Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
26 Απριλίου 2024, 06:37:48

Αποστολέας Θέμα: Κρας τεστ: κόκκινο ή λευκό κρασί;  (Αναγνώστηκε 6969 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Σεπτεμβρίου 2009, 08:34:13
Αναγνώστηκε 6969 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
ΤΑ ΝΕΑ,
30/08/2009.


Κόκκινο εναντίον λευκού κρασιού. Το κόκκινο κρέας συνοδεύεται μόνο με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί και το ψάρι με λευκό. Το λευκό έχει λιγότερες θερμίδες αλλά το κόκκινο κάνει καλό στην καρδιά. Το κόκκινο είναι η επιλογή της πλειονότητας των οινοχόων, αλλά οι Έλληνες προτιμούν το λευκό. Οι ειδικοί όμως τονίζουν ότι και τα δύο έχουν πλεονεκτήματα και όλα είναι θέμα γούστου.

Η ευεργετική επίδραση του κρασιού - χωρίς υπερβολές στην κατανάλωση - στην υγεία είναι πλέον αδιαμφισβήτητη επιστημονικά.

Πρόσφατη έρευνα Ολλανδών επιστημόνων υποστηρίζει ότι μισό ποτήρι κρασί την ημέρα αυξάνει το προσδόκιμο ζωής. Εξετάζοντας τα ιατρικά αρχεία 1.373 ανδρών, οι οποίοι από την ηλικία των 50 ετών επισκέπτονταν συστηματικά τον καρδιολόγό τους για την περίοδο 1960 με 2000, βρήκαν ότι αυτοί που έπιναν μόνο κρασί ζούσαν 2 χρόνια παραπάνω από αυτούς που επέλεγαν μπίρα και πέντε χρόνια περισσότερα από όσους δεν έπιναν αλκοολούχα ποτά.

Σύμφωνα με τον διαιτολόγο/διατροφολόγο κ. Κωνσταντίνο Κότσικα στη σύγκριση μεταξύ των δύο δεν αναδεικνύεται νικητής όσον αφορά τη διατροφική αξία. Και αυτό γιατί αν και το κόκκινο έχει 12 φορές περισσότερα αντιοξειδωτικά από το λευκό, τα αντιοξειδωτικά του λευκού απορροφώνται πιο γρήγορα από τον ανθρώπινο οργανισμό.

Τα αντιοξειδωτικά του κόκκινου επιδρούν περισσότερο στην καλύτερη λειτουργία της καρδιάς, του λευκού από την άλλη στο αναπνευστικό σύστημα.

Γι΄ αυτό και η συμβουλή που δίνουν οι διατροφολόγοι, όπως χαρακτηριστικά σημειώνει ο διαιτολόγος- διατροφολόγος κ. Παρασκευάς Παπαχρήστος, είναι: «Εναλλαγή στην κατανάλωση μεταξύ λευκού και κόκκινου. Ακριβώς επειδή έχουν διαφορετικού είδους αντιοξειδωτικά, αν υπάρχει ποικιλία στην κατανάλωση που κάνουμε θα επωφελούμαστε περισσότερο. Επιπλέον, και τα δύο είναι πολύ καλές πηγές μηλικού οξέoς, το οποίο βοηθά στην απορρόφηση του σιδήρου από τον οργανισμό, πιο συγκεκριμένα την τριπλασιάζουν».

Οι Έλληνες πάντως φαίνεται ότι ψηφίζουν λευκό. «Αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο γεγονός ότι είμαστε σε μια χώρα όπου κάνει ζέστη. Ειδικά τα δύο με τρία τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί αρκετά οι πωλήσεις λευκού», τονίζει ο σομελιέ κ. Σωτήρης Γεωργίου.

Και το λευκό κρασί ευφραίνει καρδίαν!

