Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:44:07

Αποστολέας Θέμα: Ιατρικοί Σύλλογοι και οι Απόψεις τους για την Συνταγογράφηση των Γ.Γ.  (Αναγνώστηκε 32297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Ιουλίου 2010, 09:39:56
Αναγνώστηκε 32297 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από πρόσφατο μήνυμα του Διακομιστή, ο οποίος παραθέτει το Προεδρικό Διάταγμα (Π.Δ.) 121 / 03.09.2008. Αυτό στο στο άρθρο 1ε) γράφει μεταξύ άλλων:

.........
...............
Ο συνταγογράφος ιατρός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για την ορθή και σύννομη συνταγογράφηση.
.......................
............................


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Ιουνίου 2011, 12:51:44
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Καυτή πατάτα πάνε να ρίξουν οι φμφ στα χέρια των συνταγογράφων ιατρών:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Με αφορμή τη σύγχυση που δημιουργήθηκε σχετικά με τις ενδεχόμενες περικοπές συνταγών ΙΚΑ που αφορούν θεραπεία μηνός και συσκευασίες των 20 δισκίων, με νεότερο του έγγραφό του το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ απαντά σε έγγραφο του ΠΦΣ (ΣΧΕΤ. 3592/30.5.2011), και τονίζει πως «ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΘΕΜΑ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ».

* Να σημειωθεί ότι το προαναφερθέν έγγραφο του ΙΚΑ, υπογράφει η φαρμακοποιός κ. Λίτσα (ενδοσυντεχνιακή αλληλεγγύη).
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Ιουνίου 2011, 12:55:00 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Ιουνίου 2011, 13:30:51
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Το ΙΚΑ ορίζει τους κανόνες, οι υπάλληλοι ή συμβεβλημένοι ιατροί-συνταγογράφοι πρέπει να συμμορφωθούν.
Γιατί δηλαδή να την πληρώσουν οι εκτελώντες τις συνταγές τους;

Απλό, ξεκάθαρο, δίκαιο και σωφρονιστικό προς όσους ρέπουν στην υπερσυνταγογράφηση...
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

3 Ιουνίου 2011, 13:35:38
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


... και στην προχορήγηση φαρμάκων. Διότι σε πολλές περιπτώσεις, ο ασφαλισμένος ζητά 2 κουτιά (από ένα 28άρι), επειδή έχει ήδη προμηθευτεί (από τον εξυπηρετικό φμφ) και "χρωστά" το ένα.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Ιουνίου 2011, 13:54:58
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Σωστό, αλλά που θα πάει ο ασθενής, πάλι στο συνταγογράφο θα καταλήξει για να γράψει το σκεύασμα. Αν εκεί μπει μαχαίρι, θα κοπούν και οι προχορηγήσεις...
Αλλιώς ο "εξυπηρετικός" φαρμακοποιός θα βρεθεί με φέσι.
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

3 Ιουνίου 2011, 19:46:46
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


κι οσοι ειναι στο ικα -ασθενεις εννοω τι θα κανουν?
κλεινεις ραντεβου το Μαιο,ακυρωνεται και σε στελνουν Ιουλιο
ο ασθενης θα μεινει χωρις φαρμακα
οχι μονα-ζυγα δικα μας>>>>>>>>>>>νομιζω

4 Ιουνίου 2011, 13:23:55
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Ναι αλλά αυτό είναι 100% πρόβλημα του ΙΚΑ.
Κανονικά δεν έπρεπε να ανακατεύονται τα φαρμακεία, άλλο που εφοδιάζουν κανονικά με "δανεικά" (και δωρεάν) τους ασθενείς καλύπτοντας τα χρόνια προβλήματα οργάνωσης του ταμείου. Το θέμα είναι οι γιατροί να τηρούν τους κανόνες ώστε να μην ταλαιπωρούνται οι ασφαλισμένοι με το πήγαιν' έλα για διορθώσεις συνταγών, ούτε φυσικά να ζημιώνονται οι φαρμακοποιοί από λάθη συνταγογραφίας. Όλοι βάζουν πλάτη όπου μπορούν.

