Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
12 Μαΐου 2024, 22:18:02

Ψηφοφορία

Πώς αξιολογείτε τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικών συνταγών;

Άριστη
Πολύ καλή
Καλή
Μέτρια
Κακή

Αποστολέας Θέμα: e-syntagografisi -Καταχώριση Συνταγών -Δραστική Ουσία  (Αναγνώστηκε 1345740 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

23 Οκτωβρίου 2015, 00:40:07
Απάντηση #2715
Αποσυνδεδεμένος

Νίκος Κιοσές


Η συνταγές με εμβόλια δεν προσμετρούνται στην φαρμακευτική δαπάνη του ιατρού γι' αυτό πρέπει να γραφούν ξεχωριστά.   
Παιδιά στο μπροστινό κάθισμα μπορούν να  προκαλέσουν ατυχήματα
Ατυχήματα στο πίσω κάθισμα μπορούν να προκαλέσουν παιδιά.

23 Οκτωβρίου 2015, 09:13:46
Απάντηση #2716
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η συνταγές με εμβόλια δεν προσμετρούνται στην φαρμακευτική δαπάνη του ιατρού γι' αυτό πρέπει να γραφούν ξεχωριστά.   

Δεν είναι βέβαια ξεκάθαρο αν οι συνταγές εμβολίων προσμετρώνται στο μέγιστο αριθμό των 2 που επιτρέπονται σε κάθε πιστοποιημένο ιατρό ανά μήνα. Λογικά, και ιδιαίτερα στηριζόμενοι στο παραπάνω σκεπτικό όχι, αλλά έχω δει πουθενά γραμμένο κάτι σχετικό.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

23 Οκτωβρίου 2015, 10:34:44
Απάντηση #2717
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι βέβαια ξεκάθαρο αν οι συνταγές εμβολίων προσμετρώνται στο μέγιστο αριθμό των 2 που επιτρέπονται σε κάθε πιστοποιημένο ιατρό ανά μήνα. Λογικά, και ιδιαίτερα στηριζόμενοι στο παραπάνω σκεπτικό όχι,.....
   Όντας συμβεβλημένος ξεχνάω τον παράξενο περιορισμό των πιστοποιημένων συναδέρφων στις 2 συνταγές/μήνα. Ισχύει μόνο θεωρητικά ή έχει τιμωρηθεί (ή έστω προειδοποιηθεί) κανείς για αυτή την "παράβαση";
   Κάποτε λέγαμε η λογική σταματάει εκεί που ξεκινάει ο Στρατός. Μετά διαπίστωσα ότι σταματάει εκεί που αρχίζει ο δημόσιος τομέας. Αφού δεν υπάρχει γραπτό το θέμα της ξεχωριστής συνταγής των εμβολίων (ότι δεν "μετράει" στο όριο των 2) να μην είστε σίγουρος για τίποτα. Δεν υπάρχει λογική ούτε σκεπτικό...

   Σήμερα μετά απο πολύ καιρό η Συνταγογράφηση μου ζήτησε αιφνίδια (χωρίς την προειδοποίηση των 5 τελευταίων ημερών που είχε κάποτε) να αλλάξω συνθηματικό. Να υποθέσω ότι συνέβη και σε άλλους αυτό; Δεν έχω πάρει το USB ακόμα (και ούτε βιάζομαι).

23 Οκτωβρίου 2015, 11:07:04
Απάντηση #2718
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όντας συμβεβλημένος ξεχνάω τον παράξενο περιορισμό των πιστοποιημένων συναδέρφων στις 2 συνταγές/μήνα. Ισχύει μόνο θεωρητικά ή έχει τιμωρηθεί (ή έστω προειδοποιηθεί) κανείς για αυτή την "παράβαση";
   Κάποτε λέγαμε η λογική σταματάει εκεί που ξεκινάει ο Στρατός. Μετά διαπίστωσα ότι σταματάει εκεί που αρχίζει ο δημόσιος τομέας. Αφού δεν υπάρχει γραπτό το θέμα της ξεχωριστής συνταγής των εμβολίων (ότι δεν "μετράει" στο όριο των 2) να μην είστε σίγουρος για τίποτα. Δεν υπάρχει λογική ούτε σκεπτικό...

