στο αυτί του ασθενή και σε λίγα δευτερόλεπτα, ο ασθενής σηκώνεται και βγαίνει από το ΤΕΠ περπατώντας χωρίς να έχει τίποτα. Τι είχε ψιθυρίσει ο γιατρός;

"Σύντροφε, σήκω απάνω, ντροπιάζεις το κόμμα"

Τώρα όσον αφορά την γυναικεία υστερία, θα με συγχωρέσουν οι γυναίκες συνάδελφοι, αλλά σηκώνει μεγάλη κουβέντα και δεν θέλω να δώσω τροφή σε αντι-φαρμακο-λάτρεις (πχ Διακομιστή) καθώς στο παρελθόν η θεραπεία δεν περιελάμβανε φάρμακα αλλά πιο οικονομικές (και ίσως και αποτελεσματικές) μεθόδους που σήμερα θεωρούνται taboo.

Μπορείτε να ξεκινήσετε από εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

19 Απριλίου 2010, 19:18:59
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Κόψτε ευθύς εξ αρχής το ''θεωρείο''. Η άρρωστη, μα πολλές φορές και οι γένους αρσενικού ασθενείς, παρουσιάζουν ένα είδος θεατρινισμού στις
εκδηλώσεις τους, π.χ. παράλυση εν είδει ''γαντιού'', ''από δω και κάτω''. Η συμπτωματολογία ''πλαστική'' και ευμετάβλητη με πειθώ ή ύπνωση
-δοκιμάστε-.
 Πάντα τα συμπτώματα του αρρώστου κρύβουν ένα διεκδικητικό χαρακτήρα, προς επίτευξη στόχου, ή εκδίκησης. Οπως επίσης πάντα υπάρχει ένα
υπόστρωμα με ποικίλου είδους σεξουαλικές διαστροφές στο αναμνηστικό που κρύβουν την εν τω βάθει ανικανότητα.
 Αργύρη τι λες εσύ;

19 Απριλίου 2010, 23:04:23
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπορείτε να ξεκινήσετε από εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ρίχνοντας μια ματιά στη συγκεκριμένη σελίδα του wikipedia,
νομίζω αντιλήφθηκα οτι,
έχει στοιχεία μιας Νεύρωσης, με έντονη Ψυχοσωματική "Κλινική εικόνα", που απορρέει και εφορμάται από ενορμήσεις καθαρά σεξουαλικού χαρακτήρα, με έντονη απόχρωση Νυμφομανίας...

Είναι, τελικά έτσι??
Ή, άθελά μου, μ'έχει επηρεάσει η Ψυχιατρική, που κάποτε μ'ενδιέφερε σαν Ειδικότητα??... ??? ???

Πάντως, σας ευχαριστώ, πραγματικά, για την άμεση και διαφωτιστική ανταπόκρισή σας... :)



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κόψτε ευθύς εξ αρχής το ''θεωρείο''. Η άρρωστη, μα πολλές φορές και οι γένους αρσενικού ασθενείς, παρουσιάζουν ένα είδος θεατρινισμού στις
εκδηλώσεις τους, π.χ. παράλυση εν είδει ''γαντιού'', ''από δω και κάτω''. Η συμπτωματολογία ''πλαστική'' και ευμετάβλητη με πειθώ ή ύπνωση
-δοκιμάστε-.
 Πάντα τα συμπτώματα του αρρώστου κρύβουν ένα διεκδικητικό χαρακτήρα, προς επίτευξη στόχου, ή εκδίκησης. Οπως επίσης πάντα υπάρχει ένα
υπόστρωμα με ποικίλου είδους σεξουαλικές διαστροφές στο αναμνηστικό που κρύβουν την εν τω βάθει ανικανότητα.
 Αργύρη τι λες εσύ;

Σας ευχαριστώ πολύ, εννοείται και εσάς.. :)
Μάλλον, ίσως, επαληθεύετε την παραπάνω θεώρηση-παρατήρηση που ανέφερα...
Ειδικά αυτό το "...την εν τω βάθει ανικανότητα."
Μπορείτε, να μας την αναλύσετε λίγο παραπάνω???... ??? ???

