Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 17:45:12

Αποστολέας Θέμα: εβαλαν κολλα αντι για κολλυριο στα ματια του παιδιου  (Αναγνώστηκε 14042 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

18 Αυγούστου 2010, 23:52:40
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα παρακαλούσα να τελειώσει η προσωπική αντιπαράθεση και να τοποθετηθούμε –αν επιθυμούμε να συνεχίσουμε τις τοποθετήσεις— στο καθ΄ αυτό γεγονός και τις διαστάσεις που ο καθ΄ ένας μας δίδει, αλλά χωρίς την προσωπική αντιπαράθεση.

Δεν υπάρχει καμία προσωπική αντιπαράθεση ! Υπάρχει διάλογος επί του θέματος και ανάπτυξη ιδεών .......... η ιατρική δεν είναι μόνο συνταγογράφηση ...... είναι και ηθική είναι και κοινωνικό καθήκον !
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

19 Αυγούστου 2010, 01:17:29
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Δε ζούμε όμως σε ένα γυάλινο και αποστειρωμένο κόσμο απαλλαγμένο από όλες τις αδυναμίες της ανθρώπινης φύσης.

Όχι βέβαια , στην Ελλάδα ζούμε , τη χώρα του ωχαδερφισμού και του "έλα μωρέ τώρα , τι το ψάχνεις" .......
Σιγά μην περίμενα να ασχοληθεί η κοινωνική πρόνοια με το θέμα ή να υπάρχει κάποιος μηχανισμός που θα διερευνήσει το θέμα !
Κακό πράμα τελικά να γεννηθεί  - ζήσει - σπουδάσει κάποιος έξω από την ουζουμπουρού ......... τον περνάνε για κολλημένο .....  ;) ::)


Άντε πάλι οι κατηγορίες για την Ψωροκώσταινα!
Λες και στο εξωτερικό και στις πολιτισμένες χώρες δεν συμβαίνουν αυτά. (και χειρότερα) Αλλά ξέχασα, εκεί υπάρχει η κοινωνική πρόνοια που επεμβαίνει άμεσα (όπως βλέπουμε στα αμερικάνικα έργα) και γλιτώνει τα παιδάκια από τους κακούς και αμελείς γονείς!
Μιλάμε για αμέλεια (ενίοτε εγκληματική) αλλά όχι δόλο. Αυτό προσπαθώ να επισημάνω. Που είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης και εντονότερη σε κάποιους ανθρώπους. Και θεωρώ ότι είναι υπερβολικό όταν αποδίδεται στους γονείς στο συγκεκριμένο περιστατικό χωρίς να υπάρχουν αποδείξεις! Ιδιαίτερα τη στιγμή που ζουν ένα δράμα! (αφού δεν ξέρουμε την κατάληξη της υπόθεσης)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Η ιατρική μου ιδιότητα δεν έχει καμιά σχέση με τις απόψεις μου.

