Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:47:06

Αποστολέας Θέμα: Είναι ένας Ιατρός ασφαλισμένος όταν επιβαίνει ασθενοφόρο εν ώρα υπηρεσίας;  (Αναγνώστηκε 7135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Ιουλίου 2010, 07:51:49
Αναγνώστηκε 7135 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μίλησα προχθές με συνάδελφο χειρουργό που έχει όμως εργαστεί και στο ΕΚΑΒ. Μου είπε λοιπόν ότι είχε κάνει ένα γραπτό ερώτημα στο ΕΚΑΒ για το αν είναι ασφαλισμένοι από το ΕΚΑΒ οι  Ιατροί που εν ώρα υπηρεσίας επιβαίνουν ασθενοφόρο.

Του απάντησαν λοιπόν από το ΕΚΑΒ, ότι  σε τέτοιες περιπτώσεις ασφαλίζονται μέχρι και 6 άτομα από αυτούς που επιβαίνουν ασθενοφόρο και φυσικά και ο συνοδεύων Ιατρός. Μάλιστα μου είπε ότι αυτό ίσχυε και για Ιατρούς που δεν εργάζονται στο ΕΚΑΒ.

Μου είπε ακόμη ότι αν θέλω να πάρω γραπτή απάντηση επί του ζητήματος μπορώ να το κάνω στέλνοντας το ερώτημά μου στο:

Τμήμα Ασφαλειών του ΕΚΑΒ,
Τέρμα οδού Υγείας,
Χολαργός, Τ.Κ. 156 69
Αττική.


Υστερόγραφο 1: Το όνομα του συναδέλφου που μου έδωσε τις παραπάνω πληροφορίες, είναι στη διάθεση όσων ενδιαφέρονται.

Υστερόγραφο 2: Νομίζω ότι θα άξιζε κάποιος από τα μέλη του φόρουμ που είναι και Ιατρός του ΕΣΥ, να έστελνε ένα έγγραφο ερώτημα στην παραπάνω διεύθυνση έτσι ώστε στο αρχείο του φόρουμ να είχαμε και μια έγγραφη απάντηση επί του θέματος από τον αρμόδιο φορέα (ΕΚΑΒ).¨

Υστερόγραφο 3: Η ιστοσελίδα του ΕΚΑΒ είναι η Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Ιουλίου 2010, 16:05:48 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Ιουλίου 2010, 18:36:40
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
αυτό ισχύει για το ΕΚΑΒ. Για τα ασθενοφόρα των κέντρων υγείας;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

2 Ιουλίου 2010, 19:25:24
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
αυτό ισχύει για το ΕΚΑΒ. Για τα ασθενοφόρα των κέντρων υγείας;

Για τα ασθενοφόρα των κέντρων υγείας δεν ισχύει ο αριθμός των 6 επιβαινόντων, αλλά πρέπει να δει κανείς το ασφαλιστήριο συμβόλαιο του κάθε οχήματος και να κάνει ερώτηση στην ασφαλιστική εταιρεία.
 Για ένα δικό μας όχημα που ρώτησα " άνθρωπο εκ των έσω" έμαθα ότι ήταν ασφαλισμένα 3 άτομα, ( άρα υποθέτω: οδηγός, ασθενής, ιατρός ή συγγενής, αλλά όχι ιατρός ΚΑΙ συγγενής!!).

Κάντε και μια ασφάλεια ζωής καλού κακού... :-\
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
72856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Νοεμβρίου 2018, 12:14:40
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
11782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιανουαρίου 2012, 15:44:38
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
17275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2015, 17:23:40
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
13070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Φεβρουαρίου 2016, 10:59:51
από Clemence
6 Απαντήσεις
19125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Μαΐου 2019, 15:40:33
από Αρχίατρος