« Τελευταία τροποποίηση: 19 Απριλίου 2010, 23:06:27 από anasm »

20 Απριλίου 2010, 01:02:18
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
μμμμ μάλλον είσαι σε λάθος δρόμο anasm
Η υστερία δεν είναι νόσος, είναι κλινική εικόνα ή σύμπτωμα όπως πχ ο ίκτερος. Η υστερία ως περιγραφή κατάγεται από τον Ιπποκράτη που το σύνδεσε με την γυναικεία μήτρα. Και μια κλινική εικόνα συχνά τυγχάνει να χρησιμοποιείται ως διάγνωση. Όμως δεν είναι νόσος. Η αιτιολογία για αυτή την κλινική εικόνα μπορεί να είναι περισσότερες από μια νόσοι και χρήζει διερεύνησης και διαφοροδιάγνωσης.

Μπορεί να είναι μια διαταραχή πανικού, μια επιληπτική κρίση, μια σχιζοφρένεια, μια νοητική καθυστέρηση ή και ένας επιτυχημένος θεατρινισμός. Αυτή είναι η δουλειά σου σαν ιατρός να βρεις ποια είναι η νόσος που εμφανίζεται με αυτή την κλινική εικόνα και να αναζητήσεις τα βαθύτερα αίτια σε μια νεύρωση (αν είναι) για να έχεις και στοχευμένη θεραπεία. Συνεπώς, η διάγνωση "υστερία" είναι το μέσο της διαδρομής για την διάγνωση και η συνέχεια είναι και η πιο δύσκολη.

Εγώ θα σου κάνω το συγκεκριμένο θέμα δύσκολο....
Κάτι φεγγάρια που διάβαζα νευροφυσιολογία και άρθρα σχετικά με νευροεπιστήμες είχα διαβάσει για μελέτες που λέγανε ότι κατά τον οργασμό στην γυναίκα απελευθερώνονταν πεπτίδια που συγγένευαν στην χημική τους δράση με τις βενζοδιαζεπίνες και μαζί ενδορφίνες. Αυτά βασισμένα σε λειτουργικές απεικονιστικές εξετάσεις όπως pet scan και εγκεφαλογραφήματα.

Αλήθεια τι δίνουμε σε διαταραχή πανικού σαν θεραπεία εκλογής; Μήπως βραχείας δράσης βενζοδιαζεπίνες και αντικαταθλιπτικά;

Προσωπικά δεν ξέρω, δεν έχω μελέτες, δεν το ενστερνίζομαι αλλά την απορία την έχω: Μήπως, απουσία φαρμάκων οι παλαιότεροι (συμπεριλαμβανομένου του Ιπποκράτη) χρησιμοποιούσαν τα ενδογενή; Έχετε δοκιμάσει να δείτε πότε αρχίζουν να απαιτούν τις βενζοδιαζεπίνες οι ασθενείς σας;

Αραγε η σεξουαλική διαταραχή είναι μια αιτία για την εμφάνιση αυτής της κλινικής εικόνας ή η αφορμή για ένα πρόβλημα που προϋπάρχει και υπο-θεραπεύεται ενδογενώς μέχρι που μια σεξουαλική δυσλειτουργία το απορυθμίζει;
Δεν έχω απάντηση και δεν έχω και βιβλιογραφία....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

20 Απριλίου 2010, 15:41:15
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
μμμμ μάλλον είσαι σε λάθος δρόμο anasm
Η υστερία δεν είναι νόσος, είναι κλινική εικόνα ή σύμπτωμα όπως πχ ο ίκτερος. Η υστερία ως περιγραφή κατάγεται από τον Ιπποκράτη που το σύνδεσε με την γυναικεία μήτρα. Και μια κλινική εικόνα συχνά τυγχάνει να χρησιμοποιείται ως διάγνωση. Όμως δεν είναι νόσος. Η αιτιολογία για αυτή την κλινική εικόνα μπορεί να είναι περισσότερες από μια νόσοι και χρήζει διερεύνησης και διαφοροδιάγνωσης.

