Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Ιουνίου 2024, 06:57:01

Ψηφοφορία

Εσείς τον αφήνετε να παίξει στην ομάδα;

Ναι, με την γνωμάτευση μπορει να παίζει
Όχι, με βάση τη γνωμάτευση δεν μπορεί να παίζει.
Όχι, η γνωμάτευση επιτρέπει μόνο για σχολική γυμναστική

Αποστολέας Θέμα: Μια γνωμάτευση από καρδιολόγο...  (Αναγνώστηκε 334304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Ιουνίου 2009, 00:06:31
Απάντηση #75
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Αίσιο τέλος σε καρδιακό επεισόδιο ποδοσφαιριστή:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουνίου 2009, 00:18:02 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

23 Οκτωβρίου 2009, 19:28:18
Απάντηση #76
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Αιφνίδιος θάνατος 16χρονου αθλητή στις Σέρρες:

Σε ανακοπή -και όχι τραυματισμό- οφείλεται τελικά ο θάνατος του 16χρονου αθλητή στις Σέρρες.

Η νεκροτομή απέδειξε πως πρώτα υπέστη ανακοπή, έχασε τις αισθήσεις και έπεσε κάνοντας όλους να πιστέψουν ότι γλίστρησε και τραυματίστηκε θανάσιμα στο κεφάλι.

Σε ανακοπή και όχι σε πτώση οφείλεται, τελικά, ο θάνατος του 16χρονου μπασκετμπολίστα του Πανσερραϊκού που άφησε την τελευταία του πνοή ενώ κατευθυνόταν προς τα αποδυτήρια του κλειστού Αθλητικού Κέντρου Ομόνοιας!

Η νεκροτομή η οποία διενεργήθηκε σήμερα απέδειξε ότι το άτυχο παιδί υπέστη...ξαφνικά καρδιακό επεισόδιο και έχασε τις αισθήσεις του με αποτέλεσμα να πέσει έξω από τα αποδυτήρια, κάνοντας όλους να πιστέψουν ότι γλίστρησε και τραυματίστηκε θανάσιμα στο κεφάλι…
Το περίεργο είναι ότι ο 16χρονος αθλητής είχε κάνει όλες τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις, που όμως δεν είχαν δείξει ότι αντιμετώπιζε το παραμικρό πρόβλημα υγείας!
Η επέμβαση του ΕΚΑΒ ήταν άμεση, ωστόσο ο άτυχος έφηβος κατέληξε πριν τη μεταφορά του στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών. Όπως ανέφερε ο πρόεδρος του Αθλητικού Οργανισμού Σερρών Γιώργος Γούνας, το παιδί θα μπορούσε να είχε σωθεί αν το ασθενοφόρο που τον παρέλαβε ήταν εφοδιασμένο με απινιδωτή. Όμως, η σωτήρια σε άλλες περιπτώσεις συσκευή δεν υπήρχε.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Οκτωβρίου 2009, 19:29:55 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

23 Οκτωβρίου 2009, 21:47:06
Απάντηση #77
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Το περίεργο είναι ότι ο 16χρονος αθλητής είχε κάνει όλες τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις, που όμως δεν είχαν δείξει ότι αντιμετώπιζε το παραμικρό πρόβλημα υγείας!
Μήπως το περίεργο θα ήταν ο 16χρονος αθλητής να είχε κάνει όλες τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις, που να είχαν δείξει ότι αντιμετώπιζε πρόβλημα υγείας;



Παράθεση
Όπως ανέφερε ο πρόεδρος του Αθλητικού Οργανισμού Σερρών Γιώργος Γούνας, το παιδί θα μπορούσε να είχε σωθεί αν το ασθενοφόρο που τον παρέλαβε ήταν εφοδιασμένο με απινιδωτή. Όμως, η σωτήρια σε άλλες περιπτώσεις συσκευή δεν υπήρχε.

