Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Μαρτίου 2024, 04:57:48

Αποστολέας Θέμα: Τι φορολογία έχουν στην Σουηδία;  (Αναγνώστηκε 36602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Αυγούστου 2010, 23:56:59
Αναγνώστηκε 36602 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Ερώτηση ........

Τι φορολογία εισοδήματος έχουν εκεί ? Κάπου άκουσα ότι σχεδόν το μισό του εισοδήματός τους επιστρέφεται στο κράτος ? Αληθεύει ?
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

2 Αυγούστου 2010, 00:37:25
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Θεέ μου , γιατί διαχωρίσατε το ποστ μου ? Εγώ την ερώτηση την έκανα για κάποιο λόγο και ήταν σχετική με το θέμα της συνταγογράφησης φτηνών φαρμάκων στην Σουηδία ! Είναι άραγε τόσο δύσκολο να καταλάβει η συντονιστική ομάδα το σκεπτικό πίσω από την ερώτηση ?
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

2 Αυγούστου 2010, 01:06:46
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ο φόρος που πληρώνουν οι πολίτες στην Σουηδία πηγαίνει στον Δήμο στον οποίο μένουν. Το ποσοστό της φορολογικής επιβάρυνσης ποικίλει από Δήμο σε Δήμο αλλά πάντως στο Linköping που έμενα, είναι περίπου 31% για το 2010.

Όσοι  έχουν ετήσιο εισόδημα που για το 2010 ξεπερνά τα  40.000 ευρώ πληρώνουν επιπλέον φόρο ο οποίος πηγαίνει στο κεντρικό κράτος.  Αυτοί ναι, μπορεί να φτάσουν να πληρώνουν (για το ποσό του εισόδηματός τους που περνά τις 40.000/έτος) φόρο 50 – 56%.




(Chris123 το θέμα της φορολογίας στην Σουηδία είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο που το συζητούν δεκαετίες και νομίζω ότι του αξίζει ένα ξεχωριστό ποστ για αυτό και το διαχώρισα. Αν θες πάντως να συνδέσεις, με κάποιον τρόπο, την παραπάνω απάντησή μου για την Σουηδική φορολογική πολιτική, με το θέμα ότι η ασφάλεια στην Σουηδία πληρώνει μόνο για το φθηνότερο αντίγραφο κάποιου φαρμάκου, μπορείς να ξαναγυρίσεις στο προηγούμενο μήνυμά μου).
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Αυγούστου 2010, 00:25:50 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Αυγούστου 2010, 15:02:47
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Παράθεση
Αυτοί ναι, μπορεί να φτάσουν να πληρώνουν (για το ποσό του εισόδηματός τους που περνά τις 40.000/έτος) φόρο 50 – 56%.

Εκεί ακριβώς ήθελα να κάνω την παρέμβαση (και να δέσω την ερώτηση με το θέμα της Σουηδίας) και να τονίσω ότι υπό τέτοιες συνθήκες στην Ελλάδα θα έπρεπε να υπάρχει και ατομική συνείδηση και κοινωνικός πολιτισμός των πολιτών ώστε να δεχτούν το ταμείο τους να τους γράφει μόνο τα φτηνά φάρμακα .
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Αυγούστου 2010, 00:29:00 από Argirios Argiriou »
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

2 Αυγούστου 2010, 20:41:39
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θεέ μου , γιατί διαχωρίσατε το ποστ μου ? Εγώ την ερώτηση την έκανα για κάποιο λόγο και ήταν σχετική με το θέμα της συνταγογράφησης φτηνών φαρμάκων στην Σουηδία ! Είναι άραγε τόσο δύσκολο να καταλάβει η συντονιστική ομάδα το σκεπτικό πίσω από την ερώτηση ?

