Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 09:19:06

Αποστολέας Θέμα: Καλυψη ΚΥ απο Γενικο Ιατρο ΠΙ  (Αναγνώστηκε 35148 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Μαΐου 2010, 13:44:55
Αναγνώστηκε 35148 φορές
Αποσυνδεδεμένος

poseidon


Καλημερα.
Ειμαι πρωτοδιορισμενος Γενικος ιατρος σε ενα αγονο ΠΙ.
Ο διευθηντης του ΚΥ απο την πρωτη μερα μου ανακοινωσε οτι μιας και τα χωρια μου δεν εχουν πολυ κοσμο  πρεπει  μια συγκεκριμενη μερα την εβδομαδα να προσερχομαι στο ΚΥ για να καλυπτω τις αναγκες εκει.
Γνωριζει καποιος να μου πει αν ειμαι νομικα υποχρεωμενος να κανω κατι τετοιο και αν μπορω να αρνηθω?
Ευχαριστω εκ των προτερων!

11 Μαΐου 2010, 00:19:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

11 Μαΐου 2010, 10:45:21
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν νομίζω οτι μπορείς να αρνηθείς μιας και το Π.Ι. είναι αποκεντρωμένο ιατρείο του Κ.Υ.
Απο τη στιγμή που ο Δ/ντης σου κρίνει οτι είσαι πιο χρήσιμος (λόγω αυξημένων αναγκών) σε ένα άλλο ιαρείο του Κ.Υ. νομίζω οτι μπορεί να σε καλέσει να καλύψεις κάποιες ημέρες το Κ.Υ.

Ζαρκ
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

11 Μαΐου 2010, 15:48:09
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

poseidon


Δεν εχω κανενα προβλημα να βοηθησω οπου χρειαστει.
Το ερωτημα λοιπον ειναι αν θα πρεπει να ζητησω να μου δοθει εγγραφως η αποφαση η αρκει το προφορικο καλεσμα?
Αφου το ΠΙ ανηκει στο ΚΥ σε περιπτωση ας πουμε που τις μερες που καλυπτω το ΚΥ πεθανει καποιος στα χωρια του ΠΙ μου και αναζητησουν ευθυνες γιατι ο γιατρος δεν ειναι στην θεση του με καλυπτει η προφορικη αποφαση του διευθηντη?


11 Μαΐου 2010, 16:00:59
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Με απόφαση ο διευθυντής του Κ.Υ. ορίζει το πρόγραμμά σου, 4 ημέρες για παράδειγμα στο άγονο Π.Ι. και μία στο Κ.Υ., ώστε την ημέρα απουσίας σου από το άγονο Π.Ι. να είσαι καλυμμένος. Φυσικά την ημέρα που θα απουσιάζεις θα πρέπει να καλύπτει κάποιος το Π.Ι.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

11 Μαΐου 2010, 16:14:49
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Μήν τα τραγικοποιούμε τα πράγματα,
αν δεν εργάζεσαι στο Π.Ι. κάποια ημέρα (κάλυψη άλλου ιατρείου, κανονική άδεια, παρακολούθηση συνεδρίου, απεργία, ασθένεια κτλ.) καλύπτεται για επείγοντα απο το Κ.Υ.
Επομένως άν "πεθαίνει" κάποιος δεν θα απευθυνθεί στον παπά της ενορίας, αλλά στο Κ.Υ. που θα στείλει ασθενοφόρο αν χρειάζεται (η παπά κατα τις ανάγκες) και θα δώσει τις κατάλληλες οδηγίες.

Τώρα οτι σε ξεβολεύει η μεταφορά σου στο Κ.Υ. είναι αλήθεια, αλλα αυτά έχει το δημόσιο και οι γενικοί ιατρόι ( καλύπτουν ανάγκες και τρύπες).
Καλό κουράγιο και καλή αρχή.

Ζαρκ
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

11 Μαΐου 2010, 22:24:11
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

poseidon


Λυπαμαι,δεν δεχομαι οτι οι γενικοι γιατροι υπαρχουν για να καλυπτουν τρυπες!!!
Δυστηχως λογο νοσου crohn και των συνεπειων της που με ταλαιπωρουν χρονια, διαλεξα και διοριστικα απο το υπουργειο υγειας σε ενα ηρεμο αγονο ΠΙ που ειναι μια συγκεκριμενη θεση.
Μου ειναι δυσκολο να το παρω αποφαση οτι θα μπαλωνω τις τρυπες  ενος  ΚΥ υγειας για πολλαααα χρονια,να τραβαω ολο το αγχος που πηγα να αποφυγω, και χωρις φυσικα κανεις να μπορει να μου απαντησει υπευθυνα αν ειμαι νομικα καλυμενος οταν δεν θα ειμαι στην θεση μου και αν για την μετακινηση αυτη αρκει το προφορικο καλεσμα του διευθυντη!!
Ευχαριστω

11 Μαΐου 2010, 23:03:38
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συνάδελφε, να θέσω μερικά ερωτήματα;
- Όταν το ιατρείο είχε αγροτικό πήγαινε κι αυτός κάποιες μέρες τη βδομάδα στο Κ.Υ. ;
- Θα διαμένεις μόνιμα στην περιοχή του Π.Ι. που διάλεξες;
- Θα κάνεις εφημερίες κι αν ναι που; Στο Κ.Υ. ή/και στο Π.Ι.;
- Θα καλύπτεις 24 ώρες το 24ωρο τα περιστατικά στο Π.Ι. που διάλεξες ακόμη κι αν δεν εφημερεύεις; (Αν είναι άγονο όπως λες υποθέτω οι κάτοικοι θα έχουν συνηθίσει σε 24ωρη κάλυψη όπως συμβαίνει στα άγονα ιατρεία).

