Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:50:26

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΙΡΙΝΗ Ή ΚΛΟΠΙΔΟΓΡΕΛΗ?  (Αναγνώστηκε 26951 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Μαΐου 2010, 17:17:33
Αναγνώστηκε 26951 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Ισως να έχει ξαναγίνει συζήτηση γύρω από αυτό.Απλά τον τελευταίο καιρό έχει βρωμίσει ο κόσμος από νέες κλοπιδογρέλες που κατά την ταπεινή μου άποψη δίνονται αβίαστα:
1.Εχει κανείς άποψη αν είναι εξισου αποτελεσματικές?Υπάρχει κάποια σοβαρή μελέτη?Μόνο μια βρήκα με κάτι κορεάτες αν θυμάμαι καλά αλλά δεν πολυπειστηκα
2.Σε ισχαιμικό ΑΕΕ ή ΤΙΑ για δευτερογενή πρόληψη θα δίνατε κλοπιδογρέλη ή salospir(πχ 325 mg).Υπάρχει κάποια μελέτη σαφούς υπεροχής της κλοπιδογρέλης έναντι σαλοσπιρ(σε άτομα που μπορεί να ανεχτούν το σαλοσπιρ?).Ποiά η θέση του συνδυασμού διπυριδαμόλη+σαλικυλικο?(aggrenox)?
(FLONE,παρακαλώ τα φώτα σου????)
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαΐου 2010, 17:32:35 από jack »
+

27 Μαΐου 2010, 17:41:51
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 #451,
 Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

28 Μαΐου 2010, 16:13:13
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:07:07 από Koterakis »

29 Μαΐου 2010, 13:44:35
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από την ώρα που το ταμείο δεν επιδοτεί καθόλου την Clopidogrel στους περισσότερους από όσους την ελάμβαναν

Αλήθεια, ισχύει κάτι τέτοιο; Βρέθηκε δηλαδή κάποιος αρμόδιος να βγάλει απόφαση που  καταργεί την κλοπιδογρέλη που λαμβάνουν εφ΄όρου ζωής οι περισσότεροι ασφαλισμένοι μας με ΣΝ ή ΑΕΕ;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

29 Μαΐου 2010, 14:07:28
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:05:48 από Koterakis »

29 Μαΐου 2010, 17:29:55
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Απλά, RESPECT.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχω πάντα ανοικτό υπολογιστή, και δεν βρίσκω στις ενδείξεις του ΕΟΦ, γιατί κάποιος μπορεί να παίρνει Plavix ή Ιscover για πρόληψη, χωρίς καμία διαπιστωμένη ΣΝ. Έτσι την κόβω. Εν ψυχρώ. Και συστήνω salospir για αγορά, που έχει μάλλον την ίδια αποτελεσματικότητα/ασφάλεια, αλλά δεν κοστίζει πολύ στον ασφαλισμένο.

Χμ, κάτι μου λέει ότι πολλά ξεχασμένα από 5ετίες και βάλε διφωσφονικά, είναι επίσης για φούντο. Και φυσικά να μην αναφερθούμε και στις καλσιτονίνες, που είναι για να τις κόβει κανείς στην ψύχρα όπου τις δει.

Οι σφοδρές αντιδράσεις ορισμένων ασφαλισμένων είναι που με κάνουν να υποπτεύομαι μήπως παροτρύνονται έναντι ανταλλάγματος από τον αρχιερέα της διαπλοκής (φαρμακοποιό) να αποσπούν πλουσιοπάροχες συνταγές από εμάς.

 
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όσο τα πράγματα χειροτερεύουν, εκτός από μεγαλοδιεφθαρμένους, απλοί δημόσιοι υπάλληλοι του μισθού πείνας όπως εγώ, μετά από ένα κλικ στην βάση δεδομένων της ηλεκτρονικής συνταγογραφίας θα κληθούν να εξηγήσουν γιατί επί χρόνια χρέωσαν φάρμακα στα ταμεία, χωρίς να είχαν επίσημη ένδειξη. Όσο τα χρήματα που το κράτος μαζεύει δεν επαρκούν, θα φτάσει και εκεί, φοβάμαι όχι σε μεγάλο βάθος χρόνου.

