Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 06:37:49

Αποστολέας Θέμα: Πάλι από την αρχή  (Αναγνώστηκε 24579 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Ιουλίου 2010, 02:17:38
Αναγνώστηκε 24579 φορές
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Για μια ακόμη φορά δύο γιατροί του Π.Ι Γερακαρούς βρίσκονται στο στόχαστρο των αρχών. Ακολουθώντας την πολιτική του προκατόχου του ο διοικητής της 4ης ΥΠΕ απεφάσισε τη μετακίνηση και των δύο γιατρών από τη θέση τους. Σε απάντηση η επιτροπή αγώνα των κατοίκων ετοιμάζεται για νέες κινητοποιήσεις με στόχο την ανάκληση της απόφασης. Το κείμενο που μοιράζεται δίνει πολλές απαντήσεις στα δικαιολογημένα ερωτηματικά που προκύπτουν.

7 Ιουλίου 2010, 08:17:34
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
ομολογώ πως προσωπικά δεν έβγαλα άκρη
1.Είναι οι ίδιοι γιατροί με την Υπόθεση Ζαγκλιβερίου προ 3ετίας περίπου?
2.έχει δικαίωμα κάποιος να μας μετακινήσει  απο τις θέσεις μας έτσι απλά?Επειδή απλά κάνουμε τη δουλειά μας???δεν μπορώ να το καταλαβω...
3.αφήνεται να εννοηθεί πως μεσολαβούν κομματικά κριτήρια ή θορυβήθηκαν κάποιοι ιδιώτες που έκοψε η δουλειά τους?
4.τα έχουν βάλει μαζί τους,όπως προκύπτει,2 Δυπεάρχες-ένας δήμαρχος και 2 διεθυντές ΚΥ...Δεν είναι κάπως περίεργο???Όλοι κατευθυνόμενοι ήταν???
5.Ποιός υπογράφει το έγγραφο που επισυνάπτεις???Οι γιατροί,οι κάτοικοι?κάποιος κομματικός μηχανισμός?
6.Έχεις κάποιο έγγραφο από το νοσοκομείο που να εξηγεί τους λόγους μετακίνησής τους?Τους μετακινούν για που?Προσωρινά ή μόνιμα???

Συγνώμη για την τοποθέτησή μου αλλά είμαι γεμάτος απορίες γιατί δε μου κολλάνε πολλά πράγματα...Δεν αμφισβητώ την αξιοπρέπεια και εγκυρότητα των "υπό διωγμόν" ιατρών αλλά λίγο κουλά μου φαίνονται όλα αυτά...

Μπορείς να μας διαφωτίσεις λιγουλάκι παραπάνω Απόστολε???
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουλίου 2010, 08:24:01 από jack »
+

7 Ιουλίου 2010, 10:46:33
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Πρόκειται για τους ίδιους γιατρούς οι οποίοι από όσο ξέρω τα τελευταία χρόνια συνεχώς αντιμετωπίζουν προβλήματα.
Επισυνάπτω το μέιλ των 2 γιατρών για περισσότερες λεπτομέρειες.