Η ρεσβερατρόλη που βρίσκεται στη φλούδα του σταφυλιού είναι η αντιοξειδωτική ουσία του κόκκινου κρασιού, στην οποία οφείλεται η ευεργετική επίδραση στο προσδόκιμο ζωής και τα αγγεία της καρδιάς. Γι΄ αυτό μέχρι πρόσφατα τα εύσημα απονέμονταν μόνο στο κόκκινο, αφού το λευκό παρασκευάζεται από το χυμό και όχι τη φλούδα του σταφυλιού.

Ωστόσο, ο μοριακός βιολόγος Ντίπακ Ντας, επικεφαλής μιας μελέτης της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Κονέκτικατ των ΗΠΑ, υποστήριξε το 2008 ότι το λευκό κρασί έχει εξίσου ευεργετική επίδραση στην καρδιά.

Στα πειράματα της έρευνας αρουραίοι που κατανάλωναν ένα με δύο ποτήρια λευκό κρασί ημερησίως υπέστησαν μικρότερες ζημιές στην καρδιά κατά τη διάρκεια καρδιακής προσβολής από αυτούς που λάμβαναν άλλο είδος αλκοόλ ή απλά νερό. Η μελέτη κατέληξε στο συμπέρασμα ότι ο χυμός μπορεί να επιφέρει ανάλογα με τη φλούδα αποτελέσματα.
 
Εκτός όμως από το όφελος για την καρδιά φαίνεται να αναγνωρίζεται στο λευκό κρασί, όπως εδώ και καιρό στο κόκκινο, και αντικαρκινική δράση.

Μεγάλες επιδημιολογικές έρευνες στη Γαλλία είχαν αποκαλύψει τη συμβολή του κόκκινου κρασιού στην προστασία από τον καρκίνο, από το 2004 όμως έρευνα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας υποστήριξε ότι και το λευκό είναι πολύ πιθανόν να έχει τις ίδιες ιδιότητες.

Να σημειωθεί βέβαια εδώ ότι ο όρος αντικαρκινική δράση δεν σημαίνει πως όσοι καταναλώνουν κρασί δεν κινδυνεύουν από τον καρκίνο ή ότι αυτός θεραπεύεται, απλά ότι αν ενταχθεί στην καθημερινή διατροφή και πρακτική μαζί με άλλες τροφές και δραστηριότητες πιθανόν να καθυστερεί ή να αναχαιτίζει την εμφάνιση της νόσου.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Σεπτεμβρίου 2009, 08:38:06 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Σεπτεμβρίου 2009, 11:02:38
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το κόκκινο κρέας συνοδεύεται μόνο με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί και το ψάρι με λευκό.

γιατί μόνο ένα ποτήρι; εγώ θα έλεγα τουλάχιστον ένα...

Παράθεση
Στα πειράματα της έρευνας αρουραίοι που κατανάλωναν ένα με δύο ποτήρια λευκό κρασί ημερησίως...



Να κι ένα πείραμα όπου ευχαρίστως θα συμμετείχα όταν αποφασίσουν να χρησιμοποιήσουν ανθρώπους...


Παράθεση
...και αντικαρκινική δράση.

Μεγάλες επιδημιολογικές έρευνες στη Γαλλία είχαν αποκαλύψει τη συμβολή του κόκκινου κρασιού στην προστασία από τον καρκίνο, από το 2004 όμως έρευνα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας υποστήριξε ότι και το λευκό είναι πολύ πιθανόν να έχει τις ίδιες ιδιότητες.


Αν θυμάμαι καλά, ειδικά για τον καρκίνο του μαστού η κατανάλωση αλκοόλ είναι απ' τους παράγοντες κινδύνου...Δε διευκρινίζεται βέβαια αν παίζει ρόλο το είδος του αλκοολούχου ποτού. Έχει κανείς συνάδελφος ειδικότερη πληροφόρηση;

10 Σεπτεμβρίου 2009, 12:51:05
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Μόνο τα ελληνικά κρασιά μου αρέσουν ......... οτιδήποτε άλλο απλά.......... ξύδι ..........  ;)
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

