Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
13 Μαΐου 2024, 04:42:09

Αποστολέας Θέμα: Οργάνωση - Εξοπλισμός ιδιωτικού ιατρείου  (Αναγνώστηκε 453698 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Ιουλίου 2012, 14:07:15
Απάντηση #60
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ενα λογισμικό που δημιουργήθηκε για τους γιατρούς
 κάθε ειδικότητας, με στόχο οχι μόνο να απλουστεύσει
 τη διαδικασία ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, αλλά
 και να οργανώσει το ιατρικό σας αρχείο.
 
Στο MedExpress με ένα κλικ!
 Καταχώρηση συνταγών
 Καταχώρηση παρακλινικών εξετάσεων
 Αυτόματη υποβολή ιατρικών επισκέψεων (e-ΔΑΠΥ)
 Αυτόματη καταγραφή αρχείου ασθενών
 Αυτόματη ενημέρωση ιατρικού φακέλου ασθενών
 Εισαγωγή διαγνώσεων & θεραπειών
 Άμεση πληροφόρηση: Αριθμός ασθενών, αριθμός και αξία συνταγογραφημένων φαρμάκων


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

(σύμφωνα με τον πωλητή του παραπάνω προγράμματος, που ήρθε στο Ιατρείο μου σήμερα για να το διαφημίσει, κοστίζει 600 ευρώ τον πρώτο χρόνο και μετά 140 ευρώ/έτος. Οι τιμές αυτές είναι μαζί με τον Φ.Π.Α.). Ο ίδιος πωλητής μου είπε ότι είναι δυνατό με αυτό το πρόγραμμα να αντιγράφει κανείς με ένα κλικ, φάρμακα προηγουμένων συνταγών.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Ιουλίου 2012, 14:17:04 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Ιουλίου 2012, 18:07:46
Απάντηση #61
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ενα λογισμικό που δημιουργήθηκε για τους γιατρούς
 κάθε ειδικότητας, με στόχο οχι μόνο να απλουστεύσει
 τη διαδικασία ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, αλλά
 και να οργανώσει το ιατρικό σας αρχείο.
 
Στο MedExpress με ένα κλικ!
 Καταχώρηση συνταγών
 Καταχώρηση παρακλινικών εξετάσεων
 Αυτόματη υποβολή ιατρικών επισκέψεων (e-ΔΑΠΥ)
 Αυτόματη καταγραφή αρχείου ασθενών
 Αυτόματη ενημέρωση ιατρικού φακέλου ασθενών
 Εισαγωγή διαγνώσεων & θεραπειών
 Άμεση πληροφόρηση: Αριθμός ασθενών, αριθμός και αξία συνταγογραφημένων φαρμάκων


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

(σύμφωνα με τον πωλητή του παραπάνω προγράμματος, που ήρθε στο Ιατρείο μου σήμερα για να το διαφημίσει, κοστίζει 600 ευρώ τον πρώτο χρόνο και μετά 140 ευρώ/έτος. Οι τιμές αυτές είναι μαζί με τον Φ.Π.Α.). Ο ίδιος πωλητής μου είπε ότι είναι δυνατό με αυτό το πρόγραμμα να αντιγράφει κανείς με ένα κλικ, φάρμακα προηγουμένων συνταγών.

Και άλλο παρόμοιο πρόγραμμα:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Ιουλίου 2012, 22:07:43
Απάντηση #62
Αποσυνδεδεμένος

md


Και γιατι-για να εχουμε καλο ρωτημα-δεν μπορει να δημιουργησει τετοιο προγραμμα η ΗΔΙΚΑ?

10 Ιουλίου 2012, 22:14:21
Απάντηση #63
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και γιατι-για να εχουμε καλο ρωτημα-δεν μπορει να δημιουργησει τετοιο προγραμμα η ΗΔΙΚΑ?

Το ίδιο ερώτημα βασανίζει και εμένα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Ιουλίου 2012, 00:47:48
Απάντηση #64
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και γιατι-για να εχουμε καλο ρωτημα-δεν μπορει να δημιουργησει τετοιο προγραμμα η ΗΔΙΚΑ?
Τα συγκεκριμένα λογισμικα είναι εις γνώση μου εδώ και μήνες. Επέλεξα να μην τα διαφημίσω ακόμη και αναφέροντας τα.