Αυτό είναι απόλυτα σωστό, και έτσι θα οφείλαμε να γινόταν ήδη. Όμως, ποιός θα μας καλούσε ως τώρα να δώσουμε εξηγήσεις για το τί γράφουμε ή ξεπλένουμε; Η λογική λέει: Αυτός που πληρώνει, δηλαδή  ...ο Αμπατζόγλου (του ΙΚΑ) και ο Παπαγεωργόπουλος (του ΟΓΑ) !!!! Κλάφ' τα Χαράλαμπε... (και οι ασφαλισμένοι τα λεφτά τους επίσης). 

Πάντως, από Τρίτη 1 Ιουνίου οι συνταγές >150 ευρώ στο σύνολο, θα θέλουν πρώτα θεώρηση πριν εκτελεστούν, εκτός αν πετύχουν πάλι κάτι οι ανύπαρκτοι τη Δευτέρα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από την άλλη, το να βάζω πλασματική διάγνωση που εμπίπτει στις επίσημες ενδείξεις, επίσης είναι κάτι που θέλω να αποφεύγω πάση θυσία.

Επίσης, είναι και ΚΛΟΠΗ. Ρισπέκτ για την αρχή αυτή που τηρείς, και μακάρι να διδάσκεται στους 1ετείς ήδη φοιτητές Ιατρικής.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσωπικά κόβω τις Clopidogrel σε όποιον ποτέ δεν είχε ΣΝ (εξονυχιστικά εξετάζω αν ουδέποτε είχε ΣΝ ο καθείς), ή σε όποιον την έχει ήδη λάβει αρκετούς μήνες. Περιττό να σου πώ ότι έχω αρκετές σοβαρές αντιδράσεις, ακόμα όμως αντέχω.

Ο φαρμακλοποιός σου πρέπει να έχει αφρίσει... όπως ο Σουλτάνος Μαχμούτ Β' όταν έμαθε ότι οι Ρωμιοί ξεσηκώθηκαν στον Μωρηά....
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μαΐου 2010, 18:46:33 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

29 Μαΐου 2010, 17:47:12
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 04:06:52 από Koterakis »

29 Μαΐου 2010, 18:27:15
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 04:08:56 από Koterakis »

11 Ιουνίου 2010, 12:06:05
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το Εθνικό Συνταγολόγιο (ΕΟΦ 2007) αναφέρει στις ενδείξεις της κλοπιδογρέλης:
"Πρόληψη αθηροθρομβωτικών επεισοδίων σε έμφραγμα μυοκαρδίου από λίγες ημέρες μέχρι λιγότερο από 35 ημέρες και σε ισχαιμικό επεισόδιο από 7 ημέρες μέχρι λιγότερο από 6 μήνες."

Ούτε κουβέντα για εφ΄όρου ζωής χορήγηση κλοπιδογρέλης.

Τί ωφελεί επομένως η άκριτη, εφ΄όρου ζωής χορήγηση της κλοπιδογρέλης; Τί βαθμό βεβαιότητας έχει μια τέτοια ενέργεια;

Ως πότε τα Ταμεία θα καλύπτουν το κόστος της ανορθόδοξης ιατρικής; Πόσο κοντά είναι η μέρα που θα κληθούμε να πληρώσουμε από την τσέπη μας τα σπασμένα; 
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

11 Ιουνίου 2010, 13:36:38
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Σπ. Α. Μάρκου


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το Εθνικό Συνταγολόγιο (ΕΟΦ 2007) αναφέρει στις ενδείξεις της κλοπιδογρέλης:
"Πρόληψη αθηροθρομβωτικών επεισοδίων σε έμφραγμα μυοκαρδίου από λίγες ημέρες μέχρι λιγότερο από 35 ημέρες και σε ισχαιμικό επεισόδιο από 7 ημέρες μέχρι λιγότερο από 6 μήνες."

Ούτε κουβέντα για εφ΄όρου ζωής χορήγηση κλοπιδογρέλης.