Δυστυχώς, το σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης ακόμα δεν τα καταφέρνει καλά στο θέμα δοσολογίας και ο γιατρός δεν μπορεί να εισάγει πάντα αυτό ακριβώς που χρειάζεται. Ας βάλουν 2 γιατρούς, 2 φαρμακοποιούς και 2 κομπιουτεράδες να ξαναδούν από κοινού το σύστημα. Δεν θέλει παραπάνω.

Νομίζω πάντως ότι με το νέο μοντέλο ραντεβού (γιατρών-συμβεβλημένων με το ΙΚΑ) έχει αμβλυνθεί το οξύ πρόβλημα που δεν έβρισκαν ραντεβού οι ασφαλισμένοι. Παραμένει βεβαίως για πολλούς που πηγαίνουν στο συγκεκριμένο γιατρό που τους παρακολουθεί και ο οποίος πρακτικά συνταγογραφεί επαναλαμβανόμενα για χρόνιες παθήσεις. Εκεί και πάλι πρέπει να δοθεί μια συνολική λύση. Δεν ξέρω, ας εισάγουν την έννοια της 6μηνης συνταγής...
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

4 Ιουνίου 2011, 18:52:50
Απάντηση #7
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Νομίζω πάντως ότι με το νέο μοντέλο ραντεβού (γιατρών-συμβεβλημένων με το ΙΚΑ) έχει αμβλυνθεί το οξύ πρόβλημα που δεν έβρισκαν ραντεβού οι ασφαλισμένοι. Παραμένει βεβαίως για πολλούς που πηγαίνουν στο συγκεκριμένο γιατρό που τους παρακολουθεί και ο οποίος πρακτικά συνταγογραφεί επαναλαμβανόμενα για χρόνιες παθήσεις. Εκεί και πάλι πρέπει να δοθεί μια συνολική λύση. Δεν ξέρω, ας εισάγουν την έννοια της 6μηνης συνταγής...
Επειδή κατανοώ ότι δεν υπάρχει εμπειρία χειρισμού του καινούργιου μοντέλου του ΙΚΑ στην πράξη, αναφέρω εν τάχει κάποια σημεία, κάποια από τα οποία εμπλέκουν και τους φαρμακοποιούς:
α) Με τον περιορισμό των 100 συνταγών κανείς πλέον δε γράφει τρίμηνη. Ακόμη και τον πατέρα του τον στέλνει σε ΚΥ ή σε συνάδελφο στο ΙΚΑ.
β) Με τον περιορισμό των 80 ραντεβού κανείς δεν μπορεί να προεξοφλήσει ότι ο ασθενής θα δει το γιατρό του κι όχι κάποιον που έτυχε να του περισσέψει ραντεβού.
γ) Με τον περιορισμό των 80 ραντεβού κανείς δεν επανεξετάζει μέσω ταμείου, διότι θα χρεώσει το ΙΚΑ 10 ευρά αντί για 20 που θα χρέωνε για πρώτη επίσκεψη.
δ) με τον περιορισμό των 100 συνταγών εμφανίστηκαν νέες στρεβλώσεις: 1) Περικοπή φθηνών φαρμάκων π.χ. σαλοσπίρη. 2) Aναγραφή μέγιστων δυνατών δοσολογιών ενώ ο ασθενής λαμβάνει μικρότερες δόσεις ώστε να αραιώσουν τα διαστήματα εξυπηρέτησης V.I.P. ασθενών (π.χ. atrost 40 mg 1x1 Bt II ενώ ο ασθενής λαμβάνει 20 mg δηλαδή μισό οπότε η συνταγή καλύπτει δίμηνο), 3) Αναγραφή φαρμάκων που ενδεχομένως να χρειαστούν σχετικά γρήγορα σε κενά (!) - μην  πάει χαμένη και καμία αράδα από συνταγή... (Θα δείτε που θα φτάσουμε να λέει ο ένας ασθενής στον άλλο: έχω ένα φάρμακο που δεν το έγραψα, μου δανείζεις το κενό σου;).
Επειδή με αυτά τα τραγελαφικά συστήματα δε γίνεται δωρεάν δημόσια υγεία, πρέπει να τύχει ιδιαίτερης προσοχής το θέμα του ΕΟΠΥΥ, που πολύ φοβούμαι ότι θα είναι μία τραγωδία για όλους μας (με την αρχαία έννοια του όρου...).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Ιουλίου 2011, 20:16:33
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