Ε όσο γι'αυτό ....... δικό σου θέμα , δεν θα σου πει κανείς πως θα ασκήσεις την ιατρική ! Εγώ πάλι δεν το δέχομαι ούτε για αστείο αυτό ! Δεν είμαι τελεστής , είμαι κοινωνικός κρίκος !
Δεν θα φροντίσω μόνο να γίνει καλά ο ασθενής αλλά θα καταγγείλω στις κοινωνικές δομές και αρχές οτιδήποτε πιστεύω ότι αφορά στο κάθε λογής περιστατικό . (βλέπε αμέλεια)
Επομένως να υποθέσω ότι καταγγέλεις στις κοινωνικές δομές και αρχές όσα παιδιά τραυματίζονται οδηγώντας δίκυκλα χωρίς άδεια (αμέλεια των γονιών), όσα άτομα έχουν τροχαία οδηγώντας χωρίς κράνος ή ζώνη ακόμη και ποδήλατα (αμέλεια γονιών ή/και οδηγών), όσα εργατικά ατυχήματα γίνονται χωρίς να τηρούνται οι κανόνες ασφάλειας (αμέλεια εργολάβων ή/και άλλων εργαζόμενων), όσα παιδιά έχουν ατυχήματα (αμέλεια γονιών ή επιβλεπόντων).
Είναι κι αυτό μια μορφή του ιατροκοινωνικού κρίκου που ομολογώ δεν την είχα σκεφτεί. Και τώρα που τη σκέφτομαι συνεχίζω να διαφωνώ!
Σίγουρα θα καταγγείλω μια κακοποίηση, ένα βιασμό. Αν και σ' αυτή την περίπτωση πάλι δεν ξέρω αν το θύμα μου ζητούσε να μην μιλήσω. Αλήθεια, τι προβλέπει η δεοντολογία σ' αυτή την περίπτωση; Τι ρόλο παίζει το ιατρικό απόρρητο;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα παρακαλούσα να τελειώσει η προσωπική αντιπαράθεση και να τοποθετηθούμε –αν επιθυμούμε να συνεχίσουμε τις τοποθετήσεις— στο καθ΄ αυτό γεγονός και τις διαστάσεις που ο καθ΄ ένας μας δίδει, αλλά χωρίς την προσωπική αντιπαράθεση.
Αγαπητέ Δημήτρη,
μέσα από την -προσωπική έστω αντιπαράθεση- για τις συνθήκες και τις ευθύνες του συγκεκριμένου ατυχέστατου συμβάντος αναπτύσσεται μια ενδιαφέρουσα ανταλλαγή απόψεων και ιδεών θέλω να πιστεύω.

Προσθήκη: Δεν ξέρω πως βγήκε έτσι το κείμενο (όλο μωβ) και το κυριότερο δεν ξέρω πως να το διορθώσω!
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Αυγούστου 2010, 01:29:33 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

19 Αυγούστου 2010, 01:33:24
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Παράθεση
Επομένως να υποθέσω ότι καταγγέλεις στις κοινωνικές δομές και αρχές όσα παιδιά τραυματίζονται οδηγώντας δίκυκλα χωρίς άδεια (αμέλεια των γονιών), όσα άτομα έχουν τροχαία οδηγώντας χωρίς κράνος ή ζώνη ακόμη και ποδήλατα (αμέλεια γονιών ή/και οδηγών), όσα εργατικά ατυχήματα γίνονται χωρίς να τηρούνται οι κανόνες ασφάλειας (αμέλεια εργολάβων ή/και άλλων εργαζόμενων), όσα παιδιά έχουν ατυχήματα (αμέλεια γονιών ή επιβλεπόντων).

Μπορείς πραγματικά να υποθέτεις ότι σου αρέσει και φυσικά δεν πρόκειται να απαντώ σε υποθέσεις ! Εγώ κάθε γονέα που εμπιστεύεται τα παιδιά του σε τρίτους δεν τον έχω σε καμία υπόληψη οποιαδήποτε κι αν είναι η αιτία .
Ε όσο για την ψωροκώσταινα ....... μην παρεξήγησε .......... ψωροκώσταινα είναι , πως να το κάνουμε ? Θέλεις να χαϊδεύουμε τα αυτιά μας ? Καντο ......... εγώ όχι ! Έτσι χάιδευε ο ΕΛΛΗΝ τα αυτάκια του τόσα χρόνια και καταντήσαμε μια σάπια κοινωνία με ένα σάπιο κράτος και τριτοκοσμική υγεία .
Έτσι για να γελάσουμε με την κατάντια μας να σου αναφέρω ότι στην αγγλία αν τραυματίσεις ένα κοπρόσκυλο στο δρόμο , έστω και καταλάθος θα κάτσεις απέναντι από τον δικαστή να τα πείτε ένα χεράκι ..... θέλεις να μιλήσουμε για ανθρώπους ? Δεν φαντάζομαι !!!

Άντε να πω ΑΛΛΗ μια φορά ότι δεν κάνω λαϊκό δικαστήριο και σέβομαι απολύτως την σοβαρότατη κατάσταση (μιας και την πρώτη φορά που το είπα μάλλον δεν εισακούστηκα) !

