Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:12:41

Ψηφοφορία

Εσείς τον αφήνετε να παίξει στην ομάδα;

Ναι, με την γνωμάτευση μπορει να παίζει
Όχι, με βάση τη γνωμάτευση δεν μπορεί να παίζει.
Όχι, η γνωμάτευση επιτρέπει μόνο για σχολική γυμναστική

Αποστολέας Θέμα: Μια γνωμάτευση από καρδιολόγο...  (Αναγνώστηκε 322961 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Απριλίου 2008, 00:41:56
Αναγνώστηκε 322961 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Νεαρός ενήλικας προσέρχεται για γνωμάτευση ότι είναι υγιής για να παίξει και φέτος (παίζει χρόνια) σε ερασιτεχνική τοπική ομάδα ποδοσφαίρου.
Κλινικά δεν έχει τίποτα, από το ιστορικό δεν αναφέρει τίποτα, και βλέπετε 2-3 έκτακτες κοιλιακές στο ΗΚΓ. Τον στέλνετε στον καρδιολόγο.

Έχετε ένα τρίπλεξ χωρίς παθολογικά ευρήματα και την παρακάτω γνωμάτευση που επιστρέφει από καρδιολόγο:

ΙΑΤΡΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ

Με την παρούσα βεβαιώνεται ότι εξετάστηκε σήμερα κλινικά, ΗΚΓκά, και υπερηχοαρδιογραφικά ο ΧΥ. Από την εξέταση αυτή προέκυψε δυσμορφία του θωρακικού τοιχώματος του τύπου του πιθοειδούς θώρακος. Από το ΗΚΓμα διεπιστώθηκαν σποραδικές μονήρεις κοιλιακές έκτακτες συστολές. Από το τρίπλεξ καρδιάς, όχι κάτι το αξιοσημείωτο. Συνεστίθη χόλτερ ρυθμού λόγω ενός ασαφούς ιστορικού κοιλιακής ταχυκαρδίας ( ο θείος του ) και επανεξέταση.

Η παρούσα χορηγείται προκειμένου ο εν λόγω να την χρησιμοποιήσει για εγγραφή στη γυμναστική.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Απριλίου 2008, 00:48:19 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Απριλίου 2008, 19:50:06
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο όμως σαν να θυμάμαι ότι παλιότερα ο συνάδελφος Κουναλάκης είχε αναφέρει ότι για μια τέτοια γνωμάτευση είχε φτάσει συνάδελφος στα δικαστήρια γιατί ο αθλητής τελικά πέθανε.
Θα κάνω μερικές επισημάνσεις:
Αρχικά πρέπει να διαχωρίσουμε την έννοια της γνωμάτευσης από την έννοια της βεβαίωσης.
Αντιγράφω από το online λεξικό του Τριανταφυλλίδη Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος (παρεμπιπτόντως πολύ χρήσιμο link):

γνωμάτευση η: η έκφραση έγκυρης γνώμης από τον ειδικό• (πρβ. γνωμοδότηση): Iατρική ~.

βεβαίωση η : 1. η ενέργεια ή το αποτέλεσμα του βεβαιώνω, πιστοποίηση, επικύρωση: Ένορκη ~. ~ της υπογραφής. 2. το έγγραφο με το οποίο βεβαιώνεται, πιστοποιείται κτ.: ~ σπουδών. Iατρική ~. Φέρε μαζί σου και μια ~ από την αστυνομία.

Γνωματεύω λοιπόν κάτι ή για κάτι δεν σημαίνει ότι είμαι και βέβαιος γι’ αυτό. Άρα είναι καλό να χρησιμοποιούμε τον όρο «Βεβαίωση» στα χαρτιά μας με φειδώ και μόνο αν είμαστε απόλυτα (μπορούμε να είμαστε; ) σίγουροι.