Έτσι! Έτσι! Αξιόπιστες δηλώσεις!
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Οκτωβρίου 2009, 21:53:57 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

27 Οκτωβρίου 2009, 23:29:21
Απάντηση #78
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Δήμος απευθύνθηκε στο Νομαρχιακό Νοσοκομείο  προς εξασφάλιση δωρεάν ιατρού, και όταν πήρε την απάντηση να απευθυνθεί στον Ιατρικό Σύλλογο δεν το έπραξε (όπως δείχνουν τα γεγονότα).


Το 2008 ο τότε πρόεδρος του Αθλητικού Οργανισμού του δήμου Σερρών Μ. Σ., επιχείρησε να εφαρμόσει το νόμο, ζητώντας παρουσία γιατρού στα Δημοτικά Αθλητικά Κέντρα.
Στις 2 Οκτωβρίου 2008, έγγραφό του προς τον τότε διοικητή του νοσοκομείου Σερρών, ζητάει την παρουσία γιατρού στα γήπεδα. «Προκειμένου  να διασφαλισθεί η σωματική ακεραιότητα των εκατοντάδων αθλητών και αθλητριών ηλικίας τεσσάρων έως εξηντα τεσσάρων ετών που καθημερινά χρησιμοποιούν τις εγκαταστάσεις μας για την άθλησή τους (…) ζητάμε να μας διαθέτετε από Δευτέρα  έως και Σάββατο για τουλάχιστον πέντε ώρες ημερησίως ιατρό ή νοσηλευτικό προσωπικό(…) ανέφερε στην αίτηση του.
Η απάντηση του νοσοκομείου : «Σας ενημερώνουμε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή λόγω των αυξημένων αναγκών του νοσοκομείου, προτείνουμε για την ικανοποίηση του αιτήματός σας να απευθυνθείτε στον Ιατρικό Σύλλογο». Την απάντηση υπογράφει ο Διευθυντής της Ιατρικής Υπηρεσίας Θ. Τ.
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Οκτωβρίου 2009, 23:32:02 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Νοεμβρίου 2009, 16:48:33
Απάντηση #79
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Η οπτική γωνία της κοινής γνώμης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

16 Νοεμβρίου 2009, 14:50:04
Απάντηση #80
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Καθώς οι αιφνίδιοι θάνατοι αθλητών έχουν πυκνώσει πάρα πολύ μετά και τη σημερινή απώλεια του ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, αισθάνομαι υποχρεωμένος να διακόψω την ενημέρωση του παρόντος thread για παρόμοια συμβάματα.

Συμπερασματικά μόνο, θα κατέληγα στα παρακάτω:
1. Οι αιφνίδιοι θάνατοι νέων αθλητών δεν είναι σπάνιο φαινόμενο.
2. Ο ιατρός δεν δύναται πάντοτε να τους προβλέψει με επιτυχία.
3. Η Πολιτεία δεν νομιμοποιείται να καθιστά τον ιατρό υπόλογο για τυχαία, μη προβλέψιμα συμβάματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Νοεμβρίου 2009, 18:07:06 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

13 Μαρτίου 2010, 07:47:35
Απάντηση #81
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ
Σύμφωνα με το ιστορικό και την κλινική εξέταση, ο   μαθητής ……….… μπορεί να παρακολουθήσει σχολικές γυμναστικές δραστηριότητες.
Ημερομηνία
Ο/Η ιατρός

Η καλύτερη διατύπωση, έρχεται από την Ελληνική Παιδιατρική Εταιρεία:

"Σύμφωνα με το ιστορικό και την κλινική εξέταση, ο  μαθητής ………… μπορεί να συμμετέχει σε σχολικές αθλητικές δραστηριότητες, ανάλογες προς την ηλικία και τις δυνατότητές του."

Πώς σας φαίνεται;

Και σε πιό κυριλέ μορφή:

Σύμφωνα με το ιστορικό και την κλινική εξέταση, και με την επιφύλαξη των περιορισμών που ισχύουν για την ειδικότητα και ευαισθησία των μεθόδων αυτών, δεν συντρέχει κατά τη δεδομένη χρονική στιγμή εμφανής λόγος αποχής του/της μαθητ...  ............................... από σχολικές αθλητικές δραστηριότητες, ανάλογες προς την ηλικία και τις δυνατότητές του/της.

