Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:49:40

Αποστολέας Θέμα: Πότε πρέπει να δίνουμε αντιτετανικό ορό;  (Αναγνώστηκε 213273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Οκτωβρίου 2014, 13:43:45
Απάντηση #60
Αποσυνδεδεμένος

aegeanman


Μια σύντομη παράθεση ότι στα τμήματα Επειγόντων της Αγγλίας ( Accidents & Emergency) η τακτική επαναεμβολιασμού για τον τέτανο ή η άμεση χορήγηση αντιτετανικού ορού σε πάσης φύσεως τραύματα έχει καταρριφθεί θεωρώντας ισόβια την ανοσία που εγκαταλέιπει ο αρχικός εμβολιασμός (είτε σε παιδική ηλικία ή κατά την ενηλικίωση). Για του λόγου το αληθές δεν έχω βρει το αντίστοιχο evidence για την πρακτική αυτή, αλλά για να την εφαρμόζουν κάτι θα ξέρουν...
Δημήτρης Ι

3 Οκτωβρίου 2014, 14:12:47
Απάντηση #61
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μια σύντομη παράθεση ότι στα τμήματα Επειγόντων της Αγγλίας ( Accidents & Emergency) η τακτική επαναεμβολιασμού για τον τέτανο ή η άμεση χορήγηση αντιτετανικού ορού σε πάσης φύσεως τραύματα έχει καταρριφθεί θεωρώντας ισόβια την ανοσία που εγκαταλέιπει ο αρχικός εμβολιασμός (είτε σε παιδική ηλικία ή κατά την ενηλικίωση). Για του λόγου το αληθές δεν έχω βρει το αντίστοιχο evidence για την πρακτική αυτή, αλλά για να την εφαρμόζουν κάτι θα ξέρουν...

To NHS κάνει οικονομίες (και εκεί) στηριζόμενο στην αρχή που προκύπτει από μελέτες μέτρησης επιπέδου αντισωμάτων ότι 5 δόσεις στην παιδική ηλικία (που τις κάνουν θρησκευτική ευλάβεια) και ένα boost κοντά στην ενηλικίωση οδηγούν ανοσία για τα επόμενα 30 χρόνια στην πλειοψηφία των ανθρώπων. Στα 50 και άνω, δεν τους χαλάει μια δόση εμβολίου σε ένα τραύμα.
Για τις ταχτικές δόσεις αναλαμβάνουν οι GPs που πληρώνονται extra κάθε εμβολιασμό και η γραμματέας του GP παίρνει τηλέφωνα μην της ξεφύγει κανένας....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

4 Οκτωβρίου 2014, 09:50:32
Απάντηση #62
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Καλός και συνοπτικός οδηγός για τον τέτανο και την αντιμετώπισή του.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

4 Οκτωβρίου 2014, 09:54:36
Απάντηση #63
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Υπάρχει ήδη....

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Πηγές:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

6 Οκτωβρίου 2014, 20:13:58
Απάντηση #64
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Σημερινό, ένα από τα πολλά, αλλά νισάφι πια.
Όλοι οι ειδικευόμενοι χειρουργικής δίνουν μόνο Zinadol. και αντιτετανικό για τα πάντα ανεξαρτήτως εμβολιαστικής κατάστασης.

Δήγμα σκύλου (σημαντική είσφρση τεσσάρων δοντιών με αιμάτωμα).
δεκαέξι ετών, είχε και το βιβλιάριο των εμβολίων μαζί του , πλήρης εμβολιασμός τελευταία δόση το 13...

zinadol και tetagam...

18 Νοεμβρίου 2015, 00:14:57
Απάντηση #65
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
16/11/2015
του Κλινικού Φαρμακοποιού Διαμαντή Κλημεντίδη.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Νοεμβρίου 2015, 00:41:52 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Δεκεμβρίου 2015, 12:54:44
Απάντηση #66
Αποσυνδεδεμένος

Rheinmetall


γειά σας,
έχω μια ερώτηση: έκανα αντιτετανικό ορό πριν δύο μήνες για ένα μικρο-τραύμα στο δάκτυλο, δεν ξέρω αν έκανα καλά, ίσως ήμουν υπερβολικός. Τώρα, εχτές ξανατραυματιστηκα από μια σιδερένια αιχμή και έκανα ένα τραύμα πιο βαθύ αυτη τη φορά στο τριχωτό της κεφαλής. Πήγα στο φαρμακείο και ζήτησα να ξανακάνω ορό και μου είπε η φαρμακοποιός ότι αν έχω απλά την υποψία γαι τέτανο, δεν μπορώ να ξανακάνω ορό μεσα σε τόσο σύντομο χροικό διάστημα διότι θα επιβαρύνω τον οργανισμό μου. Τί λέτε ως πιο ειδικοί, να ξανακάνω τον ορό; θα έχει επίπτωση στον οργανισμό;
Ευχαριστώ πολύ.