Ο συνάδελφος καρδιολόγος λοιπόν, φαίνεται να είναι «γάτος». Οι λέξεις του και οι εκφράσεις του είναι προσεκτικά επιλεγμένες . Βεβαιώνει λοιπόν όσα βρήκε στην κλινική εξέταση και στον εργαστηριακό έλεγχο. Επίσης βεβαιώνει ότι συνέστησε περαιτέρω εξετάσεις και επανεξέταση. Και τέλος -και κυριότερο- βεβαιώνει ότι «Η παρούσα χορηγείται προκειμένου ο εν λόγω να την χρησιμοποιήσει για εγγραφή στη γυμναστική.» Δηλ. η παρούσα βεβαίωση (που δεν λέει πουθενά ότι ο αθλητής είναι υγιής ή ότι δύναται να αθλείται) χορηγείται για εγγραφή στη γυμναστική. «Γυμναστική»; Όρος κάπως γενικός. Περιλαμβάνει το ποδόσφαιρο; Τι λέει το λεξικό;
γυμναστική η: οργανωμένο σύνολο από ασκήσεις που αποβλέπουν στη συμμετρική και αρμονική ανάπτυξη του σώματος: Aίθουσα γυμναστικής. Eνόργανη ~. Kαλλιτεχνική ~. Όργανα / παπούτσια / φόρμα γυμναστικής. Σουηδική / ρυθμική ~. Kάνει ~ κάθε πρωί. || το μάθημα της γυμναστικής στα σχολεία: Έχουμε ~ τρεις φορές την εβδομάδα.΄
Βγάζετε συμπέρασμα αν περιλαμβάνεται το ποδόσφαιρο;
Άσε που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το προχωρημένο σκεπτικό: «να γραφτείς στη γυμναστική ναι, να κάνεις γυμναστική; Δεν το λέει πουθενά». Είναι σαν το σκεπτικό της ΕΠΟ στην περίπτωση Βάλνερ του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Διαμαρτύρεται λοιπόν η Καλαμαριά και λέει για την ΕΠΟ: «Γιατί εκδώσατε δελτίο αθλητή σε έναν παίκτη που δεν είχε δικαίωμα να παίξει;» Και η ΕΠΟ απαντάει: «Εσείς μας ζητήσατε να εκδώσουμε δελτίο στον παίκτη κι αυτό κάναμε. Προφανώς θέλατε να έχετε έναν παίκτη με δελτίο (που μπορούσε να εκδοθεί) που όμως δεν μπορούσε να παίξει. Ίσως να τον θέλατε για να σκουπίζει τον πάγκο ή για να μαζεύει τις μπάλες στην προπόνηση». Το ίδιο κι εδώ: Εγγραφή στη γυμναστική να κάνει, γυμναστική όμως δεν διευκρινίζεται αν θα κάνει ή αν μπορεί να κάνει.


Αφού μιλάμε για ενήλικα δεν τίθεται θέμα σχολικής γυμναστικής. Άλλωστε αν πρόκειται για τη σχολική γυμναστική, μιας και μιλάμε για ανήλικους, είναι απαραίτητη και υποχρεωτική η παρουσία ενός τουλάχιστον γονιού που θα δώσει το ιατρικό ιστορικό του παιδιού κι αυτό θα σημειωθεί στη γνωμάτευση ή βεβαίωση «βάσει των πληροφοριών για το ιατρικό ιστορικό που δόθησαν από τον συνοδεύοντα γονέα……κλπ»

Εν κατακλείδι, και ήδη έγραψα πολλά, ο νεαρός δεν μπορεί (δεν πρέπει) να παίξει μέχρι να ξεκαθαρίσει το καρδιολογικό θέμα. Και για να επιστρέψουμε το μπαλάκι (ή μάλλον τη χειροβομβίδα) στον «γάτο» συνάδελφο, συνιστούμε η βεβαίωση υγείας (γιατί αυτή που χορήγησε ο καρδιολόγος δεν είναι βεβαίωση υγείας, είναι βεβαίωση εξέτασης και των σχετικών ευρημάτων αυτής) να υπογραφεί από τον καρδιολόγο.

Ένα ερώτημα που γεννάται είναι: σημειώνουμε πάνω στο δελτίο του αθλητή (αφού παίζει χρόνια σημαίνει ότι έχει δελτίο αθλητή) τις επιφυλάξεις μας ώστε να προστατεύσουμε τον επόμενο συνάδελφο στον οποίο θα καταφύγει αμέσως μετά ο αθλητής και θα του ζητήσει να υπογράψει το δελτίο, αποκρύπτοντας όσα προηγήθηκαν, ή δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα;






