Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 07:08:35

Αποστολέας Θέμα: Ιατρική με "μαντέψεις"  (Αναγνώστηκε 4767 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Μαΐου 2010, 18:47:48
Αναγνώστηκε 4767 φορές
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Το ακόλουθο συναταγογραφικό γρίφο καλέιστε να λύσετε.

 Τα δεδομένα:
      Ασθενής 79 ετών, άνδρας, προσήλθε στο ιατρείο σας με καινούριο βιβλιάριο ΟΓΑ έχοντας αφήσει το παλιό στο σπίτι - δεν είχε σελίδες εξάλου τι να το κάνει?- και σας παραδίδει την "παραγγελιά" που επισυνάπτεται.
 Δεν επιτρέπονται ερωτήσεις στον ασθενή του στυλ "ποιά φάρμακα και πότε τα πέρνετε μιας και άν τα γνώριζε απ'εξω δεν θα στα εφερνε γραμμένα...."

Ποιά σκευάσματα θα του συνταγογραφούσατε?

Οι δύσκολες ερωτήσεις είναι η 2 και η 4.

Μικρή βοήθεια το σκεύασμα No. 4 είναι σε καφέ και μαυρο κουτί!

(Η "ονυχοσφρυτική " μέθοδος είναι επιτρεπτή.) ;D ;D ;D

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

15 Μαΐου 2010, 19:10:09
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Γειά σας! με λένε διακομιστή και ψοφάω για τέτοια κουίζ!

Η πυθία βουτούσε τα δάκτυλά της σε αφέψημα φύλλων πικροδάφνης, τα έφερνε στη μύτη της και με βαθιές αναπνοές μαστούρωνε, και στη συνέχεια τα ακατάληπτα λόγια που πρόφερε καταγράφονταν και ερμηνεύονταν από τους ιερείς. Στην πραγματικότητα, οι τελευταίοι ήταν αυτοί που επινοούσαν το χρησμό.
 
Λοιπόν για το (2), θα πόνταρα στο Ακιουρέτικ (Accuretic 20+12,5 με 28 δισκία), αφού είναι εμφανής η προσπάθεια φωνημικής αποτύπωσης του ονόματος (έχουμε σε σειρά: Α, c, και ρ σανσκριτικό ==> ισχυρές ενδείξεις ότι πρόκειται για το γνωστό αντιυπερτασικό της Φάιζερ)

Για το (4), και εφόσον ο ασφαλισμένος είναι λιγότερο πιθανό να σημείωσε ότι πρέπει να ακολουθήσει τον αυτοκινητόδρομο Μ9 για να γυρίσει σπίτι του, οφείλουμε να αναζητήσουμε εκ πρώτης όψης συσκευασίες που να έχουν 60 δισκία και να ταιριάζουν στο προφίλ του γέροντα. Παίζει, επομένως να ήθελε το Vastarel 20 (ή 35) mg x 60, και κείνο το Μ9 να σημαίνει ...mg!

Άλλα σκευάσματα με 60 στο πακέτο είναι τα Calcioral 500mg x60, και T4 αλλά δεν ταιριάζουν με το προφίλ του ασφαλισμένου...
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαΐου 2010, 19:11:48 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

15 Μαΐου 2010, 19:24:05
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Καλή η προσπάθεια αλλα λυπάμαι

1) το Accuretic 20+12,5 δεν είναι η σωστή απάντηση για το 2.
2) Όσον αφορά την ερώτηση 4, σωστή η παρατήρηση για μη διάθεσης του ασθενούς να πάρει τον αυτοκινητόδρομο Μ9 για τα επόμενα 60 Km, αλλα λάθος το  οτι το 60 αναφέρεται στον αριθμό χαπιών ( για κοίτα mg )
3) η ερώτηση 5 σου φαίνεται εύκολη ετσι?                Και πόσα mg γιατρέ μου?

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

15 Μαΐου 2010, 19:40:13
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR




καταλάβατε ή να κάνω και κακά ?  :P
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

15 Μαΐου 2010, 20:31:17
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Lepur (λεπουρ) είναι ο λαγός στα αλβανικά (καμία σχέση λοιπόν με τα Lipitor, Pravochol, Zocor, Lescol, Lepur, Liporex και άλλα) ! Προφανώς ο παππούς θέλει μια Μ9 beretta για να καθαρίσει τον λαγό που του τρώει τα λάχανα στο μποστάνι . To σαλοσπίρ φυσικά καμία σχέση με το SALOSPIR , απλά ο παππούς τα έχει πάρει στη γκράνα , σάλταρε και έβγαλε το κακό σπυρί γιατί δεν μπορεί να ξεκάνει τον λαγό . Τα τρία αρχικά δεν σημαίνουν τίποτα , απλά ο παππούς έκανε πίεση στην ιδέα και μόνο του λαγού .  
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαΐου 2010, 20:44:14 από Chris123 »
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

15 Μαΐου 2010, 20:58:31
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
1. Pactens 10 mg
2. Eucreas 1000mg
3. Pradif Ocas 0,4 mg
4. Digoxin 60ml (το Μ9 μάλλον είναι κωδικός)
5. Lepur 20mg
6. Salospir 100mg

Φυσικά, εγώ προσωπικά δεν θα του έγραφα τίποτα απολύτως ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

15 Μαΐου 2010, 20:59:44
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Παράθεση
Φυσικά, εγώ προσωπικά δεν θα του έγραφα τίποτα απολύτως Grin

Βεβαίως βεβαίως !!  :P
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

15 Μαΐου 2010, 21:21:29
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Φυσικά, εγώ προσωπικά δεν θα του έγραφα τίποτα απολύτως Grin

Βεβαίως βεβαίως !!  :P
Μία ώρα ψάχνω να βρω το Μ9 (60) τί στην ευχή είναι, αλλά δυστυχώς μετά από χιλιάδες συνταγές που έχω γράψει  δε μπορώ να καταλήξω κάπου.

Η γνωστή λύση συναδέλφων αγροτικών είναι να βάλουν σφραγίδα στο πεδίο μέσα, στο ποσοστό και στη διάγνωση για να το συμπληρώσει ο φαρμακοποιός ;D.

Εμένα πάλι τέτοια χαρτάκια μου τα έστελναν τα φαρμακεία για να τα συνταγογραφήσω, αλλά τα επέστρεφα με σφραγίδα επάνω στο χαρτάκι  ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

15 Μαΐου 2010, 21:42:50
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
1. Pactens 10 mg
2. Eucreas 1000mg
3. Pradif Ocas 0,4 mg
4. Digoxin 60ml (το Μ9 μάλλον είναι κωδικός)
5. Lepur 20mg
6. Salospir 100mg

Φυσικά, εγώ προσωπικά δεν θα του έγραφα τίποτα απολύτως ;D

1. Σωστό
2. Λάθος
3. Σωστό
4. Λάθος
5. Σωστό σκεύασμα αλλα 40mg
6 Σωστό



ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ   :-[ :-[



1. Pactens 10
2. Accupron 20
3. Pradif Ocas 0,4
4. Imdur 60
5. Lepur 40mg
6 Salospir 100mg

 ??? ??? ??? ??? ::) ::) ::)

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
43836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Απριλίου 2008, 21:09:28
από theodos
3 Απαντήσεις
78588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Φεβρουαρίου 2019, 20:58:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2009, 20:27:18
από anastasios theodoridis
2 Απαντήσεις
4715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2010, 20:36:24
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
6403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Απριλίου 2011, 12:27:16
από Argirios Argiriou