Αγγίζει την τελειότητα;
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Μαρτίου 2010, 07:53:17 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

13 Μαρτίου 2010, 09:44:40
Απάντηση #82
Αποσυνδεδεμένος

KERASIDISN


Η πρώτη μου φαίνεται καλύτερη .
Στη δεύτερη οι επιφυλάξεις είναι ο αδύνατος κρίκος .
Αν τις είχες , θα σε ρωτήσουν , γιατί δεν απευθύνθηκες ή παρέπεμψες το παιδί στον κατάλληλο ιατρό  ;
Το θέμα είναι μη σου τύχη .
Μετά , όλοι θα σε βλέπουν ελέφαντα , και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι …
Η Ελληνική παιδιατρική Εταιρία (και όχι μόνο αυτή) δεν έχουν χρόνο να εκδώσουν κατευθυντήριες οδηγίες…
Η τουλάχιστον να μεταφράσουν και να υιοθετήσουν τις ξενόγλωσσες .

1 Οκτωβρίου 2010, 09:19:33
Απάντηση #83
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

1 Οκτωβρίου 2010, 11:51:23
Απάντηση #84
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Παράθεση
Έχω 3 παιδιά τα οποία φοιτούν σε δημόσιο δημοτικό σχολείο. Σε κάθε παιδί δόθηκε ένα ατομικό δελτίο υγείας που θα πρέπει να το συμπληρώσει ο παιδίατρος και να επιστραφεί στο σχολείο. Έκλεισα και εγώ λοιπόν ραντεβού στην παιδίατρο του ΙΚΑ γιατί δεν μου περισσεύουν 150 ευρώ, και πήγα. Η παιδίατρος μου είπε ότι απαγορεύεται να το δίνουν οι παιδίατροι του ΙΚΑ και αν θέλω να πάω από το ιατρείο της. Τοιχοκολλημένη στην είσοδο όμως ήταν ήταν μια ανακοίνωση που έλεγε για πιστοποιητικά σχολείου κατόπιν ραντεβού με τον αρμόδιο ιατρό. Ρώτησα στη γραμματεία και μου είπαν ό,τι σας έχει πει η γιατρός σας.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι ισχύει; Αν όντως δε δίνει το ΙΚΑ γιατί το κατάργησε; Γιατί παλιά οι παιδίατροι έδιναν. Αν είναι τακτική της συγκεκριμένης παιδιάτρου θα δει το όνομά της δημοσιευμένο.Και τέλος αν κάποιος ξέρει να μου πει πού μπορώ να το συμπληρώσω δωρεάν θα το εκτιμούσα πολύ!

Το ατομικό δελτίο υγείας του μαθητή είναι υποχρέωση των ιατρών των δημοσίων δομών υγείας (περιλαμβάνονται και τα ασφαλιστικά ταμεία) να το συμπληρώνουν. Το συγκεκριμένο δελτίο καλύπτει και τους σχολικούς αγώνες που γίνονται στα πλαίσια της λειτουργίας του σχολείου.

ΔΕΝ είναι υποχρέωση όμως η έκδοση των λοιπόν δελτίων υγείας για διάφορους αγώνες και άλλα γυμναστήριο, κλπ τουλάχιστον για τους τους ιατρούς των ασφαλιστικών ταμείων. Είναι υποχρέωση σε τακτικά ραντεβού των δημοσίων δομών υγείας πλην των ασφαλιστικών ταμείων.