21 Απριλίου 2008, 21:32:32
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν υπογράφει ο καρδιολόγος το χαρτί, αλλά ο "ιατρός της ομάδας".
Ο συγκεκριμένος καρδιολόγος απέχει ένα αιγαίο πέλαγος από τον ασθενή και βρίσκεται στα Αθήνας...
Κρατώ τα δικά μου σχόλια για το τέλος.
Θα ήθελα να γράψετε ένα μικρό σχόλιο γιατί ψηφίσατε ότι ψηφίσατε
(σημ. Δεν έχω δυνατότητα να δω ποιος ψήφισε και τι ψήφισε ο καθένας και συνεπώς υπάρχει ανωνυμία σε αυτό.).
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Απριλίου 2008, 01:07:49
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


«Ιατρός της ομάδας» βαφτίζεται ο εκάστοτε γιατρός που υπογράφει το δελτίο του αθλητή. Μπορεί σε μια ομάδα, τα δελτία να έχουν υπογραφεί από 2-3 διαφορετικούς γιατρούς (ομάδας). Μάλιστα, δίκην ειρωνείας, μερικά δελτία αναφέρουν στο σημείο της υπογραφής του γιατρού: «Ο Αθλητίατρος της ομάδας». Προχωρημένες καταστάσεις...
Ιατρούς ομάδων, που να έχουν σύμβαση έργου με συγκεκριμένες ομάδες, ξέρω ελάχιστους και μόνο στις λεγόμενες «μεγάλες» ομάδες. Στις ερασιτεχνικές ομάδες επιδιώκεται συνήθως το τσάμπα του ΕΣΥ και δυστυχώς το «Έλα μωρέ γιατρέ, πώς κάνεις έτσι για μια υπογραφή;».
Βέβαια δεν λείπουν οι περιπτώσεις που τα δελτία μεταφέρονται μαζικά στο γραφείο του γιατρού ο οποίος πληρώνεται ανα υπογραφή.

22 Απριλίου 2008, 15:01:20
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
«Έλα μωρέ γιατρέ, πώς κάνεις έτσι για μια υπογραφή;».
Στην κλασσική αυτή ατάκα, έρχεται να απαντήσει σε όποιον τη λέει μια εξίσου κλασσική άλλη ατάκα:
"Εσείς την υπογραφή σας τη βάζετε όπου νά 'ναι;"
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

22 Απριλίου 2008, 16:02:53
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Αυγούστου 2010, 09:53:38 από Koterakis »

22 Απριλίου 2008, 16:15:07
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Για να μην πλατιάζουμε:
α) Το περιστατικό είναι πραγματικό και πιστεύω ότι έχει πολλά να μας μάθει, μην το υποτιμάτε.
β) Η ερώτηση είναι σαφής, είναι καθημερινό περιστατικό, που συμβαίνει σε ένα γενικό ιατρό για την ομάδα της περιοχής του.
γ) Δεν ενδιαφέρει να πείτε δεν είμαι ιατρός ομάδας. Ενδιαφέρει ως γενικός ιατρός ανεξάρτητα του ποιος είναι ο εργοδότης σας να πάρετε μια απόφαση. Παίζει στην ομάδα ναι ή όχι.
δ) Το όχι έχει δύο αιτιολογήσεις στην ψηφοφορία. Μπορεί να έχετε άλλες ενστάσεις, γράφτε τις, σχολιάστε τις, όχι να το φιλοσοφήσουμε για την άτιμη κοινωνία όμως.
ε) Εάν πάρετε την όποια απόφαση, και σας γίνει έλεγχος είτε γιατί κάτι πήγε στραβά είτε για άρνηση καθήκοντος, ποια θα ήταν η αιτιολόγηση σας; Αυτό είναι το σχόλιο σας.

Έχει συνέχεια, και αξίζει πολύ σαν περιστατικό κατά την γνώμη μου.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Απριλίου 2008, 17:05:40
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Αυγούστου 2010, 09:52:53 από Koterakis »