Κατ αρχήν μιλάμε για τρία διαφορετικά webικά λογισμικά:
α) το e-syntagografisi.gr της ΗΔΙΚΑ
β) το e-diagnosis της Καπαresearch
γ) το e-Δαπυ του ΕΟΠΠΥ, δηλαδή του ΙΚΑ, δηλαδή της intrasoft
Τα υπόλοιπα που προσφέρει πλην της διασύνδεσης με τα παραπάνω είναι παιχνιδάκι.

Για να απαντήσουμε σε στο ερώτημα που τέθηκε θα μπορούσαμε να σκεφτούμε ως detectives και να σκεφτούμε ποιο το είναι το κίνητρο που δεν φτιάχτηκε κάτι τέτοιο.
Να πάμε ανάποδα την λίστα με αυτή τη λογική;
Το e-δαπυ του ΙΚΑ, δέχεται να ανεβάσεις λίστα που βγάζει το λογισμικό σου αντί να κάθεσαι να περνάς ένα-ένα τα ονόματα, όμως το e-δαπυ του ΕΟΠΥΥ δεν παρέχει τέτοια ευκολία. Περίεργο; ίσως και όχι. Ας κάνουμε μια υπόθεση: Ας υποθέσουμε ότι έπρεπε να χρησιμοποιηθεί, να παραμετροποιηθεί και να υποστηριχθεί άμεσα ένα λογισμικό σαν το e-δαπυ του ΕΟΠΥΥ αλλά λεφτά δεν υπάρχουν. Τι μπορεί να γίνει; Μα στον κόσμο των managers αυτό λέγεται συνέργεια. Θα φτιαχτεί χωρίς να πληρωθούν λεφτά ένα e-dapy που να αποτελεί βασανιστήριο, χωρίς κανένα αυτοματισμό, και αυτό δημιουργεί πεδίο λαμπρό για να ξεπηδήσουν εταιρίες που θα σου προσφέρουν την αυτοματοποίηση. Και αυτές για να έχουν την "αυτοματοποίηση" σε λειτουργία ότι αλλαγές κι αν γίνουν στο e-dapy θα χαρτζηλικώνουν είτε την μαμά εταιρία που έφτιαξε τσάμπα το e-dapy είτε τους απλήρωτους προγραμματιστές του είτε και τα δύο. Είδατε πόσο εύκολα μπορείς να έχεις δωρεάν εφαρμογές όταν δεν υπάρχουν λεφτά; Υπάρχει κίνητρο; Σαφώς και υπάρχει. Γίνεται κάτι τέτοιο; Δεν ξέρω, δεν έχω αποδείξεις για να πω τέτοιο πράγμα. Θα μπορούσε να γίνεται; Δεν ξέρω.

Άραγε θα μπορούσε να γίνεται το ίδιο και για το e-syntagografisi και το e-diagnosis; Δεν ξέρω.

Εγώ θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω κάποια δεδομένα και κάποιες υποθέσεις και βγάλτε εσείς συμπεράσματα.
Ας υποθέσουμε ότι μετά την ενσωμάτωση των αγαπημένων εξετάσεων, το e-diagnosis δεν είναι και τόσο πρόβλημα. Φτιάχνεις μια λίστα με τις εξετάσεις που χρησιμοποιείς συχνά και η ταλαιπωρία μετριέται μόνο στο χρόνο που θέλει, χρόνο που θα χρειαστεί και όποιο λογισμό μιμείται τον Internet Explorer όπως τα παραπάνω που παρέθεσε ο Αργύρης. Προσωπικά, δεν θα αγόραζα λογισμικό όπως τα παραπάνω μόνο για το e-diagnosis.

Μας μένει το e-syntagografisi.gr.....
Το υπάρχον e-syntagografisi.gr έχει δυνατότητα να αντιγράψεις συνταγή σε νέα συνταγή χωρίς να ξανα-εισάγεις ένα-ένα τα φάρμακα αλλά αυτή η δυνατότητα είναι μέχρι σήμερα απενεργοποιημένη. Αυτό είναι το κύριο έργο που πουλάνε τα λογισμικά που αναφέρει ο Αργύρης, αλλά το κάνουν παράτυπα: Ζητούν από τον ιατρό να παραβεί τους όρους πιστοποίησης με την ΗΔΙΚΑ και να εισάγει τον κωδικό του σε ένα λογισμικό μη-πιστοποιημένο επίσημα, που θα αναλάβει να μιμηθεί τον web browser (ΙΕ, firefox, chrome) και τον γιατρό για να κάνει όλους τους χειρισμούς στο e-syntagografisi.gr ώστε να ξαναγράψει την συνταγή. Αν αυτό μπορούσε να το δει και να το καταλάβει η ΗΔΙΚΑ δεν θα έπρεπε να μπλοκάρει τον κωδικό του γιατρού; Κρατήστε το σαν ερώτημα για παρακάτω. Δεν θα έπρεπε να προστατέψει το γιατρό από την πιθανότητα, αυτό το πρόγραμμα να στέλνει τους κωδικούς σου που του βάζεις στον κατασκευαστή του χωρίς ο γιατρός να το παίρνει χαμπάρι; Αλήθεια, εάν ξέρεις τον κωδικό πολλών γιατρών, και συλλέγεις και τα ΑΜΚΑ μήπως με την τελείως διάτρητη ασφάλεια του e-syntagografisi για τα προσωπικά δεδομένα των ασθενών μπορείς να έχεις "συνέργειες" που μόνο η φαντασία σου μπορεί να περιορίσει;