Μπορεί να είναι μια διαταραχή πανικού, μια επιληπτική κρίση, μια σχιζοφρένεια, μια νοητική καθυστέρηση ή και ένας επιτυχημένος θεατρινισμός. Αυτή είναι η δουλειά σου σαν ιατρός να βρεις ποια είναι η νόσος που εμφανίζεται με αυτή την κλινική εικόνα και να αναζητήσεις τα βαθύτερα αίτια σε μια νεύρωση (αν είναι) για να έχεις και στοχευμένη θεραπεία. Συνεπώς, η διάγνωση "υστερία" είναι το μέσο της διαδρομής για την διάγνωση και η συνέχεια είναι και η πιο δύσκολη.

Εγώ θα σου κάνω το συγκεκριμένο θέμα δύσκολο....
Κάτι φεγγάρια που διάβαζα νευροφυσιολογία και άρθρα σχετικά με νευροεπιστήμες είχα διαβάσει για μελέτες που λέγανε ότι κατά τον οργασμό στην γυναίκα απελευθερώνονταν πεπτίδια που συγγένευαν στην χημική τους δράση με τις βενζοδιαζεπίνες και μαζί ενδορφίνες. Αυτά βασισμένα σε λειτουργικές απεικονιστικές εξετάσεις όπως pet scan και εγκεφαλογραφήματα.

Αλήθεια τι δίνουμε σε διαταραχή πανικού σαν θεραπεία εκλογής; Μήπως βραχείας δράσης βενζοδιαζεπίνες και αντικαταθλιπτικά;

Προσωπικά δεν ξέρω, δεν έχω μελέτες, δεν το ενστερνίζομαι αλλά την απορία την έχω: Μήπως, απουσία φαρμάκων οι παλαιότεροι (συμπεριλαμβανομένου του Ιπποκράτη) χρησιμοποιούσαν τα ενδογενή; Έχετε δοκιμάσει να δείτε πότε αρχίζουν να απαιτούν τις βενζοδιαζεπίνες οι ασθενείς σας;

Αραγε η σεξουαλική διαταραχή είναι μια αιτία για την εμφάνιση αυτής της κλινικής εικόνας ή η αφορμή για ένα πρόβλημα που προϋπάρχει και υπο-θεραπεύεται ενδογενώς μέχρι που μια σεξουαλική δυσλειτουργία το απορυθμίζει;
Δεν έχω απάντηση και δεν έχω και βιβλιογραφία....

Λόγια μεστά, σοφά, και τόσο περιεκτικά, σε επιστημονική και φιλοσοφική ουσία...Σαν ένα παλιό, καλό κρασί... ::) :)
Να 'στε καλά κ.Κουναλάκη!!
Σας χαιρετώ ;)

20 Απριλίου 2010, 16:00:19
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:53:55 από Koterakis »