Γιατί, στην Ελλάδα πόσο "φόρο" πληρώνουμε? Λιγότερο?
Αυτοί πληρώνουν μόνο αυτό που εμείς αναφέρουμε ως "φόρο" και τελείωσαν με τις κρατήσεις τους. Ή κάνω λάθος?
Εμείς πληρώνουμε φόρο+Ασφαλεια ΤΣΑΥ +Ασφαλεια Δημοσίου + Επικουρικά, +, +. Για βάλτε τα όλα μαζί. Εγω που τα έχω βάλει βρίσκω μέσο όρο πάνω από 45%. Λεπτομέρειες και ακριβή ποσά ευχαρίστως στο τέλος του χρόνου.

Αν είναι να έχω υπηρεσίες όπως σε τέτοιες χώρες (και μη σκεφτόμαστε μόνο τις ιατρικές υπηρεσίες), ας πάει στο 50% το ποσοστό μου από το 45 που είναι τώρα.

Θα πάει όμως με τις ίδιες και χειρότερες υπηρεσίες.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

2 Αυγούστου 2010, 21:10:44
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Παράθεση
Γιατί, στην Ελλάδα πόσο "φόρο" πληρώνουμε? Λιγότερο?

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αγαπητέ συνάδελφε αλλά μεγάλο ποσοστό των νεοελλήνων φοροδιαφεύγει και δεν πληρώνει ΤΙΠΟΤΑ ! Θέλεις να μιλήσουμε για επαγγέλματα , κάστες , συντεχνίες κλπ (ταξιτζήδες , δικηγόροι κλπ) ?

.............. να μην μιλήσει κανείς για πολλούς ιατρούς ε ?

Έτσι λοιπόν , από την μια έχουμε την φορολογία κρατών όπως η Σουηδία και από την άλλη την "φορολογία-μαϊμού" κρατών όπως η ουζουμπουρού , η Ελλάδα , το χαιβανιστάν , η ανατολική μιζαδορία και άλλες .
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

2 Αυγούστου 2010, 23:58:13
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Άλλο πόσοι και ποιοι φοροδιαφεύγουν, άλλο το τι φορολογία πληρώνουμε.
Αν το κράτος σεβόταν το φόρο που εγώ πληρώνω, θα είχε και τους τρόπους να μη μπορούν αυτοί οι ¨κακοί¨ να φοροδιαφεύγουν.
και δεν θα τους χρησιμοποιούσε σαν άλλοθι για την ανάλγητη φορολογική του πολιτική.

Δεν έπεσαν από τον ουρανό οι «κακοί» μόνο σε αυτή τη χώρα. Παντού υπάρχουν. Το θέμα είναι πόσο τους παίρνει. Και εδώ στην Ελλ τους παίρνει. Γι’ αυτό και το κάνουν.

Οι άγγελοι είναι στον ουρανό. Εδώ υπάρχουν Άνθρωποι με πάθη και αδυναμίες. Γι’ αυτό την ευνομία την κάνουν οι κανόνες που τους σέβονται πρώτα αυτοί που τους κάνουν και οι οποίοι λειτουργούν και όχι ο καλός που θα είναι πιστός στις υποχραιώσεις του ή ο κακός φοροφυγάς.

Θα προτιμούσα όμως να μην ανοίξω αυτό το θέμα. Είναι τόσο καυτό που προσωπικά δεν μπορώ να γράφω αναλύοντάς το, γιατί δεν μπορεί να εξαντληθεί στις αράδες ενός τοπικ ή και ενός φόρουμ.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

3 Αυγούστου 2010, 11:46:10
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Ε , έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα το έχουμε κάνει χόμπι να αναθεματίζουμε την κεντρική εξουσία και να τα ρίχνουμε όλα πάνω της (με τον μισό+ πληθυσμό να είναι μονίμως κρεμασμένος από πολιτικούς όρχεις), που συμφωνώ ότι αυτή η κουβέντα δεν πρόκειται να εξαντληθεί , ούτε καν να ξεκινήσει .

Όταν ο νεοέλληνας αντί να αναλάβει τις κοινωνικές του ευθύνες βρίζει τους πολιτικούς που ο ίδιος εκλέγει κάθε φορά τι συμπέρασμα να βγει μετά για την κοινωνική συνείδηση , πόσο μάλλον για την φορολογική.

