Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 00:18:46

Αποστολέας Θέμα: Ιατρικοί Σύλλογοι και οι Απόψεις τους για την Συνταγογράφηση των Γ.Γ.  (Αναγνώστηκε 32337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Απριλίου 2012, 14:17:26
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Αχιλλέας.Κ

Ιατροί
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Απριλίου 2012, 14:32:44 από Αχιλλέας.Κ »
Αν ήσουν φίλος για παρέα διαλεχτή,υπομονή θα 'ρχόταν και η σειρά σου.............

7 Απριλίου 2012, 15:01:25
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Έχει αναρτηθεί από χτες εδώ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

7 Απριλίου 2012, 21:01:03
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Αυτή η συχνά διαφαινόμενη αντιπαράθεση Γενικών Ιατρών-Ιατρών ΠΦΥ και Ιατρών άλλων ειδικοτήτων νομίζω ότι
περιγράφει ενα μέρος της πραγματικότητας,ίσως ενα μικρό μόνο μέρος παρά την γενική εντύπωση ότι σχεδόν αποτελεί τον κανόνα.
Στην περιοχή μου πάντως και σε ότι με αφορά ,η σχέση μου με τους Γενικούς Ιατρούς και το Κέντρο Υγείας είναι πάρα πολύ καλή.
Ίσως οι συνάδελφοι εδώ  τυγχάνει να είναι οι  εξαιρέσεις ,αλλά θεωρώ ότι είναι απο τους πιό καλά καταρτισμένους Ιατρούς με
σπουδαία προσφορά στην τοπική κοινωνία.
Απο την στιγμή που άνοιξα το ιατρείο ,ήταν αναμενόμενο ,προοδευτικά να φτάνουν σε μένα ολοένα και περισσότεροι ασθενείς για
συνταγογράφηση χρονίων αγωγών καρδιαγγειακών νοσημάτων.Έτσι γινόμουν μάρτυρας απο «πρώτο χέρι» για την ποιότητα της πρωτοβάθμιας
φροντίδας με επίκεντρο το κέντρο υγείας.Αντίθετα απο φήμες που δυστηχώς αναπαράγονται εμμέσως  και μεσα στο forum,έμεινα έκπληκτος απο την προσεγμένη
και επιστημονικά τεκμηριωμένη συνταγογράφηση των Γενικών Ιατρών.Μάλιστα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός ότι αυτη ήταν της περισσότερες φορές
«καλύτερη» απο την αντίστοιχη των συναδέλφων Παθολόγων και Καρδιολόγων της περιοχής (κατα την υποκειμενική μου κρίση βέβαια).
Γενικός Ιατρός απο το Κ.Υ μου έχει στείλει.... οξεία περικαρδίτιδα που υποπτεύτηκε απο την κλινική εικόνα και της ήπιες ΗΚΓφικές αλλοιώσεις,
μεσοκολπική επικοινωνία σε νεαρή γυναίκα μετά απο παροδικό ισχαιμικό επεισόδιο,και έχω κληθεί για βοήθεια σε ηλικωμέμη με κολπική μαρμαρυγή
και πλήρη ΚΚ αποκλεισμό, σε νεαρό με ταχυκαρδία μεγάλης συχνότητας και λιποθυμικό επεισόδιο πρίν την διακομιδή με το ασθενοφόρο.
Ουδέποτε μου άλλαξαν αγωγή σε ασθενή που παρακολουθώ αν  έτυχε να παει στο ΚΥ για τα φάρμακά του.Ουδέποτε ως τώρα χρειάστηκα να
μεταβάλλω  χρόνια αγωγή  ασθενούς που παρακολουθούσε ο συνάδελφος Γενικός Ιατρός γιατί ήταν καθ όλα άψογη ,με στοχευμένες αλλαγές μεσ στο χρόνο.
Αντίθετα ,δεν θυμάμε πόσες φορές χρειάστηκε να «αποσύρω» άτοπες και άσκοπες αγωγές Καρδιολόγου όπως π.χ Ρυθμονόρμ σε ασθενείς με μόνιμη κολπική μαρμαρυγή
ή εκείνο το Exforge μέγιστης  δόσης  2 x την μέρα...
Ένα πρόσφατο παράδειγμα - σφραγίδα της καλής σχέσης -επικοινωνίας  με τους γενικούς ιατρούς του Κ.Υ ήταν όταν μετά απο συνενόηση μου παρέπεμψαν για εκτίμηση  έναν ηλικιωμένο άνδρα κοντά 90 ετών.Ο συνάδελφος Γενικός Ιατρός στο τηλέφωνο μου έιπε ότι «πρόκειται για στηθάγχη και καρδιακή ανεπάρκεια  που δεν απαντάει σε καμία αγωγή...
Του δώσαμε μεγάλες δόσεις διουρητικών αλλά έρχεται συνέχεια παραπονούμενος για δύσπνοια και οπισθοστερνική δυσφορία ....δεν έχει κανέναν..ζεί μόνος του,τα παιδιά του έιναι στο εξωτερικό...και για νοσοκομείο ούτε να ακούσει...». Στον Υπέρηχο είχε έντονα επασβεστωμένη αορτική  βαλβίδα και σοβαρού βαθμού στένωση.Υπήρχε μόνο μία επιλογή για τον ασθενή:
Χειρουργική αντικατάσταση της βαλβίδας.Δυστηχώς όμως δεν έιχα «άκρες» για να δρομολογήσω τον παππού για άμεση χειρ/κή εκτίμηση-αντιμετώπιση.Σε επικοινωνία με τον συνάδελφο
αποκρίθηκε «αυτό ασ το πάνω μου!» Πρίν λίγες μέρες ο παππούς έκανε επιτυχή τοπόθέτηση βιοπροσθετικής βαλβίδας και η κατάσταση του είναι εξαιρετική ! :)