20 Απριλίου 2010, 16:07:11
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Θα απαντήσω και γω με τη σειρά μου στο ερώτημα:
 Πρόκειται για νεύρωση, Διαταραχή της προσωπικότητας. Histrionic Personality Disorder κατά DSM, καλό εργαλείο για δικηγόρους.
Οι σεξουαλικές διαταραχές στο αναμνηστικό, που σας ανέφερα σαν ανικανότητα, είναι ένα από τα τρία στοιχεία που συνεκτιμώνται
στη διάγνωση και εννοώ ότι ο ''Don Giovanni-σμός'' και η ''νυμφομανία'' επιτρέψτε μου πάλι τον όρο, πάντα κρύβουν ανικανότητα,
ψυχρότητα ή διαστροφή.
 Τα άλλα δύο σημεία στη διάγνωση είναι το ευμετάβλητο ''Εγώ'' (Freud), και η Μυθομανία με την έννοια του δράματος.
 Το DSM βέβαια, δεν θέτει τα ως άνω ως στοιχεία της διάγνωσης, αλλά παραμένουν πάντα βασικά χαρακτηριστικά στη δομή της
προσωπικότητας του ατόμου. Ολα αυτά τα στοιχεία, όπως φυσικά και άλλα, είναι εύκολα ανιχνεύσιμα ακόμα και σε μια επιφανειακή
ανάλυση.

20 Απριλίου 2010, 16:28:29
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ζόρικο είναι και το Σύνδρομο De Clerambeau, όπου ο/η ασθενής πιστεύει ότι κάποιο πρόσωπο του άλλου φύλου διάσημο για την ομορφιά ή τη γοητεία του (π.χ. ο Μπραντ Πιτ ή η Μόνικα Μπελούτσι) είναι ερωτευμένο με αυτόν/ήν.

Άλλα κουλά σύνδρομα με ονοματεπώνυμο είναι:
- Παραίσθηση Capgras: Δεν είσαι εσύ ο αδελφός/πατέρας/σύζυγος μου, αλλά κάποιος που του/της μοιάζεις.
- Παραίσθηση Fregoli: Όλοι οι άνθρωποι που συναντάω, δεν είναι παρά ο ίδιος άνθρωπος που αλλάζει μορφή.
- Παραίσθηση Cotard: Δεν έχω αίμα, δεν έχω σπλάχνα, δεν υπάρχω (ή υπάρχω πάντα/είμαι αθάνατος).

Όλα τα παραπάνω για να θεραπευτούν, απαιτούν βαθύ (αυτο)ψυχοψάξιμο και ατελείωτες ώρες ταβανοσκόπησης, οπότε μην ασχολeίσαι καθόλου αν σου τύχουν στο καράβι, anasm.

A, και δεν είναι εγκεφαλικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Απριλίου 2010, 16:38:58 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

20 Απριλίου 2010, 18:46:21
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

flone

Ιατροί
Ψυχογενής κρίση (μετατρεπτική εκδήλωση)
Κατάσταση συναισθηματικής φόρτισης
Βαθμιαία εγκατάσταση/σταδιακή λύση
Αν υπάρχει δάγκωμα γλώσσας, είναι από πάνω
Σπάνια υπάρχει τραυματισμός
Μάτια κλειστά με αντίσταση στην προσπάθεια ανοίγματός τους απο τον εξεταστή (έτσι τον πήρε χαμπάρι ο ...σύντροφος Νευρολόγος!!!)
Ρυθμικές κινήσεις πυέλου (pelvic thrusting)
Κλάμα συχνό
Κυάνωση σπάνια
Κινήσεις κεφαλής από το ένα πλάι στο άλλο (side-to-side head shaking)
Μη σύγχρονα (μεταξύ των άκρων) αυτόματα κινητικά φαινόμενα
    ΠΡΟΣΕΞΤΕ: ο κλόνος (unidirectional) είναι επιληπτικό φαινόμενο, ο τρόμος (ρυθμική εναλλασσόμενη σύσπαση αγωνιστών/ανταγωνιστών) είναι συνήθως  "υστερία"
Μετακριτική φάση δεν υπάρχει
Τα κινητικά φαινόμενα υποχωρούν προσωρινά με απόσπαση της προσοχής.
Υπεραερισμός (hyperventilation)
Ψάξτε για ιστορικό physical ή sexual abuse