Ο διευθυντής έχει δικαίωμα να σε καλέσει να είσαι στο Κ.Υ. κάποιες μέρες της βδομάδας. Απλά θα ζητήσεις να γίνει εγγράφως.
Αν δεν επιθυμείς να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλα μέσα. Π.χ. πίεση των κατοίκων, κοινοτάρχη, δημάρχου, προς το διευθυντή ιδιαίτερα αν μέχρι τώρα είχαν μάθει να έχουν γιατρό καθημερινά στην περιοχή τους.

11 Μαΐου 2010, 23:37:00
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

poseidon


Ναι,ο αγροτικος πηγαινε καποιες μερες στο ΚΥ γιατι οπως γνωριζουμε ολοι, οι αγροτικοι μαζευουν ολα τα χωρια σε 3-4 μερες και μετα λουφαρουν πραγμα που το γνωριζε ο διευθυντης  και τον καλουσε στο ΚΥ αλλα κατοπιν εξαφανιζοταν οι ¨παλιοι¨γενικοι γιατροι αφου ειχαν ετοιμο υπαληλο!!(συνολο 5 γιατροι στο ΚΥ σε καθημερινη βαση και δεν αντιστοιχουν ουτε 10 περιστατικα στον ενα την ημερα εως και αυτην την στιγμη που μιλαμε)
Ο ρολος μου πλεον στο ΠΙ ειναι να να κανω οτι καλυτερο μπορω και να στηριξω την ΠΦΥ και οχι του συνταγογραφου αγροτικου.
Εφημερευω στο ΚΥ γυρω στις 5 εφημεριες το μηνα.
Σε κανενα ΠΙ της περιοχης δεν υπαρχει 24ωρη καλυψη ουτε εχει εφαρμοστει ποτε κατι παρομοιο.Μονο εφημεριες στο ΚΥ απο ολους τους ΓΓ.
Θα το ψαξω καλα και θα το ζητησω και εγγραφως αν δεν γινεται διαφορετικα.
Ευχαριστω

11 Μαΐου 2010, 23:50:11
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Τόπο κατοικίας φαντάζομαι έχεις την κοινότητα που βρίσκεται το Π.Ι.
Πόσα χιλιόμετρα απέχει από το Κ.Υ.;
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

11 Μαΐου 2010, 23:59:26
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Πάντως για την κάλυψη άγονων ιατρείων (τουλάχιστον από αγροτικούς) έχω άλλη εντύπωση. Ότι η κάλυψη είναι 24ωρη εξ' ου και ο αυξημένος μισθός.
Εδώ που τα λέμε και στα "απλά" Π.Ι. πάλι προβλέπεται 24ωρη κάλυψη μέσω του σχετικού επιδόματος ετοιμότητας (30 ευρώ...) που λαμβάνουν οι αγροτικοί.
Βέβαια υπάρχει διαφορά στην περίπτωση Γενικών Γιατρών σε Π.Ι. αφού εμείς δεν παίρνουμε επίδομα ετοιμότητας (ούτε κίνησης - μετακίνησης). Από την άλλη πλευρά υπάρχει εκείνο το έγγραφο που αναφέρει ότι οι Γ.Ι. σε Π.Ι. έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις με τους αγροτικούς.
Αν δεν έχεις σκοπό να μένεις στην περιοχή ευθύνης του Π.Ι. (όπως σωστά το επισημαίνει ο Αναστάσιος παραπάνω) τότε αν προτίθεσαι να συγκρουστείς για την κάλυψη του Κ.Υ. να ξέρεις ότι μπορεί να σε "πιέσει" στο θέμα διαμονής.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Μαΐου 2010, 00:02:18 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

12 Μαΐου 2010, 00:02:22
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 04:56:43 από Koterakis »

12 Μαΐου 2010, 00:19:00
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:18:11 από Koterakis »

12 Μαΐου 2010, 00:33:30
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

poseidon


Το πατρικο μου σπιτι ειναι 6km απο το ΠΙ,αλλα προσφατως αλλαξα διαμονη στα 35km αποσταση.
Ομως ο κυριος koterakis εχει δικιο,η εργασια μας ειναι πρωινο ωραριο 7ωρο πενθημερο και δεν εχει να κανει με 24ωρη καλυψη.
Δεν με πειραζει σε περιπτωση αναγκης να βοηθησω το ΚΥ που ανηκω,
Ομως δεν θελω να γινω μονιμος γιατρος του ΚΥ,ποσο μαλιστα εφοσον δεν υπαρχει πραγματικη αναγκη καλυψης.
Κυριε koterakis εχετε καποιο αντιγραφο του εγγραφου περι μετακινησεων?
Ευχαριστω

12 Μαΐου 2010, 00:51:15
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:17:10 από Koterakis »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
16447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Δεκεμβρίου 2014, 21:59:56
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
57182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Φεβρουαρίου 2020, 13:34:39
από noikonomou
0 Απαντήσεις
13347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Φεβρουαρίου 2023, 07:38:43
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
14247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαρτίου 2023, 09:02:59
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
1154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2024, 14:54:42
από pzogr