υποχρέωση = υποχρέωση εξέτασης του ασθενή και καταγραφής του αποτελέσματος. Είναι απόλυτα σύννομο να γράψεις "Δεν δύναται να γυμνάζεται" σε ένα ατομικό δελτίο υγείας όταν ο ασθενής δύναται να θέσει σε κίνδυνο την υγεία του.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

1 Οκτωβρίου 2010, 13:01:27
Απάντηση #85
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το ατομικό δελτίο υγείας του μαθητή είναι υποχρέωση των ιατρών των δημοσίων δομών υγείας (περιλαμβάνονται και τα ασφαλιστικά ταμεία) να το συμπληρώνουν. Το συγκεκριμένο δελτίο καλύπτει και τους σχολικούς αγώνες που γίνονται στα πλαίσια της λειτουργίας του σχολείου.


Σ' αυτό το σημείο έχω αντίθετη άποψη και εμπειρία Δημήτρη.
Στους μαθητικούς αγώνες στα πλαίσια σχολείων εκδίδεται η μαθητική αθλητική ταυτότητα που αναφέρει τα στοιχεία του μαθητή και το άθλημα που θα πάρει μέρος και θέλει ξανά υπογραφή από γιατρό.
Μάλιστα έχω προσωπική εμπειρία γιατί όταν μου έφερε ο γιος μου κάποτε να υπογράψω τη συγκεκριμένη αθλητική ταυτότητα υπέγραψα πάνω (ως γονιός) ότι δεν χρειάζεται υπογραφή γιατρού αφού καλύπτεται από το Ατομικό Δελτίο Υγείας (ΑΔΥ)που αναφέρει η περίπτωση της κυρίας.
Με πήραν τηλέφωνα από το σχολείο, από τη διεύθυνση φυσικής αγωγής και τη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (τότε ήταν στο δημοτικό) να μου πουν ότι δεν έχω δίκιο με την αιτιολόγηση ότι ναι μεν  οι αγώνες είναι μεταξύ σχολείων, ναι μεν χαρακτηρίζονται σχολικοί αλλά δεν είναι σχολική δραστηριότητα όπως γράφει το ΑΔΥ στο τέλος "Θεωρείτε ότι μπορεί να πάρει μέρος σε όλες τις σχολικές δραστηριότητες;"
Πιάσε τ' αυγό και κούρευτο.
Μάλιστα κάπου είχε αναφερθεί παλιότερα στο φόρουμ. Μάλιστα είχα βρει και τη σχετική νομολογία που δικαίωνε τους εκπαιδευτικούς. Θα ψάξω και θα το παραθέσω.
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Οκτωβρίου 2010, 13:07:04 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

1 Οκτωβρίου 2010, 13:07:32
Απάντηση #86
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το ατομικό δελτίο υγείας του μαθητή είναι υποχρέωση των ιατρών των δημοσίων δομών υγείας (περιλαμβάνονται και τα ασφαλιστικά ταμεία) να το συμπληρώνουν. Το συγκεκριμένο δελτίο καλύπτει και τους σχολικούς αγώνες που γίνονται στα πλαίσια της λειτουργίας του σχολείου.


Σ' αυτό το σημείο έχω αντίθετη άποψη και εμπειρία Δημήτρη.
Στους μαθητικούς αγώνες στα πλαίσια σχολείων εκδίδεται η μαθητική αθλητική ταυτότητα που αναφέρει τα στοιχεία του μαθητή και το άθλημα που θα πάρει μέρος και θέλει ξανά υπογραφή από γιατρό.
Μάλιστα έχω προσωπική εμπειρία γιατί όταν μου έφερε ο γιος μου κάποτε να υπογράψω τη συγκεκριμένη αθλητική ταυτότητα υπέγραψα πάνω (ως γονιός) ότι δεν χρειάζεται υπογραφή γιατρού αφού καλύπτεται από το Ατομικό Δελτίο Υγείας (ΑΔΥ)που αναφέρει η περίπτωση της κυρίας.
Με πήραν τηλέφωνα από το σχολείο, από τη διεύθυνση φυσικής αγωγής και τη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (τότε ήταν στο δημοτικό) να μου πουν ότι δεν έχω δίκιο με την αιτιολόγηση ότι ναι μεν  οι αγώνες είναι μεταξύ σχολείων, ναι μεν χαρακτηρίζονται σχολικοί αλλά δεν είναι σχολική δραστηριότητα όπως γράφει το ΑΔΥ στο τέλος "Θεωρείτε ότι μπορεί να πάρει μέρος σε όλες τις σχολικές δραστηριότητες;"
Πιάσε τ' αυγό και κούρευτο.
Μάλιστα κάπου είχε αναφερθεί παλιότερα στο φόρουμ. Θα ψάξω και θα το παραθέσω.
Επισήμως δεν ήταν σχολικοί αγώνες. Οι γυμναστές το συνηθίζουν αυτό σε συνεργασία με διάφορους "παράγοντες"...
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