Από τη στιγμή που τέθηκε περιορισμός δαπανών ανά μήνα, ΑΜΚΑ, ειδικότητα και νομό δεν έχει καμία λογική ο περιορισμός των συνταγών, πλην ίσως... περιβαλλοντικής ευαισθησίας, καθώς το χαρτί που καταναλίσκεται (αναίτια, από τη στιγμή που υπάρχει πλήρες ηλεκτρονικό σύστημα) είναι υπέρογκο. Αφήστε που για κάθε συνταγή το κράτος εισπράττει 1 ευρώ και, υπό την προϋπόθεση της τήρησης του ορίου δαπάνης έχει περίπου... έννομο συμφέρον να εκδίδονται πολλές συνταγές!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σήμερα μετά απο πολύ καιρό η Συνταγογράφηση μου ζήτησε αιφνίδια (χωρίς την προειδοποίηση των 5 τελευταίων ημερών που είχε κάποτε) να αλλάξω συνθηματικό. Να υποθέσω ότι συνέβη και σε άλλους αυτό; Δεν έχω πάρει το USB ακόμα (και ούτε βιάζομαι).

Ναι, έγινε και σε μένα. Πιθανώς είναι καθολικό το αίτημα...
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Οκτωβρίου 2015, 11:13:11 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

5 Νοεμβρίου 2015, 10:12:20
Απάντηση #2719
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Στη σελίδα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος (με ημερομηνία ανάρτησης 15/09/15 και μάλιστα στις 2:48μ.μ. λίγο πριν σχολάσουν) ότι :
Παράθεση
Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 09/09/2015 απενεργοποιήθηκε στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης η δυνατότητα πρότασης εμπορικής ονομασίας για τα γενόσημα σκευάσματα και για τις χρόνιες παθήσεις στην εμφάνιση και εκτύπωση συνταγής. Η τροποποίηση έγινε κατ' εφαρμογή της εγκυκλίου με Α.Π. 62170/12-8-2015 του Υπουργού Υγείας. Επισυνάπτεται η σχετική εγκύκλιος (στο πλαίσιο δεξιά).

Αναρτήθηκε:15/9/15 - 2:48 μ.μ.

Δηλαδή η ενημέρωση έγινε 7 ημέρες μετά την απενεργοποίηση!

Είπα να διαβάσω την εγκύκλιο του υπουργείου υγείας (επισυνάπτεται) και μπορείτε να δείτε ότι εκδίδεται στις 12/8/15 (διορθωμένη χειρόγραφα, αν δείτε από κάτω γράφει μάλλον 07/08/15) από το υπουργείο υγείας (Αριστοτέλους 17) και απευθύνεται στην ΗΔΙΚΑ (Λεωφόρος Συγγρού 101) όπου παίρνει πρωτόκολλο εισερχομένων στις 4/9/15 δηλαδή 23 μέρες μετά!!
Και απευθύνεται σε μια υπηρεσία που έχει στον τίτλο της τις έννοιες "Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση"!!

Μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα!
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Νοεμβρίου 2015, 10:15:02 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

11 Νοεμβρίου 2015, 10:33:43
Απάντηση #2720
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Ανακοίνωση στην είσοδο της Συνταγογράφησης:
   ""Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα Τετάρτη 11/11 και ώρα 15:30 στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης η επιλογή από τον ιατρό γενόσημου σκευάσματος θα ορίζεται από αντίστοιχη ένδειξη στην Καταχώρηση Συνταγής. Η επιλογή ή όχι αυτής της ένδειξης θα προσμετράται στον στόχο γενοσήμων.""
  ** Η συνταγογράφηση γράφεται επίσημα με κεφαλαίο γράμμα, είναι κύριο όνομα... Και Κυρία Συματαγογράφηση για εσένα, παρακαλώ...  :laugh:
   Να το δούμε στην πράξη, αν και απ' ότι κατάλαβα τίποτα δεν αλλάζει για μας.