Να σημειώσω εδώ ότι με τον ίδιο τρόπο ήδη τρία λογισμικά φαρμακείου επικοινωνούν αυτόματα με το e-syntagografisi και γίνεται εκτέλεση της συνταγής χωρίς να μπει σε web browser ο φαρμακοποιός. Βέβαια ο φαρμακοποιός δεν μπορεί να κάνει τίποτα με τα προσωπικά δεδομένα ασθενών εάν δεν γνωρίζει τον κωδικό της κάθε συνταγής. Αλλά δεν είναι λίγο περίεργο που παρά την αλλαγή στο νέο σύστημα, οι εταιρίες που παράγουν τα συγκεκριμένα λογισμικά για τους φαρμακοποιούς ήταν έτοιμες εν μια νυχτί να δουλέψουν στο νέο σύστημα; Πως έκαναν τέτοια δουλειά τόσο γρήγορα; Με τη βοήθεια του Αγίου Πνεύματος;

Αλήθεια, μήπως το πρωτόκολλο διασύνδεσης που είχα προτείνει πέρσι δεν θα μπορούσε να επιτρέψει σε όποια εταιρία ήθελε να παρέχει τα ίδια οφέλη με τα παραπάνω λογισμικά για γιατρούς, χωρίς τανζανιές και να εισαχθεί και η κάρτα υγείας ασθενή για ασφάλεια στην πρόσβαση στα δεδομένα των ασθενών; Το συγκεκριμένο πρωτόκολλο στηρίζεται σε api_keys τα οποία μπορούσαν να δημιουργούνται με χρόνο ζωής μόλις 8 ώρες από server της ΗΔΙΚΑ όπου ο χρήστης μπαίνει με τον κωδικό του και παίρνει ένα api_key για να το χρησιμοποιήσει στο λογισμικό που χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο πρωτόκολλο διασύνδεσης. Με το συγκεκριμένο πρωτόκολλο η επικοινωνία με τον server της ΗΔΙΚΑ είναι τόσο περιορισμένη, που εύκολα θα μπορούσε ο χρήστης να έχει πρόσβαση από ιστοσελίδα της ΗΔΙΚΑ και να βλέπει τι ενέργειες έγιναν με τον κωδικό του. Υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια και διαφάνεια;

Ας πάμε στα δεδομένα (facts):

Η χθεσινή ημερίδα του HL7 Hellas (επί τη ευκαιρία, μέσα στο ΔΣ του HL7 υπάρχει εκπροσώπηση και από την Ιατρική Εταιρία Αθηνών) είχε ως ακροατές μέλη των εταιριών πληροφορικής της υγείας. Από τα ενδιαφέροντα που ακούστηκαν:
- "Λεφτά δεν υπάρχουν και οι εταιρίες του χώρου πρέπει να βάλουν πλάτη. Αλλιώς δεν γίνεται. Τα μόνο διαθέσιμα χρήματα είναι τα ψίχουλα του ΕΣΠΑ"
- "Το καινούργιο λογισμικό του e-syntagografisi.gr φτιάχθηκε χωρίς να πληρωθεί ούτε ευρώ πλην του μισθολογικού κόστους των ανθρώπων της ΗΔΙΚΑ.....Από την Oracle (σημείωση: είναι η εταιρία που πουλάει το λογισμικό-γλώσσα προγραμματισμού και την βάση δεδομένων με τα οποία είναι φτιαγμένο το e-syntagografisi) έχει φτιαχτεί η δυνατότητα να καταγράφονται τα πάντα και μπορώ να έχω από το γραφείο μου σε πραγματικό χρόνο το μέσο χρόνο έκδοσης και εκτέλεσης συνταγής. Σας λέω λοιπόν ότι ο μέσος χρόνος έκδοσης συνταγής είναι 2.5 λεπτά και για την εκτέλεση συνταγής 32 δευτερόλεπτα."
- "Επιλέξαμε τους φαρμακοποιούς και όχι τους γιατρούς για να ξεκινήσουν οι δοκιμές για το καινούργιο πρωτόκολλο διασύνδεσης με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση γιατί το 80% των φαρμακοποιών ήταν ήδη μηχανογραφημένοι ενώ οι περισσότεροι γιατροί δεν ξέραν πως να ανάψει ο υπολογιστής"