psychochick


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ναι αλλά αυτό είναι 100% πρόβλημα του ΙΚΑ.
Κανονικά δεν έπρεπε να ανακατεύονται τα φαρμακεία, άλλο που εφοδιάζουν κανονικά με "δανεικά" (και δωρεάν) τους ασθενείς καλύπτοντας τα χρόνια προβλήματα οργάνωσης του ταμείου. Το θέμα είναι οι γιατροί να τηρούν τους κανόνες ώστε να μην ταλαιπωρούνται οι ασφαλισμένοι με το πήγαιν' έλα για διορθώσεις συνταγών, ούτε φυσικά να ζημιώνονται οι φαρμακοποιοί από λάθη συνταγογραφίας. Όλοι βάζουν πλάτη όπου μπορούν.

Δυστυχώς, το σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης ακόμα δεν τα καταφέρνει καλά στο θέμα δοσολογίας και ο γιατρός δεν μπορεί να εισάγει πάντα αυτό ακριβώς που χρειάζεται. Ας βάλουν 2 γιατρούς, 2 φαρμακοποιούς και 2 κομπιουτεράδες να ξαναδούν από κοινού το σύστημα. Δεν θέλει παραπάνω.

Νομίζω πάντως ότι με το νέο μοντέλο ραντεβού (γιατρών-συμβεβλημένων με το ΙΚΑ) έχει αμβλυνθεί το οξύ πρόβλημα που δεν έβρισκαν ραντεβού οι ασφαλισμένοι. Παραμένει βεβαίως για πολλούς που πηγαίνουν στο συγκεκριμένο γιατρό που τους παρακολουθεί και ο οποίος πρακτικά συνταγογραφεί επαναλαμβανόμενα για χρόνιες παθήσεις. Εκεί και πάλι πρέπει να δοθεί μια συνολική λύση. Δεν ξέρω, ας εισάγουν την έννοια της 6μηνης συνταγής...

Δεν ξέρω σε ποιές παθήσεις θα μπορούσε να έχει εφαρμογή η 6μηνη συνταγή, αλλά στη διπολική διαταραχή σίγουρα όχι... τη μία έχω αϋπνία και θα πρέπει να πάρω ηρεμιστικό και αφχολυτικό, ή ακόμα και υπνωτικό, την άλλη μανία και θα πρέπει να πάρω και αντιψυχωσικό, την άλλη κατάθλιψη και θα πρέπει να πάρω και αντικαταθλιπτικό, και αν αρχίσουν να τρέμουν τα χέρια μου θα μου βάλουν και αντιπαρκινσονικό... Άντε κάνε τα αυτά σε μια 6μηνη συνταγή, θα πρέπει να είσαι πιο μάγος κι απ'τον Χουντίνι και πιο μάντης κι απ'την Πυθία, για να προβλέψεις πότε θα έχω τί...
Επίσης, τί να κάνει δηλαδή ο φαρμακοποιός όταν έχετε απεργία και δεν έχω προλάβει να γράψω συνταγή; Να μη μου δώσει το ζυπρεξα ή να με βάλει να το πληρώσω από την τσέπη μου; Τί προτείνετε; Ή να μην το πάρω καθόλου και να καταλήξω νοσοκομείο; Τρελοί, τρελοί και άκαρδοι γιατροί...

17 Ιουλίου 2011, 19:05:28
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είμαι ούτε τρελός, ούτε άκαρδος γιατρός, αλλά...

Το κάθε ταμείο διαθέτει κατ εξαίρεση αποζημίωση του ασθενή ή εξυπηρέτηση σου για ειδικές καταστάσεις.
Για μένα λύση δεν είναι η εξάμηνη συνταγή. Για μένα λύση δεν είναι να δανείζουν οι φαρμακοποιοί.

Πρακτικά για να μην ξεχνιόμαστε:
Το ΙΚΑ έχει ιατρεία που συνταγογραφούν εκτός ραντεβού για ειδικές περιπτώσεις όπως πχ ψυχιατρικά φάρμακα ή καρδιολογικά φάρμακα ή φάρμακα για το διαβήτη και προσωπικά δεν έχω δει ακόμη κι από συναδέλφους του ΙΚΑ ασθενείς να είναι ξεκρέμαστοι σε φάρμακα που η λήψη τους είναι κρίσιμη. Αλλά.... δεν θα σου γράψει και την πραζόλη ως επείγον.