Επιληπτική κρίση
Ανεξάρτητα από κατάσταση συναισθηματικής φόρτισης
Απότομη εγκατάσταση και λύση
Αν υπάρχει δάγκωμα γλώσσας, είναι στο πλάι
Συχνά υπάρχει τραυματισμός
Μάτια ανοιχτά
Κλάμα σπάνια
Κυάνωση συχνή
Μετακριτική φάση

ΥΓ Εντυπωσιασμένος από την ενημέρωση του κ. Κουναλάκη πάνω στα νευρολογικά κουτσομπολιά :D

20 Απριλίου 2010, 19:44:30
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Ίσως φαίνεται μια επιφανειακή διαφωνία μου με τον Πατρωνάκη ή τον flone αλλά δεν διαφωνώ σε αυτά που περιγράφουν.

Όμως νιώθω ότι ίσως καταλαβαίνω καλύτερα τον anasm και θα επιμείνω ότι άλλο πράγμα η κλινική εικόνα της "υστερίας" (και όχι της γυναικείας υστερίας") και άλλο η διάγνωση της υστερίας ως ψυχιατρικής διαταραχής που αποτελεί διάγνωση αφού έχουν αποκλειστεί πολλά πράγματα. Και μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αρκετούς κωδικούς στο DSM IV και στο ICD-10 με τις ποιοτικές διαφορές που εμφανίζουν.

Προσωπικά, εγώ δεν είμαι καλός γιατρός στην διάγνωση της υστερίας ως διάγνωσης ίσως γιατί προϋπάρχουν δικές μου τραυματικές εμπειρίες με ασθενείς που είχαν βαφτιστεί επίσημα από νευρολόγους και ψυχιάτρους ως "υστερία", νεύρωση, σχιζοφρένεια, αλλά πέθαναν αιφνίδια και για κάποια περίπτωση έγινε νεκροτομή (και έτσι έμαθα για ένα εγκεφαλικό ανεύρισμα), για άλλες όμως όχι, και δεν θα μάθω ποτέ. Επίσης, μια περίπτωση επεισοδίων "υστερίας" θεραπεύτηκε ως δια μαγείας μετά από ένα ablation σε ένα δεμάτιο που ανακαλύφθηκε τυχαία σε ένα χειρουργείο. Και ας αφήσουμε και μια περίπτωση αρτηρίτιδας.....

Συνεπώς για τον anasm θα ήθελα να φοβάται κι ας αποδειχτεί εκ των υστέρων υστερία. Η κλινική εικόνα δεν είναι πάντα τυπική για καμιά διάγνωση και αυτό είναι και η μεγαλύτερη πρόκληση για τον ιατρό της πρωτοβάθμιας. Ωστόσο, κάθε διερεύνηση σε ψυχολογικό επίπεδο και σε πρακτικά tips σαν αυτά που αναφέρει ο flone είναι αποδεκτή. Όταν δεν έχεις διάγνωση, αυτοσχεδιάζεις με βάση την αρχή, κάνω ότι μπορεί να ωφελήσει αλλά σίγουρα δεν θα βλάψει. Σχετικά με τα νευρολογικά κουτσομπολιά θα συμφωνήσω απόλυτα για το χαρακτηρισμό, καθώς έχουμε πάρα πολλά ακόμη να μάθουμε στην ιατρική και μπορεί μετά από 200 χρόνια, αυτά που σήμερα είναι στο DSM να θεωρούνται ότι θεωρείται σήμερα η τότε διάγνωση "γυναικεία υστερία" έτσι απλά.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Απριλίου 2010, 19:48:41 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Απριλίου 2010, 18:36:09
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ψυχογενής κρίση (μετατρεπτική εκδήλωση)
Κατάσταση συναισθηματικής φόρτισης
Βαθμιαία εγκατάσταση/σταδιακή λύση
Αν υπάρχει δάγκωμα γλώσσας, είναι από πάνω
Σπάνια υπάρχει τραυματισμός
Μάτια κλειστά με αντίσταση στην προσπάθεια ανοίγματός τους απο τον εξεταστή (έτσι τον πήρε χαμπάρι ο ...σύντροφος Νευρολόγος!!!)
Ρυθμικές κινήσεις πυέλου (pelvic thrusting)

