Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 21:01:43

Αποστολέας Θέμα: Buscopan vs Voltaren επί Κολικοειδούς άλγους ??  (Αναγνώστηκε 27545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Ιουνίου 2010, 12:48:52
Αναγνώστηκε 27545 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά σας.

Σε περιπτώσεις έντονου άλγους, είται στο (ΔΕ) υποχόνδριο -άλγος Χοληφόρων, είται στην οσφυϊκή χώρα -κάτι σαν νεφρικός κολικός,
ενδείκνυται καλύτερα, ενέσιμο Buscopan ή Voltaren??...
Τουλάχιστον, με βάση το Συνταγολόγιο-2007,
ενδείκνυνται και τα δύο... ???
Ποιά είναι η γνώμη σας??...

Ευχαριστώ πολύ

7 Ιουνίου 2010, 19:32:26
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....Τουλάχιστον, με βάση το Συνταγολόγιο-2007,
ενδείκνυνται και τα δύο...
 
  Αυτη ειναι κατα τη γνωμη μου η σωστη απάντηση.
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

7 Ιουνίου 2010, 19:43:32
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Σε κωλικο νεφρού-σύμφωνα με ουρολόγους που έχω μιλήσει-καλό είναι να γίνεται ΜΟΝΟ voltaren.Tην buscopan δε τη συνιστούν...
+

7 Ιουνίου 2010, 22:32:55
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε κωλικο νεφρού-σύμφωνα με ουρολόγους που έχω μιλήσει-καλό είναι να γίνεται ΜΟΝΟ voltaren.Tην buscopan δε τη συνιστούν...

  Πως δικαιολογούν την μη αποδοχή του buscopan;
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

8 Ιουνίου 2010, 13:18:31
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε κωλικο νεφρού-σύμφωνα με ουρολόγους που έχω μιλήσει-καλό είναι να γίνεται ΜΟΝΟ voltaren.Tην buscopan δε τη συνιστούν...

  Πως δικαιολογούν την μη αποδοχή του buscopan;

Τελικά, άθελά μου, άνοιξα ωραίο θέμα!! ::) ;)
Πάντως, έχει πραγματικά ενδιαφέρον,
γιατί οι Ουρολόγοι, ενδεχομένως, συνιστούν ΜΟΝΟ Voltaren, απορρίπτοντας το Buscopan???

Παρόλ'αυτά, αν πραγματικά πρόκειται για "αμιγές κολικοειδές άλγος",
με την έντασή του δηλαδή, σε σχέση με τη χρονική του εξέλιξη, να απεικονίζεται από μια καμπύλη υπερβολής (αν τη λέω καλά..),
μάλλον ενδείκνυται το Buscopan, ως μυοχαλαρωτικό...
Κι αυτό γιατί, ο κολικοειδής πόνος, παθοφυσιολογικά, πολλές φορές, είναι συνέπεια μιας απότομης μυϊκής σύσπασης των λείων μυϊκών ινών του τοιχώματος του αντίστοιχου κοίλου οργάνου...
Οπότε, καθώς εξελίσσεται βαθμιαία τόσο η Σύσπαση όσο και η Χαλάρωση των μυϊκών ινών,
προκύπτει σαν εκδήλωση-σύμπτωμα :
κλιμακωτή επιδείνωση -> κορύφωση (pick) -> αποκλιμάκωση (ύφεση) του πόνου αντίστοιχα...

Βέβαια, κατά μέσο όρο, ένας Ασθενής που πονάει πολύ έντονα,
δεν έχει καμμία διάθεση να κάνει κους-κους με τον πόνο του,
και να "διακρίνει" αν έχει, πραγματικά, χαρακτηριστική "κολικοειδή" φύση...
Οπότε, ίσως με το Voltaren, να "καλύπτεται" ισοπεδωτικά, και αποτελεσματικά σε πρώτη φάση, όλο το φάσμα του άλγους... ??? ???
Τί λέτε κι εσείς??... ??? ???






