Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
8 Μαΐου 2024, 23:29:31

Ψηφοφορία

Πώς αξιολογείτε τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικών συνταγών;

Άριστη
Πολύ καλή
Καλή
Μέτρια
Κακή

Αποστολέας Θέμα: e-syntagografisi -Καταχώριση Συνταγών -Δραστική Ουσία  (Αναγνώστηκε 1344960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Αυγούστου 2014, 17:02:37
Απάντηση #2220
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η σύμβαση με συνολικό κόστος 11,955 εκατ. ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) αφορά το έργο «Ανάπτυξη συστήματος ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και παροχή σχετικών υποστηρικτικών υπηρεσιών».
Ο ΟΤΕ και η BYTE θα αναπτύξουν με βάση τη σύμβαση ένα ολοκληρωμένο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης για την έκδοση, τον έλεγχο και την εκκαθάριση συνταγών φαρμάκων και παραπεμπτικών ιατρικών πράξεων καθώς και των ιατρικών επισκέψεων.
Προβλέπεται επίσης η προμήθεια και εγκατάσταση του απαραίτητου υλικού (hardware) και του βασικού λογισμικού για την εγκατάσταση και λειτουργία του, καθώς και την προμήθεια του αναγκαίου υλικού και λογισμικού για την πιστοποίηση των διαχειριστών και χρηστών του συστήματος Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης .

Το υπάρχον σύστημα ποιος το έχει αναπτύξει; Πόσο έχει στοιχίσει (βάλε και το hardware) ; Κρίνεται μη λειτουργικό;
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Αυγούστου 2014, 19:11:51 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

4 Αυγούστου 2014, 20:08:26
Απάντηση #2221
Αποσυνδεδεμένος

samsok


εδω και μια ωρα δεν μπορω να καταχωρησω καμια συνταγη....αντιμετωπιζει και κανενας αλλος θεμα ή μονο εγω?
επειδη βγηκε η αποφαση του ΣΤΕ μας κανουν καψονια????
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Αυγούστου 2014, 20:13:39 από samsok »

4 Αυγούστου 2014, 20:37:19
Απάντηση #2222
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
απ΄τις 6.30 και μετα καπούτ!μονο εξετασεις γραφει

4 Αυγούστου 2014, 20:56:25
Απάντηση #2223
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
απ΄τις 6.30 και μετα καπούτ!μονο εξετασεις γραφει
   Δεν είχα πρόβλημα ιδιαίτερο. Τι άκριβώς συμβαίνει; Κολλάει και δεν προχωράει;
   Το λέω γιατί όταν προσπάθησα να καταχωρήσω Filicine σε ασθενή μου που το παίρνει χρόνια, το "σύστημα" μου έβγαλε ότι υπάρχει πρόβλημα και να κάνω καθαρισμό. Όταν έβγαλα το άνω και άφησα μόνο τα φάρμακα οστεοπόρωσης, η συνταγή προχώρησε κανονικά (χωρίς να κάνω καθαρισμό).
   Μήπως λοιπόν έχετε κάποια φάρμακα που θεωρεί ότι είναι εκτός ειδικότητας;

4 Αυγούστου 2014, 20:59:04
Απάντηση #2224
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
απ΄τις 6.30 και μετα καπούτ!μονο εξετασεις γραφει
   Δεν είχα πρόβλημα ιδιαίτερο. Τι άκριβώς συμβαίνει; Κολλάει και δεν προχωράει;
   Το λέω γιατί όταν προσπάθησα να καταχωρήσω Filicine σε ασθενή μου που το παίρνει χρόνια, το "σύστημα" μου έβγαλε ότι υπάρχει πρόβλημα και να κάνω καθαρισμό. Όταν έβγαλα το άνω και άφησα μόνο τα φάρμακα οστεοπόρωσης, η συνταγή προχώρησε κανονικά (χωρίς να κάνω καθαρισμό).
   Μήπως λοιπόν έχετε κάποια φάρμακα που θεωρεί ότι είναι εκτός ειδικότητας;
αν και παθολόγος διαπιστώνω με έκπληξη ότι υπολιπιδαιμική αγωγή και υποκατάσταση σιδήρου-μαγνησίου -φυλλικού μάλλον δεν αποτελούν τμήμα της ειδικότητας μου κατά τις ταγές του συστήματος απόψε

4 Αυγούστου 2014, 21:08:14
Απάντηση #2225
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


και ω του θαύματος μόλις αφαίρεσα το μαγνήσιο ξανα-έγινα ιατρός αίφνης...........
παραπέμπω τον ασθενή μου λοιπόν σε ειδικό μαγνησιολόγο κάπου στο Βόλο υποθέτω ή στη Μικρά Ασία στην ομώνυμη επαρχία.............
και για τη θεραπεία της αλλεργικής ρινίτιδας το ίδιο, ας πάει σε έναν ΩΡΛ , αφού υποθέτω ότι έχει άπλετο χρόνο-χρόνια αναμονής μπροστά του....
αιδώς

4 Αυγούστου 2014, 22:09:33
Απάντηση #2226
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

   
   το "σύστημα" μου έβγαλε ότι υπάρχει πρόβλημα και να κάνω καθαρισμό.
   