"    Λοιπόν η Ιστορία έχει ως εξής: Τη Δευτέρα 28 Ιουνίου ήρθαν στο ιατρείο της Γερακαρούς δύο διαταγές από το Διοικητή της 4ης ΥΠΕ. Η μία έστελνε τον Μάνο στο ιατρείο των Δουμπιών (υπάγεται στο Κ.Υγ. Ζαγκλιβερίου) με μετακίνηση για 3 μήνες και η άλλη ενέτασε το Δημήτρη στο πρόγραμμα εφημεριών του Αεροδρομίου (όχι μην πάει το μυαλό σας μακριά, στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης τον στείλανε). Η πρώτη μετακίνηση είχε ως δικαιολογία την μετακίνηση της Ιατρού των Δουμπιών στο Κ.Υγ. Ζαγκλιβερίου λόγω "προσωπικών προβλημάτων"!!!, η δεύτερη μετακίνηση είχε ως δικαιολογία τις ανάγκες του αεροδρομίου, οι οποίες ήταν τόσο μεγάλες ώστε ακόμα και ο υπεύθυνος Διευθυντής δεν ήξερε τίποτα για αυτές!
    Σε Γενική Συνέλευση της ΕΝΙΘ πάρθηκε απόφαση καταγγελίας των μετακινήσεων ως συνδικαλιστικών διώξεων που στοχεύουν στη σχέση αγώνα που έχει αναπτυχθεί στο Π.Ι. Γερακαρούς. Επίσης αποφασίστηκε να απαιτηθεί η άμεση ανάκληση των αποφάσεων με παράσταση του ΔΣ στο Διοικητή της4ης ΥΠΕ.
    Από την πλευρά των κατοίκων της Γερακαρούς και του Βασιλουδίου υπήρχε ένας σημαντικός βαθμός ετοιμότητας λόγω και προηγούμενων προβλημάτων και προσπαθειών αντίστοιχα για κινητοποιήσεις. Συγκεκριμένα με προηγούμενη απόφαση της ίδιας ΥΠΕ μας είχαν ανατεθεί τρία ακόμα Ιατρεία, στα οποία έπρεπε να πηγαίνουμε 2 ημέρες της εβδομάδας εκ περιτροπής. Επίσης μας είχαν καταργήσει τα Ραντεβού. Η εξυπηρέτηση στα ιατρεία είχε χτυπήσει κόκκινα, αν σκεφτεί κανείς ότι κάνουμε από επτά εφημερίες που σημαίνουν επτά ρεπό. Προ λίγων εβδομάδων είχε ξεκινήσει μια προσπάθεια συλλογής υπογραφών για μετάβαση με λεοφωρεία στη ΥΠΕ για τα παραπάνω η οποία όμως δεν είχε καταφέρει να ολοκληρωθεί. Οδήγησε όμως στο να υπάρχει υψηλός βαθμός ετοιμότητας και κόσμος έτοιμος να κατέβει Θεσσαλονίκη.
    Αυτό το επωφελήθηκε η Επιτροπή Αγώνα η οποία όρισε άμεσα, στη βάση προηγούμενων αποφάσεων των ανοιχτών Συνελεύσεων, το κατέβασμα στη Θεσσαλονίκη, στα γραφεία της 4ης ΥΠΕ, Ερμού και Αριστοτέλους, (Δίπλα στο Αστυνομικό τμήμα Λευκού Πύργου), για διαμαρτυρία και απαίτηση της άμεσης ανάκλησης των αποφάσεων.
    Στο γνωστό πλαίσιο των κινητοποιήσεων των κατοίκων είναι επιθυμητή η παρουσία όσων θέλουν να εκφράσουν την αλληλεγγύη τους. Επισυνάπτουμε κείμενο που μοιράζουμε εμείς."



7 Ιουλίου 2010, 13:17:46
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Τι να πω...τα έχω χαμένα.Καταρχήν αν υποθέσουμε πως υπάρχει δόλος....άραγε κομμάτι αυτού είναι και ο ιατρός των Δουμπιών?Είμαστε σίγουροι πως ο εν λόγω ιατρός πραγματικά ΔΕΝ έχει προσωπικά προβλήματα?Είναι βύσμα?Συμβαίνει κάτι άλλο?
Από την άλλη δε μου κάνει εντύπωση που σε θερινούς μήνες ζητείται περαιτέρω επαγρύπνηση σε ένα μεγάλο αεροδρόμιο όπως της Θεσσαλονίκης.Καλοκαίρι είναι και οι ανάγκες αυξημένες.Τώρα πως ο διοικητής του αεροδρομίου δε γνώριζε σχετικά είναι απορίας άξιον αλλά θα ήθελα να το ακούσω και από τον ίδιο να δηλώνει άγνοια.
Με ξενίζουν ακόμη τα ΡΑΝΤΕΒΟΥ που έχουν βάλει οι συνάδελφοι.Σε σχετική ενότητα χαριτολογούσαμε με ανακοίνωση ιατρού του ΙΚΑ που βλέπει μέχρι 10 ασθενείς.Οι συνάδελφοι πόσους βλέπουν?Δεδομένου ότι κάνουν 7 ρεπό από ισάριθμες εφημερίες νομιμοποιούνται να πουν ΤΕΡΜΑ,δε βλέπω άλλους σήμερα?Ποιός θα δει τους υπολοίπους?Εγώ πως βλέπω 40-50 καθημερινά και καλύπτω και όμορα ή πάω σε κέντρο υγείας περιστασιακά να βοηθήσω συναδέλφους?