Θέλω να πιστεύω λοιπών ότι η «διαμάχη» αυτή δεν υφίσταται της περισσότερες φορές.Η καλή σχέση και συνεργασία άν και 'ισως  δεν «πουλάει» υπάρχει και πολλές φορές αφανώς
αντιπαρέρχεται την αποδιοργάνωση και το χάος στην πολιτική της ΠΦΥ






Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

8 Απριλίου 2012, 03:01:45
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Σημερα ακουσα απο συναδελφους οτι ο ιατρικος συλλογος Κοζανης θα δημοσιευσει την Τεταρτη τα ονοματα των Γενικων Ιατρων που ''τολμησαν'' να αλλαξουν αγωγη ειδικων!! :o

8 Απριλίου 2012, 08:35:22
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημερα ακουσα απο συναδελφους οτι ο ιατρικος συλλογος Κοζανης θα δημοσιευσει την Τεταρτη τα ονοματα των Γενικων Ιατρων που ''τολμησαν'' να αλλαξουν αγωγη ειδικων!! :o
Quiz: Τι ειδικότητα έχει ο (μαχητικότατος εν συνόλω) Πρόεδρος του Ι.Σ. Κοζάνης;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Απριλίου 2012, 11:59:05
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Quiz: Τι ειδικότητα έχει ο (μαχητικότατος εν συνόλω) Πρόεδρος του Ι.Σ. Κοζάνης;

..... επειδη ειναι δυσκολο να το μαντεψετε θα το πω. Καρδιολογος (ιδιωτης). Βασιλακοπουλος.
Επισης πληροφορηθηκα εχθες απο συναδελφο οτι ο αντιπροεδρος του Ι.Σ.Κοζανης, παραιτηθηκε λογω διαφωνιας του με την γελοία ανακοινωση (αν εγινε ετσι, προς τιμη του..)
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Απριλίου 2012, 12:02:17 από Περιθωριακός »

8 Απριλίου 2012, 13:36:43
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημερα ακουσα απο συναδελφους οτι ο ιατρικος συλλογος Κοζανης θα δημοσιευσει την Τεταρτη τα ονοματα των Γενικων Ιατρων που ''τολμησαν'' να αλλαξουν αγωγη ειδικων!! :o
Θα μπορούσα να φανταστώ τα δύο πρώτα που θα φιγουράρουν στη λίστα.

Ο Γενικός Ιατρός έχει κάθε δικαίωμα να συνταγογραφεί οποιοδήποτε φάρμακο κρίνει πως χρίζει ο ασθενής του....όταν και μόνο όταν αυτόν τον ασθενή τον εξετάζει.
Όσο έκανα αγροτικό στο Π.Ι. Πτολεμαΐδας δεν καταλάβαινα γιατί οι ασφαλισμένοι από τα χωριά της γύρω περιοχής κατέβαιναν στην Πτολεμαΐδα για να γράψουν τα φάρμακά τους και δεν τα έγραφαν στον Γ.Ι. που εξυπηρετούσε τα χωριά τους. "Γιατρέ γράψε μου σε παρακαλώ τα φάρμακα, ο γιατρός μας τα αλλάζει".

Το ότι συνταγογραφούσε μέσα στα φαρμακεία των χωριών.....δε νομίζω να χρειάζεται περαιτέρω συζήτηση.