11 Νοεμβρίου 2015, 19:29:41
Απάντηση #2721
Αποσυνδεδεμένος

iceman


ο ανειδικευτος αγροτικος ιατρος ο οποιος κυριως αντιγραφει συνταγες τι πρεπει να κανει για να πετυχει τους στοχους αν οι γνωματευσεις των θεραποντων ιατρων περιεχουν κυριως πρωτοτυπα φαρμακα?
θα αλλαζει τις αγωγες?
The winner takes it all........

11 Νοεμβρίου 2015, 21:02:07
Απάντηση #2722
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ο ανειδικευτος αγροτικος ιατρος ο οποιος κυριως αντιγραφει συνταγες τι πρεπει να κανει για να πετυχει τους στοχους αν οι γνωματευσεις των θεραποντων ιατρων περιεχουν κυριως πρωτοτυπα φαρμακα?
θα αλλαζει τις αγωγες?
Αν τα πρωτότυπα είναι ουσιαστικά off patent, θα επιλέγει τα γενόσημα και θα δασκαλεύει τον ασφαλισμένο να ζητήσει αυτό που παίρνει πάντα. (τι να κάνουμε, παίζουμε κρυφτούλι)
Αν είναι πρωτότυπα on patent οι γνωματεύσεις, τότε δεν θα έχει πρόβλημα (αν κρατάει αντίγραφα των γνωματεύσεων) να δικαιολογήσει, ως ανειδίκευτος, πιθανή υπέρβαση αν κληθεί να δώσει εξηγήσεις.

11 Νοεμβρίου 2015, 21:29:44
Απάντηση #2723
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Οι ΦΚΑ έχουν μια περίεργη τάση (κυρίως το ΙΚΑ αλλά και στον ΟΑΕΕ και σε άλλα ταμεία το είδα, όχι στον ΟΠΑΔ) να αλλάζουν τα στοιχεία διεύθυνσης (στη συνταγογράφηση)  των ασφαλισμένων κατα καιρούς (ίσως σε καμιά απογραφή ή κάτι τέτοιο) σε αυτά που έχουν προπολεμικά καταχωρημένα στο σύστημα τους.
   Θα μου πεις τι σε νοιάζει. Είμαι σαχλά τυπικός και διορθώνω κάθε φορά τη διεύθυνση (ρωτώντας - πρήζοντας; - τον ασθενή) και το τηλέφωνο (και φυσικά ξανα-διορθώνω - ναι είναι ψυχαναγκαστικό). Εμφανίζονται ακόμα εξαψήφια τηλέφωνα (προ 15ετίας καταχωρημένα). Με εκνευρίζει να βλέπω πόλη ΛΑΡΙΣΑΙΩΝ και όχι Λάρισα (δεν λέει δήμος αλλά πόλη). Θα μου πείτε τι σε νοιάζει (δις).
   Δεν μπορώ να καταλάβω τη γραφειοκρατική αυτή συνήθεια. Δεν περιμένω βέβαια να αλλάξει τι αυτή τη δεκαετία, δεν έχω αυταπάτες.

11 Νοεμβρίου 2015, 22:51:22
Απάντηση #2724
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ο ανειδικευτος αγροτικος ιατρος ο οποιος κυριως αντιγραφει συνταγες τι πρεπει να κανει για να πετυχει τους στοχους αν οι γνωματευσεις των θεραποντων ιατρων περιεχουν κυριως πρωτοτυπα φαρμακα?
θα αλλαζει τις αγωγες?
Σε ερώτημά μου παλαιότερα, όταν έβαλαν για πρώτη φορά το όριο του κόστους, στις αντιγραφές αγωγής άλλης ειδικότητας εκτός αντικειμένου ΓΙ ποιός χρεώνεται το κόστος;, δεν μου απάντησε ούτε η ΗΔΙΚΑ ούτε ο ΕΟΠΥΥ.

ΥΓ Στο ερώτημα είχα παραθέσει και το εγγραφο του ΕΟΠΥΥ και την σχετική νομοθεσία που επιτρέπουν την αντιγραφή αγωγής άλλης ειδικότητας. πχ ο ορθ/κος μπορεί να γράψει για ΣΔ, αρκεί να έχει γνωμάτευση σχετικής με την νόσο ειδικότητας.

