Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:30:04

Αποστολέας Θέμα: Μείωση πλαφόν απο 1-6-2010  (Αναγνώστηκε 4884 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Ιουνίου 2010, 21:36:28
Αναγνώστηκε 4884 φορές
Αποσυνδεδεμένος

mandreou


Από ygeianet
Με εγκύκλιο που εξέδωσε χτες το Γενικό Λογιστήριο (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) επέρχονται από 1ης Ιουνίου μειώσεις στα επιδόματα των Δημοσίων Υπαλλήλων κατά 8%. Ως γνωστόν τα επιδόματα είχαν υποστεί και άλλη μείωση ύψους 12% με την ψήφιση της εισοδηματικής πολιτικής το Μάρτιο.

Με τη συγκεκριμένη εγκύκλιο επέρχεται νέα μείωση στο πλαφόν για εφημερίες που μπορούν να πραγματοποιούν οι γιατροί ΕΣΥ, το οποίο πλέον διαμορφώνεται στα 6.069,21 ευρώ.

Συνεπώς οι συνάδελφοι θα πρέπει να υπολογίσουν και πάλι τον ανώτατο αριθμό εφημεριών που μπορούν να πραγματοποιούν, διότι με τη νέα μείωση υπάρχει κίνδυνος να μείνουν απλήρωτες εφημερίες.

                            Συναδελφικά

                     Δημήτρης Βαρνάβας  
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Ιουνίου 2010, 21:38:40 από mandreou »

2 Ιουνίου 2010, 22:57:47
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Ευχαριστώ πολύ το υπουργείο που μειώνει το πλαφόν!!!

Να το πάλι το πλαφόν??? Σαν πολύ δεν απασχολεί τους «Αγωνιστές» ιατρούς που «κάνουν??» πολλές εφημερίες και ανησυχούν ότι δεν θα τις πληρωθούν στο ακέραιο?
Μα πόσες τελικά εφημερίες απαιτούνται για να περάσεις το οριο του πλαφον??
Εδώ μας κοβουν δεδουλευμενα από τις εφημεριες γιατι δεν επαρκούν τα κονδύλια και ας ΚΑΝΟΥΜΕ 7-9 εφημεριες που είναι πολύ κάτω από το πλαφόν. Εγώ πάντως και αυτές τις «λίγες» εφημερίες (για αυτούς που θέλουν αύξηση του πλαφόν, γιατί μάλλον δεν  τις κάνουν) μου είναι πάρα πολλές και ομολογώ ότι με δυσκολία ανταπεξέρχομαι στις έξω- ιατρικές & οικογενειακές υποχρεώσεις και χωρίς να έχω ακόμα παιδιά. Δεν θέλω ούτε να το σκέπτομαι το πώς θα είμαι  και με παιδιά + 7-9 εφημερίες. 
Ας ξεχάσουμε επιτέλους και οριστικά την έννοια του πλαφόν αφού και το ΣΤΕ με απόφαση του λέει ότι δεν ισχύει, και ας διεκδικήσουμε ανθρωπινά ωράρια εργασίας με αξιοπρεπής μισθούς και ΟΧΙ με διάφορες αλχημείες  να ανεβάζουμε μερικοί –μερικοί τα εισοδήματά μας εις βάρος των συναδέλφων και του λαού.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει ιατρός στο ΕΣΥ που να ΚΑΝΕΙ εφημερίες πέραν του πλαφόν και να διεκδικεί αύξηση του πλαφόν και όχι μείωση των εφημεριών..

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
19164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Δεκεμβρίου 2010, 23:35:15
από anastasios theodoridis
2 Απαντήσεις
8151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουνίου 2013, 20:21:17
από Gatekeeper
463 Απαντήσεις
357447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2023, 09:25:15
από pzogr
0 Απαντήσεις
5870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Μαρτίου 2020, 10:49:20
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
2953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Οκτωβρίου 2023, 14:08:36
από GirousisN