1 Οκτωβρίου 2010, 13:41:28
Απάντηση #87
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αγώνες μεταξύ σχολείων κανονικότατοι και μάλιστα σε ώρες σχολείου!
Πως δικαιολογείται η "απουσία" των μαθητών από το σχολείο τους με τη συνοδεία του γυμναστή αλλά και δασκάλων/καθηγητών;
Υπό τη διοργάνωση του γραφείου φυσικής αγωγής και της διεύθυνσης πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας  εκπαίδευσης.
Τόσο σε ομαδικά όσο και ατομικά αθλήματα.
Δεν σας έχει τύχει να σας προσκομίσουν προς υπογραφή μαθητική αθλητική ταυτότητα;

1 Οκτωβρίου 2010, 22:58:20
Απάντηση #88
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι στα πλαίσια της "σχολικής Γυμναστικής". Είναι πραγματικοί αθλητικοί αγώνες με πρωτοβουλία και συνεργασία σχολείων και με την εποπτεία της αντίστοιχης Δ/σης εκπαίδευσης. Μόνο που οι αθλητές είναι μαθητές.
Γι' αυτό, καλώς ζητείται αθλητική ταυτότητα, όπως για κάθε αθλητή.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

2 Οκτωβρίου 2010, 00:02:20
Απάντηση #89
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι στα πλαίσια της "σχολικής Γυμναστικής". Είναι πραγματικοί αθλητικοί αγώνες με πρωτοβουλία και συνεργασία σχολείων και με την εποπτεία της αντίστοιχης Δ/σης εκπαίδευσης. Μόνο που οι αθλητές είναι μαθητές.
Γι' αυτό, καλώς ζητείται αθλητική ταυτότητα, όπως για κάθε αθλητή.


Το Ατομικό Δελτίο Υγείας υπογράφεται στην Α', Γ' και Ε' Δημοτικού καθώς και στην Α' Γυμνασίου και Α' Λυκείου και έχει ισχύ για όλο το μεσοδιάστημα μέχρι την έκδοση νεότερου (ή αν προκύψει πρόβλημα υγείας στο ενδιάμεσο) καταλήγει όπως ανέφερα παραπάνω: "Θεωρείτε ότι μπορεί να πάρει μέρος σε όλες τις σχολικές δραστηριότητες;"
Αν οι αγώνες μεταξύ σχολείων σε ομαδικά αθλήματα και οι αγώνες μεταξύ μαθητών σχολείων σε ατομικά αθλήματα (σε ώρες σχολείου επαναλαμβάνω) δεν είναι σχολικές δραστηριότητες, τότε τι είναι; (Ρητορικό ερώτημα)
Εν κατακλείδι, για την έκδοση μαθητικής αθλητικής ταυτότητας νέα καταβολή επίσκεψης αν πάνε σε ιδιώτη ιατρό ή/και απώλεια εργατοωρών για τους συνοδεύοντες γονείς.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
10834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Νοεμβρίου 2015, 15:24:34
από pzogr
0 Απαντήσεις
13609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Σεπτεμβρίου 2017, 15:30:12
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
22397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Δεκεμβρίου 2020, 18:24:28
από mandreou
0 Απαντήσεις
17241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2022, 08:14:29
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Νοεμβρίου 2023, 21:21:05
από Argirios Argiriou