22 Απριλίου 2008, 19:03:11
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Από τι μπορεί να πεθάνει ένας νεαρός ενήλικας αθλητής κατά τη διάρκεια αγώνα ή προπόνησης (εκτός από την περίπτωση σοβαρού τραυματισμού); Συνήθως από ένα καρδιολογικό νόσημα π.χ. μια μυοκαρδιοπάθεια, ένα σύνδρομο WPW, μια βαλβιδοπάθεια κλπ. (Σπανιότερα σε μη καρδιολογικά αίτια όπως περιπτώσεις θερμοπληξίας, χρήσης και κατάχρησης τοξικών ουσιών, εγκεφαλικό ανεύρυσμα, μια σοβαρή κρίση άσθματος που δεν θα αντιμετωπιστεί άμεσα αν και σ’ αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει ιστορικό κι έχουν μαζί τους εισπνεόμενα βρογχοδιασταλτικά, ένα αλλεργικό σοκ από τσίμπημα εντόμου).
Σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα, στο ακόλουθο άρθρο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  κατατάσσει τα αίτια αιφνίδιου θανάτου σε νέους: Καρδιακά 83%, μη καρδιακά (υπολογίζει όμως και τους τραυματισμούς) 15%, ανεξήγητα 2%
Αν λοιπόν έχω μια βεβαίωση από καρδιολόγο ότι δεν έχει ευρήματα από ΗΚΓ, υπέρηχο και Holter ρυθμού (αν το κρίνει απαραίτητο) θα υπογράψω ότι μπορεί να αθλείται. Στο παράδειγμα που αναφέρεται παραπάνω η γνωμάτευση-βεβαίωση του καρδιολόγου δεν μας καλύπτει. Λέει ότι ζητάει holter ρυθμού και επανεξέταση.
Αν στην πράξη ζητάω πάντα βεβαίωση από καρδιολόγο; Όχι. Κακώς βέβαια.

Αυτό που γράφει ο συνάδελφος Κουναλάκης ότι μπορείς να κατηγορηθείς για άρνηση καθήκοντος θα ήθελα να το αναλύσει κάπως περισσότερο. Υποθέτω αναφέρεται σε περίπτωση που αρνηθείς να συμπληρώσεις τέτοια βεβαίωση χωρίς να αιτιολογήσεις την άρνησή σου, του τύπου: «Δεν υπογράφω εγώ τέτοια χαρτιά. Δεν βάζω εγώ το κεφάλι μου στον τορβά»

22 Απριλίου 2008, 19:13:42
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ επιμένω ότι η ερώτηση είναι αόριστη, και η απάντηση προφανής: Μπορεί να παίξει στην ομάδα, και μπορεί να πεθάνει στον αγώνα. Σε αυτή τη ζωή όλα μπορούν να συμβούν. Δεν είναι θέμα φιλοσοφίας, είναι απλή διαπίστωση, κοινή λογική.
Εγώ δεν είπα αν θα πεθάνει. Δεν είπα την εξέλιξη. Δεν κοιτάμε να δούμε τι έγινε τελικά, αλλά έχοντας αυτή τη γνωμάτευση, τι κάνουμε;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυτό που γράφει ο συνάδελφος Κουναλάκης ότι μπορείς να κατηγορηθείς για άρνηση καθήκοντος θα ήθελα να το αναλύσει κάπως περισσότερο. Υποθέτω αναφέρεται σε περίπτωση που αρνηθείς να συμπληρώσεις τέτοια βεβαίωση χωρίς να αιτιολογήσεις την άρνησή σου, του τύπου: «Δεν υπογράφω εγώ τέτοια χαρτιά. Δεν βάζω εγώ το κεφάλι μου στον τορβά»
Αυτό εννοώ Αδαμάντιε. Αυτή η έκφραση είναι επικίνδυνη ειδικά σε αγροτικές περιοχές με απόσταση από το κέντρο. Δεν μπορείς να αρνηθείς εξέταση ή να γράψεις "την γνώμη σου" ως ο ιατρός της κοινότητας (=γνωμάτευση).
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Απριλίου 2008, 20:20:53
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Φαντάζομαι ότι όλοι μας έχουμε δει και συμπληρώσει ένα δελτίο για σχολικό αθλητισμό που μας προσκομίζουν οι μαθητές και που ο εμπνευστής του (προφανώς μη ιατρός) θεώρησε ότι στο ίδιο μεγέθους 2x5 mm τετραγωνίδιο που παρέχει για την καταχώρηση του βάρους και του ύψους του παιδιού, μπορεί να χωρέσει και όλο το ιατρικό ιστορικό, οι τυχόν εγχειρήσεις, παιδικές ασθένειες και, φυσικά, το φλέγον για εμάς θέμα της εξέτασης του "κυκλοφορικού συστήματος."  Σε μια μπαρόκ επίδειξη ανεγκεφαλίας, η φόρμα τελειώνει εκβιάζοντας τον ιατρό να κυκλώσει ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ απαντώντας στο αν μπορεί ο μαθητής να αθληθεί. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να συλλάβει μόνο ένας μη ιατρός διοικητικός υπάλληλος ή ένας ιατρός που μένει Κουτουράδας και Ανοησίας γωνία και δεν θα εκαλείτο ποτέ να υπογράψει τη φόρμα που ο ίδιος συνέταξε.