Το τελευταίο ήταν η απάντηση σε ερώτημα μου γιατί οι γιατροί έμειναν πάλι μπουκάλα που είναι συχνά υποχρεωμένοι να εκδίδουν συνταγές σε μέρη που δεν έχουν σταθερή σύνδεση, που ταλαιπωρούνται για να εκδώσουν μια συνταγή σε ένα σύστημα που για κάθε κλικ που κάνεις επικοινωνεί με τον server, που είναι γρήγορο μόνο τις ώρες κοινής ησυχίας, που δεν έχει την δυνατότητα να αντιγράψεις μια συνταγή αλλά εάν κάνεις το οποιοδήποτε λάθος πρέπει να την ξαναγράψεις από την αρχή. Δεν δίστασα μάλιστα επειδή ακούστηκε και η φράση από τον τέως ΓΓ του ΥΥΚΑ ότι δεν βρήκε προτάσεις για θέματα διαλειτουργικότητας όταν ανέλαβε, να του υπενθυμίσω ότι το συγκεκριμένο θέμα ήταν πρόταση στο opengov.gr που θα έπρεπε να λέγεται subgov.gr

Αυτή είναι η απάντηση μου. Εσείς κρίνετε.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιουλίου 2012, 08:54:25 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

12 Ιουλίου 2012, 23:57:17
Απάντηση #65
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

«Μπάτε...κλέφτες αλέστε» στο νοσοκομείο Αγρινίου, αφού δεν υπάρχει φύλαξη ούτε στα γραφεία των γιατρών που σχεδόν πάντα οι πόρτες τους είναι ανοιχτές και οι χώροι προσβάσιμοι σε όλους.

Χθες το μεσημέρι σύμφωνα με πληροφορίες του AgrinioNet.gr άγνωστος μπήκε στο γραφείο των γιατρών και αφαίρεσε έναν σταθερό υπολογιστή και την οθόνη και ανενόχλητος αποχώρησε. Το συμβάν έλαβε χώρα γύρω στις 3.30 με 4 το μεσημέρι και ο εφημερεύων ιατρός το κατάλαβε πολύ αργότερα.

Η αστυνομία διερευνά την υπόθεση.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

13 Ιουλίου 2012, 09:39:42
Απάντηση #66
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



Ενταξει,πειτε την αληθεια,αυτο δεν εχει περασει απο πολλα μυαλα κάποια στιγμη?Ειναι τοσο προκλητικα απλο να γινει...Αφου ειναι ξεφραγο αμπελι τα πάντα-ΟΛΑ!
Απορω γιατι ειναι ειδηση.Απλά...ΚΑΠΟΙΟΣ το εκανε.Ή μάλλον το τόλμησε!Και τωρα δηθεν απορουμε?

Σα το παγκαρι της εκλησιας.Αφηνεις τα λεφτα εκει πάνω και ευελπιστεις στο κατ'εικονα και καθ'ομοιωσιν των ανθρωπων.Ελα ομως που δεν ειναι πάντα ετσι...
+

13 Ιουλίου 2012, 11:07:11
Απάντηση #67
Αποσυνδεδεμένος

timex


Και σε αλλα νοσοκομεια εχουν κλεψει.
Μαλιστα σε ενα εκλεψαν τον υπολογιστη απο τα ΤΕΠ και τα αυτοκινητα δυο γιατρων αφου μπηκαν στο γραφειο και πηραν τα κλειδια απο τα μπουφαν τους!