Τί ωφελεί επομένως η άκριτη, εφ΄όρου ζωής χορήγηση της κλοπιδογρέλης; Τί βαθμό βεβαιότητας έχει μια τέτοια ενέργεια;

Ως πότε τα Ταμεία θα καλύπτουν το κόστος της ανορθόδοξης ιατρικής; Πόσο κοντά είναι η μέρα που θα κληθούμε να πληρώσουμε από την τσέπη μας τα σπασμένα;  

Ενδεικτικά σας ενημερώνω ότι το ΙΚΑ απέσυρε τα συνταγολόγια του απο γιατρό του ΚΥ που προϊσταμαι μετά από δική μου καταγγελία και για την κλοπιδογρέλη. Αναμένονται πρόστιμα και πειθαρχικές ποινές. Όλοι οι γιατροί μου έχουν ενημερωθεί ότι δεν μπορούν να γράφουν φάρμακα πέραν των εγκεκριμένων απο τον ΕΟΦ ενδείξεων, εκτός εάν πάρουν έγκριση ατομικής θεραπείας. Σας θυμίζω ότι την ευθύνη για την συνταγογράφηση την έχει πάντα ο συνταγογραφών γιατρός και όχι ο εκδώσας την γνωμάτευση.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιουνίου 2010, 14:01:41 από Σπ. Α. Μάρκου »

11 Ιουνίου 2010, 17:27:51
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ενδεικτικά σας ενημερώνω ότι το ΙΚΑ απέσυρε τα συνταγολόγια του απο γιατρό του ΚΥ που προϊσταμαι μετά από δική μου καταγγελία και για την κλοπιδογρέλη. Αναμένονται πρόστιμα και πειθαρχικές ποινές. Όλοι οι γιατροί μου έχουν ενημερωθεί ότι δεν μπορούν να γράφουν φάρμακα πέραν των εγκεκριμένων απο τον ΕΟΦ ενδείξεων, εκτός εάν πάρουν έγκριση ατομικής θεραπείας. Σας θυμίζω ότι την ευθύνη για την συνταγογράφηση την έχει πάντα ο συνταγογραφών γιατρός και όχι ο εκδώσας την γνωμάτευση.

Θέλει μαγκιά μια τέτοια κίνηση...Υποψιάζομαι πως για να το κάνατε ο εν λόγω "συνάδελφος"(?) πρέπει να έκανε τρελλά πάρτυ με φάρμακα...
Από την άλλη ,πιστέψτε με,έχω πολλούς άλλους τέτοιους στο μυαλό μου...
Ομολογώ όμως πως δεν ξέρω τι θα έκανα σε ανάλογη περίσταση...
+

11 Ιουνίου 2010, 18:44:25
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Ιουλίου 2010, 23:09:48 από Koterakis »

11 Ιουνίου 2010, 19:21:19
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
η αλήθεια είναι πως οταν πρωτορώτησα για ασπιρίνη ή κλοπιδογρέλη σε αυτή την ενότητα κάτι τετοιο είχα στο  μυαλό μου...ανατρέχοντας και εγω στον ΕΟΦ είδα αυτά που λέει ο διακομιστής ,έλα μου όμως που δε μου είναι εύκολο να "κόψω" μια κλοποιδογρέλη σε ισχαιμικό πχ ΑΕΕ.Φανταστείτε να ξαναπάθει ισχαιμικό ο ασθενής και να παίρνει το σαλοσπιράκι που του έβαλα...Το ερώτημα είναι:ο συνάδελφος παθολόγος-νευρολόγος που τη χορήγησε θα με "καλύψει" ή θα προσπάθώ να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας...?
+

11 Ιουνίου 2010, 19:39:01
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 04:09:27 από Koterakis »

11 Ιουνίου 2010, 20:19:07
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 04:09:54 από Koterakis »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
39104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιουνίου 2018, 08:51:30
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαρτίου 2012, 15:19:37
από carlita
2 Απαντήσεις
5833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Απριλίου 2018, 22:59:53
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
9952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιουνίου 2017, 20:28:19
από Denominator
0 Απαντήσεις
14096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Δεκεμβρίου 2022, 21:03:20
από Argirios Argiriou