Την τελειώνω εδώ την κουβέντα γιατί ότι ήθελα να πω το είπα και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι ......
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Αυγούστου 2010, 01:36:46 από Chris123GR »
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

19 Αυγούστου 2010, 02:20:03
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Αν συνεχίσετε να κάνω κι άλλα γιατί μου τελειώνουν.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

19 Αυγούστου 2010, 11:57:11
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αγαπητέ Αναστάσιε,
μην μπεις στον κόπο να ψήσεις άλλα ποπ κορν.
Η διασκέδαση έλαβε τέλος.
Ας γυρίσουμε ξανά στις νέες θέσεις ειδικότητας, στη συνταγογράφηση, στα ποσοστά συμμετοχής και στους φαρμακάδες.
Φαίνεται ότι εκφράσεις και κατηγορίες που αποδίδονται στους γονείς όπως:
Παράθεση
Δεν γνωρίζω πως και που συνέβει αλλά καλό θα ήταν αυτοί οι γονείς να αναθεωρήσουν πολλά , ένα εκ των οποίων το αν είναι ικανοί να μεγαλώσουν παιδιά ......
ή
Παράθεση
δυσκολο να συνειδητοποιησουν το τελευταιο επειδη μαλλον τους λειπουν δραμια..δεν ειναι τοσο θεμα σχολικων τιτλων αλλα κοινωνικης παιδειας και κοινου νου
ή
Παράθεση
Απλά βαρέθηκα τις κλασικές μπούρδες με τους δήθεν βιοπαλεστές γονείς-παπαρολόγους ! Εντέλει αν δεν μπορείς να έχεις το παιδί σου κοντά σου και ειδικά στα ευαίσθητα χρόνια ........ ε μην το κάνεις ρε γαμώτι , δεν είναι pet , άνθρωπος είναι .......
ή
Παράθεση
Εγώ κάθε γονέα που εμπιστεύεται τα παιδιά του σε τρίτους δεν τον έχω σε καμία υπόληψη οποιαδήποτε κι αν είναι η αιτία .

μόνο εμένα βρίσκουν αντίθετο και με κάνουν να αγανακτώ. Κ ας μην με έχει σε υπόληψη ο συνάδελφος που αφήνω τα παιδιά μου αρκετές φορές στους γονείς μου όπως κι εκείνοι όταν ήμουν παιδί είχαν κάνει το ίδιο με τους δικούς μου παππούδες και γιαγιάδες. Μάλλον είμαι η εξαίρεση αφού είχα τόσο αδιάφορους και ανυπόληπτους γονείς (γι' αυτό κι εγώ έγινα ίδιος γονιός, τι περιμένεις; )

The End.

19 Αυγούστου 2010, 13:23:31
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Διαμαντή και μένα με βρίσκουν αντίθετο.... ;)

Κρις κρις...αν απαντήσεις να σου καεί ο υπολογιστής ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Αυγούστου 2010, 13:26:18 από anastasios theodoridis »
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

19 Αυγούστου 2010, 13:34:49
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Παράθεση
μόνο εμένα βρίσκουν αντίθετο και με κάνουν να αγανακτώ. Κ ας μην με έχει σε υπόληψη ο συνάδελφος που αφήνω τα παιδιά μου αρκετές φορές στους γονείς μου όπως κι εκείνοι όταν ήμουν παιδί είχαν κάνει το ίδιο με τους δικούς μου παππούδες και γιαγιάδες. Μάλλον είμαι η εξαίρεση αφού είχα τόσο αδιάφορους και ανυπόληπτους γονείς (γι' αυτό κι εγώ έγινα ίδιος γονιός, τι περιμένεις; )

Πάντως έχετε πολλοί σε αυτό το φόρουμ μια τρομερή ικανότητα να διαστρεβλώνετε τις έννοιες με χαρακτηριστική ευκολία !  