Όλα αυτά με επιτροπές αγώνα και σχετικά με ξενίζουν κάπως.Μακάρι να δήλωνα και εγώ οργανωμένος και να είχα ενα συστημα στην πλάτη μου να με στηρίζει.Αλλά είμαι ΜΟΝΟΣ και μάλλον ΜΑΚΑΚΑΣ!Δεν αμφισβητώ την προσφορά και την εντιμότητα των συναδέλφων αλλά πολύ συνομωσιολογικά μου ακούγονται όλα αυτά και προτιμώ την ιατρική αποστειρωμένη από ΑΓΩΝΕΣ!
Πως ζητάς να μιλάς για αγώνες και βάζεις ραντεβού με ασθενείς?Αρα δε τους βλέπεις όλους οπότε κάνεις ρετουσαρισμένη ιατρική.Έχω άδικο?

Το ξαναλέω.Ζητώ συγνώμη,ίσως να βγάζω τελείως λάθος συμπεράσματα.Αλλά από την άλλη κάτι δε μου κολλάει.Το ερώτημα είναι αν οι συνάδελφοι πνίγονται από το δίκιο ή έχουν βολευτε σε μια κατάσταση και επικαλούμενη ένα μηχανισμό κομματικό μπου τους στηρίζει και συνομωσιολογικές θεωρίες απλά ξεγλυστράνε από την αγγαρεία.

Ας το δούμε παρακαλώ όχι σαν αντιπαράθεση αλλά σαν ευκαιρία για γόνιμο διάλογο για να καταλήξουμε κάπου.Περιμένω updates στο θέμα και απόψεις και άλλων συναδέλφων.Δεν έχω πάρει θέση απλά έθεσα νομίζω εύλογους προβληματισμούς
+

7 Ιουλίου 2010, 16:29:03
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Η ιστορία έχει πολλές και παλιές παραμέτρους.
Το σίγουρο είναι ότι οι κάτοικοι της περιοχής στηρίζουν εδώ και χρόνια όχι μόνο τον αγώνα αλλά και τα έργα τους.
Επίσης μπορώ σίγουρα να σου πω ότι προκειται για... ταραχοποιά πνεύματα και λόγω πολιτικής τοποθέτησης δεν έχουν κανένα απολύτως κόμμα  από πίσω τους.

Αυτό που επίσης γνωρίζω ότι ο μηχανισμός δεν υπήρχε, δημιουργήθηκε ή μάλλον πιο σωστά τον δημιούργησαν μέσα από τη δουλειά που έκαναν στην περιοχή ευθύνης τους.

Αυτο που δεν κολλάει είναι μάλλον οι ίδιοι στο υπόλοιπο Ελλαδιστάν.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουλίου 2010, 16:32:57 από Απόστολος Βασιλείου »

7 Ιουλίου 2010, 18:05:21
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Όχι όλοι οι κάτοικοι. Υπάρχει ο Σύλλογος Φίλων Π.Ι. Γερακαρούς με αποτέλεσμα να έχουν δημιουργηθεί διχαστικές τάσεις στην τοπική κοινωνία.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

10 Ιουλίου 2010, 15:29:13
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Στο πόδι για το Κέντρο Υγείας Ζαγκλιβερίου



Παράσταση διαμαρτυρίας για το Κέντρο Υγείας Ζαγκλιβερίου πραγματοποίησαν χτες κάτοικοι της περιοχής έξω από τα γραφεία της 4ης ΥΠΕ (Υγειονομική Περιφέρεια) Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης στη Θεσσαλονίκη. Με πανό που ανέγραφαν «Οχι στη διάλυση του Κέντρου Υγείας Ζαγκλιβερίου» και «Κάτω τα χέρια από τους αγώνες για την περίθαλψη», κάτοικοι του Ζαγκλιβερίου συγκεντρώθηκαν το πρωί έξω από την ΥΠΕ στην οδό Αριστοτέλους, διαδηλώνοντας κατά της υποβάθμισης του Κέντρου Υγείας.

Οι διαδηλωτές επιδίωξαν συνάντηση με το διοικητή της 4ης ΥΠΕ για να αναζητήσουν λύσεις στα προβλήματα που ταλανίζουν την υγειονομική υπηρεσία, αλλά ενημερώθηκαν ότι απουσιάζει και, σύμφωνα με πληροφορίες, η συνάντηση αναμένεται να γίνει την ερχόμενη εβδομάδα. «Το Κέντρο Υγείας Ζαγκλιβερίου έχει υποβαθμιστεί το τελευταίο χρονικό διάστημα, εξαιτίας της ελλιπούς στελέχωσης. Αποτέλεσμα είναι να προκύπτουν τεράστια κενά στις εφημερίες, γεγονός που απασχολεί ιδιαίτερα τους κατοίκους της περιοχής, γι' αυτό και διαμαρτύρονται», ανέφερε στον «Α» η γενική γραμματέας της ΕΝΙΘ (Ενωση Νοσοκομειακών Ιατρών Θεσσαλονίκης) Δάφνη Κατσίμπα.