11 Σεπτεμβρίου 2012, 13:10:56
Απάντηση #68
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ασθενής που τον χειμώνα ζει στην Γερμανία μου έδωσε την καρτούλα του ιδιώτη Γιατρού της στην Γερμανία που είναι ειδικός Παθολόγος αλλά από ότι κατάλαβα λειτουργεί σαν Οικογενειακός Ιατρός. Μου έκανε εντύπωση η ιστοσελίδα του που μου φαίνεται προσεγμένη και μπορεί να δώσει ιδέες και σε μας:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Σεπτεμβρίου 2012, 14:35:46 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Σεπτεμβρίου 2012, 22:03:57
Απάντηση #69
Αποσυνδεδεμένος

Nikos Ioannidis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και γιατι-για να εχουμε καλο ρωτημα-δεν μπορει να δημιουργησει τετοιο προγραμμα η ΗΔΙΚΑ?

Το ίδιο ερώτημα βασανίζει και εμένα.

Είδα το λογισμικό MedExpress και μου άρεσε. Το σημαντικό όμως είναι ότι η εταιρεία που το έφτιαξε έχει τμήμα υποστήριξης, τους βρίσκεις στο τηλέφωνο από τις 9 το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ και σου λύνουν και άλλα προβλήματα.
Έχουν έρθει από το γραφείο 3-4 φορές και μου έχουν διορθώσει τον υπολογιστή από virus, έκαναν επανεγκατάσταση τα windows και τώρα δουλεύω πιό γρήγορα.
Αναρωτήθηκα και εγω γιατί δεν έβαλαν αυτούς που εφτιιαξαν το MedExpress να το κάνουν για την ΗΔΙΚΑ αλλά οι απαντήσεις είναι πολλές και προφανείς.

25 Οκτωβρίου 2012, 20:59:02
Απάντηση #70
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Οκτωβρίου 2012, 23:09:27
Απάντηση #71
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ορθοπαιδικά είδη:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Νοεμβρίου 2012, 11:41:15 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

26 Δεκεμβρίου 2012, 00:10:55
Απάντηση #72
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Γεια χαρά!

Σε γενικές γραμμές, οι αγορές από e-Shops, θεωρούνται φοβερά οικονομικές,
και απίστευτα positive balanced όσον αφορά στο ισοζύγιο : "Cost vs. Benefits".

Νομίζω, θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμο, ο καθένας από την προσωπική του εμπειρία, να καταγράψουμε χρήσιμα "tips", για μεγαλύτερη Ασφάλεια -Ποιότητα και Αξιοπιστία.

~~Από πού, κατά κανόνα, ψωνίζετε??
~~Προκύπτει συχνά το ελαττωματικό ή "χτυπημένο" προϊόν??  :(
Υπάρχει, σχετικά άνετη δυνατότητα αντικατάστασης...??
Μήπως καλύτερα, για το λόγο αυτό, και χαλάλι η "διαφορά τιμής", ένα ελληνικό από ένα υπερατλαντικό e-Shop...?  ???

~~Τις προάλλες, είχε αναφερθεί η αγορά, μέσω Internet, ειδικής (much more effective) φαρμακοτεχνικής μορφής Ασπιρίνης...!!
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Κάθε πληροφορία και εμπειρία, νομίζω χρήσιμη για όλους μας!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Δεκεμβρίου 2012, 00:12:47 από anasm »

26 Δεκεμβρίου 2012, 01:22:59
Απάντηση #73
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Γενικά στην Ελλαδα η αγορα σχεδον οποιουδηποτε ιατρικου υλικου ή συσκευης ειναι σκανδαλωδως υπερτιμημενη. Για τον λογο αυτο, αγοραζω απο το εξωτερικο ο,τι μπορώ ζυγιζοντας παντα κυριως το γεγονος οτι σχεδον ποτε δεν μπορεις να το περασεις στα βιβλια σαν έξοδο (εκτος αν ειναι απο ΕΕ και εχεις "ενεργοποιημένη" την οψιον ενδοκοινοτικων συναλλαγών, μπελας για τα δικα μου δεδομενα μιας που δεν εχω προβει σε αγορα ακριβων συσκευων που να αξιζουν τον κοπο).

Εχω λοιπον αγορασει ανταλλακτικα στηθοσκοπιου και πιεσομετρο τοιχου απο medscope.co.uk, οξυμετρα απο ebay, αναλωσιμα μιας χρησης ηλεκτρονικού θερμομετρου αυτιου απο το Amazon UK χωρις κανενα απολυτως πρόβλημα ειτε με την συναλλαγη ειτε με το υλικό αυτο καθ'εαυτο.