Κάποτε αρνήθηκα να αντιγράψω κλοπιδογρέλη που έγραψε σε ιατρική γνωμάτευση καρδιολόγος από το Μαμάτσειο ο οποίος άλλαξε το γνωστό Plavix. Εγώ συνταγογράφησα και πάλι το Plavix (είχε γνωμάτευση από άλλο καρδιολόγο ιδιώτη) και όταν πήγε στο φαρμακείο και αντιλήφθηκε ότι δεν συνταγογράφησα τη κλοπιδογρέλη που ήθελε έκανε φασαρία. Με πήρε τηλέφωνο ο συνάδελφος από το Μαμάτσειο να μου κάνει παρατήρηση στον μικρό αγροτικούλη που τόλμησε να αλλάξει το φάρμακο που έδινε ο ίδιος.
"Γιατρέ, δεν έγινα διευθυντής εγώ για να μου αλλάζεις εσύ που τώρα ξεκινάς την καριέρα σου το φάρμακο".
Οπότε έλαβε την απάντησή του " Κύριε Διευθυντά, εγώ συνταγογράφησα το Plavix και έγραψα και μία ιατρική γνωμάτευση για τα επόμενα 2 χρόνια να λαμβάνει το Plavix, θα σας παρακαλέσω τα επόμενα 2 χρόνια να αντιγράφεται βάσει της δικής μου γνωμάτευσης γιατί εγώ γραμματέας δικός σας δε σκέφτομαι να γίνω".

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επισης πληροφορηθηκα εχθες απο συναδελφο οτι ο αντιπροεδρος του Ι.Σ.Κοζανης, παραιτηθηκε λογω διαφωνιας του με την γελοία ανακοινωση (αν εγινε ετσι, προς τιμη του..)
ο κύριος Δούκας παραμένει Αντιπρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Κοζάνης, δεν παραιτήθηκε και διαψεύδει τις πληροφορίες.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

8 Απριλίου 2012, 13:42:19
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

ο κύριος Δούκας παραμένει Αντιπρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Κοζάνης, δεν παραιτήθηκε και διαψεύδει τις πληροφορίες.
Εχεις δικιο συναδελφε. Αναφερομουν στον κ. Αγγελοπουλο (ουρολογος του Μαματσειου) ο οποιος ειναι μελος (και οχι αντιπροεδρος οπως λανθασμενα μου μετεφεραν) του ΔΣ του συλλογου.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Απριλίου 2012, 13:45:50 από Περιθωριακός »

8 Απριλίου 2012, 14:52:09
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Απριλίου 2012, 21:43:29 από Όμηρος »

8 Απριλίου 2012, 18:49:37
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

pako


Είναι γεμάτη με τόσες μακακίες αυτή η ανακοίνωση (λέει και κάποια σωστά πράγματα) που δεν αξίζει κανένα σχόλιο. Να μου πουν παρεπιπτόντως οι φωστήρες του Ιατρικού Συλλόγου Κοζάνης τι έπρεπε να πω σε ειδικό Αθηναίο καρδιολόγο που ξαναξεκίνησε κλοπιδογρέλη μαζί με salospir σε καρδιοπαθή με stent προ ετών μονό και μόνο για να του βάλει το αγαπημένο του φασόν αλλάζοντας του παράλληλα γνωστή ατορβαστατίνη των 20 σε φασόν - της ίδιας εταιρείας εννοείται - σιμβαστατίνη των 40. Αλλά είπαμε, έχουμε εκπαιδευτεί για βραχύ χρονικό διάστημα, τί να ξέρουμε εμείς μπροστά σε αυτά τα πολυεκπαιδευμένα "τέρατα" της ιατρικής! Ελπίζω οι συνάδελφοι της Κοζάνης να ξεφωνίσουν τον πρόεδρό τους (χωρίς με αυτά να θέλω να ξεπλύνω τις δικιές μας αμαρτίες σαν ειδικότητα...)

9 Απριλίου 2012, 14:16:20
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Ε.ΚΟ.ΓΕΝ. ΙΑ


Απάντηση του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΓΕΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ (Ε.ΚΟ.ΓΕΝ.ΙΑ) στον Ιατρικό Σύλλογο Κοζάνης

9 Απριλίου 2012, 15:56:51
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Μπραβο για την επισημη αντιδραση της Ε.ΚΟ.ΓΕΝ.ΙΑ!
+

9 Απριλίου 2012, 17:50:43
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Π.Δ. 121 ΦΕΚ 183Α αρθρο 2 εδάφιο στ.
  Επιτρέπεται όμως η αναγραφή ισοδυνάμου σκευάσματος που ταυτίζεται φαρμακολογικώς από πλευράς ουσίας με φάρμακο
 που έχει συνταγογραφηθεί.