Άντε ρε παιδιά , να ναι καλά οι Σουηδοί , να ναι καλά το εκπαιδευτικό τους σύστημα που δημιουργεί πολίτες και όχι κάφρους και δεν πειράζει για μας , πάλι με χρόνια με καιρούς ..............
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

3 Αυγούστου 2010, 12:18:52
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Και φυσικά ..... ο αντίλογος :

"Taxes discourage work and encourage tax avoidance. There is strong evidence that Sweden’s highest rate of individual and capital taxation actually reduces public revenue. For this reason, some taxes, such as the wealth tax, have recently been reduced. The result is estimated to be a net increase in tax revenues."

"Welfare provisions don’t necessarily correspond with taxation levels.  A 2005 research paper examines the efficiency of the public sector in 23 industrialized countries. The researchers found that Sweden only reaches a mediocre 12th place when it comes to how much the public sector provides in terms of welfare services. When the level of welfare is related to the level of taxation, Sweden falls to the last position in the index."



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Αυγούστου 2010, 12:23:51 από Chris123 »
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

6 Ιανουαρίου 2014, 07:32:52
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αυτά που ανέφερα του 2010, ισχύουν λίγο - πολύ και το 2014:

Ο φόρος που πληρώνουν οι πολίτες στην Σουηδία πηγαίνει στον Δήμο στον οποίο μένουν. Το ποσοστό της φορολογικής επιβάρυνσης ποικίλει από Δήμο σε Δήμο αλλά πάντως στο Linköping που έμενα, είναι περίπου 31% για το 2010.

Όσοι  έχουν ετήσιο εισόδημα που για το 2010 ξεπερνά τα  40.000 ευρώ πληρώνουν επιπλέον φόρο ο οποίος πηγαίνει στο κεντρικό κράτος.  Αυτοί ναι, μπορεί να φτάσουν να πληρώνουν (για το ποσό του εισόδηματός τους που περνά τις 40.000/έτος) φόρο 50 – 56%.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αυτό που κάνει την διαφορά είναι ότι η φοροδιαφυγή πατάσσεται πολύ πιο αποτελεσματικά. Δεν είναι τυχαίο ότι έχουν ενθαρρύνει πολύ την χρήση χρεωστικών καρτών (μέχρι και ένα απλό εισιτήριο για το αστικό λεωφορείο το αγόραζεις με χρεωστική κάρτα). Όταν οι αγοραπωλησίες γίνονται με κάρτες ελέγχεται πολύ πιο εύκολα το μαύρο χρήμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Ιανουαρίου 2014, 08:14:22 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Ιανουαρίου 2014, 12:00:49
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυτό που κάνει την διαφορά είναι ότι η φοροδιαφυγή πατάσσεται πολύ πιο αποτελεσματικά. Δεν είναι τυχαίο ότι έχουν ενθαρρύνει πολύ την χρήση χρεωστικών καρτών (μέχρι και ένα απλό εισιτήριο για το αστικό λεωφορείο το αγόραζεις με χρεωστική κάρτα). Όταν οι αγοραπωλησίες γίνονται με κάρτες ελέγχεται πολύ πιο εύκολα το μαύρο χρήμα.

Το ίδιο είχα ζήσει στη Γαλλία το 1997. Εκεί καμιά συναλλαγή πάνω από 50 φράγκα με το δημόσιο δεν γινόταν χωρίς κάρτα/λογαριασμό/επιταγή. εισιτήρια, καταστήματα και ακόμη και στο μπαρ με κάρτα μπορούσες να πληρώσεις. Το ακριβώς αντίθετο με την Αγγλία και τις ΗΠΑ εκείνη την εποχή...

Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
44581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουνίου 2013, 16:15:54
από Argirios Argiriou
13 Απαντήσεις
58395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιανουαρίου 2024, 23:58:21
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
3142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιανουαρίου 2014, 09:45:13
από ΑΡΗΣ
1 Απαντήσεις
1914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Αυγούστου 2017, 00:18:25
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Οκτωβρίου 2017, 18:46:28
από Argirios Argiriou