Κλάμα συχνό
Κυάνωση σπάνια
Κινήσεις κεφαλής από το ένα πλάι στο άλλο (side-to-side head shaking)
Μη σύγχρονα (μεταξύ των άκρων) αυτόματα κινητικά φαινόμενα
    ΠΡΟΣΕΞΤΕ: ο κλόνος (unidirectional) είναι επιληπτικό φαινόμενο, ο τρόμος (ρυθμική εναλλασσόμενη σύσπαση αγωνιστών/ανταγωνιστών) είναι συνήθως  "υστερία"
Μετακριτική φάση δεν υπάρχει
Τα κινητικά φαινόμενα υποχωρούν προσωρινά με απόσπαση της προσοχής.
Υπεραερισμός (hyperventilation)
Ψάξτε για ιστορικό physical ή sexual abuse

Επιληπτική κρίση
Ανεξάρτητα από κατάσταση συναισθηματικής φόρτισης
Απότομη εγκατάσταση και λύση
Αν υπάρχει δάγκωμα γλώσσας, είναι στο πλάι
Συχνά υπάρχει τραυματισμός
Μάτια ανοιχτά
Κλάμα σπάνια
Κυάνωση συχνή
Μετακριτική φάση

ΥΓ Εντυπωσιασμένος από την ενημέρωση του κ. Κουναλάκη πάνω στα νευρολογικά κουτσομπολιά :D

Γειά χαρά!!

Σας ευχαριστώ/ούμε πολύ για τις παρατηρήσεις σας, και τα χειροπιαστά, άμεσα "διαφοροδιαγνωστικά" κλινικά σημεία!!...
Μήπως μπορείτε, με κάποια παραπομπή -πχ. video στο Youtube κλπ,
να καταλάβω τη χαρακτηριστική εικόνα μεταξύ "κλόνου" και "τρόμου"???...
Σε γενικές γραμμές, αναμενόμενα νομίζω(...), κάθε Αγροτικός, κατά μέσο όρο, δικαιολογημένα "ισοπεδώνει" κάθε
"ασυνήθιστη" νευρομυϊκή αντίδραση, με επιληπτικόμορφο σπασμό...

Σας χαιρετώ.

21 Απριλίου 2010, 19:36:53
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Σημείο 1: Θέλει εμπειρία, πολλή εμπειρία.
Σημείο 2: Θέλει προσοχή, πολλή προσοχή.

Προτού την "πατήσω" σε αντίστοιχη περίπτωση στάθηκα τυχερός κι έβγαλα "φίδι". Με τρόμο διαπίστωσα πόσο εύκολα έλεγα μέχρι τότε: Εντάξει μωρέ υστερία είναι. Τώρα πια είμαι διπλά προσεχτικός σε κείνα τα περιστατικά που η σωματομετατροπή υπάρχει. Γιατί μπορεί να μην υπάρχει μόνη της.


2 τιπ: Κορεσμός 100% και κλειστά μάτια με αντίσταση που τρεμοπαίζουν

21 Απριλίου 2010, 21:17:26
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν σας πρόλαβα να δώσω και εγώ τα «φώτα» μου (αστειεύομαι και δεν πικάρω, όπως έτσι πιθανόν φαίνεται).