 Ν. 4052/12 (ΦΕΚ 41 Α/1-3-2012) άρθρο 6 παρ. 13
  Οι κατά νόμο ετήσιες αξιολογήσεις των ιατρών ΕΣΥ, καθώς και οι αξιολογήσεις για αναβάθμιση θέσης ή νέας κρίσης για κάλυψη
 θέσης, είναι υποχρεωτικές και υποβάλλονται εντός του πρώτου τριμήνου κάθε έτους για το προηγούμενο έτος, με ευθύνη του
 Επιστημονικού Συμβουλίου και του Διευθυντή της Ιατρικής Υπηρεσίας προς το Διοικητή ή Αναπληρωτή Διοικητή του Νοσοκομείου.
  Οι αξιολογήσεις αυτές περιέχουν υποχρεωτικά ποσοτικά στοιχεία κλινικού έργου, όπως νοσηλευθέντες, ημέρες νοσηλείας μέση
 διάρκεια νοσηλείας, εξετάσεις, χειρουργικές ή άλλες επεμβάσεις, άμεση διακίνηση λίστας ασθενών, διαγνωστικές πράξεις, συμμετοχή
 στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση, τη χρήση γενοσήμων, τον ιατρικό φάκελο, τις κωδικοποιήσεις (διαγνώσεων και ιατρικών πράξεων),
 την τεκμηριωμένη εξοικονόμηση πόρων και την ικανοποίηση των ασθενών με έρευνες ποιότητας.

9 Απριλίου 2012, 20:50:32
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Λόγω «βεβαρημένου» ιστορικού ως θητεύσας σε ηγετικές θέσεις αποφεύγω συνήθως το σχολιασμό κειμένων φορέων.

Ωστόσο εδώ αισθάνομαι την ακατανίκητη ανάγκη να σχολιάσω επιγραμματικά:
1.   Πολύ σωστή έγκαιρη και έγκυρη ενέργεια.
2.   Προσωπικά θα προτιμούσα να είχε περιληφθεί παράγραφος που να χτυπά εκεί που πονά. Και αυτό βρίσκεται σε 2 σημεία:
Α. Οι οδηγίες του ΥΥ είναι να μετατρέπονται όσο το δυνατόν περισσότερα πρωτότυπα σε αντίγραφα. Εντάσσεται και αυτή η «παρέμβαση» των Γ.Γ. στην εξαπολυθείσα ρητορική καταδίκης τους?
Β. Απόλυτα συναδελφικό –και δεοντολογικά ορθό- το αναφερόμενο περί ενημέρωσης του θεράποντα για αλλαγές που αποφασίζονται οι προγραμματίζονται.
Όμως.
1ον. Είναι υποχρεωτικές και όταν ο ασθενής προσφεύγει σε εμένα απογοητευμένος από αυτό που του προσέφερες ως βοήθεια?
2ον και κυριότερο: Η επικοινωνία αυτή είναι μονομερώς επιβεβλημένη από τους ειδικούς Γ.Γ. προς τους άλλους ειδικούς, αλλά όχι από τους άλλους προς τους άλλους (όπου γίνεται χορός) και κυρίως ΠΟΤΕ ? από τους «επί μέρους ειδικούς» προς τους ειδικούς Γ.Γ.? Γιατί αυτό είναι παντελώς απόν από το κείμενο.

Πιστεύω ότι αν τους έλεγες «ΟΚ πάντα οι Γ.Γ. θα συνεννοούνται με τον γιατρό που έδωσε τη θεραπεία, αλλά ΠΑΝΤΑ και οι λοιποί ειδικοί θα πράττουν το ίδιο προς τους Γ.Γ. και λοιπούς», τότε δεν θα απαιτούνταν καμία περαιτέρω ενέργεια γιατί θα είχαν 2 επιλογές.
1ον: Να μην υιοθετήσουν την αμοιβαία ενημέρωση (πράγμα προεξοφλημένο για εμένα), οπότε και θα έκαναν «μόκο» για να μην ξεβρακωθούν.
2ον: Θα συμφωνούσαν, οπότε ούτε θέμα προσβολής από οιαδήποτε ειδικότητα προς την άλλη θα υπήρχε, ενώ παράλληλα θα είχε αποτελέσει αυτή η ανωμαλία μία άριστη ευκαιρία να φέρει σε συνεργασία τους γιατρούς προς τελικό όφελος των ασθενών (πράγμα προεξοφλημένο επίσης για εμένα υπό την έννοια ότι ούτε θα τον συζητήσουν κάν τέτοιο «ανίερο συμβιβασμό»)
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Απριλίου 2012, 20:54:54 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
25889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιανουαρίου 2009, 15:26:01
από Αγωνιστική Παρέμβαση
3 Απαντήσεις
7495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Οκτωβρίου 2009, 19:10:07
από Koterakis
4 Απαντήσεις
3957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Απριλίου 2010, 00:22:06
από Chris123GR
0 Απαντήσεις
2043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιουνίου 2013, 11:31:43
από Argirios Argiriou
23 Απαντήσεις
31616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Μαΐου 2017, 09:04:53
από Αδαμάντιος Σκούφαλος