Επίσης για χρόνια φάρμακα όταν ακυρωθεί το ραντεβού σου μπορείς να ζητήσεις κατ' εξαίρεση αποζημείωση σου από την έκτακτη περίθαλψη. Αυτό σημαίνει ότι αγοράζεις το φάρμακο και πας μετά με την απόδειξη και κάνεις κατάθεση για επιστροφή χρημάτων. Γιατί αυτό το σενάριο είναι ουτοπικό για την πλειοψηφία των ασθενών; Δεν είναι καθόλου πολλά χρόνια από την εποχή που απαιτούνταν φάρμακο, έπρεπε να το πληρώσεις και τέλος. Τώρα αυτό το με τις 100 συνταγές είναι υπόθεση Καραμήτσος και ουδεμία πρόβλεψη υπάρχει για τους ασθενείς.

όσο για την διπολική διαταραχή, νομίζω ότι το λίθιο θα ήταν μια καλύτερη λύση... και φυσικά μια πολύ ωραία και πραγματική ταινία είναι το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

17 Ιουλίου 2011, 23:15:14
Απάντηση #10
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
όσο για την διπολική διαταραχή, νομίζω ότι το λίθιο θα ήταν μια καλύτερη λύση...
Συμφωνώ για το λίθιο - είναι εξάλλου η πιο δοκιμασμένη και σίγουρη αγωγή στη διπολική διαταραχή. Επειδή όμως πρέπει να μετρώνται τα επίπεδά του ώστε να καθορίζεται η βέλτιστη δοσολογία του και επειδή επίσης μπορεί να προκαλέσει διαταραχές της θυρεοειδικής λειτουργίας (κυρίως υποθυρεοειδισμό) και νεφρογενή άποιο διαβήτη, απευθύνεται σε ασθενείς που είναι διατεθειμένοι να συνεργάζονται με το γιατρό τους και να ελέγχονται τακτικά υπό την καθοδήγησή του.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Ιουλίου 2011, 23:33:49
Απάντηση #11
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
... και φυσικά μια πολύ ωραία και πραγματική ταινία είναι το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
... κι ένα πολύ ωραίο βιβλίο είναι αυτό της καθηγήτριας κλινικής ψυχολογίας K. Jamison "An unquiet mind" (έχει μεταφραστεί στα ελληνικά με τον τίτλο "ένα ανήσυχο μυαλό") που πάσχει η ίδια από μανιοκατάθλιψη (προτιμά τον κλασσικό όρο σε σχέση με το "διπολική διαταραχή").
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

18 Ιουλίου 2011, 20:29:00
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

psychochick


α
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

όσο για την διπολική διαταραχή, νομίζω ότι το λίθιο θα ήταν μια καλύτερη λύση... και φυσικά μια πολύ ωραία και πραγματική ταινία είναι το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το λίθιο είχει φανατικούς πολέμιους, όσο και φανατικούς υποστηρικτές ανάμεσα στην κατηγορία των ασθενών. Η Kay Redfield- Jamison που αναφέρει κάποιος σε άλλο μήνυμα ανήκει στους υποστηρικτές και μάλιστα έχει δηλώσει ότι και η ίδια το χρησιμοποιεί στον εαυτό της, παρά τις σοβαρές του παρενέργεις.
Είναι από τα φτηνότερα και πολύ αποτελεσματικά φάρμακα, αλλά δε θα το έπαιρνα ούτε-με-σφαίρες.
Πολλοί ασθενείς έχουν αναγκαστεί να το διακόψουν λόγω σοβαρότατων παρενεργειών που εμφάνισαν, και αφού τους προξένησε ανεπανόρθωτες βλάβες.
Προτιμώ να αποφύγω την παχυσαρκία και τις βλάβες στο θυρεοειδή και στα νεφρά, και προτιμώ να μείνω με τα συμπτώματα- για την ακρίβεια, το γεγονός ότι είναι πιο αποτελεσματικό στην καταπολέμηση της μανίας παρά της κατάθλιψης είναι άλλο ένα μεγάλο μειονέκτημα, αφού προτιμώ να είμαι σε μανία παρά σε κατάθλιψη.