11 Νοεμβρίου 2015, 23:23:17
Απάντηση #2725
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ανακοίνωση στην είσοδο της Συνταγογράφησης:
   ""Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα Τετάρτη 11/11 και ώρα 15:30 στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης η επιλογή από τον ιατρό γενόσημου σκευάσματος θα ορίζεται από αντίστοιχη ένδειξη στην Καταχώρηση Συνταγής. Η επιλογή ή όχι αυτής της ένδειξης θα προσμετράται στον στόχο γενοσήμων.""
  ** Η συνταγογράφηση γράφεται επίσημα με κεφαλαίο γράμμα, είναι κύριο όνομα... Και Κυρία Συματαγογράφηση για εσένα, παρακαλώ... laugh:
   Να το δούμε στην πράξη, αν και απ' ότι κατάλαβα τίποτα δεν αλλάζει για μας.

Μετα την αλλαγη αυτη,οταν δοκιμαζω να καταχωρησω πρωτοτυπο φαρμακο δεν μου εμφανιζει πλεον το ποσοστο γενοσημων στην κατηγορια οπως γινοταν εως τωρα ::)
Οποτε πώς θα γνωριζω το ποσοστο μου στην αντιστοιχη κατηγορια ???

11 Νοεμβρίου 2015, 23:40:49
Απάντηση #2726
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Κάθε μήνα λέει !!!!(έτσι είχαν πεί παλαιότερα) θα στέλνουν ενημέρωση σε κάθε ιατρό. Εγώ δεν έχω δεί ούτε μία, παρά του ότι το έχω ζητήσει . Ο Argirios Argiriou έχει ανεβάσει παλαιότερα τέτειες. Του στέλνουν ακόμα ή οχι;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Νοεμβρίου 2015, 23:44:40 από Γ.Κτιστάκης »

12 Νοεμβρίου 2015, 08:09:14
Απάντηση #2727
Αποσυνδεδεμένος

gortsos3


Από εχθές το βράδυ δείχνει αυτό:
Η Υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη

Η Υπηρεσία που προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε δεν είναι διαθέσιμη λόγω εργασιών αναβάθμισης.
Αναζητήστε στις ανακοινώσεις τη σχετική δημοσίευση.
Παρακαλούμε προσπαθήστε αργότερα όταν η υπηρεσία επανέλθει.

What the :-X :-X :-X :-X :-X...

EDIT: τελικά δεν μου ανοίγει στον chrome. Στο mozilla και στον explorer ανοίγει...
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Νοεμβρίου 2015, 10:17:17 από gortsos3 »

12 Νοεμβρίου 2015, 12:11:46
Απάντηση #2728
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κάθε μήνα λέει !!!!(έτσι είχαν πεί παλαιότερα) θα στέλνουν ενημέρωση σε κάθε ιατρό. Εγώ δεν έχω δεί ούτε μία, παρά του ότι το έχω ζητήσει . Ο Argirios Argiriou έχει ανεβάσει παλαιότερα τέτειες. Του στέλνουν ακόμα ή οχι;;;;
   Η τελευταία που μας έστειλαν τον Ιούλιο (στο ΕΔΑΠΥ) ήταν του Ιουνίου 2015 (προ 4μήνου εμφάνισαν μαζί όλες τις βεβαιώσεις από Ιαν μέχρι Ιούν 2015). Έκτοτε τίποτα...

12 Νοεμβρίου 2015, 12:25:06
Απάντηση #2729
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Απορώ γιατί δεν είναι διαθέσιμα τα στατιστικά καθενός μας, όχι μόνο ως απόλυτες τιμές, αλλά και ως αποκλίσεις από το μέσο όρο (+/- 2 SE).
Πιστεύω στο φιλότιμο όλων μας και πιστεύω ότι ο καθένας μας θα ήθελε να βελτιωθεί από μόνος του, αρκεί να ήξερε τα δεδομένα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2011, 10:09:30
από EzeΤΡΟΛ
98 Απαντήσεις
68521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2014, 13:02:43
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
7251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2013, 23:24:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2013, 22:18:17
από Gatekeeper
7 Απαντήσεις
22651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2015, 17:34:31
από Denominator