Οπωσδήποτε, ο ιατρός θα πρέπει να εξετάσει πρώτα το παιδί και να αναζητήσει τυχόν σημεία από το ιστορικό και την κλινική εξέταση που μπορούν να διαπιστωθούν, όπως για παράδειγμα οι μηριαίες σφύξεις, ώστε να είναι πάνω απ’ όλα εντάξει με τη συνείδησή του. Όμως, χρειάζεται να λάβει και τα μέτρα του γιατί τα γραπτά μένουν και άντε να πείσεις στο ακροατήριο μη ιατρούς ότι ήταν αδύνατο να διαπιστώσεις ότι το παιδί είχε ανώμαλη έκφυση της δεξιάς στεφανιαίας αρτηρίας ή αρρυθμιογόνο δυσπλασία της δεξιάς κοιλίας.

Αυτό λοιπόν που θεώρησα σαν μια καλή (α λα Λούα Λούα) ντρίμπλα, είναι να κυκλώσει ο ιατρός και το ΝΑΙ και το ΟΧΙ, και μάλιστα με διαφορετικό στυλό, και κατόπιν να υπογράψει με το στυλό που κύκλωσε το ΟΧΙ. Με τον τρόπο αυτό, αν παρ’ ελπίδα προκύψει ποτέ θέμα, ο ιατρός θα μπορεί να ισχυριστεί ότι αυτός είχε κυκλώσει μόνο το ΟΧΙ, και ότι το ΝΑΙ κυκλώθηκε κακόβουλα από άλλον μετά το δυσάρεστο συμβάν με προφανή σκοπιμότητα.

Επίσης, ο Διαμαντής έχει απόλυτο δίκιο ότι το βαρύγδουπο "Βεβαίωση" πρέπει να αντικατασταθεί από το πιο λάιτ "Γνωμάτευση". Πώς θα σας φαινόταν για παράδειγμα η παρακάτω διατύπωση:

ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ
Σύμφωνα με το ιστορικό και την κλινική εξέταση, ο   μαθητής ……….… μπορεί να παρακολουθήσει σχολικές γυμναστικές δραστηριότητες.
Ημερομηνία
Ο/Η ιατρός

Το "γυμναστικές δραστηριότητες" το πήρα από το γατόνι τον καρδιολόγο του παραδείγματος του κ. Κουναλάκη.
Το ρήμα "παρακολουθώ" ορίζεται από το "Ελληνικό λεξικό Τεγόπουλου-Φυτράκη" σαν: ακολουθώ από κοντά// συμβαδίζω// βλέπω ή ακούω με προσοχή// κατασκοπεύω// καταλαβαίνω, εννοώ. Πουθενά δεν αναφέρεται στο λεξικό ότι πρέπει να λαχανιάσω, να ξεπατωθώ, να φτύσω τη σπλήνα μου, να τα δώσω όλα για τη φανέλα του Σχολείου μου σαν τον Καραγκούνη ή να κατεβώ ντοπέ στα 3,000m ανωμάλου για να πετύχω χρόνο Αουίτα.
Αυτό το πανηγύρι εννοιών, μπορεί να παίξει το ρόλο του, αν χρειαστεί.  Η αθάνατη γλώσσα των Ελ στην υπηρεσία του σύγχρονου Ελ GP!
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Δεκεμβρίου 2009, 20:53:44 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

22 Απριλίου 2008, 23:12:26
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

timex


Να κάνω μια ερώτηση;
Σε άλλες χώρες τι ισχύει;
Ο οικογενειακός γιατρός δίνει τις βεβαιώσεις χωρίς τη γνωμάτευση καρδιολόγου;
Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

23 Απριλίου 2008, 00:29:40
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:

1ον: Ίσως η αγωνία του Δημήτρη τον οδήγησε στο να ανεβάσει αυτό το ερώτημα. Όπως η αγωνία του επίσης τον είχε οδηγήσει να αποκαλύψει και στοιχεία της έκβασης σε παλαιότερες καταχωρήσεις του, κάτι που αρκετοί θυμούνται με αποτέλεσμα να μην απαντούν με τον αυθορμητισμό που θα απαιτούνταν.
Προειδοποιώ όμως τους συμμετέχοντες ότι το ερώτημα του Δημήτρη πρέπει να μας απασχολήσει ως ετέθη (χωρίς να σκεφτόμαστε τη συνέχεια) γιατί ο γιατρός που βρέθηκε μπλεγμένος έμπλεξε για άλλες λεπτομέρειες και όχι εξ' αιτίας του εν λόγω εγγράφου του καρδιολόγου (δεν σας λέω αν το υιοθέτησε ή όχι, όμως δεν έμπλεξε εξ' αιτίας αυτής της "υιοθεσίας" ή μη).

2ον: Σχετικά με τα κατωτέρω:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σε μια μπαρόκ επίδειξη ανεγκεφαλίας, η φόρμα τελειώνει εκβιάζοντας τον ιατρό να κυκλώσει ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ απαντώντας στο αν μπορεί ο μαθητής να αθληθεί.
...............
Σύμφωνα με το ιστορικό και την κλινική εξέταση, ο   μαθητής ……….…


Είναι απόλυτα εύστοχα, αλλά:
α) Το "χαρτί" για το σχολείο δεν λέει "επιτρέπεται να αθλείται" αλλά "νομίζω πως μπορεί να αθλείται". Τεράστια διαφορά. Το ένα είναι εικασία το άλλο βεβαιότητα.
Ωστόσο αυτά αφορούν τη γυμναστική στην οποία δεν έχουμε συνήθως πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι οι ομάδες.

3. Ο Γ.Γ./ είναι ο κατ' εξοχήν γιατρός για χορήγηση πιστοποιητικών υγείας. Οφείλει όμως να ελέγξει όλα τα δεδομένα. Ποτέ δεν ζητώ να μου πεί ο καρδιολόγος αν θα παίξει το παιδί. Κάποιες φορές όμως που έχω ερωτηματικά ζητώ όμως τη γνώμη του (και μετά τη βάζω στην κρίση μου) ή ζητώ να μου κάνει ένα US ή ένα Holder, ή, ή, προκειμένου να αποφασίσω.
Αν διαφωνώ και μου λένε "μα ο καρδιολόγος Χ έδωσε χαρτί" τους απαντώ "το θέμα είναι αν εγώ σας έδωσα. Αν σας έδωσε ο καρδιολόγος Χ και θέλετε να τελειώνεται με αυτό, πάτε στον κ. Χ να υπογράψει και το δελτίο. Εγώ θα υπογράψω όταν εγώ συλλέξω τα στοιχεία που θα μου επιτρέψουν ΕΜΕΝΑ να καταλήξω σε ασφαλή συμπεράσματα".

4. Να μη ξεχνιόμαστε ότι ο νεαρός ήταν περίπου 17 ετών και η μυοκαρδιοπάθεια αρχίζει να κάνει κλινικά την παρουσία της μετά τα 15 συνήθως. Ως τότε μπορεί να αθλείσαι όπως και οι άλλοι νεαροί. Η προϊστορία ως αθλητή ενός 15-20 ετών σε τίποτε δεν προδικάζει το ενδεχόμενο εμφάνισης μυοκαρδιοπάθειας. άρα δεν αποτελεί πληροφορία αξιολογήσιμη.


« Τελευταία τροποποίηση: 25 Απριλίου 2008, 12:43:11 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

23 Απριλίου 2008, 01:36:54
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Να συμπληρώσω, επειδή έχω μπροστά μου ένα τέτοιο έντυπο «Ατομικού δελτίου Υγειάς».
Τελειώνει ως εξής:
11. Θεωρείτε ότι μπορεί να πάρει μέρος σε όλες τις σχολικές δραστηριότητες; ΝΑΙ… ΟΧΙ….
(Ποιες είναι όλες οι σχολικές δραστηριότητες αλήθεια; Είμαι υποχρεωμένος να τις ξέρω; Με έχει ενημερώσει κανείς γι’ αυτές; Π.χ. Η πεζοπορία σε ανώμαλο ορεινό δρόμο για 5 χιλιόμετρα όπως έκανε πρόσφατα ο γιός μου στα πλαίσια του σχολείου μπορεί να θεωρηθεί σχολική δραστηριότητα; )