 Το ίδιο έβγαλε και σε μένα όταν προσπάθησα να συνταγογραφήσω για την κόρη μου. Η δεν μπορώ σαν πατέρας της ασθενούς η δεν μπορώ σαν μη Παιδίατρος.
Θα δούμε...

4 Αυγούστου 2014, 22:23:14
Απάντηση #2227
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η σύμβαση με συνολικό κόστος 11,955 εκατ. ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) αφορά το έργο «Ανάπτυξη συστήματος ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και παροχή σχετικών υποστηρικτικών υπηρεσιών».
Ο ΟΤΕ και η BYTE θα αναπτύξουν με βάση τη σύμβαση ένα ολοκληρωμένο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης για την έκδοση, τον έλεγχο και την εκκαθάριση συνταγών φαρμάκων και παραπεμπτικών ιατρικών πράξεων καθώς και των ιατρικών επισκέψεων.
Προβλέπεται επίσης η προμήθεια και εγκατάσταση του απαραίτητου υλικού (hardware) και του βασικού λογισμικού για την εγκατάσταση και λειτουργία του, καθώς και την προμήθεια του αναγκαίου υλικού και λογισμικού για την πιστοποίηση των διαχειριστών και χρηστών του συστήματος Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης .

H ομάδα των παραπάνω ανέλαβε την e-syntagografisi και το helpdesk. Αν έχω καταλάβει καλά το helpdesk είναι του ΟΤΕ και φυσικά μόνο καταγράφουν, ενίοτε προσπαθούν να στείλουν την κλήση στην ΗΔΙΚΑ αλλά τελικά σε συνδέουν με Κάιρο. Η ομάδα της ΗΔΙΚΑ έχει πάρει άδεια και λείπει διακοπές.... Γιατί να μην πάνε και οι ασθενείς; Ακούς εκεί φάρμακα....
Σήμερα λοιπόν κατά τις 18:30 το σύστημα άρχισε τα τρελά του και φυσικά το helpdesk απλά έδινε "τουν τουν"... ακόμη και ο ΟΤΕ είναι μικρός τελικά για την Ηλ. Συνταγογράφηση.
Ταυτόχρονα παρατήρησα πολλά τρελά.... που μάλλον δεν έχουν σχέση με την ειδικότητα μου...
Για παράδειγμα μια τρίμηνη συνταγή με έναρξη θεραπείας, νέο πρωτόκολλο, με ένα διφωσφονικό δεν γραφόταν ένα γενόσημο αλενδρονάτης και το άλλαξα σε ριζενδρονάτη και γράφτηκε κανονικά. Συνεπώς, ούτε η ειδικότητα ούτε το νέο πρωτόκολλο του έφταιγε. Δεν ξέρω εάν του έφταιγε η ουσία ή το σκεύασμα. Νωρίτερα είχα αλλάξει δύο πρωτότυπα σε γενόσημα του ίδιου medgroup σε μια συνταγή που ήθελε "καθαρισμό" και πάλι όμως καθαρισμό ήθελε....
Το επόμενο που παρατήρησα είναι ότι ο κωδικός M05 δεν υπήρχε αλλά εγώ plaquenil έγραφα κανονικά με οποιοδήποτε άλλο κωδικό. Το ίδιο συνέβαινε και με άλλους κωδικούς.
Δεν είχε σχέση με το εάν ήταν πρωτότυπο ή γενόσημο από ότι μπόρεσα να δοκιμάσω. Μαλλον σε κάποιους συνδυασμούς φαρμάκων σε μια συνταγή το σύστημα τα βλέπει μπλε.