« Τελευταία τροποποίηση: 8 Ιουνίου 2010, 13:22:27 από anasm »

8 Ιουνίου 2010, 13:52:27
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Καταρχήν συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση αλλά ετρεχα όλη μέρα χθες.
Κύριε Λουμάκη το ερώτημά σας είναι πού εύλογο.Η αλήθεια είναι πως ψάχνοντας και εγώ ποιά είναι η καλύτερη απάντηση για τη θεραπεία σε κωλικό(ή κολικό) νεφρού μιλώντας με κάποιο φίλο ουρολόγο μου είχε πει πως το πρωτόκολλο που αυτοί ακολουθούν  στην οξεία φάση-πέρα από στερηση υγρών- είναι να χορηγούν NSAID μόνο ή οπιειδή αναλγητικά.Υγρά χορηγούν μόνο σε εντονους εμετους και αργά και επί ανταπόκρισης στη θεραπεία μπορεί η στερηση υγρών να συνεχιστεί και για ώρες μετά(ως 12) ενώ χορηγούν προληπτικά NSAID ανεξαρτήτως πόνου ή όχι για τις επόμενες 48-72 ώρες.Όταν τον ρώτησα για το buscopan μου είπε πως αυτοί δε το συνηθίζουν,τουλάχιστον στην οξεία φάση γιατί δεν είναι τόσο αποτελεσματικό-και με επιφύλαξη το λέω αυτό-ίσως και λόγω αντιχολινεργικών ιδιοτήτων.Μπορει δηλ σε ένα ηλικιωμένο,αφυδατωμένο από εμέτους με συνοδό ειλεό να επιδεινωθεί η κατάσταση.Εξάλλου τα NSAIDs από μόνα και ακόμη καλύτερα τα οπιοειδή είναι πολύ αποτελεσματικά στην οξεία φάση.Προσωπικά σε 2 κωλικούς που αντιμετώπισα πρόσφατα σε οξέια φάση έκανα voltaren im και πήγαν καλά ενώ αν δεν αποκρινόταν θα κατέφευγα σε πεθιδίνη(η μεπεριδίνη είναι καλυτερη).Το σημαντικό βέβαια σε ένα κωλικο είναι η αναλγησία στην οξεία φάση για να ακολουθήσει μετά απεικονιστικός έλεγχος του ασθενή τις επόμενες μέρες και φυσικά η δ/δ από ραγέν ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής(δε το λέω με καθηγητίστικη εμφάνιση και συγνώμη για αυτό αλλά έτυχε σε γνωστό συνάδελφο και έκτοτε το έχςωπάντα στο μυαλό μου και καλό είναι να το θυμόμαστε...)
Δεν ξέρω αν είναι ικανοποιητική η απάντηση για το buscopan.Είναι κάτι που μου μετέφερε ουρολόγος και ίσως να μην έχει και βάση.Και ίσως κακώς που κατέθεσα μια άποψη χωρις τεκμηρίωση.Από την άλλη καλό είναι να τα λέμε όλα για να φτάνουμε στο σωστό.Μπορεί να είναι και λάθος αυτό που λέω...
Κύριε Λουμάκη και ANASM περιμένω και δικές σας απόψεις-ενστάσεις και μακάρι και άλλων συναδέλφων
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Ιουνίου 2010, 13:56:30 από jack »
+

10 Ιουνίου 2010, 18:34:14
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Μια σύντομη περίληψη που έκανα πρόσφατα προς ιδίαν χρήση

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
9393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Οκτωβρίου 2012, 09:42:20
από Δ. Κουναλάκης
2 Απαντήσεις
24905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Απριλίου 2014, 17:15:13
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Μαΐου 2016, 00:01:30
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιουλίου 2016, 16:54:04
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2021, 14:04:43
από Argirios Argiriou