21 Δεκεμβρίου 2015, 14:13:40
Απάντηση #67
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
γειά σας,
έχω μια ερώτηση: έκανα αντιτετανικό ορό πριν δύο μήνες για ένα μικρο-τραύμα στο δάκτυλο, δεν ξέρω αν έκανα καλά, ίσως ήμουν υπερβολικός. Τώρα, εχτές ξανατραυματιστηκα από μια σιδερένια αιχμή και έκανα ένα τραύμα πιο βαθύ αυτη τη φορά στο τριχωτό της κεφαλής. Πήγα στο φαρμακείο και ζήτησα να ξανακάνω ορό και μου είπε η φαρμακοποιός ότι αν έχω απλά την υποψία γαι τέτανο, δεν μπορώ να ξανακάνω ορό μεσα σε τόσο σύντομο χροικό διάστημα διότι θα επιβαρύνω τον οργανισμό μου. Τί λέτε ως πιο ειδικοί, να ξανακάνω τον ορό; θα έχει επίπτωση στον οργανισμό;
Ευχαριστώ πολύ.

Το φόρουμ αυτό είναι χώρος συζήτησης μεταξύ επαγγελματιών Υγείας και μόνο.

Απαγορεύεται να δίνουμε συμβουλές σε διαδικτυακούς ασθενείς, όπως άλλωστε διαβάσατε και στους όρους εγγραφής σας.

Σας παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με τον προσωπικό σας Ιατρό.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Δεκεμβρίου 2015, 16:03:38
Απάντηση #68
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Ούτε το φόρουμ είναι κατάλληλο για ιατρικές συμβουλές, αλλά ούτε κι η φαρμακοποιός σας.

Επειδή μάλιστα το έχω παρατηρήσει συχνά να συμβαίνει, οι φαρμακοποιοί αναλαμβάνουν κι τυχόν νομική ευθύνη για τις συμβουλές που δίνουν ή είναι σίγουροι ότι ο ερωτών δεν θα στραφεί εναντίον τους, αν ακούσει τις "ιατρικές" συμβουλές τους ; ; ;

21 Δεκεμβρίου 2015, 16:21:15
Απάντηση #69
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
οι φαρμακοποιοί αναλαμβάνουν κι τυχόν νομική ευθύνη για τις συμβουλές που δίνουν ή είναι σίγουροι ότι ο ερωτών δεν θα στραφεί εναντίον τους, αν ακούσει τις "ιατρικές" συμβουλές τους ; ; ;
Verba volant συνάδελφε. Τι ευθύνες να ζητήσεις από κάποιον που δίνει προφορικές συμβουλές; Και δεν αναφέρομαι μόνο σε φαρμακοποιούς.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
γειά σας,
έχω μια ερώτηση: έκανα αντιτετανικό ορό πριν δύο μήνες για ένα μικρο-τραύμα στο δάκτυλο, δεν ξέρω αν έκανα καλά, ίσως ήμουν υπερβολικός. Τώρα, εχτές ξανατραυματιστηκα από μια σιδερένια αιχμή και έκανα ένα τραύμα πιο βαθύ αυτη τη φορά στο τριχωτό της κεφαλής. Πήγα στο φαρμακείο και ζήτησα να ξανακάνω ορό και μου είπε η φαρμακοποιός ότι αν έχω απλά την υποψία γαι τέτανο, δεν μπορώ να ξανακάνω ορό μεσα σε τόσο σύντομο χροικό διάστημα διότι θα επιβαρύνω τον οργανισμό μου. Τί λέτε ως πιο ειδικοί, να ξανακάνω τον ορό; θα έχει επίπτωση στον οργανισμό;
Ευχαριστώ πολύ.
Παρακάμπτω το γεγονός ότι η προμήθεια αντιτετανικού ορού από το φαρμακείο πρέπει να γίνεται μόνο με ιατρική συνταγή.
Έρχομαι να ρωτήσω αν η φαρμακοποιός (δεν ξέρω αν ήταν η ίδια και στις δύο περιπτώσεις) έτυχε να σας αναφέρει καθόλου κάτι για αντιτετανικό εμβόλιο;
Αν όχι, ρωτήστε την γιατί;
Θυμίζω:
Αντιτετανικό εμβόλιο ή μάλλον D.T.Vax: Πλήρης κάλυψη κόστους από ασφαλιστικούς φορείς αλλά ακόμη κι αν το πληρώσεις εξ ολοκλήρου από την  τσέπη σου θα δώσεις 1,79 ευρώ. Ανοσολογική κάλυψη για τουλάχιστον δέκα χρόνια (το πιθανότερο για πολύ περισσότερα αν διαβάσετε παραπάνω)
Αντιτετανικός όρος: Κάλυψη από ασφαλιστικά ταμείο 25%, συμμετοχή 2,5 ευρώ. Αν το πληρώσεις από την τσέπη σου (κι αν μάλιστα ο φαρμακοποιός τσιμπήσει διακριτικά το κουπονάκι προς "ανακύκλωση") θα δώσεις 10 ευρώ (κι άλλα 7.5 bonus από την "ανακύκλωση" ο φαρμακοποιός) Και κάθε φορά που θα τραυματίζεσαι ελαφρά ή σοβαρά, επανάληψη του παραπάνω κύκλου!
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2015, 16:36:30 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