Επί του καθ’ αυτού θέματος: Επειδή στις περιπτώσεις που πείστηκα ότι πρόκειται για υστερία –και άμα τον / την  έχεις δει αρκετές φορές με τέτοια «κρίση» και τον έχεις διερευνήσει, νομίζω πως το δικαιούσαι- δεν ασχολούμαι (γιατί θεωρώ ότι το καλύτερο φάρμακο είναι η αδιαφορία –ιδίως του περίγυρου) θα ήθελα μία –δύο διευκρινήσεις:
1.   Σφικτά βλέφαρα στις κρίσεις που δεν είναι επιληψία υπάρχουν?  Και αν ναι σε ποιες?
2.   Μήπως –με βάση αυτά που είπε κυρίως ο Μάνος και ο Δημήτρης- πρέπει να εντάξουμε στη θεραπεία μας και την παρότρυνση για εμπλοκή της / του ασθενούς σε έντονες σεξουαλικές –κυρίως διαστροφικές- δραστηριότητες καθώς και θεραπευτικά προγράμματα ώστε να απενοχοποιηθούν ενοχές διαστροφών ή ανεπαρκειών ?
3.   Μήπως να ανοίγαμε ένα ερωτηματολόγιο να δούμε στο 2ο σκέλος των σχολίων μου πόσοι θα ήταν πρόθυμη να αναλάβουν ρόλο «θεραπευτού?
Προσωπικά εγώ δηλώνω μη μετέχων στη «θεραπευτική ομάδα» γιατί, τι ποιο αντιερωτικό από το να σου κάνει τη ζωή δύσκολη με «οξείες –βαρείες νόσους» η μανδάμ (και όχι μόνο) κάθε φορά που το χαμπέρι της τ’ αφράτο (και όχι μόνο) θεωρεί ότι δεν έτυχε της δέουσας προσοχής και με αυτή την «οξεία νόσο» να προσπαθεί να σε εκβιάσει για να ασχοληθείς με την πάρτη της –όπως εκείνη το περιμένει –ονειρεύεται –αντιλαμβάνεται –προσμένει, αλλά δεν σου το εκμυστηρεύεται. Δεν νομίζω ότι διαφέρει σε τίποτε –μέσα στο βάθος, στο γενεσιουργό υπόστρωμα της «αντίδρασης»- από το στυγνό εκβιασμό, κάτι που δεν θα το άντεχα, ακόμη και με αντίτιμο ένα ξέφρενο οργασμικό πανηγύρι.

Επαναλαμβάνω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις, μία θεωρώ σαν την ενδεδειγμένη θεραπεία. ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ (δεν έχω evidence) !!! αλλά και η αντιμετώπιση με βάση τη διαίσθηση λένε ότι είναι αποδεκτή άσκηση «καλής ιατρικής» εκτός και αν υπάρχει διαφορετικό evidence !!!

(ελπίζω να έγινε αντιληπτό ότι, ναι μεν αστειεύομαι, μιλάω όμως ειλικρινά επί την ουσίας –της κατ’ εμέ τουλάχιστον- του θέματος)
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Απριλίου 2010, 22:04:44 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

22 Απριλίου 2010, 12:40:20
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Θέλω να σταθώ και σε δύο άλλους παράγοντες που νομίζω ότι σχετίζονται με την υστερία (ίσως γιατί σχετίζονται και με την σεξουαλική χειραφέτηση).

Πρώτον αυτόν του πολιτιστικού υπόβαθρου: Το λέω γιατί έχω δει αρκετά περισσότερες περιπτώσεις υστερίας στην Ελλάδα από ότι στην Σουηδία, παρόλο που τα χρόνια που έχω δουλέψει εκεί είναι περισσότερα από ότι εδώ.

Δεύτερον αυτόν της εποχής: Φαντάζομαι ότι υπήρχαν περισσότερα περιστατικά υστερίας στην Βιέννη του Φρόυντ από ότι στην Βιέννη του σήμερα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
6767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2009, 00:21:43
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Σεπτεμβρίου 2011, 19:59:01
από kdiwavvou
1 Απαντήσεις
2607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Φεβρουαρίου 2016, 00:52:03
από schumifer
0 Απαντήσεις
2069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιουλίου 2016, 16:54:04
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2023, 22:04:51
από Argirios Argiriou