25 Μαΐου 2010, 15:07:04
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

zwgrafou13


καλησπερα σε ολους! ειμαι καινουριος στο φορουμ και ειδα την ενοτητα του αλκοολ που δυστυχως με ενδιαφερει και θα θελα να κανω καποιες ερωτησεις.
ειμαι 19-20 και εδω και και 4 μηνες περιπου πινω καθημερινα αλλες φορες πολυ αλλες λιγο και θα θελα να μαθω αν κινδυνευω απο αυτη την ηλικια να παθω κιρρωση η καρκινο διοτι τελευταια νιωθω καποια τσιμπηματα στο σημειο του ηπατος αν δεν κανω λαθος!! το ερωτημα μου ειναι αν αυτο οφειλεται απλα στο αλκοολ και αν με την διακοπη του τα τσιμπηματα θα υποχωρησουν η ειναι κατι πιο σοβαρο!! απλα αν μπορειτε θελω μια πρωτη γνωμη.. σας ευχαριστω πολυ

25 Μαΐου 2010, 18:14:38
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
καλησπερα σε ολους! ειμαι καινουριος στο φορουμ και ειδα την ενοτητα του αλκοολ που δυστυχως με ενδιαφερει και θα θελα να κανω καποιες ερωτησεις.
ειμαι 19-20 και εδω και και 4 μηνες περιπου πινω καθημερινα αλλες φορες πολυ αλλες λιγο και θα θελα να μαθω αν κινδυνευω απο αυτη την ηλικια να παθω κιρρωση η καρκινο διοτι τελευταια νιωθω καποια τσιμπηματα στο σημειο του ηπατος αν δεν κανω λαθος!! το ερωτημα μου ειναι αν αυτο οφειλεται απλα στο αλκοολ και αν με την διακοπη του τα τσιμπηματα θα υποχωρησουν η ειναι κατι πιο σοβαρο!! απλα αν μπορειτε θελω μια πρωτη γνωμη.. σας ευχαριστω πολυ
\

Αυτό το forum όπως θα πρόσεξες δεν έχει σκοπό την παροχή υπηρεσιών υγείας, απευθύνσου στον οικογενειακό σου γιατρό.
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

25 Μαΐου 2010, 23:22:07
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
καλησπερα σε ολους! ειμαι καινουριος στο φορουμ και ειδα την ενοτητα του αλκοολ που δυστυχως με ενδιαφερει και θα θελα να κανω καποιες ερωτησεις.
ειμαι 19-20 και εδω και και 4 μηνες περιπου πινω καθημερινα αλλες φορες πολυ αλλες λιγο και θα θελα να μαθω αν κινδυνευω απο αυτη την ηλικια να παθω κιρρωση η καρκινο διοτι τελευταια νιωθω καποια τσιμπηματα στο σημειο του ηπατος αν δεν κανω λαθος!! το ερωτημα μου ειναι αν αυτο οφειλεται απλα στο αλκοολ και αν με την διακοπη του τα τσιμπηματα θα υποχωρησουν η ειναι κατι πιο σοβαρο!! απλα αν μπορειτε θελω μια πρωτη γνωμη.. σας ευχαριστω πολυ
\

Αυτό το forum όπως θα πρόσεξες δεν έχει σκοπό την παροχή υπηρεσιών υγείας, απευθύνσου στον οικογενειακό σου γιατρό.

εχει κλεισει προσωρινα και το doctorsonline.gr
btw
στο Uptodate 18.1 (αρκει μια γουγλ σερτς!) εχει πολλα προσφατα στοιχεία για το θέμα  (οχι πως τα διάβασα διοτι δεν πίνω)

26 Μαΐου 2010, 13:41:19
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

zwgrafou13


οκ παιδες συγγνωμη λαθος μου...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Νοεμβρίου 2010, 19:19:55
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
2239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Νοεμβρίου 2016, 22:37:24
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
8185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Μαΐου 2022, 00:03:18
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
12268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαρτίου 2023, 09:13:43
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
7995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2023, 14:46:16
από pzogr