30 Σεπτεμβρίου 2016, 21:07:22
Απάντηση #70
Αποσυνδεδεμένος

kakalos


Υπάρχει κάποια επισημη οδηγία για τσιμπήματα απο σφήκες  ή υμενοπτερα γενικότερα?
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Οκτωβρίου 2016, 22:29:52 από kakalos »

22 Ιανουαρίου 2017, 20:11:16
Απάντηση #71
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δήγμα: Λύση συνέχειας δέρματος – προφύλαξη από τέτανο, Αντιτετανικός εμβολιασμός, Εμβολιαστική κάλυψη σε λύση συνέχειας δέρματος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Οκτωβρίου 2017, 18:40:09
Απάντηση #72
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
20-10-2017

Αλγόριθμος Αντιτετανικής Προφύλαξης Μετά Από Τραύμα

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Οκτωβρίου 2017, 18:42:48 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Οκτωβρίου 2017, 19:16:23
Απάντηση #73
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
20-10-2017
Αλγόριθμος Αντιτετανικής Προφύλαξης Μετά Από Τραύμα
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Χωρίς να θέλω να υποβιβάσω την εργασία του κ. Κλιμεντίδη που είναι καθόλα σεβαστή, ο αλγόριθμος είναι σχεδόν άχρηστος. Δύο περιπτώσεις την τελευταία εβδομάδα κατέφυγαν σε TETAGAM παρά τις συστάσεις μου να ψάξουν εμβόλιο γιατί μετά απο 2-3 φμφ που τους είπαν τα ίδια για την έλλειψη εμβολίων βαρέθηκαν (το ψάξιμο). Ούτε dT, ούτε DTP μάλλον ούτε τετραδύναμο. Ίσως αν ξεκινήσουμε όλο τον παιδικό εμβολιασμό (εξαδύναμα κλπ) από την αρχή;
   Στο στρατό κάποτε είχαμε κάτι 10 ml αμπούλες αντιτετανικού. Δεν μπορούν να βρεθούν αυτές άραγε;

20 Οκτωβρίου 2017, 19:53:31
Απάντηση #74
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
20-10-2017
Αλγόριθμος Αντιτετανικής Προφύλαξης Μετά Από Τραύμα
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Χωρίς να θέλω να υποβιβάσω την εργασία του κ. Κλιμεντίδη που είναι καθόλα σεβαστή, ο αλγόριθμος είναι σχεδόν άχρηστος. Δύο περιπτώσεις την τελευταία εβδομάδα κατέφυγαν σε TETAGAM παρά τις συστάσεις μου να ψάξουν εμβόλιο γιατί μετά απο 2-3 φμφ που τους είπαν τα ίδια για την έλλειψη εμβολίων βαρέθηκαν (το ψάξιμο). Ούτε dT, ούτε DTP μάλλον ούτε τετραδύναμο. Ίσως αν ξεκινήσουμε όλο τον παιδικό εμβολιασμό (εξαδύναμα κλπ) από την αρχή;
   Στο στρατό κάποτε είχαμε κάτι 10 ml αμπούλες αντιτετανικού. Δεν μπορούν να βρεθούν αυτές άραγε;
Κυκλοφορεί το Tetana.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
120482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2015, 16:45:29
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
13181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Σεπτεμβρίου 2016, 07:48:39
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
7778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Αυγούστου 2016, 09:52:13
από GirousisN
4 Απαντήσεις
7863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιουλίου 2018, 03:03:01
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
21970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Οκτωβρίου 2021, 21:59:08
από Argirios Argiriou