Ένα άλλο ασαφές σημείο που υπάρχει σ’ αυτό το περίφημο ατομικό δελτίο υγείας είναι το εξής:
«Σε περίπτωση που ο γιατρός κρίνει ότι χρειάζεται παραπομπή σε ειδικό γιατρό (π,χ, Οφθαλμίατρο, Καρδιολόγο κλπ) ενημερώνει τους γονείς και σημειώνει το γράμμα Π στην ενδεικτική στήλη». Χωρίς καμιά διευκρίνιση για το τι σημαίνει αυτό στη συμπλήρωση του δελτίου!
Λέει κάπου ότι απαιτείται αντίστοιχη γνωμάτευση-βεβαίωση από τον ειδικό γιατρό στον οποίο θα παραπέμψω, η οποία θα επισυναφθεί με το δελτίο; Όχι!
Λέει κάπου ότι υποχρεούται ο αντίστοιχος ειδικός π.χ. καρδιολόγος να υπογράψει πλέον στο πεδίο (στη συγκεκριμένη περίπτωση «Κυκλοφορικό σύστημα») στο οποίο σημείωσα παραπομπή; Όχι!
Θεωρητικά μπορεί να βάλω παραπομπή σε καρδιολόγο (αφού ενημερώσω τους γονείς. (Με ποιο τρόπο αλήθεια; Προφορικά; Με γραπτή δήλωση του γονέα ότι ενημερώθηκε για την ανάγκη παραπομπής; ) Μετά να βάλω κι ένα ΝΑΙ στην παράγραφο 11 που αναφέρω παραπάνω.
Πάει το δελτίο στο σχολείο πλέον υπογραμμένο. Αν δει (γιατί μπορεί να μην την δει) ο διευθυντής την ένδειξη της παραπομπής θα ρωτήσει τους γονείς: «Εδώ ο γιατρός γράφει παραπομπή του παιδιού σε καρδιολόγο. Το πήγατε;»
Γονείς: «Το πήγαμε και μας είπε ότι είναι μια χαρά.»* (Μπορεί να το πήγαν, μπορεί και όχι. ‘Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι πολλοί δεν θέλουν να στιγματιστούν ως «καρδιακοί»).
Μπαίνει λοιπόν το δελτίο στο φάκελο του μαθητή και είναι όλοι «ευχαριστημένοι».

*Εδώ, σε περίπτωση που το παιδί έχει πάει πραγματικά στον καρδιολόγο μπορεί να ακολουθήσουν και τα σχόλια που έκανε ο «συνάδελφος» στους γονείς για το πρόσωπό μας και την παραπομπή, του τύπου «και μας είπε ότι άδικα μας ανησύχησε (αναστάτωσε, ταλαιπώρησε ή ότι άλλο «καλό» λόγο είχε ο «συνάδελφος» για εμάς) ο άλλος γιατρός»

23 Απριλίου 2008, 08:26:49
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εμένα ο στόχος μου δεν ήταν το συγκεκριμένο περιστατικό και έχετε λίγο υπομονή να το συνεχίσουμε.
Εμφανίζω λοιπόν τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας:

Εσείς τον αφήνετε να παίξει στην ομάδα;
1. Ναι, με την γνωμάτευση μπορει να παίζει0 (0%)
2. Όχι, με βάση τη γνωμάτευση δεν μπορεί να παίζει.12 (80%)
3. Όχι, η γνωμάτευση επιτρέπει μόνο για σχολική γυμναστική3 (20%)
   
Σύνολο ψηφοφόρων: 15
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Απριλίου 2008, 08:33:03 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
10587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Νοεμβρίου 2015, 15:24:34
από pzogr
0 Απαντήσεις
12277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Σεπτεμβρίου 2017, 15:30:12
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
22170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Δεκεμβρίου 2020, 18:24:28
από mandreou
0 Απαντήσεις
17175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2022, 08:14:29
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Νοεμβρίου 2023, 21:21:05
από Argirios Argiriou