Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 15:58:09

Αποστολέας Θέμα: Πως μετράμε την αρτηριακή πίεση  (Αναγνώστηκε 73254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Απριλίου 2010, 19:24:45
Αναγνώστηκε 73254 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Επειδή έχω βαρεθεί να βλέπω νοσηλευτές και συναδέλφους να μην ξέρουν να μετρήσουν την αρτηριακή πίεση και επειδή έχω δει ουκ ολίγες παραλλαγές λανθασμένης μέτρησης, παραθέτω μια σειρά από άρθρα στο BMJ του 2001 από το "abc of hypertension" που είχε δημοσιεύσει τότε.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

27 Απριλίου 2010, 14:02:37
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Στο νοσοκομειο μας , οι νοσηλευτες δεν μετρανε πιεση γιατι λενε πως ειναι ιατρικη πραξη.
Δεν ξερω που το βασιζουν αυτο !!!
Μια που ρωτησα μου ειπε , ο γιατρος εχει στηθοσκοπιο και μπορει να μετρησει πιεση , εμεις δεν εχουμε!!
Τι να της πεις τωρα;
Αιμα απο τους ασθενεις της κλινικης δεν παιρνουν γιατι και αυτο ειναι ιατρικη πραξη.
Στο τέλος, ούτε τη νοσηλεία δεν θα κάνουν!!

27 Απριλίου 2010, 15:27:36
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο νοσοκομειο μας , οι νοσηλευτες δεν μετρανε πιεση γιατι λενε πως ειναι ιατρικη πραξη.
Δεν ξερω που το βασιζουν αυτο !!!
Μια που ρωτησα μου ειπε , ο γιατρος εχει στηθοσκοπιο και μπορει να μετρησει πιεση , εμεις δεν εχουμε!!
Τι να της πεις τωρα;
Αιμα απο τους ασθενεις της κλινικης δεν παιρνουν γιατι και αυτο ειναι ιατρικη πραξη.
Στο τέλος, ούτε τη νοσηλεία δεν θα κάνουν!!
Το καθηκοντολόγιο των νοσηλευτών είναι ένα πάγιο αίτημα που μάλλον θα υλοποιηθεί σύντομα. Έως τότε αναφέρεται ότι μπορούν  να κάνουν ότι περιλαμβάνετε στην εκπαίδευση τους. Και φυσικά η μέτρηση και καταγραφή των ζωτικών σημείων είναι μέσα σε αυτά !!!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρόμοια εκπαίδευση έχουν και το μαιευτικό. Δες τα καθήκοντά τους!!

Σύμφωνα με το υπ. αριθμ 351/14-6-1989 άρθρο 2 Προεδρικό Διάταγμα και στην παράγραφο 2.1
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Απριλίου 2010, 15:40:15 από Γ.Κτιστάκης »

28 Απριλίου 2010, 16:03:30
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

timex


Σε ευχαριστω.
Βεβαια αν τους το δειξω αυτο θα μου πουν ,εδω δε λεειι πουθενα οτι πρεπει να μετραμε πιεση!!
Και μετα θα τσακωθουμε!!
Τεσπα.
Και παλι ευχαριστω!