Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:32:19

Αποστολέας Θέμα: Περί "διαβητολογίας" και όχι μόνο..  (Αναγνώστηκε 298417 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Μαΐου 2018, 03:39:36
Απάντηση #150
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ έχω την περιέργεια να δω πως θα διευθετηθεί το θέμα του "τίτλου" των ήδη υπαρχόντων "διαβητολόγων" που δεν θα έχουν κάνει εξειδίκευση, όταν θα νομοθετηθεί επισήμως η διαδικασία εξειδίκευσης. Ποιοί και με ποιά κριτήρα θα πάρουν το χρίσμα;

Θα βρουν τρόπους: Ο ένας θα είναι εξειδικευμένος, ο άλλος θα είναι μετεκπαιδευμένος (σιγά μην καταλάβει κανείς την διαφορά) και κάποιοι που έχουν λίγο περισσότερο θράσος θα γράφουν απλά Διαβητολόγος χωρίς να έχουν κάνει τίποτε (όπως γίνεται και τώρα).

Πρόσφατα, μου ήρθε υπέρβαρη κοπέλα γύρω στα 45 της από Διαβητολόγο της Κεντρικής Μακεδονίας όπου ζούσε. Έπαιρνε μόνο Onglyza και ήταν αρρύθμιστη. Σε ερώτησή μου αν είχε δοκιμάσει κανένα άλλο φάρμακο για τον Διαβήτή της μέχρι τώρα, μου είπε ότι όχι δεν είχε δοκιμάσει κανένα άλλο φάρμακο. Ο Διαβητολόγος της, της είχε δώσει από την αρχή Onglyza... Διαβητολογία for ever  ;D ( υπόψιν η κοπέλα ήταν και μακροχρόνια άνεργη, με άσχημη οικονομική κατάσταση, και μέχρι εκείνη την ώρα ανασφάλιστη από πάνω, και είχε έρθει στην Καβάλα ως ωρομίσθια για λίγους μήνες. Σε εμένα βρέθηκε για να πάρει χαρτί ότι είναι υγιής για την Υπηρεσία της. Ελλάδα: Η χώρα του Υπαρκτού Σουρεαλισμού.)
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Μαΐου 2018, 08:15:37 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Μαΐου 2018, 10:08:49
Απάντηση #151
Αποσυνδεδεμένος

iceman


Προς δημοσίευση σε ΦΕΚ η υπ. Απόφαση σχετικά με τη σύσταση, μετονομασία ιατρικών ειδικοτήτων, τον καθορισμό χρόνου και περιεχομένου άσκησης για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

The winner takes it all........

10 Μαΐου 2018, 22:44:48
Απάντηση #152
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
To ενδιαφέρον είναι το άρθρο έξι στις ειδικότητες
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

6 Δεκεμβρίου 2018, 21:45:37
Απάντηση #153
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Δεκεμβρίου 2018, 21:49:02 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Δεκεμβρίου 2018, 08:22:19
Απάντηση #154
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
H κοινοποίηση του εγγράφου γίνεται και στον πρόεδρο του ΕΟΠΥΥs κύριο Μπερσίμη...

7 Δεκεμβρίου 2018, 19:12:42
Απάντηση #155
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
H κοινοποίηση του εγγράφου γίνεται και στον πρόεδρο του ΕΟΠΥΥs κύριο Μπερσίμη...
   Επίσης ελπίζω κοινοποίηση και στην ΥΠΕΔΥΦΚΑ. Από την άλλη μάλλον για καλό είναι το έγγραφο: καλύπτει όλες τις ενδιαφερόμενες και σχετικές ειδικότητες (ή κάνω λάθος; ).

10 Δεκεμβρίου 2018, 12:30:49
Απάντηση #156
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Παντως μεχρι και σημερα οι ιατροι ανευ ειδικοτητας (δεν αναφερομαι στους αγροτικους) μια χαρα συνταγογραφουν (πρωτοκολλο και επαναληψη ή νεο βημα).
Οποτε τελικα τι ισχυει; θα τους βαλουν προστιμο ή ακομα δεν εφθασαν οι οδηγιες ωστε να αποκλειστουν απο τη συνταγογραφηση;

10 Δεκεμβρίου 2018, 12:39:17
Απάντηση #157
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παντως μεχρι και σημερα οι ιατροι ανευ ειδικοτητας (δεν αναφερομαι στους αγροτικους) μια χαρα συνταγογραφουν (πρωτοκολλο και επαναληψη ή νεο βημα).
Οποτε τελικα τι ισχυει; θα τους βαλουν προστιμο ή ακομα δεν εφθασαν οι οδηγιες ωστε να αποκλειστουν απο τη συνταγογραφηση;
Εγώ νομίζω το δεύτερο, θαρρώ ότι είναι πολύ καλύτερα να συμβεί τάχιστα ώστε να συνταγογραφούν μόνο ειδικοί (εντός και εκτός εισαγωγικών  ;D ), έτσι ώστε να απαλλαχθούν οι ανειδίκευτοι από μια επιπλέον λάντζα.

Αν μάλιστα το κάνουν και με τους αγροτικούς και δεν μπορεί ας πούμε ο αγροτικός στον Άη Στράτη και στα Ψαρά να γράψει τις ινσουλίνες του άλλου και τον αναγκάσει να πηγαίνει στα μεγαλύτερα νησιά, νομίζω μπορούν να στέλνουν τις αποδείξεις απ΄τα ξενοδοχεία στους εξυπνάκηδες που αποφασίζουν και σκέφτονται μόνο το καλό τους (και το καλό της τσέπης των ιδιωτών)
Οπότε λαμπρά.  :)

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
45244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2011, 14:40:05
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
20130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Δεκεμβρίου 2012, 23:43:29
από anastasios theodoridis
6 Απαντήσεις
8016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2014, 19:05:06
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
11349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2015, 16:15:18
από anasm
2 Απαντήσεις
2781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2016, 02:20:33
από pzogr