Σε γενικες γραμμες οι Άγγλοι ειναι πολυ επαγγελματιες και δυσκολα θα δημιουργησουν προβληματα στον καλοπιστο αγοραστη που αντιμετωπιζει καποιο πρόβλημα. Οι Κινέζοι από την αλλη στο ebay σου δημιουργουν ενα αγχος, αλλα εαν αποφυγει κανεις τις προφανεις κακοτοπιές (πληρώνουμε μονο με paypal και ποτε με western union ή τραπεζικο έμβασμα, επιλογή power sellers, αποστολη με EMS και οχι κούριερ) συνηθως δεν υπαρχει θέμα, ειδικα για μικροποσά που περνανε τελωνειο "αερα" (τυπου 20-25 γιούρια για ενα οξυμετρο).

Εαν ποτε πληρωθουν και οι παλιες οφειλες ΟΠΑΔ-ΙΚΑ θα εξετασω πολυ ζεστα και την αγορα ενος υπερήχου από εκεί με κατω απο χιλιαρικο να εχω στο ιατρειο σε φαση παίζω-και-μαθαίνω (χωρις δηλαδη ειτε χρεωση για τον ασθενη ειτε γνωμάτευσης των εξετάσεων), εχει αγορασει ο κτηνιατρος μου και ειναι πολυ ευχαριστημενος.

26 Δεκεμβρίου 2012, 10:45:19
Απάντηση #74
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γενικά στην Ελλαδα η αγορα σχεδον οποιουδηποτε ιατρικου υλικου ή συσκευης ειναι σκανδαλωδως υπερτιμημενη. Για τον λογο αυτο, αγοραζω απο το εξωτερικο ο,τι μπορώ ζυγιζοντας παντα κυριως το γεγονος οτι σχεδον ποτε δεν μπορεις να το περασεις στα βιβλια σαν έξοδο (εκτος αν ειναι απο ΕΕ και εχεις "ενεργοποιημένη" την οψιον ενδοκοινοτικων συναλλαγών, μπελας για τα δικα μου δεδομενα μιας που δεν εχω προβει σε αγορα ακριβων συσκευων που να αξιζουν τον κοπο).

Εχω λοιπον αγορασει ανταλλακτικα στηθοσκοπιου και πιεσομετρο τοιχου απο medscope.co.uk, οξυμετρα απο ebay, αναλωσιμα μιας χρησης ηλεκτρονικού θερμομετρου αυτιου απο το Amazon UK χωρις κανενα απολυτως πρόβλημα ειτε με την συναλλαγη ειτε με το υλικό αυτο καθ'εαυτο.


Σε γενικες γραμμες οι Άγγλοι ειναι πολυ επαγγελματιες και δυσκολα θα δημιουργησουν προβληματα στον καλοπιστο αγοραστη που αντιμετωπιζει καποιο πρόβλημα. Οι Κινέζοι από την αλλη στο ebay σου δημιουργουν ενα αγχος, αλλα εαν αποφυγει κανεις τις προφανεις κακοτοπιές (πληρώνουμε μονο με paypal και ποτε με western union ή τραπεζικο έμβασμα, επιλογή power sellers, αποστολη με EMS και οχι κούριερ) συνηθως δεν υπαρχει θέμα, ειδικα για μικροποσά που περνανε τελωνειο "αερα" (τυπου 20-25 γιούρια για ενα οξυμετρο).

Εαν ποτε πληρωθουν και οι παλιες οφειλες ΟΠΑΔ-ΙΚΑ θα εξετασω πολυ ζεστα και την αγορα ενος υπερήχου από εκεί με κατω απο χιλιαρικο να εχω στο ιατρειο σε φαση παίζω-και-μαθαίνω (χωρις δηλαδη ειτε χρεωση για τον ασθενη ειτε γνωμάτευσης των εξετάσεων), εχει αγορασει ο κτηνιατρος μου και ειναι πολυ ευχαριστημενος.

Το θέμα συγχωνεύτηκε με το "Οργάνωση - Εξοπλισμός ιδιωτικού ιατρείου"
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
51736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Μαρτίου 2017, 08:03:18
από Πατρωνάκης Μάνος
19 Απαντήσεις
46699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιανουαρίου 2012, 19:07:12
από Gatekeeper
14 Απαντήσεις
71885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2022, 07:05:46
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
21421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Σεπτεμβρίου 2014, 14:07:13
από Gatekeeper
2 Απαντήσεις
45580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Οκτωβρίου 2020, 12:54:06
από Denominator