Η καινούργια ομάδα έχει περιθώριο μέχρι το Σεπτέμβρη να κάνει τις #@$#@$ που θέλει ο ΕΟΠΥΥ και η υπουργάρα μας για τα ποσοστά των γενοσήμων.
Αυτό που η καινούργια ομάδα δεν έχει καταλάβει, είναι ότι το Oracle ADF είναι για να παίζουν τα κακομαθημένα της Oracle και όχι για να γίνεται δουλειά αυτού του μεγέθους. Αυτό το είχαν νιώσει στο πετσί τους η ομάδα της ΗΔΙΚΑ και προσέχανε και τα spaces.
Με το καλό οι αγορές x10 σε hardware που ζητά η Oracle για να δουλεύουν οι φόρμες της.... Και χαιρετίσματα Νίκο το Σεπτέμβρη εάν με διαβάζεις.... μέχρι τότε η ομάδα σου θα έχει στρώσει
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Αυγούστου 2014, 22:34:41 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

5 Αυγούστου 2014, 06:51:30
Απάντηση #2228
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


από σήμερα το σύστημα αποκαταστάθηκε όπως φάινεται - προσωρινάτουλάχιστον
δούλεψαν καλά το βράδυ οι καθαρίστριες

5 Αυγούστου 2014, 09:04:13
Απάντηση #2229
Αποσυνδεδεμένος

Γ Παπαγεωργίου


για την ακρίβεια η αποκατάσταση έγινε γύρω στις 10.30 χθες το βράδυ...

5 Αυγούστου 2014, 10:07:34
Απάντηση #2230
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
από σήμερα το σύστημα αποκαταστάθηκε όπως φάινεται - προσωρινάτουλάχιστον
δούλεψαν καλά το βράδυ οι καθαρίστριες

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
για την ακρίβεια η αποκατάσταση έγινε γύρω στις 10.30 χθες το βράδυ...

Όταν το σύστημα αρχίζει και φτιάχνει όταν μειώνεται η χρήση του, αν και κάποιοι ξενύχτησαν χθες για να το φτιάξουν, εμένα με κάνει να νιώθω μεγαλύτερη ανασφάλεια.
Αυτό δηλώνει ότι το σύστημα είναι στα όρια του και κάνει αυτό ότι θέλει... Παλαιές καλές βασικές αρχές από την εποχή του "Real men do it on keyboard"
Και μια και γίνεται μεγάλη συζήτηση για την καινούργια εργολαβία αναρωτιέμαι γιατί στην Ελλάδα και οι εργολάβοι συνεχίζουν να τα κάνουν όλα ανάποδα....
Γιατί δεν ξεχωρίζουν τον έλεγχο της υπό έκδοσης συνταγής από το child's play περιβάλλον ADF της Oracle.
Είναι τόσο δύσκολο να έχεις ένα application server με καθαρό κώδικα που παίρνει ένα xml συνταγής και το ελέγχει για να κάνει καταχώρηση στο database server και να επιστρέψει τα στοιχεία της συνταγής που εκδόθηκε ή το λάθος που πρέπει να δει ο χρήστης; Και βάζεις ένα ΑΡΙ ή το υπάρχον oracle ADF να κάνει την αλληλεπίδραση με το χρήστη, να φτιάχνει το xml της συνταγής και να το στέλνει στον application server; Έχεις διαχωρίσει την διαδικασία σε δύο διαφορετικά τμήματα που είναι πλήρως ελεγχόμενα ξεχωριστά το καθένα και επιπλέον το να κάνεις debug κώδικα χωρίς στοιχεία από το interface είναι σαφώς πιο εύκολο. Χώρια που αν δεν δουλεύει το ADF έχεις το ΑΡΙ και το ανάποδο....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

5 Αυγούστου 2014, 17:16:44
Απάντηση #2231
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Ευτυχώς που είμαι σε διακοπές!
Αν και όταν γυρίσω με περιμένουν προβληματικές συνταγές λόγω ΗΔΙΚΑ, "νέα" πρωτόκολλα, clawback και στις επισκέψεις απ'ό,τι είδα και ποιός ξέρει τι άλλο.
Δεν ξέρω αν πρέπει να υπάρχουν 2 ή 4 ή 14 κομμάτια ανάπτυξης, αλλά αυτό που είναι 100% σίγουρο είναι ότι ο υπολογιστής κάνει ό,τι ακριβώς του πεις. Κι αν υπό τις ίδιες συνθήκες εκτελέσει μια εργασία 100 φορές τότε και τις 100 φορές θα κάνει ακριβώς το ίδιο.
Τα παραπάνω τα λέω για να καταλήξω στο ότι ο κώδικας είναι πάντα το πρόβλημα...δεν φταίνε ούτε οι χρήστες ούτε ο καιρός. Τον κώδικα αν δεν κάνω λάθος τον πληρώνουμε περίπου όσο τις επισκέψεις καρδιολόγων, γαστρεντερολόγων, νευρολόγων, φυσιάτρων και 1-2 ειδικοτήτων ακόμα...