Αυτό που με ξενίζει ακόμα περισσότερο είναι ότι είσαι ο μοναδικός που έτρεξες να προσωποποιήσεις το θέμα με τόσο μεγάλο πάθος ! Επιβεβαιώνομαι δηλαδή που έλεγα από την αρχή ότι "αλλού είναι το στόρι" ?

Τι σου κάνει η ψυχολογία σε τέτοια θέματα ε ? Εκπληκτικό !

Τασεμ , άστο το ποπ κορν , εδώ δεν παλεύεται η συζήτηση ! Πάει ο άνθρωπος να πει τα αυτονόητα , ότι δηλαδη οι γονείς φέρουν την αποκλειστική ευθύνη για ότι συμβαίνει στα παιδιά τους και αντιμετωπίζει επιθετική στάση ! Χαρακτηριστικό του ΕΛΛΗΝΑ , οεο !!!

Ότι και να πείτε , ότι και να υποστηρίζετε , όταν ο γονέας αδειάζει για τον έναν ή τον άλλο λόγο τα τέκνα του από δω και από κει , το τελικό αποτέλεσμα βαρύνει τον ίδιο τον γονέα και κανέναν άλλον .
Και εύχομαι στον καθένα σας οι γονικές σας επιλογές να είναι πάντα συνετές ώστε να μην αντιμετωπίζουν οι ιατροί στα νοσοκομεία περιστατικά όπως αυτό που συζητάμε .
Εύχομαι ταχεία ανάρρωση στο παιδάκι και ελπίζω οι γονείς να πήραν ένα σκληρότατο μάθημα !  
 
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Αυγούστου 2010, 13:36:49 από Chris123GR »
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

19 Αυγούστου 2010, 13:35:48
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διαμαντή και μένα με βρίσκουν αντίθετο.... ;)

Κρις κρις...αν απαντήσεις να σου καεί ο υπολογιστής ;D

Θα μου καεί ο σέρβερ με αυτά που διαβάζω αλλά δεν πειράζει , συνηθισμένα τα βουνά .......  :P
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

19 Αυγούστου 2010, 14:35:54
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Επειδή το θέμα άρχισε να γίνεται προσωπικό:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ κάθε γονέα που εμπιστεύεται τα παιδιά του σε τρίτους δεν τον έχω σε καμία υπόληψη οποιαδήποτε κι αν είναι η αιτία .

Δηλώνω λοιπόν χωρίς καμία περιστροφή ότι αφήνω τα παιδιά μου σε τρίτους για διάφορες αιτίες κι επομένως σύμφωνα με τα ανωτέρω γραφόμενα του συναδέλφου δεν με έχει σε καμία υπόληψη. (όπως και όλους όσους κάνουν κάτι ανάλογο, αλλά μάλλον είμαι ο μόνος γονιός στο φόρουμ που κάνει κάτι ανάλογο)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάντως έχετε πολλοί σε αυτό το φόρουμ μια τρομερή ικανότητα να διαστρεβλώνετε τις έννοιες με χαρακτηριστική ευκολία ! 

Περιμένω λοιπόν αποδείξεις πως διαστρεβλώνονται τα γραφόμενα και οι απόψεις του συναδέλφου!

Υ.Γ. Αναστάσιε, έχω UPS και σταθεροποιητή τάσης για τον υπολογιστή.

19 Αυγούστου 2010, 15:31:02
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν συνεχίσετε να κάνω κι άλλα γιατί μου τελειώνουν.


.....συνεχίστε.....
εγώ πάντως τα παιδάκια μου .....αν με αξιώσει ο Θεός θα τα αφήνω στη μάνα μου, στη πεθερά από και κλείεται ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Φεβρουαρίου 2014, 22:48:10
από Loumakis
0 Απαντήσεις
8475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Απριλίου 2014, 17:14:25
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2014, 17:55:32
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
67131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Μαΐου 2017, 07:26:07
από GirousisN
0 Απαντήσεις
3684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Μαρτίου 2021, 09:00:58
από Argirios Argiriou