Θα προτιμούσα να αυτοκτονήσω παρά να πάρω λίθιο- και θα μπορούσα να τα κάνω και τα δύο ταυτόχρονα, αυτοκτονώντας με λίθιο! (σ'αυτή την πρόταση δε σοβαρολογώ, παρακαλώ μη μου στείλετε την αστυνομία!)

18 Ιουλίου 2011, 21:50:53
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
'Έχω την εντύπωση ότι οι κανόνες του φόρουμ δεν επιτρέπουν συζητήσεις με άτομα που έχουν ένα ιατρικό πρόβλημα για το πώς θα πρέπει να είναι η θεραπευτική προσέγγιση του προβλήματός του, αλλά να προτρέπεται να απευθυνθεί στο γιατρό του και να συζητήσει με ανοιχτά χαρτιά μαζί του.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

18 Ιουλίου 2011, 23:02:35
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
'Έχω την εντύπωση ότι οι κανόνες του φόρουμ δεν επιτρέπουν συζητήσεις με άτομα που έχουν ένα ιατρικό πρόβλημα για το πώς θα πρέπει να είναι η θεραπευτική προσέγγιση του προβλήματός του, αλλά να προτρέπεται να απευθυνθεί στο γιατρό του και να συζητήσει με ανοιχτά χαρτιά μαζί του.
Παγίδα έβαλα γιατί εάν έλεγα ότι οι ασθενείς κάνουν του κεφαλιού τους με χρέωση του ταμείο θα μου λέγαν ότι έχω άδικο.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
α
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

όσο για την διπολική διαταραχή, νομίζω ότι το λίθιο θα ήταν μια καλύτερη λύση... και φυσικά μια πολύ ωραία και πραγματική ταινία είναι το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το λίθιο είχει φανατικούς πολέμιους, όσο και φανατικούς υποστηρικτές ανάμεσα στην κατηγορία των ασθενών. Η Kay Redfield- Jamison που αναφέρει κάποιος σε άλλο μήνυμα ανήκει στους υποστηρικτές και μάλιστα έχει δηλώσει ότι και η ίδια το χρησιμοποιεί στον εαυτό της, παρά τις σοβαρές του παρενέργεις.
Είναι από τα φτηνότερα και πολύ αποτελεσματικά φάρμακα, αλλά δε θα το έπαιρνα ούτε-με-σφαίρες.
Πολλοί ασθενείς έχουν αναγκαστεί να το διακόψουν λόγω σοβαρότατων παρενεργειών που εμφάνισαν, και αφού τους προξένησε ανεπανόρθωτες βλάβες.
Προτιμώ να αποφύγω την παχυσαρκία και τις βλάβες στο θυρεοειδή και στα νεφρά, και προτιμώ να μείνω με τα συμπτώματα- για την ακρίβεια, το γεγονός ότι είναι πιο αποτελεσματικό στην καταπολέμηση της μανίας παρά της κατάθλιψης είναι άλλο ένα μεγάλο μειονέκτημα, αφού προτιμώ να είμαι σε μανία παρά σε κατάθλιψη.

Θα προτιμούσα να αυτοκτονήσω παρά να πάρω λίθιο- και θα μπορούσα να τα κάνω και τα δύο ταυτόχρονα, αυτοκτονώντας με λίθιο! (σ'αυτή την πρόταση δε σοβαρολογώ, παρακαλώ μη μου στείλετε την αστυνομία!)

Λοιπόν, το γούστο και η ιδιοτροπία πληρώνεται. Μαζί και τα φάρμακα που απαιτούνται. Και δεν πρέπει να είναι κερασμένα από το ασφαλιστικό μας ταμείο.

Συνεπώς επιβεβαιώνουμε για άλλη μια φορά τον τίτλο του τόπικ:
Ο συνταγογράφος αποκλειστικά υπεύθυνος για ορθή και σύννομη συνταγογράφηση.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
25270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιανουαρίου 2009, 15:26:01
από Αγωνιστική Παρέμβαση
3 Απαντήσεις
7488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Οκτωβρίου 2009, 19:10:07
από Koterakis
4 Απαντήσεις
3945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Απριλίου 2010, 00:22:06
από Chris123GR
0 Απαντήσεις
2042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιουνίου 2013, 11:31:43
από Argirios Argiriou
23 Απαντήσεις
31588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Μαΐου 2017, 09:04:53
από Αδαμάντιος Σκούφαλος