12 Αυγούστου 2014, 13:32:34
Απάντηση #2232
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Έχουμε καμιά πληροφόρηση για το που οφείλεται αυτό το μπάχαλο με τα διαφορετικά ταμεία ή τους διαφορετικούς αριθμούς μητρώου που βγάζει το σύστημα; Ένα 20% με 30% βγαίνει λάθος.
Συνήθως πρώην ΟΑΕΕ που εδώ και χρόνια είναι συνταξιούχοι ΙΚΑ τους βγάζει τώρα ΟΑΕΕ με το αντίστοιχο ΑΜ.
Σε ΟΓΑ και ΟΝ συχνό φαινόμενο ο διαφορετικός ΑΜ.
Συνταξιούχες χήρες (σε χηρεία από πολλά χρόνια) άρχισαν να εμφανίζονται ως έμμεσα ασφαλισμένες.
Σε κάποιους συνταξιούχους εμφανίζεται διαφορετικός ΑΜ απ' αυτόν που είχαν ως εν ενεργεία.
Μάλιστα είμαι σχεδόν σίγουρος πως ότι διορθώνουμε είναι μόνο για τη συγκεκριμένη επίσκεψη και σε νέα επίσκεψη βγαίνουν πάλι τα λανθασμένα στοιχεία.

Αλήθεια, τι γίνεται με τους φαρμακοποιούς που εκτελούν συνταγή με λάθος ταμείο ή/και ΑΜ; Αν υπάρξει μπέρδεμα με την πληρωμή από τα ταμεία, ποιος θα πληρώσει το μάρμαρο; Ο φαρμακοποιός που δεν το αντιλήφθηκε ή ο γιατρός για εισαγωγή ή/και επικύρωση λανθασμένων στοιχείων; (Υποτίθεται και οι δύο πρέπει να ελέγχουν το βιβλιάριο, τα στοιχεία, να γράφει στο βιβλιάριο την αγωγή ο γιατρός και να σφραγίζει την εκτέλεση ο φαρμακοποιός. Λέμε τώρα....)
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Αυγούστου 2014, 14:06:21 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

12 Αυγούστου 2014, 13:53:17
Απάντηση #2233
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχουμε καμιά πληροφόρηση για το που οφείλεται αυτό το μπάχαλο με τα διαφορετικά ταμεία ή τους διαφορετικούς αριθμούς μητρώου που βγάζει το σύστημα; Ένα 20% με 30% βγαίνει λάθος.
Συνήθως πρώην ΟΑΕΕ που εδώ και χρόνια είναι συνταξιούχοι ΙΚΑ τους βγάζει τώρα ΟΑΕΕ με το αντίστοιχο ΑΜ.
Σε ΟΓΑ και ΟΝ συχνό φαινόμενο ο διαφορετικός ΑΜ.
Συνταξιούχες χήρες (σε χηρεία από πολλά χρόνια) άρχισαν να εμφανίζονται ως έμμεσα ασφαλισμένες.
Σε κάποιους συνταξιούχους εμφανίζεται διαφορετικός ΑΜ απ' αυτόν που είχαν ως εν ενεργεία.
Μάλιστα είμαι σχεδόν σίγουρος πως ότι διορθώνουμε είναι μόνο για τη συγκεκριμένη επίσκεψη και σε νέα επίσκεψη βγαίνουν πάλι τα λανθασμένα στοιχεία.

Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία επίσημη πληροφόρηση (εδώ που τα λέμε, ούτε καν ανεπίσημη). Αν έχει κανείς κάτι υπόψη του, ας το ανεβάσει.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

12 Αυγούστου 2014, 16:10:30
Απάντηση #2234
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Η τηλεφωνική απάντηση από το κέντρο της ΗΔΙΚΑ ήταν ότι δεν θα γίνει κάτι γι'αυτό. Αν το θυμάμαι καλά μου είπαν ότι τα λάθος νούμερα οφείλονται στο ΑΤΛΑΣ και ότι η ΗΔΙΚΑ δεν εμπλέκεται.
Όταν τους είπα ότι θα μπορούσε λόγω του μεγάλου όγκου λαθών να γίνεται χειρόγραφη διόρθωση ή και εκτέλεση, μου είπαν ότι αποκλείεται και ότι θα πρέπει κάθε φορά να βάζουμε τα σωστά στοιχεία στο σύστημα...
Καλή χώνεψη!

ΥΓ τώρα το 1732436 είναι σωστός ΑΜ ή το 1732436 02; Τυχαία τα νούμερα. Το 1ο ήταν προ λαθών και το 2ο μετά... ή και τα δύο σωστά;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2011, 10:09:30
από EzeΤΡΟΛ
98 Απαντήσεις
68464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2014, 13:02:43
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
7246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2013, 23:24:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2013, 22:18:17
από Gatekeeper
7 Απαντήσεις
22629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2015, 17:34:31
από Denominator