Αντιδρούν στις αποσπάσεις


Την ώρα που το Κέντρο Υγείας Ζαγκλιβερίου καλείται να καλύψει τις ανάγκες περίπου 15.000 κατοίκων της ευρύτερης περιοχής, εντείνονται οι διαμαρτυρίες για την υποβάθμιση των υπηρεσιών του. «Μέχρι πρόσφατα ήταν στελεχωμένο και οι κάτοικοι ευχαριστημένοι, καθώς είχαν γίνει σημαντικά βήματα για τη στελέχωση αλλά και τη βελτίωση του εξοπλισμού του. Ο κόσμος ξεσηκώθηκε όταν από την ΥΠΕ ζητήθηκε να αποσπαστούν δυο γιατροί -οι οποίοι διώκονταν στο παρελθόν επειδή πρωτοστατούσαν στον αγώνα για καλύτερη περίθαλψη- για να υπηρετήσουν αλλού. Η απόφαση αυτή συνεπάγεται ακάλυπτες εφημερίες, καθώς το προσωπικό θα είναι μειωμένο. Επιπλέον, οι εξετάσεις δεν γίνονται πια με ραντεβού, με αποτέλεσμα οι ηλικιωμένοι να ταλαιπωρούνται περιμένοντας στις ουρές. Αυτά είναι ζητήματα που οφείλει να επιλύσει η 4η ΥΠΕ», υπογράμμισε η κ. Κατσίμπα.

Την ανάγκη ενίσχυσης του Κέντρου Υγείας τόνισε, μιλώντας στον «Α», και ο διευθυντής του, Νικόλαος Ταξόπουλος. Σύμφωνα με τον ίδιο, «η μεγαλύτερη έλλειψη εντοπίζεται στο νοσηλευτικό προσωπικό. Καθυστερήσεις παρατηρούνται στις κρίσεις παθολόγων και παιδιάτρων. Εχει ζητηθεί από καιρό να καλυφθούν δυο θέσεις παιδιάτρων και δυο γενικών γιατρών. Οι προκηρύξεις είναι στον αέρα, αλλά καθυστερούν. Το κενό σε παιδιάτρους προέκυψε μετά από συνταξιοδοτήσεις εδώ και δυόμισι χρόνια, ενώ στην περίπτωση των γενικών γιατρών τα κενά δημιουργήθηκαν εξαιτίας μεταθέσεων. Υπάρχει ανάγκη να ενισχυθεί το Κέντρο Υγείας».

Από την πλευρά του, ο δήμαρχος Καλινδοίων, Σταύρος Καμαρούδης, επισήμανε ότι «το Κέντρο Υγείας Ζαγκλιβερίου λειτουργεί ασθμαίνοντας και χρειάζεται επάνδρωση».

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

10 Ιουλίου 2010, 18:41:24
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Μη το συνεχίζετε.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

13 Ιουλίου 2010, 12:54:35
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μη το συνεχίζετε.

Δηλαδή;

13 Ιουλίου 2010, 12:58:57
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Γιάννης Ιωάννου


Και που είστε ακόμα.
Διαβάστε λίγο το σχέδιο νόμου για την αναβάθμιση του ΕΣΥ που πρόκειται να ψηφιστεί σύντομα, Άρθρο 8 παρ 22.
Ο διοικητής της ΥΠΕ μπορεί να μετακινεί με αποφάσεις του όχι 3 αλλά 6 μήνες κάθε έτος για κάλυψη αναγκών. Αν μάλιστα θελήσουν δύο διοικητές ΥΠΕ μπορεί να μετακινήσουν ιατρικό προσωπικό με κοινή απόφασή τους από μια Περιφέρεια σε άλλη για ανάγκες πάλι από 3 έως 6 μήνες κάθε έτος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
8836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαρτίου 2016, 19:58:19
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
21827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουνίου 2018, 08:49:26
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
37084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιανουαρίου 2021, 00:20:35
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2022, 07:57:30
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2023, 23:36:59
από Argirios Argiriou