Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:55:43

Αποστολέας Θέμα: Εξυπηρέτηση ασφαλισμένων.  (Αναγνώστηκε 6918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

22 Απριλίου 2010, 14:52:37
Αναγνώστηκε 6918 φορές
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Σύμφωνοι, ο ιατρός πρέπει να εξυπηρετεί τον ασφαλισμένο. Όμως και ο ασφαλισμένος οφείλει να ξέρει τί ζητάει.
Οι ασφαλισμένοι που είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους και ζητούν πράγματα που δικαιούνται, δεν έχουν να φοβηθούν τίποτε.
Αντίθετα, αυτοί που αναγκαστικά δεν θα καταστεί δυνατό -μετά λύπης μας- να εξυπηρετηθούν, είναι μόνο αυτοί που ζητούν εκ του πονηρού, κακώς εννοούμενες εξυπηρετήσεις-χατίρια.

Κλασσικό παράδειγμα δυο ασφαλισμένοι του ΙΚΑ, που μετά λύπης μου εχθές υποχρεώθηκα να μην εξυπηρετήσω:

Α) Ασφαλισμένος με ΑΕΕ επέμενε να πάρει Plavix με ποσοστό 10% (χωρίς ΕΚΑΣ, χωρίς ΣΝ). Του έγραψα συνταγή με συμμετοχή 25%, την οποία δεν γουστάρισε και την άφησε πάνω στο γραφείο μου. Πριν φύγει, μου ζήτησε να απαλείψω από το βιβλιάριό του την αναγραφή της συνταγής που είχα κάνει, ώστε να μη φαίνεται ότι το έγραψε και να μπορεί να πάει να το ζητήσει από αλλού με το ποσοστό που επιθυμεί. Χωρίς αντίρρηση, το έκανα γράφοντας δίπλα "Ακυρώθηκε η συνταγή λόγω διαφωνίας ως προς το ποσοστό συμμετοχής."   

Β) Ασφαλισμένος του ΙΚΑ προσήλθε στο ιατρείο μου για να μου ζητήσει να περάσω σε συνταγή (ξεπλύνω) μακρολιδικό αντιβιοτικό-μαϊμού που είχε πάρει κατόπιν τηλεφωνικής οδηγίας (δηλ. χωρίς να εξεταστεί) από συνάδελφο παθολόγο του ΙΚΑ. Του εξήγησα πολύ απλά ότι δεν δίνω τέτοιες συνταγές σε ασφαλισμένους που δεν έχω εξετάσει ο ίδιος και φάνηκε να το κατάλαβε (αν και μουρμούρισε ορισμένες ενστάσεις του τύπου "Πού να τρέχω τώρα να βρω τον άλλο γιατρό" κ.λπ., για τις οποίες όμως δεν μπορούσα να τον διευκολύνω). 

Είναι βασικό, νομίζω πλέον, να μην περνάμε πια λάθος μηνύματα στον ασφαλισμένο, του τύπου "Όλα γίνονται, όλα είναι χύμα." Με λίγη εκπαίδευση, οι πιο πολλοί ασφαλισμένοι καταλαβαίνουν και συμμορφώνονται.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Απριλίου 2010, 16:39:04 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

23 Απριλίου 2010, 09:20:48
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:52:14 από Koterakis »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Απριλίου 2011, 10:20:40
από Ιορδάνης Καπάνταης
8 Απαντήσεις
8397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιανουαρίου 2012, 22:36:58
από Denominator
5 Απαντήσεις
6864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2014, 21:02:57
από EzeΤΡΟΛ
5 Απαντήσεις
7661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Οκτωβρίου 2019, 21:07:57
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
10398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Απριλίου 2023, 12:44:13
από Argirios Argiriou